
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 травня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/594/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
І. РУХ СПРАВИ
1.1. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач або ГУ ПФУ в Чернівецькій області), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови зарахувати до загального страхового стажу ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії за віком, відповідно до ч. 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 19.07.2003 р. № 1058-ІV, періоду його роботи з 05.11.1978 р. по 10.10.1979 р. - у будівельній бригаді колгоспу «Дружба» Кіцманського району Чернівецької області 1 місяць 4 дні, з 12.03.1996 р. по 30.09.1999 р. у малому приватному багатогалузевому підприємстві «Скорпіон» - 3 роки 6 місяців 19 днів, періодів здійснення ним підприємницької діяльності на спрощеній системі оподаткування шляхом сплати єдиного податку за січень, червень, серпень, грудень 2002 року, серпень 2003 року, січень-грудень 2004 року, січень - грудень 2006 року - 2 роки 5 місяців, періодів здійснення ним підприємницької діяльності на загальній системі оподаткування зі сплатою страхових внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування в розмірах неменше мінімального страхового внеску за січень - грудень 2005 року, жовтень - листопад 2007 року -1 рік 2 місяці. Всього - 7 років 2 місяці 23 дні;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області з метою ефективного захисту його конституційного права на пенсійне забезпечення, повторно розглянути його заяву від 12.10.2020 р. про призначення ОСОБА_1 , пенсії за віком відповідно ч. 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV, зарахувавши до наявного у нього страхового стажу 24 роки 6 місяців 9 днів додатково - 7 років 2 місяці 23 дні, зокрема періоду його роботи з 05.11.1978 р. по 10.10.1979 р. - у будівельній бригаді колгоспу «Дружба» Кіцманського району Чернівецької області 1 місяць 4 дні, з 12.03.1996 р. по 30.09.1999 р. у малому приватному багатогалузевому підприємстві «Скорпіон» - 3 роки 6 місяців 19 днів, періодів здійснення ним підприємницької діяльності на спрощеній системі оподаткування шляхом сплати єдиного податку за січень, червень, серпень, грудень 2002 року, серпень 2003 року, січень-грудень 2004 року, січень - грудень 2006 року - 2 роки 5 місяців, періодів здійснення ним підприємницької діяльності на загальній системі оподаткування зі сплатою страхових внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування в розмірах неменше мінімального страхового внеску за січень - грудень 2005 року, жовтень - листопад 2007 року -1 рік 2 місяці.
1.2. Ухвалою суду від 18.02.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
2.1. У відповідь на звернення позивача щодо призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) відповідачем листами від 30.10.2020 року №2400-0207-8/29971 та від 11.01.2021 року №2400-1708-8/518 повідомлено, що наявний у нього страховий страх є недостатнім для призначення пенсії.
2.3. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, що і обумовило звернення до суду з даним позовом.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
Позиція позивача
3.1. Відповідно до змісту позовних вимог позивач вважає, що ГУ ПФУ в Чернівецькій області протиправно відмовлено у призначенні пенсії, оскільки з урахуванням періодів трудової діяльності, а саме роботи з 05.11.1978 р. по 10.10.1979 р. - у будівельній бригаді колгоспу «Дружба» Кіцманського району Чернівецької області 1 місяць 4 дні, з 12.03.1996 р. по 30.09.1999 р. у малому приватному багатогалузевому підприємстві «Скорпіон» - 3 роки 6 місяців 19 днів, періодів здійснення ним підприємницької діяльності на спрощеній системі оподаткування шляхом сплати єдиного податку за січень, червень, серпень, грудень 2002 року, серпень 2003 року, січень-грудень 2004 року, січень - грудень 2006 року - 2 роки 5 місяців, періодів здійснення ним підприємницької діяльності на загальній системі оподаткування зі сплатою страхових внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування в розмірах неменше мінімального страхового внеску за січень - грудень 2005 року, жовтень - листопад 2007 року -1 рік 2 місяці, його страховий стаж є достатнім для призначення пенсії.
3.2. Відтак, внаслідок не зарахування вищевказаних періодів трудової діяльності до страхового стажу, вважає, що порушено його право на пенсійне забезпечення, яке і просить захистити.
Позиція відповідача
3.3. Відповідач вважає позов не обґрунтованим, оскільки ГУ ПФУ в Чернівецькій області будь-який порушень вимог чинного законодавства не здійснювало та прав позивача не порушувало.
3.4. Зокрема, у відзиві на позовну заяву представник відповідача суду повідомив, що при опрацюванні наданих позивачем документів по обчисленню страхового стажу для призначення пенсії за віком відповідачем розраховано стаж, який склав 24 роки 2 місяці 19 днів (стаж для розрахунку права: 24 роки 6 років 9 днів).
IV. ЗАЯВИ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
4.1. 09.03.2021 року до суду від представника позивача надійшла заява про ознайомлення з матеріалами справи.
4.2. 23.03.2021 року позивачем подано заяву про подання доказів.
4.3. Заяв та клопотань іншого характеру від учасників справи до суду не надходило.
V. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
5.1. Матеріалами справи та аргументами сторін підтверджується, що ОСОБА_1 звернувся із заявою до ГУ ПФУ в Чернівецькій області щодо призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV, у відповідь на яку ГУ ПФУ в Чернівецькій області повідомило позивача листом №2400-0207-8/29971 від 30.10.2020 року про відмову в призначення пенсії за віком при досягненні 60-річного віку, у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу 27 років, оскільки його страховий стаж становить 21 рік 5 місяців 19 днів. У вказаному листі констатовано, що системі персоніфікованого обліку у персональній обліковій картці ОСОБА_1 наявна інформація за січень-вересень 2007 року (сума сплачених за кожен місяць страхових внесків, є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, у зв`язку з цим, такі місяці зараховано до страхового стажу пропорційно сплаченим внескам), з грудня 2007 по грудень 2012 року, з жовтня 2013 по вересень 2015 року та січень 2017 року. Окрім цього, вказано, що до стажу роботи не враховано період роботи з 05.11.1978 р. по 10.10.1979 р. в колгоспі дружба у зв`язку із відсутністю довідки про колгоспний стаж (а.с. 44-45).
5.2. Позивачем для перерахунку наявного у нього стажу були подані відповідачу додаткові документи, за результатом розгляду яких ГУ ПФУ в Чернівецькій області листом від 11.01.2021 року №2400-1708-8/518 позивача повідомлено, що за нормами статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком у 2020 році мають, зокрема, чоловіки, після досягнення віку 60 років, при наявності не менше 27 років страхового стажу. Окрім цього, вказано, що згідно з наданими позивачем документами його страховий стаж становить 24 роки 2 місяці 19 днів згідно з розрахунком, доданим до листа (а.с. 31-32)
VІ. ПОЗИЦІЯ СУДУ
6.1. Предметом цього позову є відмова ГУ ПФУ щодо зарахування до трудового стажу позивачу роботи з 05.11.1978 р. по 10.10.1979 р. - у будівельній бригаді колгоспу «Дружба» Кіцманського району Чернівецької області 1 місяць 4 дні, з 12.03.1996 р. по 30.09.1999 р. у малому приватному багатогалузевому підприємстві «Скорпіон» - 3 роки 6 місяців 19 днів, періодів здійснення ним підприємницької діяльності на спрощеній системі оподаткування шляхом сплати єдиного податку за січень, червень, серпень, грудень 2002 року, серпень 2003 року, січень-грудень 2004 року, січень - грудень 2006 року - 2 роки 5 місяців, періодів здійснення ним підприємницької діяльності на загальній системі оподаткування зі сплатою страхових внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування в розмірах неменше мінімального страхового внеску за січень - грудень 2005 року, жовтень - листопад 2007 року -1 рік 2 місяці, а також щодо призначення пенсії за віком, а отже, при розгляді цієї справи, суд має надати таким діям відповідача оцінку на предмет відповідності чинним нормативно-правовим актам, через призму верховенства права.
6.2. Згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
6.3. За приписами статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
6.4. Призначення, перерахунок і виплата пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначається Законом №1058-IV.
6.5. Частиною 1 статті 24 вказаного Закону визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
6.6. Згідно частини 2 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
6.7. Відповідно до частини 4 статті 24 Закону №1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
6.8. Згідно з частиною 1 статті 26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років; з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років; з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років; з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років; з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років; з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року; з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років; з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років; з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років; починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.
6.9. Частиною 2 статті 26 Закону №1058-IV визначено, що у разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу: по 31 грудня 2018 року - від 15 до 25 років; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - від 16 до 26 років; з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - від 17 до 27 років; з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - від 18 до 28 років; з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - від 19 до 29 років; з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - від 20 до 30 років; з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - від 21 до 31 року; з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - від 22 до 32 років; з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - від 23 до 33 років; з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - від 24 до 34 років; починаючи з 1 січня 2028 року - від 25 до 35 років.
6.10. Отже, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років.
6.11. Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України (стаття 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-XII).
6.12. Відповідно до пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 року, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
6.13. Так, відповідно пункту 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
6.14. Пунктом 20 Порядку № 637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
6.15. Системний аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку про те, що у тих випадках, коли у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, зокрема чи виконувалась робота на протязі повного робочого дня, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників відповідно до пункту 20 Порядку № 637.
6.16. Так, судом досліджено наявну у матеріалах справи трудову книжку ОСОБА_1 НОМЕР_1 від 16.09.1978 року, в якій наявні записи про те, що в період з 05.11.1978 року по 10.10.1979 року позивач був працевлаштований у будівельній бригаді колгоспу «Дружба» (записи №3 та №4), а в період з 12.03.1996 року по 31.10.2000 року - у малому приватному багатогалузевому підприємстві «Скорпіон» на посаді директора (записи №15 та №16) (а.с. 10-11).
6.17. Однак, згідно додано до листа від 11.01.2021 року №2400-1708-8/518 розрахунку стражу позивача до такого стажу не враховано періодів роботи позивача з 05.11.1978 року по 10.10.1979 року у будівельній бригаді колгоспу «Дружба» та з 12.03.1996 року по 30.09.1999 року - у малому приватному багатогалузевому підприємстві «Скорпіон».
Щодо періоду роботи позивача з 05.11.1978 року по 10.10.1979 року у колгоспі «Дружба»
6.18. Як видно зі змісту листа №2400-0207-8/29971 від 30.10.2020 року та згідно доводів, наведених у відзиві, відповідачем період роботи позивача з 05.11.1978 року по 10.10.1979 року не враховано у зв`язку із відсутністю довідки про колгоспний стаж з посиланням на статтю 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ).
6.19. Так, суд зазначає, що згідно статті 56 Закону №1788-ХІІ до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.
6.20. В матеріалах справи містяться відомості про кількість вироблених трудоднів (вихододнів), в колгоспі «Дружба», а саме архівні довідки Трудового архіву Кіцманського району Чернівецької області від 02.09.2020 року №1/398/28 та №1/399/28, від 11.11.2020 року №1/495/28 та №1/496/28 (а.с. 22-25). Так, згідно вказаних довідок позивачем у 1978 році відпрацьовано 16 трудоднів (у грудні 1978 року) та 14 трудоднів у 1979 році (у січні 1979 року). При цьому, відомостей про встановлений мінімум для відпрацювання трудоднів вказані довідки не місять.
6.21. У свою чергу, суд зазначає, що відповідно до пункту 1 Основних положень про порядок видачі та ведення трудових книжок колгоспників, затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 21.04.1975 року №310 (далі - Положення №310) (чинних на час роботи позивача з 05.11.1978 року по 10.10.1979 року у колгоспі «Дружба») основним документом про трудову діяльність членів колгоспу є трудова книжка колгоспника.
6.22. Відповідно до пункту 2 вказаних Положень №310 трудові книжки ведуться на всіх членів колгоспу з моменту їх вступу в члени колгоспу. До трудової книжки колгоспника, зокрема, заносяться: відомості про колгоспника: прізвище, ім`я, по батькові, дата народження, освіта, професія, спеціальність; відомості про роботу: призначення на роботу, переведення на іншу роботу, закінчення роботи; відомості про трудову участь: прийнятий в колгоспі річний мінімум трудової участі в громадському господарстві, його виконання (пункт 5 Положень №310). Згідно пункту 6 Положень №310 всі записи в трудовій книжці засвідчуються у всіх розділах за час роботи в колгоспі підписом голови колгоспу або спеціально уповноваженої правлінням колгоспу особи та печаткою.
6.23. Тобто, якщо колгоспник не виробив обов`язковий мінімум трудової участі в громадському господарстві з причин, визнаних правлінням чи загальними зборами колгоспників поважними, адміністрація колгоспу вносила відповідні записи до трудової книжки.
6.24. Відтак, в разі відсутності рішення правління колгоспу або загальних зборів колгоспників або правонаступника про зарахування певного року до стажу роботи, через невиконання встановленого мінімуму трудової участі в колективному господарстві з поважної причини, обчислення страхового стажу проводиться за фактичною тривалістю.
6.25. Суд звертає увагу на те, що у трудовій книжці ОСОБА_1 НОМЕР_1 від 16.09.1978 року відсутні відомості щодо мінімум трудової участі в громадському господарстві та його виконання.
6.26. Водночас, суд зазначає, що відповідно до вимог пункту 13 Положень №310 відповідальність за організацію робіт по веденню, обліку, зберіганню та видачі трудових книжок покладається на голову колгоспу. Відповідальність за своєчасне та правильне заповнення трудових книжок, за їх облік, зберігання і видачу несе спеціально уповноважена правлінням колгоспу особа. За порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання та видачі трудових книжок посадові особи несуть відповідальність у відповідності до статуту та правилами трудового розпорядку колгоспу, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність.
6.27. З огляду на зазначене, недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для робітника, а отже, й не може впливати на його особисті права.
6.28. Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 06.02.2018 року по справі №677/277/17. Крім того, Верховний Суд у постанові від 24.05.2018 року у справі №490/12392/16-а (провадження №К/9901/2310/18) висловив позицію про те, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.
6.29. Встановлені обставини свідчать, що трудова книжка позивача не містить записів про не відпрацювання необхідної кількості вихододнів (мінімум трудової участі в громадському господарстві).
6.30. Надані архівні довідки також не містять посилань на наявність рішення правління колгоспу або його правонаступника по зарахування певного стажу до роботи в повному обсязі через невиконання встановленого мінімуму трудової діяльності, а відтак у даному випадку по відношенню до позивача час його роботи в колгоспі «Дружба» у період 05.11.1978 року по 10.10.1979 року підлягає зарахуванню до його страхового за фактичною тривалістю часу роботи.
6.31. При цьому, у цій справі у суду відсутня можливість визначити мінімум трудоднів, встановлений для участі в громадському господарстві за період 1978-1979 роки.
6.32. У листі №2400-0207-8/29971 від 30.10.2020 року відповідачем вказано, що з урахуванням положень статті 56 Закону №1788-ХІІ позивачу враховано час роботи в колгоспі «Дружба» в 1982-1986 роках, в яких позивачем не виконано встановленого мінімуму трудової участі в господарстві.
6.33. Проте ні в оскаржуваних відмовах, ні у відзиві на позовну заяву відповідачем не надано жодних пояснень стосовно того, чому у такому порядку не зараховано час роботи позивача в колгоспі «Дружба» у період 05.11.1978 року по 10.10.1979 року.
6.34. До того ж, суд вважає за необхідне зазначити, що відсутність відомостей про встановлений мінімум трудоднів для участі в громадському господарстві та його невиконання позивачем, не може позбавляти його права на зарахування такого періоду роботи до трудового стажу.
6.35. Отже, перевіряючи дії відповідача в частині відмови у зарахуванні вказаного періоду роботи позивача до страхового стажу на відповідність їх критеріям, наведеним у частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до висновку, що відповідач діяв не на підставі закону, який регулює спірні відносини, та необґрунтовано.
6.36. Відтак, суд приходить до висновку, що період роботи позивача в колгоспі «Дружба» з 05.11.1978 року по 10.10.1979 року за фактичною тривалістю часу роботи, а саме 16 днів у 1978 році та 14 днів у 1979 році (разом 1 місяць 4 дні), підлягає зарахуванню до його страхового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком.
Щодо періоду роботи позивача з 12.03.1996 року по 30.09.1999 року у малому приватному багатогалузевому підприємстві «Скорпіон»
6.37. В першу чергу, суд звертає увагу на те, що у жодному із зазначених вище судом листі відповідача, якими відмовлено у призначенні позивачу пенсії, не містить мотивів не зарахування до страхового стажу відповідача періоду роботи позивача з 12.03.1996 року по 30.09.1999 року у малому приватному багатогалузевому підприємстві «Скорпіон».
6.38. Натомість у відзиві на позовну заяву представником позивача зазначено, що при зверненні позивача до Головного управління із заявою про призначення пенсії з віком була подана трудова книжка серії НОМЕР_2 , проте запису за номером 15 та 16 про прийняття та звільнення ОСОБА_1 з посади директора МПБП «Скорпіон» не було. Крім того, зауважує, згідно поданих документів (копія листа від 12.10.2020 №1.01 24/12-160 та копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців) ОСОБА_1 призначено керівником МПБП «Скорпіон», але у зазначених документах відсутні відомості про період роботи в даному підприємстві.
6.39. Однак, суд наголошує, що дана обставина не покладена в основу обґрунтувань наданих позивачу відмов у призначенні пенсії згідно листів №2400-0207-8/29971 від 30.10.2020 року та від 11.01.2021 року №2400-1708-8/518. Мотивуючи законність прийнятих рішень, суб`єкт владних повноважень може виходити лише з тих підстав, які були ним зазначені в цих рішеннях. Відтак, такий аргумент як неподання копії трудової книжки в повному обсязі суд відхиляє як необґрунтований.
6.40. Попри це, згідно листа від 12.10.2020 №1.01 24/12-160 та копії виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців ОСОБА_1 призначено керівником МПБП «Скорпіон», на які посилається представник позивача, з урахуванням даних трудової книжки, підтверджують його працевлаштування у малому приватному багатогалузевому підприємстві «Скорпіон».
6.41. А тому, у суду наявні всі підстави для зобов`язання відповідача зарахувати періоду роботи позивача з 12.03.1996 року по 30.09.1999 року (разом 3 роки 6 місяців 19 днів) у малому приватному багатогалузевому підприємстві «Скорпіон» до його страхового стажу, що дає право на призначенні пенсії за віком.
Щодо періодів здійснення позивачем підприємницької діяльності
6.42. Так, в розрахунку стажу позивача, додано до листа від 11.01.2021 року №2400-1708-8/518, відсутні відомості про зарахування періодів підприємницької діяльності позивача, а саме січень, червень, серпень, грудень 2002 року, серпень 2003 року, січень-грудень 2004 року, січень-грудень 2006 року, а також січень-грудень 2005 року, жовтень-листопад 2007 року.
6.43. Згідно свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії В01 №602756 позивач зареєстрований як фізична особа-підприємець з 10.04.2000 року (а.с. 12).
6.44. Позивач перебував на обліку Пенсійного фонду України як платник з 17.04.2000 року, що підтверджується довідкою від 30.05.2000 року (а.с. 14). Згідно повідомлення Пенсійного фонду України від 24.06.2008 року позивач взятий на облік як фізична особа-підприємець (а.с. 14).
6.45. Як зазначено судом вище, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону №1058-IV за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
6.46. Статтею 21 Закону № 1058-IV врегульовані питання персоніфікованого обліку у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
6.47. Згідно частини 1 статті 21 Закону № 1058-IV персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування є складовою частиною Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, порядок ведення якого встановлюється Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".
6.48. Відповідно до частини 2 статті 21 Закону № 1058-IV на кожну застраховану особу відкривається персональна облікова картка, в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку в паспорті).
6.49. Згідно пункту 2 частини 3 статті 21 Закону № 1058-IV персональна облікова картка застрахованої особи повинна містити такі відомості: частина персональної облікової картки, яка відображає страховий стаж, заробітну плату (дохід) та розмір сплачених страхових внесків: ідентифікаційний номер страхувальника; рік, за який внесено відомості; розмір страхового внеску до Пенсійного фонду за відповідний місяць; сума сплачених страхових внесків до Пенсійного фонду за відповідний місяць; страховий стаж; ознака особливих умов праці, які дають право на пільги в пенсійному забезпеченні; сума заробітної плати (грошового забезпечення, доходу), з якої сплачено страхові внески за відповідний місяць; сума доходу (прибутку) осіб, які провадять підприємницьку діяльність і обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок).
6.50. Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 22 Закону № 1058-IV відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються виконавчими органами Пенсійного фонду для: підтвердження участі застрахованої особи в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; обчислення страхових внесків; визначення права застрахованої особи або членів її сім`ї на отримання пенсійних виплат згідно з цим Законом; визначення розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат, передбачених цим Законом; надання застрахованій особі на її вимогу або у випадках, передбачених цим Законом та Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування"; надання страховим організаціям, що здійснюють страхування довічних пенсій; надання аудитору, який відповідно до цього Закону здійснює аудит Накопичувального фонду; обміну інформацією з централізованим банком даних з проблем інвалідності.
6.51. Пунктом 3-1 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV також визначено, що до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із статтею 26 цього Закону включаються періоди ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку: з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб`єкта підприємницької діяльності; з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).
6.52. З вказаного вбачається, що для зарахування періоду роботи до страхового стажу необхідною та обов`язковою умовою є сплата страхових внесків за вказаний період.
6.53. Тобто, обчислення страхового стажу провадиться на підставі даних системи персоніфікованого обліку, що містить помісячні відомості про сплату (або несплату) страхових внесків.
6.54. Окрім цього, згідно пункту 4 Порядку № 637 періоди провадження підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, в тому числі із застосуванням фіксованого податку, з 1 січня 1998 р. по 31 грудня 2003 р. зараховуються до трудового стажу фізичних осіб - підприємців на підставі довідки про реєстрацію особи як суб`єкта підприємницької діяльності, а з 1 січня 2004 р. по 31 грудня 2017 р. за бажанням особи - за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від суми сплачених коштів.
6.55. Також, суд зазначає, що відповідно до пункту 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності, крім осіб, які здійснювали підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування, з 01 липня 2000 року підтверджується довідкою із бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку. Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування до 01 січня 2004 року підтверджується спеціальним торговим патентом, або свідоцтвом про сплату єдиного податку, або патентом про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідкою про сплату страхових внесків, а з 01 січня 2004 року - довідкою із бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку. Для визначення права на призначення пенсії за віком згідно зі статтею 26 Закону за період ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку з 01 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно надається довідка про реєстрацію як суб`єкта підприємницької діяльності.
6.56. У системному взаємозв`язку наведені законодавчі положення покликані реалізувати один із найголовніших принципів пенсійного забезпечення України - його здійснення на засадах страхування. Вказаний принцип закріплено у абз. 2 частини 1 статті 7 Закону № 1058-IV, за якою: загальнообов`язкове державне пенсійне страхування здійснюється, зокрема, за принципом обов`язковості страхування осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством, а також осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, фізичних осіб підприємців.
6.57. У матеріалах справи наявний лист відповідача від 24.11.2020 року №2270-2094/С-17/8-2400/20 (а.с. 29-30) щодо розгляду звернення позивача стовно порядку зарахування до стажу періоду ведення підприємницької діяльності у 2003-2013 роках, згідно якого позивачу повідомлено, що в системі персоніфікованого обліку у персональній обліковій картці позивача наявна інформація за січень-вересень 2007 року (сума сплачених за кожен місяць страхових внесків, є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, у зв`язку з цим, такі місяці зараховано до страхового стажу пропорційно сплаченим внескам), з грудня 2007 по грудень 2012 року, з жовтня 2013 по вересень 2015 року та січень 2017 року. Будь-які інші відомості про фізичну особу - підприємця за період ведення підприємницької діяльності в базі персоніфікованого обліку відсутні, оскільки звіти позивачем не подавались. При цьому, зауважено, що згідно наданої скан-копії довідки Головного управління ДПС у Чернівецькій області від 08.09.2020 року №6452/ФОП/24-13-52 в базах даних Кіцманського ГУ ДПС відображено нарахування та сплату єдиного внеску за період з 01.01.2000 р. по 31.12.2006 р., однак дана довідка не може слугувати підставою для врахування зазначеного вище періоду до страхового стажу (зокрема, для встановлення права на пенсію), оскільки вона не містить інформації щодо обраної позивачем системи оподаткування при веденні підприємницької діяльності.
6.58. Так, судом досліджено наявні у матеріалах справи довідки Головного управління ДПС у Чернівецькій області від 09.09.2020 року №6452/ФОП/24-13-52 щодо нарахування та сплати єдиного податку за період з 01.01.2000 р. по 31.12.2006 р. ОСОБА_1 від 18.12.2020 року №9057/ФОП/24-13-04-12-11 про здійснення ОСОБА_1 підприємницької діяльності за період з 10.04.2020 р. по 03.01.2017 р., від 11.03.2021 року №1900/6/24-13-24-05 (а.с.17-18, 88), згідно яких встановлено наступне.
6.59. Згідно бази даних Головного управління ДПС у Чернівецькій області (довідки від 18.12.2020 року №9057/ФОП/24-13-04-12-11 та від 11.03.2021 року №1900/6/24-13-24-05), ОСОБА_1 , житель с. Брусниця, взято на облік 10.04.2000 року, знято з обліку 03.01.2017 року, здійснював діяльність:
- з 10.04.2000 року по 31.12.2004 року - здійснював підприємницьку діяльність на спрощеній системі оподаткування - на умовах сплати єдиного податку;
- з 01.01.2005 року по 31.12.2005 року - здійснював підприємницьку діяльність на загальній системі оподаткування;
- з 01.01.2006 року по 30.09.2007 року - здійснював підприємницьку діяльність на спрощеній системі оподаткування - на умовах сплати єдиного податку;
- з 01.10.2007 року по 30.09.2013 року - здійснював підприємницьку діяльність на загальній системі оподаткування;
- з 01.10.2013 року по 30.09.2015 року - здійснював підприємницьку діяльність на спрощеній системі оподаткування - єдиний податок - 2 група;
- з 01.10.2015 року по 03.01.2017 року - здійснював підприємницьку діяльність на загальній системі оподаткування, 03.01.2017 року - прийнято рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
6.60. У свою чергу, відповідно до відомостей, які наявні у ГУ ДПС у Чернівецькій області в інтегрованих картках по ОСОБА_1 відображено сплату єдиного податку за період з січня 2000 року по грудень 2006 року (а.с. 17, 88):
- у 2002 році - лютий 404,00 грн, березень 200,00 грн, квітень 200,00 грн, травень 205 грн, липень 405 грн, вересень 200,00 грн, жовтень 405,00 грн, листопад 200,00 грн, грудень 200,00 грн - разом 2419,00 грн;
- у 2003 році - січень 200,00 грн, лютий 200,00 грн, березень 200,00 грн, квітень 200,00 грн, травень 200,00 грн, червень 200,00 грн, липень 200,00 грн, вересень 405,00 грн, жовтень 200,00 грн, листопад 200,00 грн, грудень 200,00 грн - разом 2405,00 грн;
- у 2004 році - січень 200,00 грн, березень 405,00 грн, квітень 200,00 грн, травень 200,00 грн, липень 200,00 грн, серпень 405,00 грн, вересень 200,00 грн, жовтень 210,00 грн, листопад 200,00 грн, грудень 200,00 грн - разом 2420,00 грн;
- у 2005 році - грудень 200,00 грн;
- у 2006 році - січень 200,00 грн, лютий 200,00 грн, березень 200,00 грн, квітень 200,00 грн, травень 200,00 грн, червень 200,00 грн, липень 200,00 грн, серпень 200,00 грн, вересень 200,00 грн, жовтень 200,00 грн, листопад 200,00 грн, грудень 200,00 грн - разом 2400,00 грн;
6.61. Крім того, підтверджено сплату позивачем єдиного (фіксованого) податку за період січень-серпень 2007 року (а.с. 18, 88).
6.62. Дійсно, з огляду на довідки ГУ ДПС у Чернівецькій області, у них відсутні відомості про сплату позивачем єдиного податку при перебуванні на спрощеній системі оподаткування за періоди: січень, червень, серпень, грудень 2002 року, серпень 2003 року, січень-грудень 2004 року, січень-грудень 2006 року.
6.63. Однак, суд звертає увагу на те, що в період здійснення позивачем підприємницької діяльності на спрощеній системі оподаткування діяв Указ Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб`єктів малого підприємництва» від 03.07.1998 року № 727/98 (далі - Указ № 727/98), згідно пункту 2 якого було передбачено, що ставка єдиного податку для суб`єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць.
6.64. Відтак, позивачем сума єдиного податку за вказані періоди, в яких була відсутня сплата, була сплачена шляхом переплати в інші місяці у подвійному розмірі, що підтверджується вказаними довідками ГУ ДПС у Чернівецькій області від 09.09.2020 року №6452/ФОП/24-13-52 щодо нарахування та сплати єдиного податку за період з 01.01.2000 р. по 31.12.2006 р. ОСОБА_1 від 18.12.2020 року №9057/ФОП/24-13-04-12-11 про здійснення ОСОБА_1 підприємницької діяльності за період з 10.04.2020 р. по 03.01.2017 р., від 11.03.2021 року №1900/6/24-13-24-05 (а.с.17-18, 88).
6.65. А тому, відповідачем при здійсненні обчислення страхового стажу позивача безпідставно не враховано вищезазначені положення пункту 3-1 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV в частині того, що до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із статтею 26 цього Закону включаються періоди ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).
6.66. При цьому, суд зазначає, що відповідно до вимог частини 3 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок. Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
6.67. Таким чином, при наявності доказів сплати позивачем страхових внесків, відповідні періоди підлягають зарахуванню до страхового стажу позивача, з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, які не можуть бути меншими, ніж мінімальний страховий внесок.
6.68. На підставі зазначеного судом встановлено, що пенсійний орган під час обрахунку страхового стажу позивача безпідставно не врахував інформацію вказану у довідці Головного управління ДПС у Чернівецькій області від 08.09.2020 р. та не врахував доказів сплати позивачем страхових внесків.
6.69. З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що періоди здійснення позивачем підприємницької діяльності на спрощеній системі оподаткування, а саме: січень, червень, серпень, грудень 2002 року, серпень 2003 року, січень-грудень 2004 року, січень - грудень 2006 року (разом 2 роки 5 місяців) підлягають зарахуванню до його страхового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком.
6.70. Щодо періодів здійснення позивачем підприємницької діяльності на загальній системі оподаткування то суд повторно наголошує, що Законом № 1058-IV визначено страховий стаж як період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
6.71. Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 (далі - Інструкція № 21-1) визначено, що розмір мінімального страхового внеску визначається шляхом множення мінімального розміру заробітної плати, установленої законом на той час, за який здійснюється розрахунок сум страхових внесків для застрахованих осіб - фізичних осіб-суб`єктів підприємницької діяльності, у тому числі тих, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), - на 32 відсотки за 2004-2005 роки; 31,8 відсотка за 2006 рік, 33,2 відсотка з 01.01.2007 року по 31.12.2010 року включно.
6.72. Так, у 2005 році були наступні розміри мінімальної заробітної плати:
- з 01.01.2005 р. по 31.03.2005 р. - 262,00 грн.;
- з 01.04.2005 р. по 30.06.2005 р. - 290,00 грн.;
- з 01.07.2005 р. по 31.08.2005 р. - 310,00 грн.;
- з 01.09.2005 р. по 31.12.2005 р. - 332,00 грн.;
У 2007 році такі показники становили:
- з 01.01.2007 р. по 31.03.2007 р. - 400,00грн.;
- з 01.04.2007 р. по 30.06.2007 р. - 420,00грн.;
- з 01.07.2007 р. по 30.09.2007 р. - 440,00 грн.;
- з 01.10.2007 р. по 31.12.2007 р. - 460,00 грн.
6.73. Відтак, по оспорюваних позивачем періодах здійснення підприємницької діяльності на загальній системі оподаткування, а саме: січень - грудень 2005 року, жовтень - листопад 2007 року, розмір щомісячного мінімального страхового внеску становив:
- у січні-березні 2005 року - 83,84 грн (262,00 грн. х 32% = 83,84 грн);
- у квітні-червні 2005 року - 92,80 грн (290,00 грн. х 32% = 92,80 грн).;
- у липні-серпні 2005 року - 99,20 грн (310,00 грн. х 32% = 99,20 грн).;
- у вересні-грудні 2005 року - 106,24 грн (332,00 грн. х 32% = 106,24 грн).;
- у жовтні-листопаді 2007 року - 152,72 грн (460,00 грн. х 33,2% = 152,72 грн).
Разом розмір мінімального страхового внеску за 2005 рік становив 1153,28 грн., а за жовтень-листопад 2007 року - 305,44 грн.
6.74. В матеріалах справи наявні платіжні доручення №15 від 14.03.2005 року та №8 від 28.03.2008 року та виписки по рахунках ОСОБА_1 , згідно яких судом встановлено, що позивачем за 2005 рік сплачено страхових внесків на суму 7750,40 грн та 1993,00 грн за 2007 рік (а.с. 19-20). Такі відрахування страхових внесків перевищують розмір мінімального страхового внеску, який позивачу належало сплатити як фізичні особі-підприємцю, що перебував на загальній системі оподаткування.
6.75. Узагальнюючи вказане вище, суд вважає, що періоди здійснення позивачем підприємницької діяльності на загальній системі оподаткування, а саме: січень - грудень 2005 року та жовтень - листопад 2007 року (разом 1 рік 2 місяці) підлягають зарахуванню до його страхового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
7.1. Аналізуючи матеріали адміністративної справи у своїй сукупності, суд вважає, що зазначений позов підлягає задоволенню, виходячи із обставин, які викладені в мотивувальній частині цього рішення.
7.2. У цій справі суд прийшов до висновку, що відповідач не зарахувавши позивачу до страхового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком, періоду роботи в колгоспі «Дружба» з 05.11.1978 року по 10.10.1979 року за фактичною тривалістю часу роботи, а саме 16 днів у 1978 році та 14 днів у 1979 році; періоду роботи з 12.03.1996 року по 30.09.1999 року у малому приватному багатогалузевому підприємстві «Скорпіон»; а також періодів провадження підприємницької діяльності: січень, червень, серпень, грудень 2002 року, серпень 2003 року, січень-грудень 2004 року, січень - грудень 2006 року на спрощеній системі оподаткування, а також січень - грудень 2005 року, жовтень - листопад 2007 року на загальній системі оподаткування, діяв не на підставі Конституції та законів України.
7.3. Відтак, суд вважає вірним зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області зарахувати до страхового стажу позивача, що дає право на призначення пенсії за віком, вищевказаних періодів трудової діяльності та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.10.2020 року про призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
8.1. Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
8.2. З матеріалів справи встановлено, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн., що підтверджується квитанцією 0.0.1991681929.1 від 25.01.2021 року (а.с. 7).
8.3. Оскільки, позов задоволено повністю, суд стягує на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача
На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії за віком, періоду роботи в колгоспі «Дружба» з 05.11.1978 року по 10.10.1979 року за фактичною тривалістю часу роботи, а саме 16 днів у 1978 році та 14 днів у 1979 році; періоду роботи з 12.03.1996 року по 30.09.1999 року у малому приватному багатогалузевому підприємстві «Скорпіон»; а також періодів провадження підприємницької діяльності: січень, червень, серпень, грудень 2002 року, серпень 2003 року, січень-грудень 2004 року, січень - грудень 2006 року на спрощеній системі оподаткування, а також січень - грудень 2005 року, жовтень - листопад 2007 року на загальній системі оподаткування.
3. Зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії за віком, періоду роботи в колгоспі «Дружба» з 05.11.1978 року по 10.10.1979 року за фактичною тривалістю часу роботи, а саме 16 днів у 1978 році та 14 днів у 1979 році; періоду роботи з 12.03.1996 року по 30.09.1999 року у малому приватному багатогалузевому підприємстві «Скорпіон»; а також періодів провадження підприємницької діяльності: січень, червень, серпень, грудень 2002 року, серпень 2003 року, січень-грудень 2004 року, січень - грудень 2006 року на спрощеній системі оподаткування, а також січень - грудень 2005 року, жовтень - листопад 2007 року на загальній системі оподаткування.
4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.10.2020 року про призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58022, м. Чернівці, площа Центральна, 3, код ЄДРПОУ 40329345).
Суддя О.В. Анісімов