
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
19 квітня 2021 року Справа № 280/7033/20 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., при секретарі судового засідання Гопки Л.І.,
за участю сторін :
позивача - ОСОБА_1
представника позивача - Валько В.С.
представника відповідача - Радутна О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 )
до Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області (вул.Центральна, буд. 37, с. Долинське, Запорізький район, Запорізька область,70420, код ЄДРПОУ 24910971)
про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення відповідача № 28 від 02.04.2020.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначила, що 04.02.2020 звернулась до Долинської сільської ради із заявою надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 0,0722 га сільськогосподарського призначення. До заяви було додано план зовнішніх меж земельної ділянки. Заява позивачки від 04.02.2020 була розглянута на 34 позачерговій сесії Долинської сільської ради 02.04.2020 та рішенням сесії № 28 від 02.04.2020 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянгки орієнтовною площею 0,0722 га для ведення сільськогосподарського призначення ОСОБА_1 було відмовлено. В мотивувальній частині рішення зазначено, що заява від 04.02.2020 не підлягає задоволенню у звязку з тим, що із наданих документів (плану зовнішніх меж земельної ділянки) не зрозуміло де саме знаходиться земельна ділянка, а також враховуючи громадські та приватні інтереси, формування раціональної системи землеволодіння і землекористування. Вважа прийняте рішення протиправним та просить його скасувати.
Ухвалою від 12.10.2020 позовну заяву було залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.
Ухвалою суду від 02.11.2020 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 01.12.2020.
Ухвалою суду від 01.12.2020 продовжено строк проведення підготовчого провадження строком на 30 днів та відкладено підготовче засідання на 20.01.2021.
В підготовчому судовому засіданні 20.01.2021 було оголошено перерву до 18.02.2021.
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,0722 га для ведення сільськогосподарського призначення стало те, що з доданих до заяви плану зовнішніх меж земельної ділянки не зрозуміло де саме бажана земельна ділянка знаходиться. Тобто неможливо ідентифікувати земельну ділянку на відповідність вимогам Земельного кодексу україни, в плані зовнішніх меж земельної ділянки, що надано позивачкою, зазначено гр. ОСОБА_2 , земельна ділянка розташована в АДРЕСА_2 , площа земельної ділянки 0,1883 га, земельна ділянка для будівництва та обслуговування житлового будинку, що не співпадає із заявою ОСОБА_1 . Вказує на те, що в переліку підстав для відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту є невідповідність місця розташування обєкта генеральним планам населених пунктів. Відповідно до генерального плану населеного пункту с. Розумівка, затвердженого рішенням Долинської сільської ради № 1 від 02.04.2020, зазначена земельна ділянка по АДРЕСА_2 за категорією земель «землі сільськогосподарського призначення» - відсутня. У зв`язку із викладеним вище у позові слід відмовити.
Ухвалою суду від 18.02.2021 підготовче засідання було відкладено до 22.03.2021.
Протокольною ухвалою суду від 22.03.2021 підготовче провадження було закрито та призначено розгляд справи по суті на 19.04.2021.
В судовому засіданні ОСОБА_1 та її представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив.
Суд, заслухавши думку позивача та представника позивача, представника відповідача, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені такі обставини.
Судом встановлено, що 04.02.2021 ОСОБА_1 на імя голови Долинської сільської ради було подано заяву з проханням надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 0,0722 га для ведення сільськогосподарського призначення та до заяви додано план зовнішніх меж земельної ділянки.
Рішенням 34 позачергової сесії 7 скликання Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 02.04.2020 за № 28, у звязку із тим, що із наданих документів (плану зовнішніх меж земельної ділянки) не зрозуміло де саме знаходиться земельна ділянка, а також враховуючи громадські та приватні інтереси, формування раціональної системи землеволодіння і землекористування, відмовлено у наданні дозволу гр. ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0,0722 га.
Вважаючи рішення протиправним, ОСОБА_1 звернулась до суду із даним позовом.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.
Згідно п. "б" ч.1 ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 гектара.
Статтею 116 Земельного кодексу встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Частинами 2 та 3 вказаної статті передбачено, що набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Згідно ст. 118 Земельного кодексу України, громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Частиною 2 цієї статті визначено, що рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.
Відповідно до ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
В подальшому, згідно ч. 9 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Таким чином Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який розширеному тлумаченню не підлягає.
Однією з підстав для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою є невідповідність місця розташування об`єкта вимогам генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації.
Як встановлено в ході розгляду справи, відповідач заперечуючи проти позову зазначив, що підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,0722 га для ведення сільськогосподарського призначення стало те, що з доданих до заяви плану зовнішніх меж земельної ділянки не зрозуміло де саме бажана земельна ділянка знаходиться. Тобто неможливо ідентифікувати земельну ділянку на відповідність вимогам Земельного кодексу україни, в плані зовнішніх меж земельної ділянки, що надано позивачкою, зазначено гр. ОСОБА_2 , земельна ділянка розташована в АДРЕСА_2 , площа земельної ділянки 0,1883 га, земельна ділянка для будівництва та обслуговування житлового будинку, що не співпадає із заявою ОСОБА_1 . Крім того, в переліку підстав для відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту є невідповідність місця розташування обєкта генеральним планам населених пунктів. Відповідно до генерального плану населеного пункту с. Розумівка, затвердженого рішенням Долинської сільської ради № 1 від 02.04.2020, зазначена земельна ділянка по АДРЕСА_2 за категорією земель «землі сільськогосподарського призначення» - відсутня.
У підтвердження вказаних доводів відповідач надав рішення № 1 від 02.04.2020 «Про затвердження Генерального плану с. Розумівка, викопіювання з Генерального плану населеного пункту вул. Московська, с. Розумівка Запорізького району Запорізької області, відповідно до якого земельна ділянка по АДРЕСА_2 за категорією земель «землі сільськогосподарського призначення» - відсутня.
Разом з тим судом досліджено наданий разом із заявою ОСОБА_1 від 04.02.2020 план зовнішніх меж земельної ділянки, з якого вбачається, що вищезгаданий план зовнішніх меж виданий на імя ОСОБА_2 , площа земельної ділянки 0,1883 га, цільове призначення - земельна ділянка для будівництва та обслуговування житлового будинку, що не співпадає із заявою ОСОБА_1 та не має ніякого відношення до позивачки.
Дослідивши надані позивачем докази, суд вважає, що такі докази підтверджують доводи відповідача про невідповідність місця розташування об`єкта вимогам генерального плану, що, згідно ч. 7 ст. 118 ЗК України, є безумовною підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
При прийнятті оскаржуваного рішення відповідачем не було перевірено вказані обставини, зокрема, щодо відповідності місця розташування земельної ділянки вимогам містобудівної документації, що призвело до прийняття рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою у порушення ч. 7 ст. 118 ЗК України.
Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на все вищезазначене, суд вважає, що оскаржуване рішення Долинської сільської ради № 28 від 02.04.2020 є правомірним та таким, що не підлягає скасуванню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства.
Враховуючи вищезазначене, та керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволені позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області (вул.Центральна, буд. 37, с. Долинське, Запорізький район, Запорізька область,70420, код ЄДРПОУ 24910971) про визнання протиправним та скасування рішення, - відмовити повністю.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня й ого проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 05.05.2021.
Суддя А.В. Сіпака