Рішення № 96800998, 11.05.2021, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
11.05.2021
Номер справи
569/20251/20
Номер документу
96800998
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 569/20251/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2021 року Рівненський міський суд

в особі судді - Ковальова І.М.

при секретарі - Соломон О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Рівне цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до виконавчого комітету Рівненської міської ради, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Служба у справах дітей виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення щодо відмови в прийнятті на квартирний облік, зобов`язання про прийняття на квартирний облік дитини, позбавленої батьківського піклування,-

в с т а н о в и в :

В Рівненський міський суд з позовом до виконавчого комітету Рівненської міської ради, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Служба у справах дітей виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення щодо відмови в прийнятті на квартирний облік, зобов`язання про прийняття на квартирний облік дитини, позбавленої батьківського піклування звернулась ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 .

В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримала, просить суд їх задоволити з підстав викладених у позовній заяві та визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Рівненської міської ради від 10 вересня 2019 року №342 щодо відмови в прийнятті на квартирний облік ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 позбавлену батьківського піклування; зобов`язати Виконавчий комітет Рівненської міської ради на черговому засіданні повторно розглянути заяву ОСОБА_1 та прийняти на квартирний облік дитину позбавлену батьківського піклування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у передбаченому законом порядку.

В судове засідання представник відповідача повторно не з`явився, однак подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, заявлені позовні вимоги позивача не визнав та просить суд відмовити у їх задоволенні з підстав, викладених у письмовому відзиві на позов.

В судовому засіданні представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Служба у справах дітей виконавчого комітету Рівненської міської ради не заперечила протии задоволення позовних вимог.

Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Плотина Станично-Луганського району Луганської області.

Дана обставина підтверджується дослідженим в судовому засіданні кс.копією свідоцтва про народження (повторне) серії НОМЕР_1 виданим відділом державної реєстрації цивільного стану Станично-Луганського районного управління юстиції у Рівненській області з якого вбачається, що ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Плотина Станично-Луганського району Луганської області, про що зроблено відповідний актовий запис за №05. Батьками записані ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

З дослідженого в судовому засіданні кс.копії рішення Станично-Луганського районного суду Луганської області від 07 жовтня 2005 року по справі №2-928/2005 за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про позбавлення батьківських прав вбачається, що позов задоволено; позбавлено батьківських прав ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , народжену в с.Чістопілля Новоайдарського району Луганської області відносно доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Ухвалою Станично-Луганського районного суду Луганської області від 30 червня 2011 року по справі №2-928/2005 виправлено допущену описку та в абзаці другому резолютивної частини рішення вказано: «Позбавити батьківських прав ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , народжену в с.Чістопілля Новоайдарського району Луганської області відносно доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ».

З дослідженого в судовому засіданні кс.копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 виданого Вільхівською сільською радою Станично-Луганського району Луганської області 09 червня 2011 року вбачається, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , про що зроблено відповідний актовий запис за №16.

З дослідженого в судовому засіданні кс.копії розпорядження голови районної державної адміністрації від 02 вересня 2011 року №476 про встановлення опіки над малолітньою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 вбачається, що встановлено опіку над малолітньою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Призначено громадянку ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 опікуном над малолітньою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

У 2019 році ОСОБА_2 виповнилось 16 років, тому згідно чинного законодавства вона набула права бути взятою на соціальний квартирний облік для отриманні квартири або садибного (одноквартирного) житлового будинку з житлового фонду соціального призначення, після набуття нею повної цивільної дієздатності відповідно до закону.

Відповідно до п.15 «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм житлових приміщень в Українській РСР», затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року №470 діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, а також особи з їх числа беруться відповідними органами місцевого самоврядування на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, за місцем їх походження або проживання до влаштування в сім`ї громадян, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Тому, з метою реалізації прав та інтересів дитини, ОСОБА_1 звернулася із заявою про взяття підопічної ОСОБА_2 на соціальний квартирний облік, перш за все, за місцем її походження та проживання, до встановлення над нею опіки, а саме: до Служби у справах дітей Станично-Луганської райдержадміністрації.

В.о. начальника служби у справах дітей надіслав лист до керівника військово-цивільної адміністрації сіл Нижня Вільхова, Верхня Вільхова, Малинове, Плотина та Пшеничне Станично-Луганського району Луганської області з проханням поставити на квартирний облік неповнолітню ОСОБА_2 , керуючись п. 64 «Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини» від 24.09.2008 року та ст.33 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування».

Відповідно до листа керівника військово-цивільної адміністрації сіл Нижня Вільхова, Верхня Вільхова, Малинове, Плотина та Пшеничне Станично-Луганського району Луганської області службу у справах дітей було повідомлено про те, що Вільхівська сільська рада Станично-Луганського району Луганської області з січня 2016 року припинила свою діяльність у зв`язку з Указом Президента України «Про утворення військово-цивільної адміністрації населених пунктів» від 11.08.2016 року №329/2016 року та було утворено військово-цивільну адміністрацію сіл Нижня Вільхова, Верхня Вільхова, Малинове, Плотина та Пшеничне Станично-Луганського району Луганської області, яка згідно Закону «Про військово-цивільні адміністрації» здійснює свої повноваження на відповідній території з грудня 2016 року. А, отже, відповідно до ст.5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п.п.2,4 ч.1 ст.1 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» військово- цивільна адміністрація сіл Нижня Вільхова, Верхня Вільхова, Малинове, Плотина та Пшеничне Станично-Луганського району Луганської області не є органом місцевого самоврядування, та як державний орган, згідно ст. 19 Конституції України зобов`язана діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України. З огляду на це, військово-цивільна адміністрація сіл Нижня Вільхова, Верхня Вільхова, Малинове, Плотина та Пшеничне Станично-Луганського району Луганської області не здійснює постановку на квартирний облік.

Тому враховуючи те, що постановка на соціальний квартирний облік неповнолітньої за місцем походження у Станично-Луганському районі Луганської області є неможливою, опікун ОСОБА_1 знову звернулася із відповідною заявою до Відділу з обліку та розподілу житла виконавчого комітету Рівненської міської ради, тобто за місцем фактичного проживання.

З дослідженого в судовому засіданні кс.копії витягу з рішення Виконавчого комітету Рівненської міської ради від 10 вересня 2019 року №91 Про розгляд звернень громадян, підприємств та організацій міста з житлових питань вбачається, що відповідно до Житлового Кодексу Української РСР, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилих приміщень в Українській РСР», протоколу засідання громадської комісії з житлових питань, виконавчий комітет Рівненської міської ради: ВИРІШИВ: На підставі п.15 «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов…» відмовити ОСОБА_2 у прийнятті на квартирний облік при міськвиконкомі.

Суд не погоджується з даним рішенням, оскільки в судовому засіданні було встановлено, що неповнолітня ОСОБА_2 не має житла, яке належить їй на праві власності. До оформлення опіки вона була зареєстрована та проживала за адресою АДРЕСА_1 разом з дідусем ОСОБА_6 , 1953 року народження, бабусею ОСОБА_7 , 1953 року народження та дядьком ОСОБА_8 , 1974 року народження.

Відповідно до листа Служби у справах дітей Станично-Луганської райдержадміністрації від 27.07.2011 року №541 на звернення ОСОБА_1 щодо наявності прав на будь-яке майно у ОСОБА_2 , було надано відповідь, що у малолітньої ОСОБА_2 , яка мешкала за адресою АДРЕСА_1 житло та майно відсутнє.

На даний час дівчинка зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 , однак, фактично вже дев`ять років проживає за адресою АДРЕСА_2 ; навчалася у Загальноосвітній школі І-ІІІ ст.№6 м.Рівне; на даний час є студенткою педагогічного факультету спеціальності «Спеціальна освіта. Логопедія» денної форми навчання Рівненського державного гуманітарного університету.

Рівненський міськвиконком під час прийняття вищезазначеного рішення не врахував положення ст.46 Житлового кодексу України, якою передбачено, що діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, після завершення терміну перебування у сім`ї опікуна чи піклувальника, прийомній сім`ї, дитячому будинку сімейного типу, закладах для дітей- сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також особи з їх числа у разі відсутності житла або неможливості повернення займаного раніше жилого приміщення в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України повинні забезпечуватися житлом у позачерговому порядку. І вирішення цього питання не можливе без перебування дитини на квартирному обліку, як такої, що потребує забезпечення житлом саме у позачерговому порядку.

Захист прав дитини є одним із найважливіших завдань Української держави, оскільки діти не тільки майбутнє держави, а передусім її сьогодення. І саме держава, як головний гарант забезпечення прав, має проявляти турботу як у сфері захисту житлових прав цієї категорії осіб, так і у інших сферах, необхідних для їх повноцінного життя та розвитку.

Відповідно до ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Європейський суд з прав людини зазначив, що п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (рішення ЄСПЛ від 18 липня 2006 року № 63566/00 "Проніна проти України § 23).

Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абз. десятий п. 9 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року №3-рп\2003).

Відповідно до ч.1 ст.3 Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага має приділятись якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

У справі "Валлова і Валла ({Wallova} and Walla) проти Чеської Республіки" Європейський суд з прав людини визнав, що роль влади в соціальному забезпеченні полягає саме в тому, щоб допомогти громадянам, які потрапили у важкі ситуації, які не мають необхідних знань про існуючому порядку, керувати їх діями і, крім іншого, консультувати їх щодо різних видів соціальних допоміг, можливостей отримати соціальне житло або щодо інших способів подолання труднощів.

Відповідно до ст.33 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, у разі відсутності в таких дітей житла мають право зараховуватися на квартирний облік та соціальний квартирний облік за місцем їх походження або проживання до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім`ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за заявою опікуна чи піклувальника, прийомних батьків, батьків-вихователів, адміністрації закладу, де проживає дитина, або органу опіки та піклування. Після досягнення 18 років такі діти протягом місяця забезпечуються соціальним житлом до надання їм благоустроєного житлового приміщення для постійного проживання.

Відповідно до ч.5 ст.25 Закону України «Про охорону дитинства» діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які до передачі під опіку чи піклування, влаштування в дитячі будинки сімейного типу, прийомні сім`ї, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, не мали впорядкованого житла або вселення яких у приміщення, що зберігалося за ними, неможливе внаслідок його знищення чи пошкодження або з інших поважних причин, що унеможливлюють проживання там цих дітей, забезпечуються позачергово впорядкованим житлом за місцем їх походження або проживання до влаштування в сім`ї громадян, відповідні заклади в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею ст.31 ЖК України передбачено, що громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР. Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством Союзу РСР і Української РСР), як правило, у вигляді окремої квартири на сім`ю.

Частиною З ст.46 ЖК України передбачено, що громадяни, які мають право на позачергове одержання жилих приміщень, включаються до окремого списку.

Відповідно до ст.34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування, в рамках делегованих повноважень, вирішують питання про надання пільг і допомоги, пов`язаних з охороною материнства і дитинства.

Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності, суд вважає, що заявлені вимоги є обґрунтованими, доведеними, визнаними відповідачем, а тому вони підлягають до повного задоволення.

Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до ч.6 ст.141 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Оскільки при подачі позову до суду позивач звільнена від сплати судового збору, рішення прийнято на користь позивача, тому дані судові витрати слід стягнути з відповідача в дохід держави.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10,12,81,141,263,264,265,268,273,

354 ЦПК України, суд,-

в и р і ш и в :

Позовні вимоги ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до виконавчого комітету Рівненської міської ради, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Служба у справах дітей виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення щодо відмови в прийнятті на квартирний облік, зобов`язання про прийняття на квартирний облік дитини, позбавленої батьківського піклування - задоволити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Рівненської міської ради від 10 вересня 2019 року №342 щодо відмови в прийнятті на квартирний облік ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 позбавлену батьківського піклування.

Зобов`язати Виконавчий комітет Рівненської міської ради на черговому засіданні повторно розглянути заяву ОСОБА_1 та прийняти на квартирний облік дитину позбавлену батьківського піклування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у передбаченому законом порядку.

Стягнути з Виконавчого комітету Рівненської міської ради м.Рівне, вул.Соборна, 12а, код ЄДРПОУ 04057758 судовий збір в розмірі 1681,60 грн. та зарахувати до спеціального фонду Державного бюджету України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 , зареєстрована АДРЕСА_1 , проживає АДРЕСА_2

Відповідач: Виконавчий комітет Рівненської міської ради м.Рівне, вул.Соборна, 12а, код ЄДРПОУ 04057758

Третя особа: Служба у справах дітей виконавчого комітету Рівненської міської ради, м.Рівне, вул.Поштова, 2

Суддя Рівненського

міського суду І.М.Ковальов