Рішення № 96796247, 11.05.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2021
Номер справи
540/804/21
Номер документу
96796247
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/804/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом Херсонського прикордонного загону (військова частина 2161) Державної прикордонної служби України до ОСОБА_1 про стягнення матеріальної шкоди,

встановив:

Херсонський прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина 2161) звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення 14846 грн. 20 коп.

Позивач обґрунтовуючи позов зазначив, що 24 грудня 2020 року відповідно до наказу начальника Херсонського прикордонного загону № 1529-АГ «Про результати службового розслідування», за результатами проведеного службового розслідування підтвердився факт неналежного виконання службових обов`язків старшим техніком відділу прикордонної служби «Чонгар» І категорії (тип Б) старшиною ОСОБА_1 , який обумовив втрату військового майна на загальну суму 14 846 грн. 20 коп. Відшкодувати завдану державі в особі Херсонського прикордонного загону (Військовій частині 2161) шкоду і відповідно стягнути вартість втраченого майна з старшини ОСОБА_1 (П-038142) в адміністративному порядку, а саме шляхом утримання відповідних коштів з грошового забезпечення останнього на підставі наказу начальника Херсонського прикордонного загону, не є можливим, оскільки 04 грудня 2020 року на підставі наказу начальника 79 (Херсонського) прикордонного загону № 661-ОС «Про особовий склад», старшина ОСОБА_2 був виключений зі списків особового складу та всіх видів забезпечення, а отже був остаточно звільнений з військової служби та у запас Збройних Сил України на підставі п.п. «ж» п.2 ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», а саме у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту. У добровільному порядку відповідач не бажає відшкодувати грошові кошти у розмірі 14846,20 грн., що стало підставою звернення до суду.

09.03.2021 року відповідно до частини 3 статті 171 КАС України суд направив запит до Управління ДМС України в Херсонській області щодо місця проживання відповідача.

12.03.2021 року надійшла відповідь на запит відповідно до якої ОСОБА_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Ухвалою від 16.03.2021 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання 06.04.2021 року.

Ухвалою від 06.04.2021 року підготовче засідання відкладено до 20.04.2021 року.

Ухвалою від 20.04.2021 року підготовче провадження закрито та призначено справу до розгляду на 30.04.2021 року.

Ухвалою від 30.04.2021 року судом задоволено клопотання представника позивача та вирішено подальший розгляд справи розглядати за правилами письмового провадження.

Відповдіач станом на день розгляду справи, правом надання відзиву на позовну заяву не скористався, тому відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив: 04 грудня 2020 року наказом начальника Херсонського (79) прикордонного загону № 1381-АГ «Про призначення службового розслідування», призначено службове розслідування за фактом можливого неналежного виконання службових обов`язків, який ймовірно обумовив нестачу технічних засобів прикордонного контролю відділу прикордонної служби «Чонгар» І категорії (тип Б) з боку матеріально відповідальної особи, інспектора прикордонного контролю І категорії-старшого техніка відділу прикордонної служби «Чонгар» І категорії (тип Б).

04 грудня 2020 року на підставі наказу начальника 79 (Херсонського) прикордонного загону № 661-ОС «Про особовий склад», старшина ОСОБА_2 був виключений зі списків особового складу та всіх видів забезпечення, та був остаточно звільнений з військової служби та у запас Збройних Сил України на підставі п.п. «ж» п.2 ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», а саме у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту.

24 грудня 2020 року відповідно до наказу начальника Херсонського прикордонного загону № 1529-АГ «Про результати службового розслідування», за результатами проведеного службового розслідування підтвердився факт неналежного виконання службових обов`язків старшим техніком відділу прикордонної служби «Чонгар» І категорії (тип Б) старшиною ОСОБА_2 , який обумовив втрату військового майна на загальну суму 14 846 грн. 20 коп.

Так, із службової записки відповідального виконавця відділу прикордонного контролю штабу старшого прапорщика стало відомо що, відповідно до наказу начальника Херсонського прикордонного загону від 03.12.2020 № 1369-АГ «Про прийом - передачу матеріальних цінностей», під час прийому передачі технічних засобів прикордонного контролю, інспектора прикордонного контролю 1 категорії - старшого техніка відділення інспекторів прикордонної служби «Чонгар» І категорії (тип Б) старшини А.В. Вязниковцева виявлено факт нестачі технічних засобів прикордонного контролю, які згідно інвентаризаційних описів обліковуються за матеріально відповідальною особою відділу прикордонної служби «Чонгар» старшиною ОСОБА_2 .

Згідно інвентаризаційних описів від 03.12.2020 № 1846, 1847 які містяться в матеріалах справи, виявлено нестачу наступних технічних засобів прикордонного контролю а саме: ліхтар «Найткор» Р12 в кількості 19 шт; лупа виносна (10) в кількості 2 шт; ручний металошукач в кількості 7 шт; цифровой диктофон «Olympus» в кількості 2 шт; відеокамера «ION Air Pro» в кількості 1 шт; несправні мобільні припади Регула 1010.01 в кількості 2 шт; карта пам`яті «Transend 16 GB» в кількості 9 шт; мережеві шнури цифрової фотокамери «Pentax» в кількості 3 шт.; зарядний пристрій цифрової фотокамери Pentax в кількості 1 шт; акумулятори літієві до ліхтаря найткор в кількості 21 шт; чохли до ліхтаря найткор в кількості 3 шт; шнури до ліхтаря найткор в кількості 6 шт; USB до фотоапарату «Olympus» в кількості 1 иіт; Зарядний шнур до фотоапарату «Olympus» в кількості І шт; дзеркало комплекту оглядових дзеркал «ВС-12» в кількості 1 шт; розбито дзеркало комплекту оглядових дзеркал «ВС-12» в кількості 1 шт; чохли пристрою для примусової зупинки «Кактус 7» в кількості 8 шт; несправні детектори металу «ТТТ АКА 7202М» в кількості 2 шт; не працює звуковий сигнал ручного метало детектору «Scanner» 3 шт; зламаний корпус ручного металу детектору «Scanner» 1 шт; несправний прилад для огляду важкодоступних місць пошук ОП в кількості 3 шт; несправний оптоволоконний дріт ендоскопа технічного в кількості 1 шт; несправні блоки безперебійного живлення в кількості 2 шт; відсутня сумка вібродетектора «ВД 121» в кількості 1 шт; відсутній ремінь вібродетектора «ВД 121» в кількості 1 шт; несправні підвіска ендоскопа оптоволоконного в кількості 1 шт.

Службовим розслідування встановлено, що відповідно до актів приймання - передачі основних засобів від 02.09.2020 відповідач прийняв під підпис технічні засоби прикордонного контролю (далі - ТЗПК) у інспектора прикордонного контролю І категорії - старшого техніка відділення інспекторів прикордонної служби (тип А) відділу прикордонної служби «Чонгар» І категорії (тип Б), у зв`язку зі звільненням останнього з лав Державної прикордонної с`лужби України. На час прийому передачі технічних засобів прикордонного контролю всі найменування були в наявності.

03.12.2020, під час прийому передачі технічних засобів прикордонного контролю (ТЗГІК) інспектором прикордонного контролю 2 категорії - дозометристом 2 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби (тип А) відділу прикордонної служби «Чонгар» І категорії (тип Б) виявлено нестачу майна та механічні пошкодження ТЗПК, відповідно до акту приймання та передачі майна старшого техніка ТЗПК відділення інспекторів прикордонної служби (тип А) відділу прикордонної служби «Чонгар» І категорії (тип Б).

Так відповідно до довідки розрахунку від 04.12.2020 року № 3 вартість втрачених технічних засобів прикордонного контролю складає 14846,20 грн.

Позивач листом від 02.03.2021 року № 14/1488 повідомив відповідача про добровільне відшкодування збитків в розмірі 14846,20 грн., однак відповідач в добровільному порядку збитки не відшкодував у зв`язку із чим позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного: загальні права та обов`язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов`язки основних посадових осіб полку і його підрозділів визначає Статут внутрішньої служби Збройних Сил України, затверджений Законом України від 24 березня 1999 року № 548-XIV (надалі також - Статут, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Статтею 9 Статуту встановлено, що військовослужбовці Збройних Сил України мають права і свободи з урахуванням особливостей, що визначаються Конституцією України, законами України з військових питань, статутами Збройних Сил України та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до статті 11 Статуту необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов`язаннями України, покладає на військовослужбовців, зокрема, обов`язок знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно.

Кожний військовослужбовець зобов`язаний виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов`язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями (стаття 16 Статуту).

Згідно зі статтею 26, 27 Статуту військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом. Військовослужбовці, на яких накладається дисциплінарне стягнення за вчинене правопорушення, не звільняються від матеріальної та цивільно-правової відповідальності за ці правопорушення. За вчинення злочину військовослужбовці притягаються до кримінальної відповідальності на загальних підставах.

Відповідно до Інструкції про організацію речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в мирний час та особливий період, затвердженої наказом Міністерства оборони України № 232 від 29.04.2016 року основним завданням речового забезпечення є задоволення потреб військовослужбовців Збройних Сил України (далі - Збройні Сили) в обмундируванні, взутті, натільній і теплій білизні, теплих і постільних речах, спорядженні, спеціальному одязі, спеціальному одязі та спорядженні для виконання спеціальних завдань, предметах індивідуального захисту, тканинах, нагрудних та нарукавних знаках і знаках розрізнення, санітарно-господарському майні, спортивному інвентарі та лазне-пральному обслуговуванні, що сприяють успішному веденню військами (силами) бойових дій та виконанню інших завдань, як у мирний час, так і в особливий період.

Речове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил включає:

1) забезпечення:

- обмундируванням, взуттям, натільною і теплою білизною, теплими і постільними речами, спорядженням, спеціальним одягом, засобами індивідуального захисту (окуляри-маска захисні балістичні, окуляри захисні балістичні, шоломи бойові балістичні та бронежилети модульні), спеціальним одягом та спорядженням для виконання спеціальних завдань, нагрудними знаками, знаками розрізнення і фурнітурою, ідентифікаційними жетонами, санітарно-господарським, спортивним та гірським спортивним майном, наметами, брезентами, м`якими контейнерами, декоративними тканинами і килимовими виробами; матеріалами для пошиття, ремонту та хімічного чищення речового майна (крім розчинників). Забезпечення розчинниками для хімічного чищення речового майна здійснюється за окремими нормами Центральним управлінням забезпечення пально-мастильними матеріалами Збройних Сил України Тилу Збройних Сил України (далі - ЦУЗПММ);

- папером, друкарськими машинками, бланками та книгами обліку і звітності по речовій службі, а також іншими бланками та книгами;

- духовими та ударними музичними інструментами для штатних військових оркестрів;

- бойовими прапорами;

- технічними засобами речової служби, а також обладнанням, інструментом, запасними частинами та інвентарним майном для речових ремонтних майстерень і лазне-пральних підприємств;

2) створення та утримання запасів речового майна;

3) лазне-пральне обслуговування військовослужбовців військових частин і забезпечення мийними засобами;

4) організацію та проведення ремонту речового майна, технічних засобів речової служби, хімічного чищення обмундирування та спеціального одягу;

5) фінансове планування та фінансування, складання та подання встановленої звітності за статтями кошторису (кодами економічної класифікації) Міністерства оборони України (далі - Міністерство оборони) на речове забезпечення;

6) організацію та ведення обліку і звітності з речової служби;

7) організацію контролю за витратами матеріальних засобів і бюджетних асигнувань, передбачених на речове забезпечення.

Підстави та порядок притягнення військовослужбовців та деяких інших осіб до матеріальної відповідальності за шкоду, завдану державному майну, у тому числі військовому майну, майну, залученому під час мобілізації, а також грошовим коштам, під час виконання ними службових обов`язків регулюється Законом України "Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі" від 03.10.2019 року № 160-ІХ (далі - Закон № 160-ІХ).

Відповідно до частин 1,2 статті 3 Закон України № 160-ІХ підставою для притягнення до матеріальної відповідальності є шкода, завдана неправомірним рішенням, невиконанням чи неналежним виконанням особою обов`язків військової служби або службових обов`язків, крім обставин, визначених статтею 9 цього Закону, які виключають матеріальну відповідальність.

Умовами притягнення до матеріальної відповідальності є: 1) наявність шкоди; 2) протиправна поведінка особи у зв`язку з невиконанням чи неналежним виконанням нею обов`язків військової служби або службових обов`язків; 3) причинний зв`язок між протиправною поведінкою особи і завданою шкодою; 4) вина особи в завданні шкоди.

Частиною 4 статті 3 Закону № 160-ІХ передбачено, що переведення особи до іншого місця служби чи її звільнення з посади або служби не може бути підставою для звільнення її від матеріальної відповідальності, встановленої законом.

Згідно з частиною 1 статті 10 Закону № 160-ІХ відшкодування шкоди, завданої особою, здійснюється на підставі наказу командира (начальника) шляхом стягнення сум завданої шкоди з місячного грошового забезпечення винної особи, крім випадків, передбачених частинами третьою, четвертою та п`ятою цієї статті та частиною першою статті 12 цього Закону.

Статтею 12 Закону № 160-ІХ визначено, що у разі звільнення особи, притягнутої до матеріальної відповідальності, зі служби або у разі, якщо рішення про притягнення до матеріальної відповідальності особи не прийнято до її звільнення зі служби, відшкодування завданої шкоди здійснюється в судовому порядку в разі відмови особи від її добровільного відшкодування або в іншому встановленому законом порядку.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що сума заборгованості позивача перед відповідачем складає 14846,20 грн. Оскільки на час розгляду справи відповідачем не надано суду доказів добровільного відшкодування завданої державі в особі Херсонського прикордонного загону (Військової частини 2161) майнової шкоди, суд вважає необхідним стягнути її з відповідача в розмірі 14846,20 грн. на користь позивача.

На підставі вищевикладеного суд приходить висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов Херсонського прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина 2161) (код ЄДРПОУ 14321378, 73003, м.Херсон, вул. Гімназична, 20) до ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) про стягнення матеріальної шкоди - задовольнити повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь держави в особі Херсонського прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина 2161) (код ЄДРПОУ 14321378, 73003, м.Херсон, вул. Гімназична, 20) матеріальну шкоду у розмірі 14846,20 (чотирнадцять тисяч вісімсот сорок шість грн.. 20 коп.) грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Д.К. Василяка

кат. 106030000