
Справа № 191/684/21
Провадження № 3/191/190/21
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 квітня 2021 року м. Синельникове
Суддя Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області Кухар Д.О., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Синельниківського районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області відносно :
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Павлоград Дніпропетровської області, працює : керівник громадської організації «Нове життя», зареєстрований за адресою : АДРЕСА_1 , проживає за адресою : АДРЕСА_2 , -
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 164 КУпАП , -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , будучи засновником благодійної організації «Нове життя» в період часу з 2016 року по теперішній час, щод розміщення осіб в реабілітаційному центрі по алкогольній та наркотичній залежності за адресою : АДРЕСА_2 , без відповідних документів, що передбачені Постановою КМУ № 185 від 03.03.2020 року, чим порушив чинне законодавство.
До початку судового засідання ОСОБА_1 надав письмові пояснення, згідно яких просив винести постанову про закриття адміністративної справи за відсутності в його діяїх складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що Громадська організація «Нове життя» Синельникове» зареєстровано : код згідно з ЄДРПОУ : 42670647, Свідоцтво про державну реєстрацію № 1 234 102 0000 001396 від 05.12.2018 р. Громадська організація є неприбутковою: Рішення №1804124600016 від 18.12.2018 р.(ознака неприбутковості 0032). Юридична та фактична адреса: 52532 Дніпропетровська обл., м. Синельникове, вул. Матросова, буд. 1. Основною метою організації є надання допомоги людям у звільненні від наркотичної та алкогольної залежності, ВІЛ-інфікованим, хворим на туберкульоз, відновлення етичного продуктивного життя без наркотиків та алкоголю, надання допомоги соціально незахищеним верстам населення та особам, які опинилися у важкій життєвій ситуації. Для реалізації мети Організація здійснює діяльність в тому числі у напрямках : організація центрів соціальної адаптації для наркозалежних та алкозалежних; надання тимчасового безкоштовного місця проживання наркозалежним людям, людям з алкогольною залежністю (Статут п. 2.2.). Під час реалізації цих напрямків роботи, організацією укладено договір оренди приміщення для створення Центру реінтеграції та адаптації за адресою : АДРЕСА_2 (Договір оренди жилого приміщення від 14.01.2019 р., орендонадавач ОСОБА_2 ).
Організація зареєстрована, установчі документи відповідають класифікатору соціальних послуг. На даний час в Центрі знаходяться особи наркозалежні, алкозалежні та особи, які опинилися в складних життєвих ситуаціях, і які потребують допомоги та притулку. Громадська організація веде бухгалтерську звітність. Згідно Податкового Кодексу України, щорічно подає звітність до податкових органів, щодо діяльності організації. Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від «18» лютого 2021 року» є зауваження щодо деяких даних, а сааме : ОСОБА_1 , являючись засновником Благодійної організації «Нове життя» в період часу з 2016 року. Правильно є : ОСОБА_1 , являючись засновником Громадської організації «Нове-Життя Синельникове», в період часу з 2018 року (рік реєстрації громадської організації), ОСОБА_1 Голова Правління організації з 2020 р. Частина 1 статті 164 КУпАП передбачає притягнення до адміністративної відповідальності за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб`єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов`язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди). Безпосередньою об`єктивною стороною правопорушення є суспільні відносини у сфері державного регулювання господарської діяльності. Відповідно до ч. 2 ст. 55 Господарського кодексу України, суб`єктами господарювання є : господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до ЦК України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці. Згідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про підприємництво», поняття «підприємництво» визначене як безпосередня самостійна, систематична, на власний ризик діяльність по виробництву продукції, виконанню робіт, наданню послуг з метою отримання прибутку. Громадська організація «Нове - життя Синельникове» є добровільною неприбутковою громадською організацією, створеної на основі об`єднання фізичних осіб, для здійснення захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема, економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів громадян. Разом із тим, Законом України «Про соціальні послуги», визначено основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику складних життєвих обставин, подолання або мінімізацію їх негативних наслідків, особам/сім`ям, які перебувають у складних життєвих обставинах. У відповідності до ст. 1 вказаного Закону базові соціальні послуги - соціальні послуги, надання яких отримувачам соціальних послуг відповідно до цього Закону забезпечується Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями, виконавчими органами міських рад міст обласного значення, а також виконавчими органами сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад, створених згідно із законом та перспективним планом формування територій громад і визнаних Кабінетом Міністрів України спроможними в порядку, встановленому законом (далі - ради об`єднаних територіальних громад). З огляду на наведену норму, враховуючи, що Громадська організація «Нове - життя Синельникове» діє на підставі статуту, її діяльність не забезпечується Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями, виконавчими органами міських рад міст обласного значення, а також виконавчими органами сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад, що Громадська організація «Нове - життя Синельникове» не є надавачами соціальних послуг- а від так до ГО «Нове - життя Синельникове» не можуть бути застосовані положення постанови КМУ №185 від 03.03.2020 року. З вказаного слідує висновок, що в діях керівника Громадська організація «Нове - життя Синельникове» ОСОБА_1 відсутній склад адміністративногоправопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст-164 КУпАП. Також на підтвердження своїх вимог надав Статут, Виписку з ЄДР юридичних осіб, фінансову звітність підприємства, звіт про фінансові результати, квитанції, звіт про використання доходів непритубкової організації, договір аренди жилого приміщення від 14.01.2019 року, рішення № 1804124600016 від 18.12.2018 року про присвоєння оцінки неприбутковості.
Суд, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст.129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Частиною 1 ст.9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
З протоколу про адміністративне правопорушення Серія ВАБ № 122125 від 18.02.2021 року вбачається, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.164 КУпАП, а саме : провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб`єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов`язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Об`єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері державного регулювання господарської діяльності (див. Господарський кодекс України, Закони України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", "Про основні засади державного регулювання господарської діяльності"). Об`єктивна сторона правопорушення виражається в таких формах: провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб`єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди); надання суб`єктом господарювання дозвільному органу або адміністратору недостовірної інформації щодо відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства. Обидва склади є формальні. Однак коментована стаття містить також кваліфікований склад, який передбачає провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб`єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди), ускладнене отриманням доходу у великих розмірах. Відповідно до ст. 1 ЗУ "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" документ дозвільного характеру - це дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ, який дозвільний орган зобов`язаний видати суб`єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб`єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності. Суб`єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі прямого або непрямого умислу.
За змістом ст.245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є : своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При з`ясуванні цих обставини, суд повинен виходити з положень ст.251 КУпАП, згідно яких доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, крім іншого, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
За змістом ст.ст.254, 256 КУпАП про вчинене адміністративне правопорушення уповноваженою на те посадовою особою складається протокол, в якому зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по-батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. При цьому всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів.
Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення суд, відповідно до вимог ст.252 КУпАП, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному та об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Відповідно до вимог ст.10 КУпАП, адміністративне правопорушення визначається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала або свідомо допускала їх настання.
Відповідно до вимог ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, на суд покладається обов`язок здійснювати неупереджений розгляд та ухвалювати обґрунтовані рішення.
Статтею 42 Господарського Кодексу України передбачено, що підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Згідно ст.55 Господарського Кодексу України, суб`єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб`єктами господарювання є : господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Згідно Статуту Громадської організації «Нове життя Синельникове», затвердженого Установчими зборами засновників Громадської організації «Нове життя Синельникове», Протоколом №1 від 03.12.2018 року, Громадсько організація «Нове життя Синельникове» є добровільною неприбутковою громадською організацією, створеною на основі інтересів для спільної реалізації громадянами своїх законних правових, економічних, соціальних, екоголічних, творчих, національно-культурних інтересів та своїх прав і свобод для реалізації завдань, передбачених цим Статутом.
Відповідно Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Громадська організація «Нове життя Синельникове» розташована за адресою : Дніпропетрвоська область, м. Синельникове, вул. Матросова,1. Керівником з 23.06.2020 року є ОСОБА_1 . Види діяльності : надання послуг догляду із забезпеченням проживання для осіб з розумовими вадами та хворих на наркоманію; надання послуг щодо догляду із забезпеченням проживання для осіб похилого віку та інвалідів, надання іншої соціальної допомоги без забезпечення проживання.
Крім того, з протоколу про адміністративне правпорушення вбачається, що ОСОБА_1 порушив вимоги Постанови КМУ № 185 від 03.03.2020 року.
Так, Постановою КМУ № 185 від 03.03.2020 року були затверджені критерії дільності надавачі соціальних послуг, які розроблено з метою встановлення єдиних вимог до надавачів соціальних послуг незалежно від форми власності та господарювання. Ці критерії не поширюються на фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до Закону України “Про соціальні послуги” без провадження підприємницької діяльності. У цих критеріях терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України “Про соціальні послуги”, “Про соціальну роботу з сім`ями, дітьми та молоддю” та інших нормативно-правових актах з питань соціального захисту, соціальних послуг, соціальної роботи. Надавачі соціальних послуг, діяльність яких відповідає цим критеріям, вносяться до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Для надавачів соціальних послуг встановлюються загальні та спеціальні критерії діяльності.
Отже, суддя, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю дійшов висновку, що зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду, в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення.
Відповідно до положень п.3 ч.1, ч.2 ст.284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: про закриття справи. Постанова про закриття справи виноситься при наявності обставин, передбачених ст.247 КУпАП.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за наявності таких обставин, як відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, суддя дійшов висновку, що провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.164 КУпАП підлягає закриттю, у зв`язку з відсутністю в його діях складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.7, 164, 245, 247, 251, 252, 283, 284, 285, 289, 294 КУпАП, суддя, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративну справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.164 КУпАП провадженням закрити у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду через Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Д. О. Кухар