Рішення № 96796240, 07.05.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.05.2021
Номер справи
540/769/21
Номер документу
96796240
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/769/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просить:

- визнати дії Головного Управління Пенсійного Фонду України в Херсонський області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 01 серпня 2020 року протиправними;

- зобов`язати Головне Управління Пенсійного Фонду України у Херсонській області здійснити перерахунок та виплату недотриманої пенсії ОСОБА_1 , з 01.08.2020 року до встановлення розміру при її визначенні та сплачувати в цьому ж розмірі і в подальшому.

Свої позовні вимогу обґрунтовує наступним:

Позивач є пенсіонером і перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного Фонду України в Херсонській області та отримую пенсію за вислугою років. Відповідно до довідки про доходи за пенсійною справою № 965230188960, станом на липень 2020 року розмір пенсії складав 4823,09 грн., станом на серпень 2020 року розмір грошового забезпечення вже складав - 2169 грн. Згідно з новою довідкою про доходи № 9291262317451298, з серпня 2020 року по січень 2021 року розмір пенсії ОСОБА_1 складає - 2172,27 грн. на місяць.

Головне Управління Пенсійного Фонду України надіслало до позивача лист № 2100-0335-8/28489 від 16.07.2020, в якому ОСОБА_1 було повідомлено про те, що розмір його пенсії буде зменшено у зв`язку з приведення пенсійної справи у відповідність до норм чинного законодавства, оскільки під час проведення інвентаризації встановлено, що заробітна плата, яка застосовувалася в розрахунку пенсії, не відповідає даним, зазначеним в довідці архівного відділу Адміністрації Радянсько-Гаванського муніципального району Хабаровського краю. Тому відповідачем було визначено оптимальний варіант періоду заробітної плати (з 01.09.1976р. по 21.01.1977р., та з 19.04.1977р. по 31.10.1981р.) Внаслідок чого визначено розмір пенсії позивача з 01.08.2020 року - 2169,42 грн.

Однак, відповідно до довідки Адміністрації Радянсько-Гаванського муніципального району Хабаровського краю від 13.10.2008 року № 06-06/1236-1-691, розмір заробітної плати вказано за період 1977-1981 роки.

Позивач зазначає, що згідно частині 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Статтею 46 Конституції України закріплюється гарантія право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.

Закон України від 05.11.1991 р. № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-ХІІ), відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживанням шляхом надання трудових і соціальних пенсій. Стаття 1 цього закону закріплює право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. Стаття 62 встановлює, що основним джерелом підтвердження трудового стажу, є трудова книжка.

Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV), визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг. Стаття 5 Закону визначає умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат. Статтею 44 цього закону встановлюється порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення необхідні документи додаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням зі спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Статтею 45 визначається, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Також, позивач посилається на п. 5 розділу ХV Прикінцевих положень цього Закону період роботи до 01.01.1991 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР зараховується до страхового стажу в порядку та в умовах, передбачених законодавством, що діяло до 01.01.1991р.

Пільгове обчислення страхового стажу застосовується для осіб, які працювали в районах Крайньої півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та на яких поширювалися пільги, передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, в тому числі відповідно до постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10.02.1960 року № 148 "Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі".

Пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами. Згідно з Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 10.11.1967 року № 1029, м. Радянська Гавань Хабаровського краю територіально належить до районів, прирівняних до районів Крайньої півночі.

Зокрема, ОСОБА_1 зазначає, що відповідно до Указу Президії Верховної Ради СРСР від 10.02.1960 року та Постанови Ради Міністрів СРСР від 10.02.1960 року, стаж роботи, який дає право на отримання пенсії за віком та інвалідності з 07.12.1959 року по 09.08.1966 року розраховується в полуторному розмірі.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку), поновлення пенсій відповідно до Закону № 1058-ІV затверджений постановою управління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).

п. 4.1 Порядку № 22-1 встановлює, що відповідний орган розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви.

п. 4.3 Порядку № 22-1 визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення, з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсій, орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Наведене законодавче регулювання позивач вважає таким, що забезпечує його право на пенсію в розмірі не меншому за розмір, обрахований при її первинному призначення та свідчить про протиправність дій органу Пенсійного фонду України під час перерахунку пенсії.

Ухвалою від 05.03.2021 року провадження у справі відкрите, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

19.03.2021 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області надіслало до суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач стверджує, що Пенсійний фонд України, при здійсненні своєї діяльності керується положеннями Конституції, Законами України, Указами Президента України, Постановами Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції, Законів України, актів Кабінету Міністрів України, та іншими актами, згідно з ч. 2 Положення про Пенсійний Фонд України від 23.07.2014р. № 280.

Відповідач зазначає, що позивач перебуває на обліку в Херсонському сервісному центрі Управління з 09.11.2008 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-ІV.

Первинно пенсію ОСОБА_1 було обчислено із заробітної плати згідно із довідкою від 15.09.2008 №с-80, виданою архівом ВАТ "Компанія "Дніпро" за період з вересня 1974 по січень 1977 року від 13.10.2008 та від 13.10.2008 № 06-06/1236.1-691, виданою архівним відділом Радянсько-Гаванського муніципального району Хабаровського краю за період з квітня 1977 року по грудень 1981 року.

Для обчислення пенсії з 09.11.2008 взято періоди з 01.11.1976 по 31.12.1981 року (60 місяців) та з 01.07.2000 по 31.12.2007 - за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу, згідно ст. 40 Закону № 1058-ІV.

Зокрема, відповідач зазначає, що до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності вищезазначеного закону, у межах, сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - У межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону № 1058-ІV, і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум відповідно до п. 2 ст. 41 цього Закону. Позивачу, як колишньому працівник плавскладу, розраховано із застосуванням положень Порядку визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2005 № 306 (далі - Порядок № 306).

Пунктом 8 цього Порядку встановлено, що заробітна плата (дохід), що підлягає зарахуванню до суми заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців виконання такої роботи,

Відповідач пояснює, що Пенсійним фондом України на адресу Управління надіслано роз`яснення від 19.05.2015 року № 27243/08-20, в якому вказано, що підстав для застосування Порядку № 306 при обчисленні пенсії колишнім працівникам плавскладу немає. Крім того, обчислення заробітної плати на підставі довідки, виданої архівною установою, Порядком № 306 не передбачено.

Відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону № 1058-ІV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про умови їх праці та інших відомостей, передбачених чинним законодавством.

Керуючись даним положенням, відповідач звернувся до Пенсійного фонду Хабаровського краю Російської Федерації із запитом про проведення зустрічної перевірки довідки про заробітну плату ОСОБА_1 від 13.10.2008 року № 06-06/1236.1-691 виданої Архівним відділом Радянсько-Гаванського муніципального району Хабаровського краю за період з квітня 1977 року по грудень 1981 року, в якій у деяких місцях виявлено розбіжності з даними, вказаними в попередній довідці.

Таким чином, при індивідуальному коефіцієнту заробітку 1.40906 та коефіцієнту страхового стажу за 30 років 3 місяці 2 дні загального страхового стажу, розмір пенсії Позивача з 01.08.2020 року склав 2169,42 грн. З 01.12.2020 розмір пенсії Позивача складає 2172,27 грн.

У зв`язку з проведенням індексації, пенсія Позивача з 01.03.2021 року становить 2401,49 грн.

Про приведення у відповідність до норм законодавства пенсійної справи та про заміну у зв`язку з цим розміру його пенсії ОСОБА_1 було повідомлено листом від 16.07.2020 року № 2100-0335-8/28489.

Враховуючи викладене, відповідач вважає позовні вимоги Позивача безпідставними, необґрунтованими нормами чинного законодавства.

01.04.2021 року позивач надав до суду відповідь на відзив, в якому він заперечує проти викладених у відзиві доводів відповідача.

Зазначає, що статтею 41 Закону № 1058-ІV передбачені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату застрахованої особи для обчислення пенсії. Так п. 2 ст. 41 цього Закону передбачено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону № 1788-ХІІ, і не перевищує 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2005 року № 306 затверджується порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсії особам, що в період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якого сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищує календарний місяць. Зокрема, пунктом 1 зазначено, що до осіб, на яких розповсюджується дія цього Порядку, відносяться особи, які до 01.07.1998 отримували заробітну плату по результатам роботи , строк виконання якої перевищував календарний місяць.

Частина 1 ст. 45 Закону № 1058-ІV визначено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

У відповідності до пунктів 2 та 3 вказаного Порядку, до суми заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії згідно з цим Порядком зараховуються суми виплат (доходу), з яких сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону № 1788-ХІІ.

Для обчислення пенсії із врахуванням заробітної плати (доходу), що виплачена за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, особа звертається з заявою до відповідного управління Пенсійного фонду України у районі, місті, району у місті.

Однією з умов врахування суми заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії у спосіб визначений Порядком № 306, є наявність доказів про виплату особі заробітної плати у строк понад один місяць.

Згідно п. 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-ІV, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №221 передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник, або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи чи організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ, організацій або державними архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку встановленого формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Положенням п.6 Постанови №306 передбачено, що підставою для виплати заробітної плати (доходу) за результатами виконаної роботи, що зазначаються у довідці, може бути: законодавчий або інший нормативно-правовий акт чи положення про оплату праці, яким на момент виплати особі заробітної плати (доходу) було передбачено проведення остаточного розрахунку за результатами певного періоду (кварталу, півріччя, року) або після закінчення роботи; цивільно-правовий договір.

Заробітна плата (дохід), що підлягає зарахуванню до суми заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, визначається шляхом ділення суми заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців виконання такої роботи (п.8 Постанови №306).

Пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбачуваними вищезазначеними нормативно-правовими актами. Згідно Переліку районів Крайньої Півночі та прирівняних до них місцевостях, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 10.11.1967 року № 1029, м. Радянська Гавань Хабаровського краю територіально належать до районів, прирівняних до районів Крайньої Півночі.

Відповідно до Указу Президії Верховної Ради СРСР від 10.02.1960 року "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі" та Постанови Ради Міністрів СРСР від 10.02.1960 № 148 стаж роботи, який дає право на отримання пенсії за віком та інвалідності з 07.12.1959 по 09.08.1966 розраховується в полуторному розмірі.

На підставі наведеного, позивач вважає, що при обрахунку розміри його пенсії, серед іншого має бути врахована довідка про період роботи в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, а тому позовні вимоги належить задовольнити.

Справа розглянута в порядку спрощеного позовного провадження.

Згідно зі ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши надані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, судом встановлено наступне.

З матеріалів пенсійної справи № 6523, а саме, з протоколу призначення пенсії № 807 від 28.01.2009 року вбачається, що ОСОБА_1 з 09.11.2008 року призначена пенсія за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 року № 1058-ІV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та на підставі. Станом на встановлену дату, розмір пенсії позивача складав 1 541,39 грн.

23.01.2009 року ОСОБА_1 склав заяву про призначення йому пенсії за віком на підставі наданих ним документів, серед яких була довідка про заробіток, складена Адміністрацією Радянсько-Гаванського муніципального району Хабаровського краю від 13.10.2008 року № 06-06/1236.1-691.

28.01.2009 року було проведено засідання Комісії для розгляду питань, пов`язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсона, результат якої оформлено протоколом відповідної комісії №2. Відповідно протоколу комісія вирішила, що при обчисленні розміру пенсії, загальну суму заробітку за кожен рейс враховувати розмір пенсії пропорційно до кількості місяців рейсу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2005 № 306. Також, комісія вирішила зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 10.04.1970 по 20.06.1974, так як запис зроблено своєчасно та сумнівів не викликає.

В подальшому, пенсія ОСОБА_1 неодноразово перераховувалася в зв`язку з уточненням розрахункових показників, урахуванням росту заробітної плати та індексації заробітку. В результаті чого станом на липень 2020 року розмір пенсії позивача складав 4823,09 грн.

22.01.2020 року Головне Управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області звернулося до Управління Пенсійного фонду Російської Федерації Хабаровського краю із заявою про проведення зустрічної перевірки довідки про заробітну плату позивача від 13.10.2008 року №06-06/1236.1-691.

Архівним відділом Адміністрації Радянсько-Гаванського муніципального району Хабаровського краю була надана нова довідка від 16.03.2020 року № 06-06/156.2 про заробітну плату ОСОБА_1 під час його роботи в Совгаванській базі океанічного рибоводства м. Радянська Гавань Хабаровського краю в період з квітня 1977 року по грудень 1981 року.

Протоколами перерахунку від 14.07.2020 року (а.с.58) та від 16.07.2020 року (а.с.65) розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2020 року перераховано в зв`язку з уточненням даних, після чого її розмір визначено на рівні 2169,42 грн.

Позивачу було направлено лист від Головного Управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області від 16.07.2020 року № 2100-0335-8/28489 згідно з яким відповідач обґрунтував перерахунок пенсії ОСОБА_1 тим, що в результаті проведення інвентаризації було встановлено, що зазначені дані у довідці про доходи від 13.10.2008 року № 06-06/1236.1-691 не збігаються з даними, зазначеними із довідкою архівного відділу Адміністрації Радянсько-Гаванського муніципального району Хабаровського краю, що отримало Головне Управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області.

На підставі чого відповідач визначив оптимальний варіант періоду заробітної плати до 01.07.2000 (01.09.1976 по 21.01.1977), з 19.04.1977 року по 31.10.1981 року врахував заробіток за даними персоніфікованого обліку на місяць, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії. Через що розмір пенсії з 01.08.2020 року склав 2169,42 грн.

Вважаючи дії Головного Управління Пенсійного Фонду України щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 протиправними, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціалізованими законами, що регулюють правовідносини у сфері матеріального забезпечення населення пенсіями, є Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991р № 1788-ХІІ, Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV.

Закон № 1788-ХІІ відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих.

Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв`язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

Оцінюючи дії органу Пенсійного фонду України щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 , суд аналізує наявність правових та процесуальних підстав для таких дій.

Так, в даному конкретному випадку, з матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 в період з квітня 1977 року по грудень 1981 року працював на Совгаванській базі океанічного риболовства м. Радянська Гавань Хабаровського краю на посадах 2 радиста, радіооператора, начальника радіостанції на судах морського флоту рибної промисловості.

Право позивача на отримання пенсії з використанням при обчисленні її розміру загальної суми заробітку за кожен рейс пропорційно кількості місяців рейсу відповідно до Порядку №306 до 14.07.2020 року (дати зменшення розміру пенсії) відповідачем не заперечувалось, про що, серед іншого, свідчить протокол №2 Комісії для розгляду питань, пов`язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсона (а.с.40).

В подальшому, пенсія ОСОБА_1 неодноразово перераховувалася в зв`язку з уточненням розрахункових показників, урахуванням росту заробітної плати та індексації заробітку. В результаті чого станом на липень 2020 року розмір пенсії позивача складав 4823,09 грн.

Пізніше, як вбачається з пояснень відповідача, наведених ним у відзиві на позов, надійшло роз`яснення Пенсійного фонду України від 19.05.2015 року №27243/08-20, згідно якого підстав для застосування Порядку №306 при обчисленні пенсії колишнім працівникам плавскладу немає. Окрім викладеного, відповідач вказує, що він на підставі ч.3 ст. 44 Закону № 1058-ІV з метою перевірки заробітної плати позивача повторно звернувся до органу, що видав довідку про його заробітну плату за спірний період, розбіжності в якій стали підставою для зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 .

Суд зазначає, що підстави та порядок дій учасників правовідносин при перерахунку пенсії передбачені ст.ст. 45, 49 Закону № 1058-ІV.

Зокрема, відповідно ч. 5 ст. 45 цього Закону зазначено, що документи про призначення (перерахунку) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Згідно ч.3 ст. 49 Закону № 1058-ІV - у разі виявлення недостовірних даних у документах та відомостях, на підставі яких було встановлено та/або здійснюється виплата пенсії, рішенням територіального органу Пенсійного фонду України розмір та підстави для виплати пенсії переглядаються відповідно до цього Закону без урахування таких даних.

З аналізу наведеного в сукупності вбачається, що як у випадку перерахунку пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії, так і у випадку настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, перерахунок її розміру здійснюється на підставі рішення територіального органу Пенсійного фонду України.

Дослідивши матеріали пенсійної справи позивача, судом встановлено, що рішення про перерахунок пенсії ОСОБА_2 без використання при обчисленні її розміру загальної суми заробітку в період його роботи з квітня 1977 року по грудень 1981 року на Совгаванській базі океанічного риболовства м. Радянська Гавань Хабаровського краю за кожен рейс пропорційно кількості місяців рейсу відповідно до Порядку №306 до 14.07.2020 року (дати зменшення розміру пенсії) не приймалось, як і не приймалось будь-якого іншого рішення направленого на зменшення розміру пенсії позивача.

Протоколи про перерахунок пенсії ОСОБА_1 від 14.07.2020 року (а.с.58) та від 16.07.2020 року, якими первинно пенсія позивача перераховано зі суттєвим зменшенням її розміру, в графі "підстава" не містять жодного значення, що свідчить на користь того, що самим відповідачем не визначена чітка підстава для перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Зазначений в протоколах вид перерахунку - "У зв`язку з уточненням даних в ЕПС" не може бути використаний як юридична підстава для перерахунку, оскільки законодавчо не передбачений.

Окрім наведеного, слід звернути увагу на вищевказане рішення Комісії управління Пенсійного фонду України. Дане рішення є рішенням колегіального органу, яке встановлювало право позивача на отримання пенсії з використанням при обчисленні її розміру загальної суми заробітку за кожен рейс в період з квітня 1977 року по грудень 1981 року пропорційно кількості місяців рейсу відповідно до Порядку №306. Вказане рішення, згідно наданих суду матеріалів, не було скасованим і досі має законну силу, а отже мало виконуватись пенсійним органом.

Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що ГУ ПФУ вчинивши дії щодо перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 без використання при обчисленні її розміру загальної суми заробітку в період роботи позивача з квітня 1977 року по грудень 1981 року на Совгаванській базі океанічного риболовства м. Радянська Гавань Хабаровського краю за кожен рейс пропорційно кількості місяців рейсу відповідно до Порядку №306 до 14.07.2020 року (дати зменшення розміру пенсії) діяв не у спосіб передбачений законом - за відсутності відповідних процесуальних (рішення органу пенсійного фонду про перерахунок пенсії) та правових підстав, що само по собі є достатнім для визнання наведених дій органу Пенсійного фонду протиправними.

Щодо аргументів відповідача відносно того, що перерахунок пенсії позивача відбувся через наявність розбіжностей між даними довідки про період роботи позивача з квітня 1977 року по грудень 1981 року на Совгаванській базі океанічного риболовства м. Радянська Гавань Хабаровського краю наданої ним при призначенні та на запит відповідача суд зазначає наступне.

Так, з аналізу первинно наданої при призначенні пенсії довідки від 13.10.2008 року №06-06/1236.1-691 та довідки, наданої на запит ГУ ПФУ - №06-06/156.2 від 16.03.2020 року вбачається, що наведені в них дані є аналогічними за суттю та мають незначні відмінності лише у способі відображення таких даних. Так, до прикладу, нарахований дохід за вересень, листопад 1977 рік в первинній довідці вказаний шляхом відображення окремо в вересні 3180,97 руб. та 1001,66 руб в листопаді, у повторно наданій довідці сума доходу за ці місяці ідентична, однак обидві суми відображені в листопаді 1977 року.

Тобто, враховуючи характер рейсової праці та нарахування заробітку за результатом роботи, значення для обрахунку пенсії за вказаний період обидві довідки мають однакове. Так й щодо інших даних в довідці - дані за червень 1979 року в новій довідці (286,14 руб., 576,07 руб.) в попередній зазначено єдиною сумою 862,21 руб (286,14 руб.+576,07 руб.), як і дані за грудень 1979 року, жовтень 1981 року. Більш того, дані нової довідки в деяких випадках - до прикладу серпень 1978 року (додатково вказані суми 45,20 руб, 19,03 руб.) відображають значення більші за розміром від попередньої довідки.

Таким чином аргументи відповідача стосовно того, що наявні в довідках відмінності можуть бути підставою для зменшення розміру пенсії позивача є неспроможними в силу того, що значення в наданих довідках за суттю є ідентичними, а в деяких випадках - значення нової довідки є й незначною мірою вищими від даних попередньою.

Щодо аргументів відповідача відносно того, що на позивача не поширюється дія Порядку №306, суд зазначає наступне.

Так, ст. 64 Закону № 1058-ІV закріплює, що Пенсії обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, що визначається відповідно до статей 65-67 цього Закону, який громадяни одержували перед зверненням за пенсією.

Середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. (ст. 65 Закону № 1058-ІV)

Згідно статті 81 встановлюється, що призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Дані норми закріплюють порядок обчислення пенсій, виходячи з я кого визначається середній розмір пенсійного забезпечення громадян, в межах яких Пенсійний Фонд України здійснює обчислення пенсійного забезпечення громадян.

Статтею 40 Закону № 1058-ІV встановлено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Пункт 2 ч.1 ст. 41 цього закону закріплює, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України;

Відповідно ч. 2 ст. 43 даного Закону зазначено, що для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.

Таким чином, Закон відсилає до Порядку призначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, що додається, прийнятий Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2005 року № 306.

Зокрема, п.8 даного Порядку визначає, що заробітна плата (дохід), що підлягає зарахуванню до суми заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, визначається шляхом ділення суми заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців виконання такої роботи.

Відповідно довідки "Про заробітну плату" від 13.10.2008 № 06-06/1236.1-691, виданою Адміністрацією архівного відділу Радянсько-Гаванського муніципального округу Хабаровського краю, ОСОБА_1 у період з квітня 1977 року по грудень 1981 року працював на Радянсько-Гаванській базі океанічного рибальства, перебував у рейсах з червня 1977р. по серпень 1977 р.; з грудня 1977 р. по квітень 1978 р.; з січня 1979 р. по лютий 1979 р.; у квітні 1979 р.; з липня 1979 р. по вересень 1979 р.; лютий 1980 р.; з квітня 1980 р. по червень 1980 р.; з травня 1981 р. по серпень 1981р. Іншими словами, позивач здійснював роботу, термін виконання якої перевищував один місяць. Відповідно інформації, наведеній в цій самій довідці заробітна плата позивачу нараховувалась за результатом рейсу та зазначена в довідці в місяці закінчення.

Отже, позивач віднесений до осіб, що до 1 липня 1998 року отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, тобто при обрахунку його пенсії в період роботи з квітня 1977 року по грудень 1981 року на Совгаванській базі океанічного риболовства м. Радянська Гавань Хабаровського краю мають застосовуватись приписи Порядку №306.

Натомість, згідно відомостей з пенсійної справи (а.с.64) відповідачем за результатом перерахунку, здійсненого в липні 2020 року заробітна плата позивача була в період з квітня 1977 року по грудень 1981 року врахована лише в місяцях її виплати та ще й з застосуванням обмежувального коефіцієнту 5,6. Тобто, перерахунок було здійснено без ділення суми заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців, коли така робота виконувалася - без застосування Порядку №306, що в силу наведених вище аргументів є неправомірним.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність своїх дій щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 01 серпня 2020, з урахуванням вимог встановлених ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 КАС України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позовні вимоги ОСОБА_1 в цій частині підлягають задоволенню.

Разом з тим, визначаючись зі способом судового захисту, суд вказує на наступне.

Частиною 2 ст. 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Позивач при зверненні до суду просив захистити його права шляхом зобов`язання Головного Управління Пенсійного Фонду України у Херсонській області здійснити перерахунок та виплату недотриманої пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2020 року до встановленого розміру при її визначенні та сплачувати в цьому ж розмірі і в подальшому.

Суд вказує, що захист порушеного права у спосіб обраний позивачем є неможливим з двох підстав. По-перше, розмір пенсії позивача при її призначенні становив 1541,39 грн (а.с.26), а тому перерахунок до даного розміру не призведе до поновлення порушених оскарженими діями прав позивача.

По-друге, аналіз наведеної вимоги позивача свідчить, що фактично він просить суд прийняти рішення про зобов`язання відповідача вчинити дії на майбутнє.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Аналіз даної норми свідчить, що судовому захисту підлягають лише порушене право, свобода або інтерес особи, при чому такі порушення мають полягати у відповідних правових наслідках у вигляді зміну стану прав та обов`язків позивача або створення об`єктивних перешкод у реалізації законного інтересу відповідної особи, що унеможливлюють одержання особою того, на що вона вправі розраховувати в разі належної поведінки зобов`язаної особи.

Суд звертає увагу на те, що згідно з пунктом 10.3 Пленуму Вищого адміністративного суд України від 20.05.2013 № 7 "Про судове рішення в адміністративній справі" резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов`язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє. (Правова позиція Верховного Суду України, постанова у справі № 6-951 цс 16 від 24.05.2017).

Зокрема Верховний Суд України дійшов висновку, що суд не має права забороняти щось на майбутнє з двох причин, оскільки: для захисту права суду необхідний факт його порушення, а чи відбудеться це у майбутньому - невідомо; способи захисту порушеного права не абстрактні і формулюються позивачем не як завгодно, а визначені виключно законом. Тому, якщо законом не передбачено такого способу захисту права "як зобов`язати посадову особу органу державної влади вчиняти певні дії в майбутньому", то у задоволенні такої позовної вимоги суду слід відмовити.

Отже, вимога ОСОБА_1 про зобов`язання відповідача сплачувати пенсії в визначеному розмірі і в подальшому не підлягає задоволенню.

Натомість, оскаржені дії органу полягали в здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 без використання при обчисленні її розміру загальної суми заробітку в період роботи позивача з квітня 1977 року по грудень 1981 року на Совгаванській базі океанічного риболовства м. Радянська Гавань Хабаровського краю за кожен рейс пропорційно кількості місяців рейсу відповідно до Порядку №306.

З урахуванням зазначеного та з метою забезпечити ефективний захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити з 01.08.2020 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням при обчисленні її розміру загальної суми заробітку в період роботи позивача з квітня 1977 року по грудень 1981 року на Совгаванській базі океанічного риболовства м. Радянська Гавань Хабаровського краю за кожен рейс пропорційно кількості місяців рейсу відповідно до Порядку визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2005 № 306.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд виходить з наступного.

Згідно ч. 7 ст. 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Приписами ч.1 ст.139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, сплачений позивачем судовий збір в розмірі 908,00 грн підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за рахунок його бюджетних асигнувань в повному розмірі, оскільки часткове задоволення даного позову пов`язано виключно з обранням судом іншого способу судового захисту.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ:21295057, місцезнаходження: 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6), щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 (рнокпп: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) з 01 серпня 2020 року.

Зобов`язати Головне Управління Пенсійного Фонду України у Херсонській області (код ЄДРПОУ:21295057, місцезнаходження: 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) здійснити з 01.08.2020 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 (рнокпп: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) з врахуванням при обчисленні її розміру загальної суми заробітку в період роботи позивача з квітня 1977 року по грудень 1981 року на Совгаванській базі океанічного риболовства м. Радянська Гавань Хабаровського краю за кожен рейс пропорційно кількості місяців рейсу відповідно до Порядку визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2005 № 306

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м. Херсон, вул.28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057) судовий збір в сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.В. Ковбій

кат. 112010200