
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 травня 2021 року Справа № 280/1089/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання: Стовбур А.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 166; код ЄДРПОУ 43143945)
до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - позивач, ГУ ДПС у Запорізькій області) до ОСОБА_1 (далі - відповідач, ОСОБА_1 ), в якій позивач просить суд стягнути з відповідача кошти у сумі податкового боргу з наступних податків:
- з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 3 200,83 грн., які зарахувати: р/р UА968999980314000699000008479; отримувач - ГУК у Зап.обл./Запорізька обл/18050400; код отримувача 37941997; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банк отримувача - 899998; код класифікації доходів бюджету 18050400;
- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 170,00 грн., які зарахувати: р/р UА878999980333119341000008479; отримувач - ГУК у Зап.обл./Запорізька обл/11010500; код отримувача 37941997; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банк отримувача - 899998; код класифікації доходів бюджету 11010500.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що згідно з даними податкового обліку за період здійснення підприємницької діяльності у відповідача утворилась заборгованість перед бюджетом з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 3 200,83 грн. та з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, у розмірі 170,00 грн., внаслідок чого відповідно до Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючий орган набув право звернутися до суду з позовом про стягнення податкового боргу платника податків. Просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 15.02.2021 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. Позивач усунув недоліки позовної заяви у встановлений судом строк та у повному обсязі.
У відповідності до вимог ч.3 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) здійснений запит до Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання відповідача.
З Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради надійшла відповідь, відповідно до якої відповідач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою суду від 10.03.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі, призначено судове засідання на 05.04.2021.
Ухвалою суду від 05.04.2021 розгляд справи відкладено у судовому засіданні на 28.04.2021.
У судове засідання 28.04.2021 представник позивача не з`явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, подав клопотання (вх.№24389 від 28.04.2021), у якому просить розглянути справу без його участі у письмовому провадженні, на задоволенні позовних вимог наполягає.
У судове засідання 28.04.2021 відповідач не з`явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином шляхом направлення судової повістки на адресу зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 , судова повістка не вручена з причин «адресат відсутній за вказаною адресою», а також шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України (за посиланням https://adm.zp.court.gov.ua/sud0870/pres-centr/news2/1100785/).
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи, що всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, а також відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд розглянув справу у письмовому провадженні.
На підставі наявних у суду матеріалів встановлено такі обставини.
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) був зареєстрований як фізична особа-підприємець з 23.10.2003, дата запису: 19.12.2005, номер запису: 21030170000017766, основний вид діяльності за кодом КВЕД 47.81 Роздрібна торгівля з лотків і на ринках харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами (основний), перебуває на обліку у позивача (Вознесенівське управління у м.Запоріжжі) з 27.10.2003, з 09.02.2021 підприємницька діяльність припинена на підставі власного рішення, номер запису: 2001030060003017766 (а.с.4).
24.01.2012 ФОП ОСОБА_1 звернувся до контролюючого органу із заявою про застосування спрощеної системи оподаткування, відповідно до якої просив перевести його на спрощену систему обліку та звітності з 01.01.2012 на 1 групу платників єдиного податку за ставкою податку 9% до розміру мінімальної заробітної плати (а.с.8).
За поданою заявою контролюючим органом нараховано в інтегрованій картці платника податків належні до сплати анавнсові внески єдиного податку у розмірі 1 427,22 грн. за період з квітня 2017 року по вересень 2018 року (а.с.25-27).
Крім того, контролюючим органом проведено камеральну перевірку платника єдиного податку ФОП ОСОБА_1 з питання своєчасності сплати (перерахування) платником податків - фізичною особою-підприємцем єдиного податку, за результатами якої складений акт №3271/08-01-50-02/ НОМЕР_1 від 03.09.2018, згідно з висновками якого встановлено несплату (не перерахування) відповідачем єдиного податку (а.с.9-11).
На підставі висновків акту камеральної перевірки №3271/08-01-50-02/ НОМЕР_1 від 03.09.2018 контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ш» №0117145007 від 20.09.2018, яким до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 50% обраної ставки єдиного податку в сумі 1 354,32 грн. (а.с.12). Податкове повідомлення-рішення №0117145007 від 20.09.2018 направлено на податкову адресу ФОП ОСОБА_1 21.09.2018 рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення та вручено останньому 24.09.2018 (а.с.59).
Крім того, контролюючим органом проведено камеральну перевірку платника податку ФОП ОСОБА_1 з питання своєчасності сплати (перерахування) платником податків - фізичною особою-підприємцем єдиного податку, за результатами якої складений акт №3679/08-01-50-07/ НОМЕР_1 від 03.10.2018, згідно з висновками якого встановлено несплату відповідачем у встановлений податковим законодавством термін авансових внесків єдиного податку (а.с.13-14).
На підставі висновків акту камеральної перевірки №3679/08-01-50-07/ НОМЕР_1 від 03.10.2018 контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ш» №0136075007 від 16.10.2018, яким до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 50% обраної ставки єдиного податку в сумі 79,29 грн.(а.с.15). Податкове повідомлення-рішення №0136075007 від 16.10.2018 направлено на податкову адресу ФОП ОСОБА_1 18.10.2018 рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення та вручено останньому 22.10.2018 (а.с.16).
Крім того, контролюючим органом проведено камеральну перевірку платника податку ФОП ОСОБА_1 з питання своєчасності подання податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця та податкової декларації про майновий стан і доходи, за результатами якої складений акт №1653/08-01-50-07/ НОМЕР_1 від 18.04.2019, згідно з висновками якого встановлено неподання відповідачем податкових декларацій платника єдиного податку за 2017 р., три квартали 2018 р., неподання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2018 рік. (а.с.17-20).
На підставі висновків акту камеральної перевірки №1653/08-01-50-07/ НОМЕР_1 від 18.04.2019 контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення форми «ПС» №0059485007 від 14.05.2019, яким до відповідача застосовано штрафні санкції за неподання податкової звітності з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 340,00 грн., а також податкове повідомлення-рішення форми «ПС» №0059455007 від 14.05.2019, яким до відповідача застосовано штрафні санкції за неподання податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються за результати річного декларування, у розмірі 170,00 грн. Податкові повідомлення-рішення форми «ПС» №0059455007 від 14.05.2019 та №0059485007 від 14.05.2019 направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення 15.05.2019 та вручено останньому 17.05.2019 (а.с.21-23).
Контролюючий орган направив на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення податкову вимогу форми «Ю» №597-50/828 від 13.01.2020, відповідно до якої загальна сума податкового боргу платника податків станом на 12.01.2020 становить 4 416,83 грн., податкова вимога повернулась без вручення з відміткою поштової служби від 21.01.2020 «за закінченням терміну зберігання» (а.с.61).
З інтегрованої картки платника податків встановлено, що з моменту направлення податкової вимоги форми «Ю» №597-50/828 від 13.01.2020 податковий борг ФОП ОСОБА_1 не переривався (а.с.25-32).
Зважаючи на несплату відповідачем у добровільному порядку грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, ГУ ДПС у Запорізькій області звернулось з даним позовом до суду на виконання наданих ПК України повноважень.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України (тут і в подальшому в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом, вважається податковим боргом.
Тобто виникнення податкового боргу є юридичним фактом, який пов`язаний з несплатою узгодженої суми податкового зобов`язання протягом установленого строку.
Згідно з пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
За приписами ст.31 ПК України строком сплати податку та збору визначається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку і сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов`язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
У силу п.36.1 ст.36 ПК України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Податковим кодексом, законами з питань митної справи.
Виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк (п.38.1 ст.38 ПК України).
Відповідно до п.291.2 ст.291 ПК України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Юридична особа чи фізична особа-підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою (п.291.3 ст.291 ПК України).
Згідно з п.293.1 ст.293 ПК України ставки єдиного податку для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - прожитковий мінімум), другої групи - у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - мінімальна заробітна плата), третьої групи - у відсотках до доходу (відсоткові ставки).
Пунктом 293.2 ст.293 ПК України передбачено, що фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними, міськими радами або радами об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць:
1) для першої групи платників єдиного податку - у межах до 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму;
2) для другої групи платників єдиного податку - у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до п.295.1, п.295.2 ст.295 ПК України платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року. У разі якщо сільська, селищна або міська рада приймає рішення щодо зміни раніше встановлених ставок єдиного податку, єдиний податок сплачується за такими ставками у порядку та строки, визначені п.12.3.4 п.12.3 ст.12 цього Кодексу.
Нарахування авансових внесків для платників єдиного податку першої і другої груп здійснюється контролюючими органами на підставі заяви такого платника єдиного податку щодо розміру обраної ставки єдиного податку, заяви щодо періоду щорічної відпустки та/або заяви щодо терміну тимчасової втрати працездатності.
Як вбачається з матеріалів справи, контролюючим органом здійснено нарахування авансових внесків з єдиного податку для ФОП ОСОБА_1 на підставі поданої ним заяви, виходячи з розміру обраної ставки єдиного податку, у зв`язку з несплатою відповідачем нарахованих авансових внесків з єдиного податку, виник податковий борг.
Відповідно до п.120.1 ст.120 ПК України (в редакції на момент винесення податкових повідомлень-рішень форми «ПС» №0059455007 від 14.05.2019 та №0059485007 від 14.05.2019) неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов`язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов`язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, -
тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Крім того, відповідно до п.122.1 ПК України (в редакції на момент винесення податкових повідомлень-рішень форми «Ш» №0117145007 від 20.09.2018 та №0136075007 від 16.10.2018) несплата (неперерахування) фізичною особою - платником єдиного податку, визначеною підпунктами 1 і 2 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу, авансових внесків єдиного податку в порядку та у строки, визначені цим Кодексом, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків ставки єдиного податку, обраної платником єдиного податку відповідно до цього Кодексу.
Пунктом 113.1 ст.113 ПК України визначено, що строки застосування, сплата, стягнення та оскарження сум штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) здійснюються у порядку, визначеному цим Кодексом для сплати, стягнення та оскарження сум грошових зобов`язань. Суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) зараховуються до бюджетів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки та збори.
Відповідно до п.58.2 ст.58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з п.58.3 ст.58 ПК України податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Надані до матеріалів справи письмові докази свідчать про те, що контролюючим органом виконано обов`язок направлення відповідачу податкових повідомлень-рішень форми «Ш» №0117145007 від 20.09.2018 та №0136075007 від 16.10.2018, форми «ПС» №0059455007 від 14.05.2019 та №0059485007 від 14.05.2019, які вручені відповідачу поштовою службою.
У визначені податковим законодавством строки відповідач не сплатив штрафні санкції, застосовані податковими повідомленнями-рішеннями, у зв`язку з чим такі зобов`язання є узгодженими та набули статусу податкового боргу.
Відповідно до п.59.1 ст.59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання (п.59.3 ст.59 ПК України).
Судом встановлено, що контролюючий орган виконав обов`язок на направив на адресу відповідача податкову вимогу форми «Ю» №597-50/828 від 13.01.2020, податкова вимога повернулась без вручення з відміткою поштової служби «за закінченням терміну зберігання», отже вважається врученою належним чином.
Згідно з п.59.5 ст. 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Суму податкового боргу відповідачем повністю погашено не було, у зв`язку із чим податкова вимога повторно не надсилалась.
Відповідно до ст.42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Згідно з ч.1 ст.52 Цивільного кодексу України фізична особа - підприємець відповідає за зобов`язаннями, пов`язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.
Відповідно до п.87.1 ст.87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Згідно з п.87.11 ст.87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
За таких обставин, податковий борг з з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 3 200,83 грн. та з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 170,00 грн., підлягає стягненню з відповідача, а позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Позивачем не надано доказів понесення витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, у зв`язку з чим розподіл судових витрат не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 5, 9, 77, 132, 139, 143, 205, 243-246, 255, 262 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 податковий борг:
- з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 3 200,83 грн. (три тисячі двісті гривень 83 коп.), які зарахувати: р/р UА968999980314000699000008479; отримувач - ГУК у Зап.обл./Запорізька обл/18050400; код отримувача 37941997; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банк отримувача - 899998; код класифікації доходів бюджету 18050400;
- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, у розмірі 170,00 грн. (сто сімдесят гривень 00 коп.), які зарахувати: р/р UА878999980333119341000008479; отримувач - ГУК у Зап.обл./Запорізька обл/11010500; код отримувача 37941997; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банк отримувача - 899998; код класифікації доходів бюджету 11010500.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач - Головне управління ДПС у Запорізькій області, місцезнаходження: 69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ ВП 44118663.
Відповідач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .
Повне судове рішення складено 11.05.2021.
Суддя М.О. Семененко