Постанова № 9680767, 26.05.2010, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.05.2010
Номер справи
2а-1773/10/1670
Номер документу
9680767
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-1773/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Головка А.Б.,

при секретарі Вовченко Т.П.,

за участю:

представника позивача - Скоропад О.М.,

представника відповідача - Мурич Л.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Стелс"до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській областіпро скасування акту, -

В С Т А Н О В И В:

28 квітня 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Стелс"звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській областіпро визнання дій неправомірними, скасування акту № 62 від 26.02.2010 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.

В ході судового засідання 26 травня 2010 року представник позивача уточнив позовні вимоги та просив скасувати акт № 62 від 26.02.2010 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "Стелс".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем при винесені спірного рішення неправильно застосовані приписи п.п. “в”п. 9.8 ст. 9 Закону України “Про податок на додану вартість”.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування заперечення на позов зазначив, що спірне рішення прийнято Кременчуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією у Полтавській області на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законами України “Про податок на додану вартість”, "Про державну податкову службу в Україні". Вважає, що у п.п. "в" п. 9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість»закріплено невичерпний перелік підстав для анулювання реєстрації платника ПДВ, з посиланням на те, що існує така підстава, як анулювання реєстрації з будьяких інших причин, що і мало місце в даному випадку. За наведених обставин, відповідач вважає відсутніми підстави для задоволення позову.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Стелс" має статус юридичної особи, зареєстроване Виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області 18.08.2004 року, ідентифікаційний код 32275657 та взяте на податковий облік у Кременчуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Полтавської області.

26 лютого 2010 року комісією Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській областіприйнято рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "Стелс", яке оформлено актом № 62.

Листом № 6508/10/15-322 від 01.03.2010 року Кременчуцька об'єднана державна податкова інспекція у Полтавській областіповідомила Товариство з обмеженою відповідальністю "Стелс"про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість та надіслала акт № 62.

Згідно з частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у правах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Пунктом 9.8 статті 9 Закону України "Про податок на додану вартість" встановлено виключний перелік випадків, у яких відбувається анулювання реєстрації, як платників податку на додану вартість, а саме:

а) платник податку, який до місяця, в якому подається заява про анулювання реєстрації, є зареєстрованим згідно з положеннями підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону більше двадцяти чотирьох календарних місяців, включаючи місяць реєстрації, та має за останні дванадцять поточних календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій, менші за визначені зазначеним підпунктом;

б) ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання);

в) особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені цим Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин;

г) зареєстрована як платник податку особа обирає відповідно до цього Закону спеціальний режим оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені у статті 6 та статті 81 цього Закону;

ґ) особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.

Відповідно до п. 1 Положення про реєстрацію платників податків на додану вартість, затвердженого Наказом ДПА України від 01.03.00р. №79, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 3 квітня 2000 р. за N 208/4429, це Положення розроблене відповідно до Законів України "Про податок на додану вартість", "Про державну податкову службу в Україні" та інших нормативно-правових актів.

Рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою податкового органу оформляється актом про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за формою N 6-ПДВ. Такий акт складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження керівника податкового органу, та затверджується керівником (заступником керівника) податкового органу. В акті про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість обов'язково вказується підстава для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Закону (п. 25.2.2 п. 25 Положення).

Отже, підстави для анулювання реєстрації платника ПДВ визначаються виключно Законом України «Про податок на додану вартість».

Згідно акту № 62 від 26.02.2010 року та листа Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській № 6508/10/15-322 від 01.03.2010 року Товариству з обмеженою відповідальністю "Стелс" анульовано реєстрацію як платника податку на додану вартість відповідно до п.п. “в” п. 9.8 ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість" та на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України № 1120-р від 09.09.2009 року "Деякі питання адміністрування податку на додану вартість", а саме, у звязку з виявленням органами державної податкової служби факту виписки податкових накладних, згідно з якими не задекларовано (не сплачено) податкові зобовязання.

Відповідно до п. 3 вищезазначеного Розпорядження, органи державної податкової служби в разі встановлення факту виписування податкових накладних, згідно з якими платник податку на додану вартість - постачальник товарів (робіт, послуг) не задекларував податкові зобов'язання, мають право вжити заходів для анулювання реєстрації такого платника відповідно до Закону України "Про податок на додану вартість".

Встановивши, що в електронній базі даних Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області відсутні дані податкової звітності позивача, тобто позивачем виписано податкові накладні згідно з якими не задекларовано (не сплачено) податкові зобовязання, податковий орган на виконання п. 3 Розпорядження анулював свідоцтво платника ПДВ позивача.

Компетенція податкових органів при встановленні недостовірності, неповноти та несплати платниками податків і зборів визначена Законами України «Про державну податкову службу в Україні», «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та іншими законами з питань оподаткування, відповідно до яких податковий орган зобов'язаний, у разі, зокрема, заниження податкових зобов'язань, самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків. Відтак, анулювання свідоцтва платника ПДВ, у разі заниження податкових зобов'язань, законодавством не передбачене.

Крім того, пункт 9.8 статті 9 Закону України "Про податок на додану вартість" є нормою прямої дії та не передбачає надання органам державної податкової служби функцій, які перевищують їх повноваження, встановлені цією нормою Закону.

Відповідно до норми підпункту 11.4 статті 11 Закону України "Про податок на додану вартість", зміни порядку оподаткування податком на додану вартість можуть здійснюватися лише шляхом внесення змін до цього Закону окремим законом з питань оподаткування цим податком. У разі якщо іншим законом, незалежно від часу його прийняття, встановлюються правила оподаткування цим податком, відмінні від зазначених у цьому Законі, пріоритет мають норми цього Закону. Це правило не поширюється на міжнародний договір (угоду), згода на обов'язковість якого (якої) надана Верховною Радою України.

Також, частиною другою та третьою статті 52 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" визначено, що у формі розпоряджень видаються акти Кабінету Міністрів України з організаційно-розпорядчих та інших поточних питань, тоді як акти нормативного характеру видаються у формі постанов.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 92 Конституції України податки і збори (у тому числі механізми їх розрахування та сплати) встановлюються виключно законами України.

Доказів наявності підстав для анулювання реєстрації позивача, як платника податку на додану вартість, передбачених підпунктами "а" - " ґ" пункту 9.8 статті 9 Закону України "Про податок на додану вартість", відповідач суду не надав.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведено суду правомірності прийняття акту від 26 лютого 2010 року № 62 про анулювання реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю "Стелс" платником податку на додану вартість, у звязку з чим останній підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Стелс" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області про скасування акту задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати акт № 62, затверджений начальником Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області 26 лютого 2010 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "Стелс" м. Кременчук (код 32275657).

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Стелс" (р/р 26000138885980 в філії "ПрРУ" АТ "Банк "Фінанси та Кредит", код ЗКПО 32275657) витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.

Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 31 травня 2010 року.

СуддяА.Б. Головко