
МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Д.Ростовського, 35, смт. Макарів, Київська область, 08001, тел/факс (04578)5-13-39, e-mail inbox@mk.ko.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" квітня 2021 р. Справа №370/640/21
Макарівський районний суд Київської області у складі головуючого судді Тандира О.В., розглянувши у приміщенні суду у смт Макарів Київської області у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами справу за позовом
Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Київської області до ОСОБА_1 про повернення до державного бюджету надміру перерахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям,
в с т а н о в и в:
Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Київської області в особі Голови комісії з реорганізації Сірич А.В., (далі - Управління, позивач) звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 , (далі - відповідач), в якому вказав, що 19.09.2018 року управлінням було отримано від ОСОБА_1 , заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги та інші документи необхідні для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) та державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми, а саме допомога на дітей одиноким матерям (далі - державна соціальна допомога одиноким матерям).
На підставі наданих документів 26.09.2018 року було призначено державну допомогу одиноким матерям із 01.09.2018 року по 28.02.2019 року в сумі 680 грн. 59 коп. щомісячно; державну соціальну допомогу із 01.09.2018 року по 28.02.2019 року в сумі 1533 грн. 25 коп.
23.11.2018 року Управлінням було здійснено перерахунок допомоги одиноким матерям із 01.12.2018 року по 28.02.2019 року в сумі 763,59 грн. щомісячно та державної соціальної допомоги із 01.12.2018 року по 28.02.2019 року в сумі 1688,35 грн. щомісячно.
Проте, під час проведеної перевірки в серпні 2019 року виявлено, що ОСОБА_1 отримала доходи у вигляді додаткового блага в III кварталі 2018 року від АТ «Альфа-Банк». Про вищезазначений факт відповідач під час звернення до Управління не повідомила та не задекларувала додаткові блага.
Відповідно до п. 28 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2003 року № 250, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до п. 49 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
На підставі вищезазначеного обсяг надміру виплачених коштів, які підлягають поверненню до державного бюджету складає: державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям - 90,63 грн. та державної соціальної допомоги одиноким матерям - 30,24 грн., які позивач і просить стягнути з відповідача. Ухвалою суду від 01.04.2021 року позовну заяву Управління прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі. Розгляд справи ухвалено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників справи. Встановлено відповідачам 15-тиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву і відповідності до вимог ст. 178 ЦПК України.
Також даною ухвалою суду від 01.04.2021 року задоволено клопотання позивача та відстрочено Управлінню сплату судового збору на строк до ухвалення судового рішення у справі.
Копію ухвали суду від 01.04.2021 року та позовну заяву з додатками відповідач отримала 07.04.2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №0800105253334 (а.с. 30). Відповідно у встановлений судом строк відповідач на адресу суду будь-яких клопотань та відзиву на позовну заяву не подала, а тому суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних та доказів.
Відповідно до ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив наступне.
19.09.2018 року ОСОБА_1 подала до Управлінням заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги та інші документи необхідні для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми, а саме допомога на дітей одиноким матерям (а.с. 5-6, 7-8, 9, 10).
На підставі наданих документів 26.09.2018 року було призначено державну допомогу одиноким матерям із 01.09.2018 року по 28.02.2019 року в сумі 680 грн. 59 коп. щомісячно; державну соціальну допомогу із 01.09.2018 року по 28.02.2019 року в сумі 1533 грн. 25 коп. (а.с. 11, 12).
23.11.2018 року Управлінням було здійснено перерахунок допомоги одиноким матерям із 01.12.2018 року по 28.02.2019 року в сумі 763,59 грн. щомісячно та державної соціальної допомоги із 01.12.2018 року по 28.02.2019 року в сумі 1688,35 грн. щомісячно (а.с. 13).
За результатами проведеної перевірки Управлінням в серпні 2019 року, зокрема по відомостям Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела та суми отриманих доходів фізичних осіб, наданих на запит позивача (а.с. 14), було виявлено, що ОСОБА_1 отримала доходи у вигляді додаткового блага в III кварталі 2018 року від АТ «Альфа-Банк». Про вищезазначений факт відповідач під час звернення до Управління не повідомила та не задекларувала додаткові блага.
Згідно розрахунку позивача обсяг надміру виплачених коштів складає: державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям - 90,63 грн. та державної соціальної допомоги одиноким матерям - 30,24 грн., (а.с. 15, 16).
Листом №10-09/1337 від 05.06.2020 року позивачем направлено повідомлення відповідачу про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення, які на дату звернення до суду залишились не відшкодовані.
Вирішуючи вимоги за позовом, суд керується наступним.
Відповідно до ст. 3 ЗУ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» призначається, зокрема, допомога на дітей одиноким матерям.
Право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини (ст. 18-1 ЗУ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми»).
Згідно ст. 18-3 вказаного ЗУ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців
Відповідно до ст. 22 ЗУ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Відповідно до ст. 3 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.
Відповідно до ст. 1 цього Закону, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї. Малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий, ніж прожитковий мінімум для сім`ї.
Розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом (ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям»).
Відповідно до п. 25 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2003 року №250, якщо малозабезпеченою сім`єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім`ї. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.
Відповідно до п. 49 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Якщо отримувачам державної допомоги сім`ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім`ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім`ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім`ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення. У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку.
Згідно ч. 3 ст.12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Оцінюючи належність, допустимість та достовірність наданих позивачем доказів, кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, оскільки судом встановлено, що відповідач своєчасно не повідомила позивача про обставини, що впливають на розмір допомоги, а саме не задекларувала дохід, отриманий в III кварталі 2018 року, та у період 01.03.2018 року по 31.08.2018 року отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям та державну соціальну допомогу одиноким матерям без урахування розміру її доходу, внаслідок чого виникла переплата у розмірі 120,87 грн., з яких: державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям - 90,63 грн. та державної соціальної допомоги одиноким матерям - 30,24 грн., (відповідно до розрахунку позивача, який суд визнає обґрунтованим, та який відповідачем не спростований), які слід стягнути з відповідача.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати у виді судового збору у розмірі 2270 грн., сплату яких судом було відстрочено до ухвалення рішення у справі, слід стягнути з відповідача в дохід держави.
Згідно ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст. ст. 5, 76-81, 83, 95, 247, 265, 141, 354-355 ЦПК України суд,
у х в а л и в :
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Київської області до ОСОБА_1 про повернення до державного бюджету надміру перерахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Київської області 90,63 грн. - надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та 30,24 грн. - надміру виплаченої державної соціальної допомоги одиноким матерям, а всього 120,87 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в дохід держави 2270 грн., судових витрат.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо воно не проголошувалося - з дати складання повного його тексту, через Макарівський районний суд.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 273 ЦПК України.
Повний текст рішення складено та підписано 29.04.2021 року.
Реквізити сторін:
Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Київської області, код ЄДРПОУ 03193850, адреса: 08001, смт Макарів Київської області, провулок Гетьманський, 2;
ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
Суддя О.В. Тандир