Рішення № 96796769, 11.05.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2021
Номер справи
620/3621/21
Номер документу
96796769
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 травня 2021 року Чернігів Справа № 620/3621/21

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради, Управління соціального захисту населення Деснянського району Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради, управління соціального захисту населення Деснянського району Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради, в якому просить:

- визнати протиправними дії (бездіяльність) відповідачів щодо ненадання позивачу належних пільг, як члену сім`ї, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», зокрема відмови у нарахуванні та виплаті пільги у монетизованій формі за користування житлово-комунальними послугами з 15.01.2021;

- зобов`язати відповідачів надати йому доступ до належних йому пільг, як члену сім`ї, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»', зокрема нараховувати та виплачувати пільгу у монетизованій формі користування житлово-комунальними послугами з моменту занесення інформації щодо нього до облікової картки в ЄДАРП (з 15.01.2021), із здійсненням відповідного перерахунку виплати.

Позов мотивовано тим, що в персональній обліковій картці пільговика, зазначається склад сім`ї (на кого поширюється пільга), а ОСОБА_2 відображений як член сім`ї пільговика та взятий на облік з 15.01.2021. Проте, незважаючи на це, станом на 04.03.2021 при зарахуванні виплати в монетизованій формі по пільгам на житлово-комунальні послуги, на ОСОБА_2 , не нарахована пільга на ЖКП починаючи з 15.01.2021 як на члена сім`ї.

Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради надав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, зазначаючи про помилковість думки позивача про те, що нормами законодавства передбачено надання пільг дружині пільговика та їхнім дітям без уточнення, що такі діти мають бути спільними. В своїх міркуваннях посилається на положення Сімейного кодексу України та ст.51 Бюджетного кодексу України.

Позивачем подано відповідь на відзив, в якій він просить суд задовольнити позовні вимоги.

Згідно п. 3.2 та п. 4.2 Положення про департамент соціальної політики Чернігівської міської ради, затвердженого рішенням Чернігівської міської ради 30.04.2020 № 53/VII-8 управління соціального захисту населення Деснянського району є одним із структурних підрозділів Департаменту. Департамент представляє свої інтереси у відносинах з органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та в судах загальної юрисдикції.

Таким чином в даному випадку відповідачем є саме Департамент.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

Позивач є учасником бойових дій і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданого 13.02.2015.

ОСОБА_1 та ОСОБА_3 перебувають у зареєстрованому шлюбі, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 , виданого Чернігівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) від 14.08.2020.

У дружини позивача ОСОБА_3 є неповнолітній син - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 , але фактично проживають за адресою: АДРЕСА_2 .

У ОСОБА_1 є неповнолітня донька ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , які (батько і донька) зареєстровані за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою від 10.11.2020 №6167, виданою Управлінням адміністративних послуг Чернігівської міської ради.

ОСОБА_1 звернувся до Комісії з питань надання населенню субсидій та соціальних допомог Виконавчого комітету Чернігівської міської ради з заявою щодо внесення інформації про дитину дружини пасинка - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який знаходиться на його повному утриманні, до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги за фактичним місцем проживанням: АДРЕСА_2 (а.с.32).

Згідно витягу з протоколу від 19.10.2020 №2Двстановлено, що Комісією з питань надання населенню субсидій та соціальних допомог Виконавчого комітету Чернігівської міської ради вирішено відмовити у внесенні інформації до облікової картки в Реєстр про ОСОБА_2 , як про члена сім`ї пільговика ОСОБА_1 , за адресою фактичного місця проживання: АДРЕСА_2 .

Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.01.2021 позов задоволено повністю та визнати неправомірним рішення Комісії з питань надання населенню субсидій та соціальних допомог Виконавчого комітету Чернігівської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у внесенні інформації, до облікової картки в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, про пасинка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Також зобов`язано Комісію з питань надання населенню субсидій та соціальних допомог Виконавчого комітету Чернігівської міської ради внести інформацію до облікової картки в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, про пасинка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

На момент звернення до суду з даною позовною заявою, в персональній обліковій картці пільговика, зазначається склад сім`ї (на кого поширюється пільга), а ОСОБА_2 відображений як член сім`ї пільговика та взятий на облік з 15.01.2021.

Проте, незважаючи на це, станом на 04.03.2021 при зарахуванні виплати в монетизованій формі по пільгам на житлово-комунальні послуги, на ОСОБА_2 , не нарахована пільга на ЖКП починаючи з 15.01.2021 як на члена сім`ї.

Вважаючи такі дії протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до частини п`ятої статті 51 Бюджетного кодексу України при наданні пільг та здійсненні видатків з бюджету щодо їх виплати до членів сім`ї пільговика належать: дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи; особа, яка проживає разом з особою з інвалідністю внаслідок війни I групи та доглядає за ним, за умови що особа з інвалідністю внаслідок війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги, та проживає разом з ним.

Суд враховує, що тлумачення терміну "член сім`ї" міститься в Рішенні Конституційного Суду України від 03.06.1999 у справі №1-8/99 (№5-рп/99) за конституційними поданнями Служби безпеки України, Державного комітету нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України, Міністерства фінансів України щодо офіційного тлумачення положень п.6 ст.12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», ч.4 і 5 ст.22 Закону України «Про міліцію» та ч.6 ст.22 Закону України «Про пожежну безпеку» (справа про офіційне тлумачення терміну «член сім`ї») (далі - Рішення КСУ від 03.06.1999).

Так п.6 цього Рішення Конституційного Суду України від 03.06.1999 визначив: "Стосовно поняття «член сім`ї» Конституційний Суд України виходить з об`єктивної відмінності його змісту залежно від галузі законодавства. Використаний законодавцем підхід до визначення членів сім`ї стосовно інших правовідносин за аналогією можна застосувати і для тлумачення поняття «член сім`ї» у контексті п.6 ст.12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», ч.4 і 5 ст.22 Закону України «Про міліцію» та ч.6 ст.22 Закону України «Про пожежну безпеку». Наведені правові норми дають підстави для диференціації членів сімей взагалі, членів сімей, які перебувають на утриманні або проживають з суб`єктами права на пільги щодо оплати користування житлом і комунальними послугами, на дві групи.

До першої з них слід віднести чоловіка або дружину військовослужбовця, працівника міліції, особового складу державної пожежної охорони та їх прямих родичів по низхідній і висхідній лініях - дітей і батьків. Право на отримання 50-відсоткової знижки на оплату жилої площі та комунальних послуг для дружини (чоловіка), дітей та батьків військовослужбовця, який загинув, помер, пропав безвісти або став інвалідом під час проходження військової служби, працівника міліції чи особового складу державної пожежної охорони, виникає за наявності лише однієї у мови - належності до сім`ї суб`єкта права на зазначені пільги. Таке ж право для дружини (чоловіка), дітей та батьків військовослужбовця, який несе службу на загальних підставах, набувається за тієї ж умови, але тільки у випадках, коли вони перебувають на повному утриманні військовослужбовця або одержують від нього допомогу, яка є для таких членів сім`ї постійним і основним джерелом засобів до існування. Але за будь-яких з названих обставин право на зазначені пільги не залежить від того, хто з членів сім`ї е наймачем чи власником (співвласником) жилого приміщення.

Дружина (чоловік), їх діти і батьки с членами сім`ї військовослужбовця, працівника міліції, особового складу державної пожежної охорони і нарівні з ним користуються пільгами щодо оплати житла і комунальних послуг, якщо вони проживають разом з ним, а у передбачених законом випадках ще й ведуть спільне господарство. Стосовно дітей не має значення їх походження, а також те, народжені вони у шлюбі чи поза ним.

Якщо дорослі діти чи батьки мають чи створюють власні сім`ї, то члени їх сімей набувають право на зазначені пільги нарівні з іншими членами сім`ї військовослужбовця, працівника міліції чи особового складу державної пожежної охорони, але лише за умов, коли вони визнані як інші особи, що належать до членів сім`ї військовослужбовця, працівника міліції, особового складу державної пожежної охорони на підставі положень ч.2 ст.64 Житлового кодексу Української PCP, тобто як такі, що постійно проживають з наймачем і ведуть з ним спільне господарство, та з дотриманням правил, визначених ч.3 цієї ж статті та ст.65 названого Кодексу.

Другу групу членів сім`ї військовослужбовця, працівника міліції, особового складу державної пожежної охорони складають інші особи, що постійно мешкають з ними та ведуть спільне господарство. До таких осіб належать не тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба), але й інші родичі чи особи, які не перебувають з військовослужбовцем, працівником міліції, особового складу державної пожежної охорони у безпосередніх родинних зв`язках (брати, сестри дружини (чоловіка); неповнорідні брати і сестри; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки та інші). Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї, крім власне факту спільного проживання, є ведення з суб`єктом права на пільги щодо оплати житлово-комунальних послуг спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин. Питання про визнання членом сім`ї військовослужбовця, працівника міліції, особового складу державної пожежної охорони інших осіб (крім подружжя, дітей, батьків) вирішуються відповідними органами і організаціями, а у спірних випадках - судами загальної юрисдикції, які з`ясовують характер відносин з військовослужбовцем, працівником міліції, особового складу державної пожежної охорони при розгляді кожної конкретної справи.

Суттєвим правовим чинником для визначення кола осіб, яким надається право па пільги щодо оплати житлово-комунальних послуг, є факт їх спільного проживання з суб`єктом права на такі пільги.

Це випливає з наведених положень ст.64 Житлового кодексу Української PCP (який чинний на момент звернення), інших законів України та тих міжнародних угод, які стали невід`ємними складовими національного законодавства.

Відповідно до ч.2 ст.64 Житлового кодексу Української PCP до членів сім`ї наймача належать дружина наймача, їх діти і батьки. Членами сім`ї наймача може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом з наймачем і ведуть з ним спільне господарство.

Крім того засади шлюбу, особисті немайнові та майнові права і обов`язки подружжя, підстави виникнення, зміст особистих немайнових і майнових прав та обов`язків батьків і дітей, усиновлювачів та усиновлених, інших членів сім`ї та родичів визначені Сімейним кодексом України (далі - СК України).

Відповідно до ч.2 ст.2 СК України він регулює сімейні особисті немайнові та майнові відносини між бабою, дідом, прабабою, прадідом та внуками, правнуками, рідними братами та сестрами, мачухою, вітчимом та падчеркою, пасинком.

Частинами 2 та 4 ст.3 СК України передбачено, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

З вищевикладених норм вбачається, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані побутом, мають взаємні права та обов`язки.

У даному випадку, наявними у матеріалах справи належними та допустимими доказами підтверджено факт сумісного проживання позивача та його дружини, його пасинка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отже, суд вважає останнього повноцінним та безумовним членом сім`ї позивача - ОСОБА_1 .

У той же час суд відхиляє посилання відповідача на відсутність пасинка у переліку членів сім`ї пільговика, яким може надаватися пільга, відповідно до положень частини п`ятої статті 51 Бюджетного кодексу України, з огляду той факт, що вказаною нормою передбачено надання пільг дружині пільговика та їхнім неповнолітнім дітям, без наявності уточнень, що такі діти мають бути спільними, а тому таке тлумачення суб`єктом владних повноважень вказаної норми є довільним тлумаченням, з яким суд не погоджується.

Згідно зі ст.268 СК України вітчим зобов`язаний утримувати неповнолітнього пасинка, який з ним проживає.

Також суд враховує, що Закон №3551-XII є спеціальним законом, яким встановлено розмір пільг щодо плати за користування комунальними послугами та коло осіб, на яких вони поширюються, зокрема на учасників бойових дій та членів їх сімей, які проживають разом з ними, без зазначення будь-яких виключень.

За таких обставин суд вважає помилковим висновок відповідача, що на пасинка не розповсюджуються пільги, передбачені Законом №3551-XII, як на члена сім`ї учасника бойових дій.

Згідно з пп.4 та пп.5 ч.1 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особам які мають статус учасника бойових дій надаються певні пільги, зокрема, 75-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю); 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання

Відповідно до ч.2 ст.12 вказаного Закону пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо, передбачені пп. 4-6 цієї статті, надаються особам які мають статус учасника бойових дій та членам їх сімей, які проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього.

Відповідно до п.6 Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 №373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі» структурні підрозділи з питань соціального захисту населення на підставі даних Реєстру та інформації, отриманої відповідно до п.5 Порядку, розраховують щомісяця до 25 числа суму пільги на оплату житлово-комунальних послуг виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім`ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, та визначені статтею 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування.

З огляду на вказане, підстави для відмови у нарахуванні та виплаті пільги у монетизованій формі за користування житлово-комунальними послугами з 15.01.2021 ОСОБА_2 2007 р.н., як члену сім`ї, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відсутні.

Таким чином суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому позов ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради, Управління соціального захисту населення Деснянського району Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії слід задовольнити повністю.

Керуючись ст.ст.241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради, Управління соціального захисту населення Деснянського району Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради щодо ненадання ОСОБА_2 належних пільг, як члену сім`ї, відповідно до Закону України ''Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту'' та відмови у нарахуванні та виплаті пільги у монетизованій формі за користування житлово-комунальними послугами з 15.01.2021.

Зобов`язати Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради надати ОСОБА_2 доступ до належних йому пільг, як члену сім`ї, відповідно до Закону України ''Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту'', а саме нараховувати та виплачувати пільгу у монетизованій формі користування житлово-комунальними послугами з моменту занесення інформації щодо нього до облікової картки в ЄДАРП (з 15.01.2021), із здійсненням відповідного перерахунку виплати.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач - ОСОБА_1 (, АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ).

Відповідач-1- Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради (вул. Івана Мазепи,19 м. Чернігів, 14017 код 43649464)

Відповідач 2 - Управління соціального захисту населення Деснянського району Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради (вул.Шевченка, 44, м.Чернігів, 14035)

Повне рішення суду складено 11 травня 2021 року.

Суддя Л.О. Житняк