Рішення № 96823507, 12.05.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2021
Номер справи
160/15855/20
Номер документу
96823507
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2021 року Справа № 160/15855/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Віхрової В.С.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

27.11.2020 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства внутрішніх справ України (далі - відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач-2), в якій просить, з урахуванням змінених позовних вимог від 06.05.2021 року:

- визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України, ідентифікаційний код юридичної особи - 00032684, у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , щодо підготовки, розроблення, аналізу, погоджень і консультацій, розгляду, узгодження, прийняття, підписання, затвердження, реєстрації, оформлення, подання до територіальних органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підготовки, розроблення, аналізу, погоджень і консультацій, розгляду, узгодження, прийняття, підписання, затвердження, реєстрації, оформлення, надсилання листа про відмову в оформленні документів для призначення пенсії за вислугу років;

- зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України, ідентифікаційний код юридичної особи - 00032684, негайно надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, ідентифікаційний код юридичної особи - 21910427, всі без винятку документи, необхідні для призначення пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , у відповідності до пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу, органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» у редакції від 04.07.2002 року;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області, ідентифікаційний код юридичної особи - 21910427, щодо відмови в: - призначенні, нарахуванні та виплати пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , з 12.09.2020 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, ідентифікаційний код юридичної особи 21910427, після отримання документів від Міністерство внутрішніх справ України, ідентифікаційний код юридичної особи - 00032684, негайно та належним чином здійснити призначення, нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , у відповідності до пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу, органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» в редакції від 04.07.2002 року, без обмеження граничного розміру, з урахуванням індексу інфляції відповідно до приписів статті 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» та щомісячно проводити відповідні виплати, починаючи з 12.09.2020 року, з врахуванням фактично виплачених сум, до змін у законодавстві, передбачаючих збільшення виплат;

- рішення звернути до негайного виконання у межах суми стягнення пенсії за один місяць;

- стягнути солідарно з: - Міністерства внутрішніх справ України, ідентифікаційний код юридичної особи - 00032684; Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, ідентифікаційний код юридичної особи - 21910427; на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , моральну шкоду відповідно до висновку судової психологічної експертизи №62 від 12.04.2021 року;

- при винесенні рішення судові витрати стягнути солідарно з: - Міністерства внутрішніх справ України, ідентифікаційний код юридичної особи - 00032684; Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, ідентифікаційний код юридичної особи - 21910427; на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ;

- зобов`язати Міністерства внутрішніх справ України, ідентифікаційний код юридичної особи 00032684 та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, ідентифікаційний код юридичної особи - 21910427, подати до суду звіт про повне виконання судового рішення протягом місячного строку з моменту набрання законної сили рішення суду.

В обґрунтування позовної заяви зазначено, що позивачу 11.09.2020 року виповнилось 45 років і останній звернувся до відповідачів із заявами про призначення пенсії з додатками, завіреними, на думку позивача, належним чином. На вказану заяву від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за вих. №19972-20051/Ч-02/8-0400/20 від 12.10.2020 року отримано відмову в призначенні пенсії, мотивація якої звелась виключно до відсутності досягнення на день звільнення 45-річного віку. Позивачем зазначено, що Міністерство внутрішніх справ України заяву направило «по інстанціям» для оформлення документів. В подальшому, від ГУ МВС України в Дніпропетровській області надійшла відмова в призначенні пенсії, обґрунтована відсутністю досягнення на день звільнення 45-річного віку. Позивач не погоджується з позицією відповідачів та зазначає, що станом на момент звернення за призначенням пенсії заявнику виповнилось 45 років, що в сукупності з відповідною вислугою років сформувало підстави для призначення пенсії. Позивач вважає, що в даному випадку 25.10.2015 року на момент звільнення позивача з ОВС була чинною норма в редакції Закону від 04.07.2002 року, яка діяла до 29.04.2006 року п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу, органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ, якою було встановлено, що військовослужбовці звільнені зі служби незалежно від підстав та часу звільнення і досягли 45-річного віку мають загальний трудовий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба і служба в органах внутрішніх справ, мають право на пенсію за цим Законом. Таким чином, відповідачі вчинили протиправні дії щодо позивача, відмовивши у призначенні пенсії, на його думку. Враховуючи встановлений у судовому порядку факт протиправності оскаржуваного рішення, суди повинні відновлювати порушене право шляхом зобов`язання відповідного суб`єкта владних повноважень прийняте конкретне рішення. Оскільки позивачу відповідачі шкоди завдали та продовжують завдавати спільно, останні несуть солідарну відповідальність відповідно до ч. 1 ст. 1190 ЦК України. Психологічний аналіз ситуації, що склалась для позивача внаслідок протиправних дій відповідачів, дозволяє констатувати, що зазначена ситуація була та залишається для позивача інтенсивно травмуючою. Психотравмуючий характер зазначеної ситуації та пов`язані з цим негативні душевні переживання (страждання) є психологічною передумовою для кваліфікації моральної шкоди позивачу, що буде детально встановлено за наслідками проведення експертизи. Також, на думку позивача підлягають задоволенню вимоги про негайне виконання рішення суду та встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.

Частиною 2 ст. 257 КАС України встановлено, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 261 КАС України, відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі. Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення протягом строків, встановлених судом в ухвалі про відкриття провадження у справі.

У відповідності до ч.1 ст. 262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.12.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи; витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області належним чином засвідчену копію пенсійної справи ОСОБА_1 (код РНОКПП НОМЕР_1 ).

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.

04.12.2020 року на офіційну електронну адресу суду та 08.12.2020 року засобами поштового зв`язку надійшла заява ОСОБА_1 про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначення психологічної експертизи в адміністративній справі №160/15855/20.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.12.2020 року заяву ОСОБА_1 про розгляд справи за правилами загального позовного провадження в адміністративній справі №160/15855/20 залишено без задоволення.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.12.2020 року заяву ОСОБА_1 про призначення психологічної експертизи в адміністративній справі №160/15855/20 задоволено:

- призначено психологічну експертизу у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії;

- на вирішення експертів поставлено наступне питання: «Якщо позивачу завдані страждання (моральна шкода), який можливий розмір становить грошова компенсація за завдані страждання (моральну шкоду)?»;

- проведення експертизи доручено експертам Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз (84112, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Поштова, 67 (колишня вул. Рози Люксембург), E-mail: dniise2015@і.ua);

- надано матеріали адміністративної справи №160/15855/20 в розпорядження експертам Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз;

- зобов`язано ОСОБА_1 оплатити витрати пов`язані з проведенням експертизи;

- на час проведення експертизи зупинено провадження у справі до отримання результатів експертизи.

04.01.2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подано відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав та просив відмовити в задоволенні позову. В обгрунтування правової позиції зазначено, що відповідно до Порядку передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522, з 01.01.2007 на Пенсійний фонд України покладені функції лише з призначення і виплати пенсії, а функції розрахунку вислуги років, визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій, належить до компетенції уповноваженого органу того міністерства або відомства, звідки військовослужбовця або особу рядового чи начальницького складу було звільнено зі служби. Таким чином, Головне управління не наділено повноваження визначати розмір грошового забезпечення та змінювати його, відповідальність за внесення тих чи інших складових грошового забезпечення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії покладається на установу, якою видавалась довідка. Документи для призначення пенсії ОСОБА_1 відповідно до пункту «б» статті 12 Закону №2262, на адресу Головного управління не надходили. На думку відповідача-2, відсутні порушення з його боку, які могли б свідчити про спричинення моральної шкоди.

12.01.2021 року Міністерством внутрішніх справ України подано відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав та просив відмовити в задоволенні позову. В обгрунтування правової позиції зазначено, що згідно з пп. 53 п. 2 розділу II Положення про Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, затвердженого наказом МВС України від 24.05.2018 року №440, ДПООНД МВС України відповідно до покладених на нього завдань організовує та координує роботу в апараті МВС, територіальних органах і підрозділах системи МВС з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Враховуючи вищевикладене, Державною установою «Територіального медичного об`єднання МВС України по Дніпропетровській області» було надіслано до уповноваженого структурного підрозділу МВС - Департаменту персоналу документи ОСОБА_1 стосовно розгляду питання щодо призначення пенсії по вислузі років відповідно до Закону № 2262. За результатами було встановлено, що було надіслані не всі документи відповідно до вимог чинного законодавства, а саме: відсутній розрахунок вислуги років для призначення пенсії згідно з Законом № 2262, грошовий атестат та довідка про розмір грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням зі служби та інші необхідні завірені документи згідно Порядку. Враховуючи вищевикладене, листом від 21.10.2020 № 4-18811/22 повернуто на доопрацювання надіслані документи та після усунення виявлених недоліків для повторного направлення їх до МВС. Однак ні станом на момент подання позовної заяви, ні на час відкриття провадження у справі адміністративним судом, повторно документи не було надіслано на адресу МВС. МВС листом від 21.10.2020 року №Ч-18811/22 не відмовляло позивачу у призначенні пенсії, а лише повідомило про відсутність документів, передбачених законом. Відповідач-1 зазначає, що позивач не проходив службу безпосередньо в апараті МВС, у зв`язку з чим документи стосовно призначення пенсії позивачу за вислугою років було надіслано до МВС ДУ «ТМО МВС України по Дніпропетровській області» та повернуті на їхню адресу для опрацювання. Враховуючи вищевикладене, у МВС не перебувають на зберіганні, відповідно до вимог законодавства, жодні документи, що стосуються позивача, а отже вимога позивача є такою, що суперечить чинному законодавству. Позивач звернувся із заявою про призначення пенсії у 2020 року, одночасно звільнений із служби в органах внутрішніх справ у 2005 року. За період з 2005 року по 2020 року в Закон № 2262 декілька раз було внесено зміни та на час звернення позивача із заявою пункт «б» статті 12 Закону № 2262 має таку редакцію, а саме: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д» статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України. Одночасно відповідачем-1 зазначено, що на момент звільнення позивача у 2005 році він і не досяг 45-річного віку. На думку відповідача-1, що відповідно до вимог статті 19 Конституції України державні органи здійснюють дії відповідно до вимог чинного законодавства, а отже відсутні підстави для застосування норми законодавства, яка на даний час втратила чинність. Позивачем не зазначено в позовній заяві чи в додатках жодних фактів, які б підтверджували протиправність дій з боку МВС України, що в результаті могли спричинити завдання йому моральної шкоди.

19.01.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшло клопотання Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз про надання додаткових матеріалів для проведення експертизи №62 по адміністративній справі №160/15855/20.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.01.2021 року клопотання Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз про надання додаткових матеріалів для проведення експертизи №62 по адміністративній справі №160/15855/20 задоволено.

Зобов`язати ОСОБА_1 надати Донецькому науково-дослідному інституту судових експертиз наступні відомості:

- характеристику з міста роботи, мешкання, служби на ОСОБА_1 ;

- медичну документацію стосовно соматичних захворювань перенесених ОСОБА_1 .

В задоволенні іншої частини клопотання відмовлено; зобов`язано Донецький науково-дослідний інститут судових експертиз повідомити про початок проведення експертизи в разі її проведення.

01.03.2021 року позивачем подано заяву про приєднання додаткових документів.

01.03.2021 року від Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз надійшло клопотання про забезпечення явки для проведення дослідження №62.

26.04.2021 року від Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз надійшов висновок судової психологічної експертизи №62 від 12.04.2021 року.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.04.2021 року поновлено провадження у справі зі стадії, з якої його було зупинено.

30.04.2021 року на офіційну електронну адресу суду та 06.05.2021 року до канцелярії суду надійшла заява-клопотання позивача, в якій позивач, зокрема, просить:

- прийняти зміни у позовних вимогах, змінивши (виклавши) п.6 (стягнення моральної шкоди) змісту позовних вимог якої на розмір, визначений результатом відповідної експертизи;

- виключно вказане у даній заяві-клопотанні задовольнити за відсутності позивача та його представників, без судового засідання, без фіксації технічними засобами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , має посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_3 , дата видачі 23.11.2015 року.

23.09.2020 року позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справи України із заявою про призначення пенсії.

До заяви позивачем додано додатки на 18 арк.:

- завірена печаткою копія сторінок паспорту та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, на 3 аркушах;

- завірена печаткою копія сторінок «міліцейської» трудової книжки, на 2 аркушах;

- завірена печаткою копія відповіді № 2/Ч-6з від 23.02.2006 року з розшифровкою «силової» вислуги років, на 1 аркуші;

- завірена печаткою копія довідки № 1/601 від 10.09.2015 року про проходження служби за мобілізацією з 06.09.2014 року по 10.09.2015 року, на 1 аркуші;

- завірена печаткою копія довідки № 2875 від 06.09.2015 року про безпосередню участь у бойових діях з 06.10.2014 року по 06.09.2015 року, на 1 аркуші;

- завірена печаткою копія посвідчення учасника бойових дій, на 1 аркуші;

- завірена печаткою копія сторінок «цивільної» трудової книжки, на 4 аркушах;

- завірена печаткою копія форми ОК-5, на 3 аркушах;

- завірена печаткою копія форми ОК-7, на 2 аркушах.

23.09.2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії.

До заяви позивачем додано додатки на 18 арк.:

- завірена печаткою копія сторінок паспорту та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, на 3 аркушах;

- завірена печаткою копія сторінок «міліцейської» трудової книжки, на 2 аркушах;

- завірена печаткою копія відповіді № 2/Ч-6з від 23.02.2006 року з розшифровкою «силової» вислуги років, на 1 аркуші;

- завірена печаткою копія довідки № 1/601 від 10.09.2015 року про проходження служби за мобілізацією з 06.09.2014 року по 10.09.2015 року, на 1 аркуші;

- завірена печаткою копія довідки № 2875 від 06.09.2015 року про безпосередню участь у бойових діях з 06.10.2014 року по 06.09.2015 року, на 1 аркуші;

- завірена печаткою копія посвідчення учасника бойових дій, на 1 аркуші;

- завірена печаткою копія сторінок «цивільної» трудової книжки, на 4 аркушах;

- завірена печаткою копія форми ОК-5, на 3 аркушах;

- завірена печаткою копія форми ОК-7, на 2 аркушах.

12.10.2020 року управлінням обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позивачу надано відповідь, оформлену листом №19972-20061/Ч-02/8-0400/20 від 12.10.2020 року, яким роз`яснено порядок призначення пенсії за вислугу років, визначений статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу, органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ.

В листі, зокрема, зазначено, що відповідно до п. «б» статті 12 Закону №2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

В листі, також, повідомлено, що відповідно до Порядку передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522, з 01.01.2007 на Пенсійний фонд України покладені функції лише з призначення і виплати пенсії, а функції розрахунку вислуги років, визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій, належить до компетенції уповноваженого органу того міністерства або відомства, звідки військовослужбовця або особу рядового чи начальницького складу було звільнено зі служби.

21.10.2020 року Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справи України надано відповідь, оформлену листом №Ч-18811/22 від 21.10.2020 року, яким повідомлено, що згідно з додатком 2 до пункту 12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за № 135/13402 (далі - Порядок), уповноважений структурний підрозділ МВС України оформляє Подання про призначення пенсії. В поданні зазначається вислуга років особи станом на дату звільнення зі служби.

В листі вказано, що серед надісланих документів відсутній розрахунок вислуги років для призначення пенсії згідно Закону, грошовий атестат та довідка про розмір грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням зі служби та інші необхідні завірені документи згідно Порядку.

На підставі зазначеного, надіслано документи ОСОБА_1 для доопрацювання їх з урахуванням вищезазначеного та повторного направлення до Департаменту.

26.10.2020 року Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Дніпропетровській області надано відповідь, оформлену листом №1/Ч-6896/Ч-6896/1/103/Лк-2020, в якій зазначено, що громадян ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у період з 01.10.1992 року по 25.10.2005 року проходив службу в органах внутрішніх справ на посадах рядового і начальницького складу ОВС. Наказом Управління МВС України в Дніпропетровській області від 24.10.2005 року №202 о/с, звільнений з органів внутрішніх справ в запас Збройних Сил України за п. 64 (за власним бажанням) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України з 25.10.2005 року та на день звільнення зі служби ОСОБА_1 45-річного віку не досяг. Враховуючи викладене, Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Дніпропетровській області дійшла висновку, що підстави для нарахування пенсії за вислугу років відсутні.

Не погоджуючись з відмовами відповідачів у призначенні пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Пунктом "б" статті 1-2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 (далі - Закон №2262-XII) передбачено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Згідно з п. "б" статті 12 Закону №2262-XII пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Відповідно до ст. 5 Закону №2262-ХІІ особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбачених Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". При цьому для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби.

На підставах, установлених Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", призначаються також пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, позбавленим військових або спеціальних звань (у тому числі під час перебування їх у запасі або у відставці), а також звільненим зі служби у зв`язку із засудженням за умисне кримінальне правопорушення, вчинене з використанням свого посадового становища, або притягненням до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, та членам їх сімей.

Порядок сплати сум несплачених страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування Пенсійному фонду України за відповідні роки служби щодо осіб, які не набули (не набудуть) права на пенсію за вислугу років згідно з цим Законом, або осіб, звільнених з військової служби, які виявили бажання отримувати пенсію в порядку і на умовах, передбачених Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі Порядок №3-1) заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Згідно пункту 12 Порядку № 3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 вересня 2018 року №760 затверджено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань (далі- Інструкція №760).

Згідно пункту 3 розділу І Інструкції №760 уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.

Відповідно до п.1 розділу ІІ Інструкції №760 уповноважені структурні підрозділи організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства.

Згідно пункту 1 Розділу ІІІ Інструкції №760 уповноважені структурні підрозділи: 1) приймають від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону, заяву про призначення пенсії, документи згідно з Порядком. Не пізніше наступного робочого дня інформують письмово в довільній формі підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) про необхідність оформлення та подання уповноваженому структурному підрозділу документів для призначення (перерахунку) пенсії; 2) здійснюють перевірку обчислення вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсії; 3) здійснюють перевірку поданих для призначення пенсії документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та інших документів; 4) у разі якщо до заяви про призначення пенсії не додано необхідних для цього документів, витребовують їх від відповідного підрозділу персоналу (кадрового забезпечення) та підрозділу фінансового забезпечення (бухгалтерського підрозділу); 5) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії та всіх необхідних документів оформлюють особі, якій оформлюється пенсія, подання про призначення пенсії за формою, установленою Порядком, та направляють до органу, що призначає пенсії, за місцем проживання особи; 6) долучають до облікової справи особи отриману від органів, що призначають пенсії, розписку-повідомлення.

У відповідності до пункту 3 розділу ІІІ Інструкції №760 підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, зокрема, обчислюють вислугу років та за потреби страховий стаж особи, яка набула право на пенсію, оформлюють розрахунок вислуги років для призначення пенсії.

До розрахунку вислуги років додаються такі документи:

- витяги з наказів про звільнення зі служби (роботи) та/або виключення з особового (облікового) складу у зв`язку зі смертю із зазначенням вислуги років;

- копія послужного списку (за потреби - додаткові відомості з особової справи) особи, яка набула право на пенсію (померлого годувальника);

- копія військового квитка або довідка військового комісаріату про період проходження військової служби (за наявності);

- копія трудової книжки та/або документи, які підтверджують страховий стаж (стаж роботи).

В 5-денний строк після отримання інформації про прийняття від особи заяви про призначення пенсії розрахунок вислуги років разом з іншими документами, зазначеними в підпункті 1 цього пункту, подається до уповноваженого структурного підрозділу.

Згідно з п.4 розділу ІІІ Інструкції №760 підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують:

1) грошовий атестат;

2) довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - довідка про додаткові види грошового забезпечення) (додаток 4).

В 5-денний строк після отримання інформації про прийняття від особи заяви про призначення пенсії грошовий атестат та довідка про додаткові види грошового забезпечення подаються до уповноваженого структурного підрозділу.

Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку про те, що обчислення вислуги років для призначення пенсії, оформлення розрахунку вислуги років належить саме до компетенції структурного підрозділу Міністерства внутрішніх справ України, яким в даному випадку є Головне управління Міністерства внутрішніх справи України в Дніпропетровській області.

При цьому, п.3-4 розділу ІІІ Інструкції №760 передбачають складання документів саме для призначення пенсії (розрахунку вислуги років для призначення пенсії, послужного списку особи, яка набула право на пенсію, довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії).

Отже, складання уповноваженим структурним підрозділом таких документів можливе лише за наявності у особи права для призначення пенсії, зокрема - відповідної календарної вислуги років.

Як встановлено судом, відповідач - Міністерство внутрішніх справ України не наділено повноваження щодо складання та підготовки наведених вище документів.

Згідно з п. 1 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 №878, Міністерство внутрішніх справ України (МВС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно п.п. 31, 32, 33 Положення №878 МВС України:

- взаємодіє в межах повноважень, передбачених законом, з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення працівників МВС, військовослужбовців Національної гвардії та членів їх сімей, а також працівників центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр;

- вживає в межах повноважень, передбачених законом, заходів до забезпечення правового і соціального захисту працівників МВС, військовослужбовців та працівників Національної гвардії, пенсіонерів із числа військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, членів їх сімей, розробляє пропозиції із зазначених питань і вносить їх на розгляд відповідних органів;

- веде військовий реєстр працівників, пенсіонерів із числа осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та військовослужбовців Національної гвардії, що брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та членів їх сімей

На виконання п. 31, 32, 33 Положення №878, з метою забезпечення своєчасного та якісного обслуговування пенсіонерів органів внутрішніх справ, створено сектори із соціально-гуманітарних питань.

Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ від 25.09.2018 року №787 "Про організаційно-штатні зміни у МВС" при територіальних медичних об`єднаннях Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву розпочали свою роботу сектори із соціально-гуманітарних питань. До функцій сектору належать: прийом від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону, заяви та документів для призначення (перерахунку) пенсії; перевірка правильності оформлення поданих документів для призначення пенсії, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта громадянина України та іншим документам, тощо.

Відповідно до листа Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 р. №2537/05/22-2019 «Про передачу функцій з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ», з 01.04.2019 р. функції сектору з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ від ліквідаційних комісій ГУ МВС України в областях передано до сектору із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіального медичного об`єднання МВС України в Дніпропетровській області», адреса: вул. Полігонна, буд. 16 у м. Дніпро, 49005.

З огляду на наведені законодавчі норми, відповідальним структурним підрозділом за підготовку документів позивача для призначення пенсії є Державна установа «Територіальне медичне об`єднання МВС України в Дніпропетровській області».

Відповідно до пункту 2 Постанови № 3-1 уповноважений структурний підрозділ оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Відповідно до пп. 10 п. 1 розділу II Положення про Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України (далі - ДПООНД МВС України), затвердженого наказом МВС України від 24.05.2018 № 440, до основних завдань ДПООНД МВС України відноситься загальне методичне керівництво роботою з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій та отримання пільг пенсіонерами з числа військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, звільнених зі служби у зв`язку з виходом на пенсію.

Згідно з пп. 53 п. 2 розділу II Положення ДПООНД МВС України відповідно до покладених на нього завдань організовує та координує роботу в апараті МВС, територіальних органах і підрозділах системи МВС з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Враховуючи вищевикладене Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області» було надіслано до уповноваженого структурного підрозділу МВС - Департаменту персоналу документи ОСОБА_1 стосовно розгляду питання щодо призначення пенсії по вислузі років відповідно до Закону № 2262.

За результатами розгляду Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України було встановлено, що було надіслані не всі документи відповідно до вимог чинного законодавства, а саме: відсутній розрахунок вислуги років для призначення пенсії згідно з Законом № 2262, грошовий атестат та довідка про розмір грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільнення зі служби та інші необхідні завірені документи згідно Порядку.

Враховуючи вищевикладене, Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України листом від 21.10.2020 року №Ч-18811/22 повернуло на доопрацювання надіслані документи та після усунення виявлених недоліків повторного направлення їх до МВС.

Враховуючи, вищевикладене судом не встановлено відмови відповідача у підготовці документів для призначення пенсії, а лише направлено їх до відповідного структурного підрозділу, яким є Державна установа «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області» для доопрацювання.

Суд зазначає, що підготовка документів та направлення їх для затвердження разом з поданням до Міністерства внутрішніх справ України належить до повноважень саме Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області».

В подальшому, як було встановлено судом, позивачу було відмовлено у підготовці документів для призначення пенсії саме Головним управлінням МВС України в Дніпропетровській області, про що складено лист №1/Ч-6896/Ч-6896/1/103/Лк-2020 від 26.10.2020 року.

Суд зазначає, що Головне управління МВС України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 08592141) та Державна установа «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області» (код ЄДРПОУ 08805223) є самостійними юридичними особами, які зареєстровані у встановленому законодавством порядку, їх діяльність не є припиненою як на день надання відповідей на звернення позивача про призначення пенсії, так і на день розгляду справи судом. Вказані особи виконують покладені на них функції чинним законодавством.

Проте, судом встановлено, що позивачем не було звернуті позовні вимоги ані до Головного управління МВС України в Дніпропетровській області, ані до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області», вказані особи не були залучені позивачем до розгляду справи, а тому суд при прийнятті рішення не вправі надавати правову оцінку діям та рішенням, прийнятим цими особами.

Відповідно до ч.2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Таким чином, вирішуючи спір щодо заявлених правових відносин, суд обмежений колом учасників справи та може надавати правову оцінку лише діям осіб, до яких звернуті позовні вимоги.

Позивачем пред`явлено позов до Міністерства внутрішніх справ України.

Судом встановлено, що Міністерством внутрішніх справ України було надано лише лист позивачу та Державній установі «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області» про відсутність необхідних документів відповідно до вимог чинного законодавства для можливості затвердження подання, а саме: відсутній розрахунок вислуги років для призначення пенсії згідно з Законом № 2262, грошовий атестат та довідка про розмір грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільнення зі служби та інші необхідні завірені документи згідно Порядку.

Вказані документи дійсно передбачені з п.4 розділу ІІІ Інструкції №760, в якому зазначено, що підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують:

1) грошовий атестат;

2) довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - довідка про додаткові види грошового забезпечення) (додаток 4).

Таким чином, повертаючи на доопрацювання документи, надіслані до Міністерства внутрішніх справ України Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області», відповідач діяв у межах повноважень, наданих законодавством.

Спору щодо необхідності подання відповідних документів між сторонами не існує.

Позивачем фактично оскаржується відмова у призначенні пенсії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області, викладена в листі №1/Ч-6896/Ч-6896/1/103/Лк-2020 від 26.10.2020 року.

Проте, суд повторно звертає увагу, що позовні вимоги до Головного управління МВС України в Дніпропетровській області не пред`явлені, та Головне управління МВС України в Дніпропетровській області до участі у справі не залучений, з огляду на що позивачем обрано неналежний спосіб правового захисту.

При цьому неправильно обраний спосіб захисту порушеного права не є підставою для відмови у відкритті провадження у справі, повернення позовної заяви чи залишення її без руху, а в певних випадках за таких обставин може бути відмовлено в позові.

Такої ж правової позиції дотримується і Верховний Суд України у постанові від 24.05.2017 року в справі № 6-951цс16, з якої вбачається, що власник порушеного права може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права, який прямо визначається спеціальним законом, що регламентує конкретні правовідносини.

З огляду на наведені обставини справи, судом не встановлено порушення прав позивача в діях саме Міністерства внутрішніх справ України, який визначений відповідачем у справі, та яким в межах спірних правовідносин було складено лише лист №Ч-18811/22 від 21.10.2020 року про повернення документів на доопрацювання.

Отже, позовні вимоги до Міністерства внутрішніх справ України задоволенню не підлягають.

Стосовно позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, судом встановлено, що на заяву позивача відповідачем-2 було надано лист №19972-20061/Ч-02/8-0400/20 від 12.10.2020 року, яким роз`яснено порядок призначення пенсії за вислугу років, визначений статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу, органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ.

З аналізу вказаного листа, судом не встановлено, що ним було відмовлено позивачу у призначенні пенсії.

Відповідно до Порядку передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522, з 01.01.2007 на Пенсійний фонд України покладені функції лише з призначення і виплати пенсії, а функції розрахунку вислуги років, визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій, належить до компетенції уповноваженого органу того міністерства або відомства, звідки військовослужбовця або особу рядового чи начальницького складу було звільнено зі служби.

Таким чином, Головне управління не наділено повноваження визначати розмір грошового забезпечення та змінювати його, відповідальність за внесення тих чи інших складових грошового забезпечення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії покладається на установу, якою видавалась довідка.

Документи для призначення пенсії ОСОБА_1 відповідно до пункту «б» статті 12 Закону №2262, на адресу Головного управління станом на день надання оскаржуваної відповіді не надходили.

Таким чином, відповідач-2 позбавлений можливості розглянути документи позивача відповідно до пункту «б» статті 12 Закону №2262 та призначити пенсію.

Отже, заявлені позивачем вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Оскільки із заявленої позовної вимоги не вбачається спрямованості на захист вже порушеного права, а відповідна вимога фактично заявлена позивачем на майбутнє, суд вважає, що позивач при зверненні до суду з відповідною вимогою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області обрав неналежний спосіб правового захисту.

Отже, заявлені позивачем позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Як наслідок, не підлягає задоволенню вимога про звернення рішення до негайного виконання у межах суми стягнення пенсії за один місяць та встановлення судового контролю.

Стосовно позовних вимог про стягнення моральної шкоди, суд зазначає, що відповідно до п. 3 постанови Пленуму Верховного суду України від 31 березня 1995 року № 4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» (далі - Постанова Пленуму ВСУ) під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.

Оскільки під час розгляду справи не встановлено порушень прав позивача протиправними діями, бездіяльністю або рішеннями відповідачів, судом не встановлено підстав для стягнення моральної шкоди.

Судом при прийнятті рішення враховано висновок №62 за результатами проведення судово-психологічної експертизи від 12.04.2021 року, яким встановлено можливу компенсацію за завдані психологічні страждання у розмірі 54 мінімальних заробітних плат, проте враховано, що вказаний висновок експерта містить умову можливості її стягнення лише у випадку визнання судом дій відповідачів протиправними.

Оскільки протиправності дій відповідачів не встановлено, то моральна шкода стягненню не підлягає.

Згідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Решта доводів сторін висновків суду по суті спору не спростовують.

При цьому, суд виходить з положень, закріплених в п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень, де вказано, що обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Згідно ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо.

Враховуючи встановлені судом обставини справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

Підстави для вирішення питання розподілу судових витрат згідно з ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні, з огляду на те, що позивачу відмовлено в задоволенні позову та у зв`язку з тим, що позивача звільнено від сплати судового збору

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 132, 139, 246, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (вул. Богомольця,10, м. Київ, 01024, код ЄДРПОУ 00032684) та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.С. Віхрова