
Справа № 452/938/21
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
27 квітня 2021 року м.Самбір
Самбірський міськрайонний суд Львівської області в складі:
головуючого - судді - Пташинського І.А.
при секретарі - Терлецькій І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Самборі цивільну справу за заявою представника заявника ОСОБА_1 - адвоката Куцалаби Галини Василівни, заінтересована особа Управління соціального захисту населення Самбірської міської ради Львівської області про встановлення факту, що має юридичне значення,-
встановив:
17 березня 2021 року представник заявника ОСОБА_1 - адвокат Куцалаба Г.В. звернулася до суду із вищевказаною заявою, яку мотивує тим, що ОСОБА_1 - боєць Добровольчого батальйону ОУН (псевдо «Овен») та проходив службу в добровольчому батальйоні ОУН на посаді стрільця з 09.09.2016 року по 26.10.2016 року; з 26.04.2017 року по 05.05.2017 року в зоні проведення АТО в смт. Кримське, Новоайдарського району, Луганської області. З 28.01.2018 року по 17.02.2018 року перебував в селищі Богданівка Волноваського району, Донецької області. Добровольчий батальйон ОУН знаходився у підпорядкуванні 93-ї ОМБр. у с. Піски, Ясинуватського району, Донецької області, с. Кримське, Новоайдарського району, Луганської області, в межах антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей. ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій та йому визначено третю групу інвалідності. Причиною інвалідності зазначено: захворювання, одержане під часбезпосередньої участі в АТО, забезпеченні її проведення. Інвалідність встановлена безтерміново. Звернувшись до Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації щодо надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, ОСОБА_1 отримав листа-відмову № 01-31/77 від 12.01.2021 року, оскільки Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації не може встановити ОСОБА_1 статус особи з інвалідністю внаслідок війни у зв`язку з відсутністю довідки керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, Генерального штабу Збройних Сил України про виконання добровольчими формуваннями завдань АТО у взаємодії із Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Національної гвардії України та іншими утвореними відповідно до Законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами, перебуваючи безпосередньо в районах АТО. Звернувшись до Штабу Антитерористичного центру при Службі безпеки України щодо надання довідки про виконання добровольчим формуванням, до складу якого входив ОСОБА_1 завдань антитерористичної операції, отримано відповідь № 33/5- К-124/138 від 10.03.2021 року про відсутність взаємодії військових формувань та правоохоронних органів з добровольчим формуванням. Клопотання від суб`єкта боротьби з тероризмом щодо персонального залучення ОСОБА_1 до проведення АТО в Штаб ATЦ, при СБУ не надходило, наказ керівника ATЦ, при СБУ не видавався. Відсутність підтвердження факту добровільного залучення ОСОБА_1 до забезпечення проведення Антитерористичної операції у свою чергу позбавляє його можливості отримати статус особи з інвалідністю внаслідок війни. На підставі вищевикладеного, просить заяву задовольнити.
В судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, але подав до суду заяву в якій просив слухати справу у його відсутності та у відсутності його представника, просив заяву задовольнити.
В судове засідання представник заінтересованої особи Управління соціального захисту населення Самбірської міської ради Львівської області не з`явився, хоч належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив, а тому суд розглядає справу без його участі.
Суд, перевіривши наявні у матеріалах справи докази, прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є боєць Добровольчого батальйону ОУН, що підтверджується службовим посвідченням № НОМЕР_1 , виданим 17 квітня 2017 року.
Із Довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України № 57/18 від 10 жовтня 2018 року, відомо, що ОСОБА_1 проходив службу в добровольчому батальйоні ОУН на посаді стрільця з 09.09.2016 року по 26.10.2016 року; з 26.04.2017 року по 05.05.2017 року в зоні проведення АТО в смт. Кримське, Новоайдарського району, Луганської області. З 28.01.2018 року по 17.02.2018 року перебував в селищі Богданівка Волноваського району, Донецької області.
Згідно довідки військової частини - польової пошти В2830 №2110 від 23.07.2016 р.. Добровольчий батальйон ОУН знаходився у підпорядкуванні 93-ї ОМБр. у с. Піски, Ясинуватського району, Донецької області, с. Кримське, Новоайдарського району, Луганської області, в межах антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
Посвідченням серії НОМЕР_2 від 9 червня 2020 року та рішенням міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій № 1/ІІІ/4/12 від 4 червня 2020 року, підтверджується, що ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій.
Згідно довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ № 036396 від 11.12.2020 року, виданою головою обласної МСЕК ОСОБА_1 визначено третю групу інвалідності. Причиною інвалідності зазначено: захворювання, одержане під часбезпосередньої участі в АТО, забезпеченні її проведення. Інвалідність встановлена безтерміново.
Пенсійним фондом України ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності третя група та видано пенсійне посвідчення серії НОМЕР_3 від 19.01.2021 р.
Статтею 3 Конституції України встановлено, людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Відповідно до пункту 14 частини 2статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу» від 22.10.1993р. №3551-XII, до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, які добровільно забезпечували (або добровільно залучалися до забезпечення) проведення антитерористичної операції (у тому числі здійснювали волонтерську діяльність) та стали інвалідами внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції (у тому числі волонтерської діяльності), перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08 вересня 2015 року № 685затверджено Порядок надання статусу інваліда війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (далі - «Порядок»), відповідно до пункту 2 (абзац 6) якого, статус інваліда війни надається особам, які добровільно забезпечували (або добровільно залучалися до забезпечення) проведення антитерористичної операції (у тому числі провадили волонтерську діяльність) та стали інвалідами внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції (у тому числі волонтерської діяльності), перебуваючи безпосередньо в районі антитерористичної операції в період її проведення.
Відповідно до п. п. 4 п. 4 Порядку, підставою для надання вищевказаним особам статусу інваліда війни є : довідка медико-соціальної експресної комісії про групу та причину інвалідності; довідка керівника Антитерористичного центру при СБУ, Генерального штабу Збройних Сил про добровільне забезпечення або добровільне залучення особи до забезпечення проведення Антитерористичної операції або рішення суду про встановлення факту добровільного забезпечення або добровільного залучення особи до забезпечення проведення Антитерористичної операції уразі відсутності зазначеної довідки.
Відповідно до п.5. Порядку для надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особою або її представником подаються письмова заява та документи, зазначені у пункті 4 цього Порядку, до органів соціального захисту населення…
Із повідомлення Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації від 12.01.2021 року №01-31/77, відомо, що ОСОБА_1 , відмовлено у встановленні статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, у зв`язку з відсутністю довідки керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, Генерального штабу Збройних Сил України про виконання добровольчими формуваннями завдань АТО у взаємодії із Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України. Національної гвардії України та іншими утвореними відповідно до Законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами, перебуваючи безпосередньо в районах АТО.
Згідно відповіді штабу Антитерористичного центру при СБУ від 10.03.2021 року № 33/5- К-124/138 на адвокатський запит зазначено, що клопотання від суб`єкта боротьби з тероризмом про залучення до проведення АТО ОСОБА_1 в Штаб АТЦ при СБУ не надходило, наказ керівника Антитерористичного центру при СБУ України не видавався.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року №405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України». Наказом Антитерористичного центру при Службі безпеки України «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення» від 7 жовтня 2014 року N33/6/а визначені такі райони проведення антитерористичної операції та терміни її проведення, зокрема, Донецька і Луганська області - з 07 квітня 2014 року. Таким чином, з 07 квітня 2014 року територія Донецької та Луганської областей області була визнана районом проведення антитерористичної операції, на якій був запроваджений спеціальний правовий режим.
Із заяв ОСОБА_2 від 23 січня 2017 року та ОСОБА_3 від 17 лютого 2017 року, які завірені нотаріально, відомо, що вони в період з 18.06.2016 року приймали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції в Луганській області у складі 93 ОМБр П/П В-2830 де зустрічалися з бійцем добровольчого батальйону ОУН ОСОБА_1 , а саме в населеному пункті Кримське, Луганської області.
Таким чином, заявник був позбавлений можливості надати довідку керівника Антитерористичного центру при СБУ, Генерального штабу Збройних Сил про добровільне забезпечення або добровільне залучення особи до забезпечення проведення антитерористичної операції у зв`язку з її відсутністю.
У п. 1 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31 березня 1995 року №5, а також листі Верховного суду України «Судова практика про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 01.01.2012 року роз`яснено, що справи про встановлення фактів, які мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за умови, якщо заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення і чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
Встановлення юридичного факту необхідно заявнику для можливості звернутися до органів соціального захисту населення з приводу оформлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.
Згідно ст. 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства,визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Частиною 1ст. 5 ЦПК, передбачено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Оцінюючи докази у їх сукупності, суд приходить до переконання, що заява підставна та підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст.4, 5, 76, 77, 79, 80, 83, 95, 259, 293,294 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Заяву представника заявника ОСОБА_1 - адвоката Куцалаби Галини Василівни про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у період з 09 вересня по 26 жовтня2016 року, з 26 квітня по 05 травня 2017 року та з 28 січня по 17 лютого 2018 року, був добровільно залучений до забезпечення проведення антитерористичної операції, шляхом здійснення заходів із забезпеченням національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до Розділу XIII Перехідних положень ЦПК України п. п. 15., 15.5 до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається через Самбірський міськрайонний суд Львівської області.
Суддя