Рішення № 96796689, 11.05.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2021
Номер справи
620/1515/21
Номер документу
96796689
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 травня 2021 року м. Чернігів Справа № 620/1515/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Тихоненко О.М.

розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Бахмацької районної державної адміністрації Чернігівської області, Управління соціального захисту населення Ніжинської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Бахмацької районної державної адміністрації Чернігівської області (далі - УСЗН Бахмацької РДА, відповідач 1), Управління соціального захисту населення Ніжинської районної державної адміністрації Чернігівської області (далі - УСЗН Ніжинської РДА, відповідач 2) про визнання протиправним та скасування наказу голови комісії з припинення юридичної особи - Управління соціального захисту населення Бахмацької районної державної адміністрації № 12-к від 02.02.2021 про звільнення позивача з посади спеціаліста відділу соціальних виплат у зв`язку з закінченням строку призначення на посаду державної служби; поновлення на посаді спеціаліста відділу соціальних виплат Управління соціального захисту населення Ніжинської районної державної адміністрації.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що наказом начальника УСЗН Бахмацької РДА від 02.05.2018 № 28-к її призначено на посаду спеціаліста відділу соціальних виплат у порядку переведення з посади головного спеціаліста відділу містобудування, архітектури та житлово- комунального господарства райдержадміністрації на період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку основного працівника ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 ). Листом № 06-11/94 від 13.01.2021 начальник УСЗН Бахмацької РДА повідомила позивача про те, що у зв`язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України, відповідно до Закону України «Про місцеві державні адміністрації», Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року №1321, розпорядження голови райдержадміністрації від 11 січня 2021 № 2 «Про реорганізацію управління, соціального захисту населення Бахмацької районної державної адміністрації, управління соціального захисту населення Бахмацької районної державної адміністрації припиняє свою діяльність як юридична особа в порядку реорганізації шляхом приєднання до управління соціального захисту населення Ніжинської районної державної адміністрації. Тому позивач може бути звільнена з державної служби після закінчення 30 календарних днів з моменту одержання цього повідомлення у зв`язку з реорганізацією державного органу відповідно до п.1 частини першої статті 87 Закону України «Про державну службу» з надання і компенсацій згідно з чинним законодавством України та виплатою вихідної допомоги в розмірі двох середньомісячних заробітних плат. Згідно листа голови комісії з припинення юридичної особи - УСЗН Бахмацької РДА 21.01.2021 № 06-11/149 позивача повідомили про те, що у зв`язку із достроковим виходом з 03 лютого 2021 року з відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку ОСОБА_2 , ОСОБА_1 буде звільнена з посади спеціаліста відділу соціальних виплат відповідно до пункту 2 статті 85 Закону України «Про державну службу» в останній робочий день перед виходом на службу ОСОБА_2 Наказом голови комісії з припинення юридичної особи - УСЗН Бахмацької РДА № 12-к від 02.02.2021 позивача звільнено з посади спеціаліста відділу соціальних виплат у зв`язку з закінченням строку призначення на посаду державної служби (п.1 ст.85 Закону України «Про державну службу»). При цьому, позивач зазначає, що в наказі про її звільнення зазначається про реорганізацію УПСЗН Бахмацької РДА, а не про його повну ліквідацію та вказує, що оскільки вона працювала за безстроковим трудовим договором, тому звільнити останню з роботи можливо було лише з обов`язковим працевлаштуванням, чого не було зроблено.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.

В межах строку, визначеним судом, відповідачем 1 подано відзив на позов, в якому не погоджується з позовними вимогами, просить суд відмовити у їх задоволенні та зазначає, що ОСОБА_1 прийнята на посаду спеціаліста відділу соціальних виплат в УСЗН Бахмацької РДА з 03 травня 2018 року у порядку переведення з посади головного спеціаліста відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства райдержадміністрацїї на період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку основного працівника ОСОБА_2 відповідно до статті 41 Закону України «Про державну службу». Відповідно до розпорядження голови райдержадміністрацїї від 11 січня 2021 року №2 «Про реорганізацію управління соціального захисту населення Бахмацької районної державної адміністрації», наказом начальника управління від 13 січня 2021 року №2 «Про попередження працівників про можливе вивільнення» всіх працівників управління у тому числі і ОСОБА_1 під підпис попереджено про можливе вивільнення. При цьому, 20 січня 2021 року основний працівник ОСОБА_2 написала заяву про достроковий вихід з відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку з 03 лютого 2021 року. В свою чергу наказом голови комісії з припинення юридичної особи - УСЗН Бахмацької РДА від 20 січня 2021 року №3 «Про попередження ОСОБА_1 » ОСОБА_1 попереджено про звільнення з посади спеціаліста відділу соціальних виплат у зв`язку із достроковим виходом 03 лютого 2021 року з відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку ОСОБА_2 відповідно до пункту 2 статті 85 Закону України «Про державну службу» в останній робочий день перед виходом на службу ОСОБА_2 02 лютого 2021 року. Таким чином, відповідачем 1 не порушено вимог чинного законодавства при звільненні позивача. Також вказує, що призначення позивача опікуном над малолітньою онукою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не є автоматичним переведенням на постійну посаду в управлінні. Крім того перевести позивача на постійну посаду не було можливості у зв`язку з відсутністю вакансій.

Відповідач 2 правом для подання відзиву не скористався.

Позивачем подано відповідь на відзив відповідача 1, в якій остання вказує, що повної ліквідації УСЗН Бахмацької РДА не відбулося, а була проведена реорганізація вказаної юридичної особи шляхом приєднання до УСЗН Ніжинської РДА. Тобто, гарантія щодо обов`язкового працевлаштування, встановлена статтями 184, 186-1 Кодексу законів про працю України поширюється на правовідносини щодо її звільнення.

Відповідачем 1 подано заперечення, в яких зазначено аналогічні обставини, викладені у відзиві.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 прийнята на посаду спеціаліста відділу соціальних виплат в УСЗН Бахмацької РДА з 03 травня 2018 року у порядку переведення з посади головного спеціаліста відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства райдержадміністрацїї на період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку основного працівника ОСОБА_2 відповідно до статті 41 Закону України «Про державну службу», про що свідчить заява ОСОБА_1 від 26.04.2018 та наказ начальника управління від 02.05.2018 № 28-к «Про призначення ОСОБА_1 », з яким вона ознайомлена під підпис (а.с.37-38).

Позивачем у липні 2019 року подано до відповідача 1 документи, які підтверджують, що позивач є опікуном над малолітньою онукою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.7, 14-20).

Відповідно до розпорядження голови Бахмацької районної державної адміністрації Чернігівської області від 11 січня 2021 року №2 «Про реорганізацію управління соціального захисту населення Бахмацької районної державної адміністрації» (а.с.36), наказом начальника УСЗН Бахмацькї РДА від 13 січня 2021 №2 «Про попередження працівників про можливе вивільнення», зокрема ОСОБА_1 під підпис попереджено про можливе вивільнення (а.с.39-40).

Також ОСОБА_1 особисто попереджено листом УСЗН Бахмацької РДА №06-11/94 від 13 січня 2021 року про те, що УСЗН Бахмацької РДА припиняє свою діяльність в порядку реорганізації управління соціального захисту населення Бахмацької райдержадміністрації шляхом приєднання до управління соціального захисту населення Ніжинської райдержадміністрації Чернігівської області, що вона може бути звільнена з державної служби після закінчення 30 календарних днів з моменту одержання цього повідомлення відповідно до пункту 1 частини першої статті 87 Закону України «Про державну службу» з наданням пільг і компенсацій згідно з чинним законодавством України та виплатою вихідної допомоги в розмірі двох середньомісячних заробітних плат (а.с.41).

Як слідує з матеріалів справи 20 січня 2021 року основний працівник ОСОБА_2 написала заяву про достроковий вихід з відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку з 03 лютого 2021 року.

В свою чергу, наказом голови комісії з припинення юридичної особи - УСЗН Бахмацької РДА від 20 січня 2021 року №3 «Про попередження ОСОБА_1 » позивача попереджено про звільнення з посади спеціаліста відділу соціальних виплат у зв`язку із достроковим виходом 03 лютого 2021 року з відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку ОСОБА_2 відповідно до пункту 2 статті 85 Закону України «Про державну службу» в останній робочий день перед виходом на службу ОСОБА_2 02 лютого 2021 року (а.с.42), від ознайомлення з яким остання відмовилась, про що складено акт №1 від 20 січня 2021 року (а.с.43).

Як слідує з матеріалів справи 21 січня 2021 року відповідачем 1 направлено лист №05-10/150 директору Бахмацької районної філії Чернігівського обласного центру зайнятості про працевлаштування ОСОБА_1 (а.с.44).

Наказом голови комісії з припинення юридичної особи - УСЗН Бахмацької РДА від 02 лютого 2021 року №12-к «Про звільнення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 звільнено з посади спеціаліста відділу соціальних виплат у зв`язку із закінченням строку призначення на посаду державної служби відповідно до пункту 1 статті 85 Закону України «Про державну службу» (а.с.45), однак ОСОБА_1 відмовилась отримати копію наказу про звільнення, трудову книжку та лист про працевлаштування, про що складено акт №2 від 02 лютого 2021 року (а.с.46).

В подальшому, 03 лютого 2021 року ОСОБА_1 надіслано поштове відправлення за адресою АДРЕСА_1 , яке складається з листа №06-11/223 від 02.02.2021 про необхідність отримати трудову книжку та листа №05- 10/222 від 02.02.2021 про працевлаштування (а.с.47-50).

Відповідно до наказу голови комісії з припинення юридичної особи - УСЗН Бахмацької РДА від 03 лютого 2021 року №13-к «Про виплату ОСОБА_1 ». з 03 лютого 2021 року на період працевлаштування ОСОБА_1 виплачується середня заробітна плата, але не більше трьох місяців з дня закінчення строкового трудового договору відповідно до чинного законодавства (а.с.51).

09 лютого 2021 року голова комісії з припинення юридичної особи - УСЗН Бахмацької РДА в телефонному режимі повідомила ОСОБА_1 про те, що після припинення діяльності в порядку реорганізації юридичної особи - УСЗН Бахмацької РДА шляхом приєднання до УСЗН Ніжинської РДА, в Бахмацькому відділі реалізації державної соціальної політики УСЗН Ніжинської РДА буде вакантна посада головного спеціаліста відділу з питань призначення державних соціальних виплат на період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку шляхом укладення контракту про проходження державної служби на період дії карантину, однак ОСОБА_1 відмовилась від запропонованої посади, про що складено акт №3 від 09.02.2021 (а.с.53) та направлено ОСОБА_1 відповідний лист №06-11/269 від 09.02.2021 про працевлаштування (а.с.54).

Як слідує з листа УСЗН Бахмацької РДА від 24.03.2021 № 05-10/450 на виконання вимог ч.3 ст. 184 Кодексу Законів про Працю України та наказу від 03.02.2021 № 13-к «Про виплату ОСОБА_1 » позивачу за період з 03.02.2021 по 28.02.2021 нараховано та виплачено середню заробітну плату в розмірі 6621,89 грн. У зв`язку з припиненням діяльності управління та закриттям рахунків 24.03.2021 за період з 01.03.2021 по 31.03.2021 нараховано та виплачено 8093,36 грн (а.с.52).

Вважаючи наказ про звільнення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, ОСОБА_1 звернулася до суду з відповідним позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною третьою статті 184 Кодексу законів про працю України встановлено, що звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років - частина шоста статті 179) одиноких матерів при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини з інвалідністю з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов`язковим працевлаштуванням. Обов`язкове працевлаштування зазначених жінок здійснюється також у випадках їх звільнення після закінчення строкового трудового договору. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але не більше трьох місяців з дня закінчення строкового трудового договору.

Відповідно до статті 186-1 гарантії, встановлені статтями 56, 176, 177, частинами третьою - восьмою статті 179, статтями 181, 182, 182-1, 184, 185, 186 цього Кодексу, поширюються також на батьків, які виховують дітей без матері (в тому числі в разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також на опікунів (піклувальників), одного з прийомних батьків, одного з батьків-вихователів.

Частиною першою статті 41 Закону України «Про державну службу» передбачено, що державний службовець з урахуванням його професійної підготовки та професійних компетентностей може бути переведений без обов`язкового проведення конкурсу:

на іншу рівнозначну або нижчу вакантну посаду в тому самому державному органі, у тому числі в іншій місцевості (в іншому населеному пункті), - за рішенням керівника державної служби або суб`єкта призначення;

на рівнозначну або нижчу вакантну посаду в іншому державному органі, у тому числі в іншій місцевості (в іншому населеному пункті), - за рішенням суб`єкта призначення або керівника державної служби в державному органі, з якого переводиться державний службовець, та суб`єкта призначення або керівника державної служби в державному органі, до якого переводиться державний службовець.

Відповідно до ч. 1 ст. 85 Закону України «Про державну службу» у разі призначення на посаду державної служби на певний строк державний службовець звільняється з посади в останній день цього строку.

Суд вважає за необхідне зазначити, що наказом голови комісії з припинення юридичної особи - УСЗН Бахмацької РДА від 02 лютого 2021 року №12-к «Про звільнення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 звільнено з посади спеціаліста відділу соціальних виплат у зв`язку із закінченням строку призначення на посаду державної служби відповідно до пункту 1 статті 85 Закону України «Про державну службу».

Тобто, позивача звільнено з посади в зв`язку з достроковим виходом ОСОБА_2 з відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку з 03 лютого 2021 року.

Також, як встановлено судом відповідачем 1 на виконання вимог частини 3 статті 184 Кодексу законів про працю України здійснювалися дії щодо працевлаштування ОСОБА_1 , однак остання відмовилась від запропонованих посад (а.с.44, 50, 53) та здійснено нарахування і виплату середньої заробітної плати, як опікуну, яка звільнена з посади у зв`язку із закінченням строку призначення на посаду державної служби, на період працевлаштування (а.с.52).

Таким чином враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем 1 не допущено порушень чинного законодавства при звільненні ОСОБА_1 , як наслідок оскаржуваний наказ є правомірним, та таким, що скасуванню не підлягає.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).

Згідно із частинами першою та другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Бахмацької районної державної адміністрації Чернігівської області, Управління соціального захисту населення Ніжинської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді - відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач 1: Управління соціального захисту населення Бахмацької районної державної адміністрації Чернігівської області (вул. Соборності, 42, м. Бахмач, Чернігівська область, 16500, код ЄДРПОУ 03195978).

Відповідач 2: Управління соціального захисту населення Ніжинської районної державної адміністрації Чернігівської області (площа Івана Франка, 1, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600, код ЄДРПОУ 03196089).

Повний текст рішення суду складено 11.05.2021.

Суддя О.М. Тихоненко