Рішення № 96823840, 11.05.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2021
Номер справи
200/2204/21-а
Номер документу
96823840
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 травня 2021 р. Справа№200/2204/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Стойки В.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Ясинуватського об`єднаного управління Пенсійного фонду Донецької області (код ЄДРПОУ 37544393, 86020, Донецька область, смт. Очеретине, м-н Гідростроітелів, буд. 12) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Ясинуватського об`єднаного управління Пенсійного фонду Донецької області в якій просив:

визнати протиправним рішення Ясинуватського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області №52/03-16 від 17.02.2021. щодо не зарахування спеціального страхового стажу періодів роботи з 29.06.1989 р. по 13.10.1994 р., з 01.01.2009 р. по 31.01.2016 роки ОСОБА_1 ;

зобов`язати Ясинуватське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.02.2021 року про призначення пенсії за вислугу років та зарахувати періоди роботи з 29.06.1989 року по 13.10.1994 року, з 01.01.2009 року по 31.03.2011 року та з 01.04.2011 року по 31.01.2016 рік до пільгового стажу роботи за списками професій і посад, що затверджено в постанові Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 року № 583 «Про затвердження нормативних актів з питань пенсійного забезпечення».

08 лютого 2021 року Позивач звернувся з заявою до Ясинуватського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про призначення пенсії за вислугу років відповідно до п.1 ст. 55 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Проте в призначенні пенсії було відмовлено через недостатність пільгового стажу. Не зараховано до пільгового стажу періоди роботи з 29.06.1989 року по 13.10.1994 року у зв`язку з наявним виправленням у трудовій книжці у наказі при звільненні з роботи, що не завірено печаткою підприємства; з 01.01.2009 р. по 31.03.2011 р. та з 01.04.2011 р по 31.01.2016 рік у зв`язку з тим, що код підстави для обліку спеціального стажу, який відображений в РЗО не відповідає статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за вислугу років.

Позивач вважає, що відповідач порушує гарантоване право на пенсію та просить суд задовольнити позов.

Ухвалою суду від 09.03.2021 року прийнято до розгляду позовну заяву і відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін; призначено засідання по справі.

У відзиві на адміністративний позов відповідач вказав на безпідставність позиції ОСОБА_1 та зазначив, що рішення про відмову у призначенні пенсії прийняте відповідачем в межах повноважень, та у спосіб, визначений чинним законодавством з питань пенсійного забезпечення. Враховуючи наведене, просить у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Враховуючи наведене, суд розглядає позовну заяву в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, відзиву, суд з`ясував наступні обставини справи.

Ясинуватське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області є суб`єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в даних правовідносинах здійснює повноваження, покладені Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року №384/2011 (далі за текстом - Положення №384/2011).

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 08.02.2021 року звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії згідно п. 1 ст. 55 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Так, з трудової книжки серії НОМЕР_2 , яка належить ОСОБА_1 вбачається, що: 29.06.1989 року останній прийнятий на роботу до Донецької ордена Леніна залізниці Локомотивне депо «Ясинуватая - Західне» на посаду помічника машиніста електровозу (наказ №306 від 28.06.1989 р); 05.01.1990 року переведений машиністом електровозу (наказ 19 від 05.01.1990), 28.06.1994 року - 13.10.1994 року переведений слюсарем по ремонту 4 розряду (наказ 251 від 28.06.1994 року), 29.03.2006 р по 04.02.2021 р. Цех експлуатації оборотного депо Слов`янськ структурного підрозділу «Сватівське моторвагонне депо регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Українська залізниця» реорганізовано у цех експлуатації структурного підрозділу «Лиманське моторвагонне депо» регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Українська залізниця» (наказ №127/ос від 30.12.2016 р).

17.02.2021 року управлінням прийнято рішення № 52/03 про відмову в призначенні пенсії. На обґрунтування рішення зазначено, що до пільгового стажу не зараховано періоди роботи з 29.06.1989 року по 13.10.1994 року у зв`язку з наявним виправленням у трудовій книжці у наказі при звільненні з роботи, що не завірено печаткою підприємства; з 01.01.2009 р. по 31.03.2011 р. та з 01.04.2011 р по 31.01.2016 рік у зв`язку з тим, що код підстави для обліку спеціального стажу, який відображений в РЗО не відповідає статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за вислугу років.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено право громадян України на державне пенсійне забезпечення.

Відповідно до ч. 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення пенсійного віку та за наявності страхового стажу не менше 27 років.

Згідно із частинами першою, другою статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

До набрання чинності Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" питання пенсійного забезпечення, в тому числі й порядок обчислення стажу для призначення пенсій, регулювалися Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. Разом з тим, до стажу роботи зараховується також будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в`язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.2.3 Інструкції про порядок ведення трудових книжок, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.1993 р. №58 (далі Інструкція №58) записи в трудовій книжці при звільненні або переведенні на іншу роботу повинні провадитись у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства і з посиланням на відповідну статтю, пункт закону.

Згідно із п.2.4. зазначеної Інструкції, усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.

Як встановлено, п. 2.14 Інструкції, у графі 3 розділу "Відомості про роботу" як заголовок пишеться повне найменування підприємства. Під цим заголовком у графі 1 ставиться порядковий номер запису, що вноситься, у графі 2 зазначається дата прийняття на роботу.

У графі 3 пишеться: "Прийнятий або призначений до такого-то цеху, відділу, підрозділу, на дільницю, виробництво" із зазначенням його конкретного найменування, а також роботи, професії або посади і присвоєного розряду. Записи про найменування роботи, професії або посади на яку прийнятий працівник, виконуються для робітників та службовців відповідно до найменування професій і посад, зазначених у "Класифікаторі професій". Якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Переведення працівника на іншу постійну роботу на тому ж підприємстві оформлюється в такому ж порядку, як і прийняття на роботу.

Таким чином, основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, а наявність відповідних записів у трудовій книжці про стаж роботи є підтвердженням такого стажу.

Суд звертає увагу, що підставою для призначення пенсії є наявність страхового стажу необхідного розміру, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки. Пенсійний орган не врахував, що не усі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці.

Зазначений висновок викладено в постанові Верховного Суду від 06.03.2018 року по справі № 754/14898/15-а.

Окрім цього суд наголошує, що робітник не може нести відповідальність за неналежне оформлення трудової книжки.

Як передбачено ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Беручи до уваги вказані висновки суд вважає, що період з 29.06.1989 року по 13.10.1994 року підлягає зарахуванню до пільгового стажу позивача.

Щодо періоду з 01.01.2009 р. по 31.03.2011 р. та з 01.04.2011 р по 31.01.2016 рік, який не було зараховано у зв`язку з тим, що код підстави для обліку спеціального стажу, який відображений в РЗО не відповідає статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за вислугу років.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1, затверджено Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - Положення № 10-1)

Відповідно п. 1 Положення № 10-1, це Положення відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон) визначає порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр застрахованих осіб) та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб.

Пунктом 4 Положення № 10-1 встановлено, що реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд України, який є володільцем даних Реєстру застрахованих осіб.

Таким чином фізична особа - працівник не несе відповідальності за ведення реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, відповідно не може бути обмеженим в реалізації своїх соціальних прав через відомості, що містяться в реєстрі.

Відповідно суд вважає, що період з 01.01.2009 р. по 31.03.2011 р. та з 01.04.2011 р. по 31.01.2016 рік підлягає зарахуванню до пільгового стажу позивача.

Таким чином, керуючись наведеними висновками суд вважає, що рішення Ясинуватського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області №52/03-16 від 17.02.2021 щодо не зарахування спеціального страхового стажу періодів роботи з 29.06.1989 року по 13.10.1994 року, з 01.01.2009 року по 31.03.2011 року та з 01.04.2011 року по 31.01.2016 рік ОСОБА_1 є протиправним.

Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Керуючись зазначеним, з метою належного та повного захисту прав позивача, суд вважає за належне вийти за межі позовних вимог та скасувати рішення Ясинуватського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області №52/03-16 від 17.02.2021 з огляду на його протиправність.

Відповідно суд вважає за належне зобов`язати Ясинуватське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.02.2021 року про призначення пенсії за вислугу років та зарахувати періоди роботи з 29.06.1989 року по 13.10.1994 року, з 01.01.2009 року по 31.03.2011 року та з 01.04.2011 року по 31.01.2016 рік до пільгового стажу роботи за списками професій і посад, що затверджено в постанові Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 року № 583 «Про затвердження нормативних актів з питань пенсійного забезпечення».

Згідно ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодування або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись положеннями КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Ясинуватського об`єднаного управління Пенсійного фонду Донецької області (код ЄДРПОУ 37544393, 86020, Донецька область, смт. Очеретине, м-н Гідростроітелів, буд. 12) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Ясинуватського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області №52/03-16 від 17.02.2021. щодо не зарахування спеціального страхового стажу періодів роботи з 29.06.1989 р по 13.10.1994 р., з 01.01.2009 по 31.01.2016 роки ОСОБА_1 .

Зобов`язати Ясинуватське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.02.2021 року про призначення пенсії за вислугу років, та зарахувати періоди роботи з 29.06.1989 року по 13.10.1994 року, з 01.01.2009 року по 31.03.2011 року та з 01.04.2011 року по 31.01.2016 рік до пільгового стажу роботи за списками професій і посад, що затверджено в постанові Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 року № 583 «Про затвердження нормативних актів з питань пенсійного забезпечення».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Ясинуватського об`єднаного управління Пенсійного фонду Донецької області (код ЄДРПОУ 37544393, 86020, Донецька область, смт. Очеретине, м-н Гідростроітелів, буд. 12) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім), 00 грн.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.В. Стойка