
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
(про забезпечення позову)
12 травня 2021 року м. Житомир справа № 240/8414/21
категорія 105000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфіменко О.В., розглянувши заяву про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) про визнання протиправною та скасування постанови,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулося Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із позовом, в якому просить:
- визнати протиправною постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Дідківського А. С. від 16.04.2021 ВП 64089592 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн.
- скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Дідківського А. С. від 16.04.2021 ВП 64089592 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн.Ухвалою судді від 03.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Разом з позовною заявою, подано до суду заяву про забезпечення позову, в якій представник позивача просить постановити ухвалу, якою зупинити дії постанови про накладення штрафу від 16.04.2021 ВП 64089592 старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Дідківського А. С. при примусовому виконанні виконавчого листа від 11.12.2020 № 240/12463/19, виданого Житомирським окружним адміністративним судом та заборонити вчинення дій щодо її примусового виконання.
Вказує, що подання заяви про забезпечення позову обумовлено тією обставиною, що в органу Державної виконавчої служби наявні правові підстави для застосування до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторних штрафних санкцій передбачених ч. 2 ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження», а саме - «..У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення...».
Вважає, що наявна реальна загроза застосування штрафних санкцій у подвійному розмірі, що в свою чергу може викликати дефіцит фінансування поточних пенсійних виплат та призведе до погіршення фінансового стану Головного управління і одержувачів пенсійних виплат.
Наголошує, що судове рішення, невиконання якого (на думку органів ДВС) спричинило застосування штрафних санкцій, виконане відповідно до вимог чинного законодавства та наданих компетенції і фінансування; подальше накладення штрафу у подвійному розмірі порушує законні права, свободи та інтереси органу Пенсійного фонду та жодним чином не сприяє виконанню спірного судового рішення, а тому виникає необхідність у зверненні із заявою про забезпечення позову.
Розглядаючи заяву про забезпечення позову, слід врахувати наступне.
Частиною першою статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Згідно з ч.2 ст.150 КАС України, забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Частиною 2 статті 151 КАС України передбачено, що заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Отже, з викладених норм слідує, що забезпечення адміністративного позову можливе виключно за наявності обставин визначених ч.2 ст.150 КАС України, які підлягають доведенню позивачем та встановленню судом у разі вжиття таких заходів.
Зокрема, варто зазначити, що розглядати заяву про забезпечення позову суд має з урахуванням доказів, наданих заявником на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що існує реальна загроза істотного ускладнення виконання чи невиконання рішення суду або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю. Застосований судом захід забезпечення позову має відповідати вимогам, на забезпечення яких він вживається.
Так, матеріалами справи підтверджено, що 16.04.2020 старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Дідківським А. С. винесено постанову про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн від 16.04.2021 при примусовому виконанні виконавчого листа від 11.12.2020 №240/12463/19, виданого Житомирським окружним адміністративним судом, у межах виконавчого провадження ВП 64089592, якою до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області застосовано штраф у розмірі 5100 грн.
Таким чином, державним виконавцем здійснюються виконавчі дії в межах ВП №64089592 по примусовому виконанню виконавчого листа від 11.12.2020 виданого Житомирським окружним адміністративним судом у справі №240/12463/19.
Разом з тим, суд враховує, що постанова про накладення штрафу від 16.04.2021 є предметом спору у даній справі, однак подання позову не є перешкодою для примусового виконання оскаржуваної постанови.
В силу положень ч. 4 ст. 150 КАС України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб`єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову
З огляду на встановлені обставин суд дійшов висновку, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист або поновлення порушених прав позивача у випадку задоволення пред`явленого ним позову.
Також може виникнути ситуація, що зумовить необхідність вжиття інших заходів позивачем для повернення стягнутих коштів, тому для відновлення прав позивача необхідно буде докласти значних зусиль.
Інститут забезпечення позову є елементом права на судовий захист і спрямований на те, щоб не допустити незворотності певних наслідків відповідних дій щодо відновлення порушеного права.
Відповідно до роз`яснень постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.2006 № 9 "Про практику застосування судами процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову" та постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 року № 2 "Про практику застосування адміністративним судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства під час розгляду адміністративних справ", розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.
В силу вимог п. 2 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII від 02.06.2016 виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі зупинення судом стягнення на підставі виконавчого документа.
Отже, законом визначено порядок виконання судового рішення про зупинення стягнення на підставі виконавчого документа та встановлено обов`язок державного виконавця зупинити вчинення виконавчих дій в разі прийняття судом відповідного рішення.
Таким чином, вжиття судом заходів забезпечення позову у спосіб зупинення дії постанови про накладення штрафу від 16.04.2021 винесеної у межах виконавчого провадження ВП №64089592 на підставі виконавчого листа №240/12463/19 від 11.12.2020 унеможливить подальше примусове її виконання.
Водночас невжиття заходу забезпечення позову шляхом зупинення дії оскаржуваної постанови винесеної на підставі виконавчого листа від 11.12.2020 № 240/12463/19, може спричинити для позивача негативні наслідки щодо можливої втрати майна (грошових коштів), у зв`язку з чим захист прав, свобод та інтересів позивача за захистом яких управління звернулося до суду буде істотно ускладнений.
Керуючись статтями 150, 151, 243, 248, 256 КАС України,
ухвалив:
Заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про забезпечення позову, - задовольнити.
Вжити заходи забезпечення позову шляхом зупинення дії постанови про накладення штрафу від 16.04.2021 ВП 64089592 старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Дідківського А. С. при примусовому виконанні виконавчого листа від 11.12.2020 № 240/12463/19, виданого Житомирським окружним адміністративним судом та заборони вчинення дій щодо її примусового виконання.
Копію ухвали про забезпечення позову негайно надіслати заявнику та всім особам, яких стосуються заходи забезпечення позову.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Суддя О.В. Єфіменко
Ухвалу суду складено у повному обсязі: 12 травня 2021 року.