
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 травня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/820/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Херсонський завод гумотехнічних виробів" до Державного реєстратора Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації Шентак Людмили Віталіївни, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Товариства з обмеженою відповідальністю "Нурсон Ц", Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про скасування державної реєстрації змін до установчих документів,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Херсонський завод гумотехнічних виробів" (далі – позивач, ТОВ "Херсонський завод гумотехнічних виробів") звернулось до суду з позовом до Державного реєстратора Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації Шентак Людмили Віталіївни (далі – відповідач, державний реєстратор), за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Товариства з обмеженою відповідальністю "Нурсон Ц" (далі – третя особа-1, ТОВ "Нурсон Ц"), Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (далі - третя особа-2, ГУ ДПС у Херсонській області), у якому просить скасувати реєстраційну дію про державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ "Нурсон Ц" від 04.06.2020р. №10731050016030110, що проведена державним реєстратором Шентак Л.В., а саме: зміна місцезнаходження юридичної особи, зміна повного та скороченого найменування юридичної особи.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 04.06.2020р. в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі ЄДРПОУ) за №10731050016030110 відповідачем вчинено реєстраційну дію щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, а саме: за адресою 73024, м. Херсон, вул. Перекопська, 178 зареєстровано ТОВ «Нурсон Ц». При цьому, відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно будівлі і споруди за вказаною адресою є власністю позивача, і ТОВ «Нурсон Ц» за вказаною адресою не знаходиться. На думку позивача, державна реєстрація змін до установчих документів ТОВ «Нурсон Ц» була проведена з порушенням вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", відтак просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач відзиву на позовну заяву суду не надав.
Положеннями ч. 6 ст. 162 КАС України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
22.03.2021р. до суду надійшли пояснення Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі. Третя особа зазначає, що під час проведення перевірки достовірності перебування за адресою зазначеною в ЄДПРОУ ТОВ «Нурсон Ц» у зв`язку з постановкою на облік, як платника податків, встановлено, що за вказаною адресою: 73024, м. Херсон, вул. Перекопська, 178 знаходиться ТОВ "Херсонський завод гумотехнічних виробів", а ТОВ «Нурсон Ц» за вказаною адресою не знаходиться. За інформацією керівника ТОВ "Херсонський завод гумотехнічних виробів", останній будь - яких дозвільних документів на розміщення будь-якого суб`єкта господарювання за вказаною адресою, в тому числі ТОВ «Нурсон Ц», не видавав. Отже, державна реєстрація змін до установчих документів ТОВ «Нурсон Ц», які стосуються зміни місцезнаходження, була проведена з порушенням вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", оскільки здійснена на підставі неправдивих відомостей щодо місцезнаходження товариства.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву (ч.7 ст.262 КАС України).
Згідно з ч. 2 ст. 262 КАС України, якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів.
Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що справа підлягає розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань 04.06.2020р. державним реєстратором Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації Шентак Людмилою Віталіївною до Єдиного реєстру внесено запис №10731050016030110 «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи», яким змінено місцезнаходження юридичної особи, змінено повне та скорочене найменування.
Згідно зазначеного витягу ТОВ «Нурсон Ц» зареєстровано за кодом ЄДРПОУ 39257126, місцезнаходження: 73000, Херсонська область, м. Херсон, вул. Перекопська, 178А.
Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 24.09.2015р. №44474058, будівлі та споруди за адресою: 73000, Херсонська область, м. Херсон, вул. Перекопська, 178А належать ТОВ "Херсонський завод гумотехнічних виробів". Крім того, ТОВ "Херсонський завод гумотехнічних виробів" жодних дозволів на розміщення будь-якого суб`єкта господарювання за зазначеною адресою не надавалося.
Під час проведення перевірки достовірності перебування ТОВ «Нурсон Ц» за адресою 73000, Херсонська область, м. Херсон, вул. Перекопська, 178А у зв`язку з постановкою на облік, як платника податків Головним управлінням ДПС в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі встановлено, що за вказаною адресою знаходиться ТОВ "Херсонський завод гумотехнічних виробів", а не ТОВ «Нурсон Ц».
Вважаючи, що державна реєстрація змін щодо місцезнаходження ТОВ «Нурсон Ц» проведена з порушенням вимог законодавства України, оскільки здійснена на підставі неправдивих відомостей, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 93 ЦК України місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003р. №755-IV (закон застосовується у редакції нас виникнення спірних правовідносин) державний реєстратор: приймає документи; перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; веде Єдиний державний реєстр; веде реєстраційні справи; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Згідно ч. 4 ст. 17 вказаного Закону, для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи подаються такі документи: заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв`язку з юридичною особою; реєстр осіб (громадян), які брали участь в засіданні уповноваженого органу управління юридичної особи, - у разі внесення змін до відомостей про громадські об`єднання, політичні партії; документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту громадського формування про внесення змін до Єдиного державного реєстру, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування; відомості про керівні органи громадського формування (ім`я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв`язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів; документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі змін, пов`язаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи; документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону; установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі; примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта або розподільчого балансу - у разі внесення змін, пов`язаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа; примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), справжність підпису на якій нотаріально засвідчена, та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов`язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи; заява про обрання юридичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість, та/або заява про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій за формами, затвердженими відповідно до законодавства, - за бажанням заявника у разі внесення до установчих документів змін, які впливають на систему його оподаткування; віт про результати емісії акцій у випадку, передбаченому абзацами третім і четвертим пункту 48 частини другої статті 9 цього Закону; звіт про оцінку майна у випадку, передбаченому абзацом сьомим пункту 48 частини другої статті 9 цього Закону.
Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, серед іншого, включає: перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру (пп. 5, 6 та 8 ч. 2 ст. 25 Закону №755-ІV).
За змістом ч. 1 ст. 27 Закону №755-ІV підставами для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, є: 1) подання документів або відомостей, визначених цим Законом, не в повному обсязі; 2) невідповідність документів вимогам, установленим статтею 15 цього Закону; 3) невідповідність відомостей, зазначених у заяві про державну реєстрацію, відомостям, зазначеним у документах, поданих для державної реєстрації, або відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 4) невідповідність відомостей, зазначених у документах, поданих для державної реєстрації, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі.
Частиною 4 ст. 35 Закону №755-ІV передбачено, що особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, що подаються для державної реєстрації, завідомо неправдивих відомостей, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, несуть відповідальність, встановлену законом.
Аналізуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» не передбачає такого повноваження державного реєстратора як перевірка фактичного місця знаходження юридичної особи за її юридичною адресою. Це дає підстави стверджувати про відсутність порушень з боку державного реєстратора при проведенні державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Нурсон Ц».
Проте, судом встановлено, що ТОВ «Нурсон Ц» фактично відсутнє за адресою м. Херсон, вул. Перекопська, 178А.
Згідно ст. 10 Закону №755-ІV, якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними.
Якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не внесені до нього, вони не можуть бути використані у спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості.
Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.
Отже, державним реєстратором внесено до Державного реєстру запис, який фактично не відповідає дійсності, у зв`язку із чим, відомості що містяться у державному реєстрі, щодо місцезнаходження ТОВ «Нурсон Ц» є недостовірними.
Крім того, варто відмітити, що доводи позивача та Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі щодо відсутності ТОВ «Нурсон Ц» за адресою своєї реєстрації також підтверджуються тим, що судова кореспонденція не була вручена з підстав відсутності за цією адресою вказаної судом юридичної особи.
Статтею 77 КАС України, встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Проаналізувавши надані сторонами докази та норми чинного законодавства України, суд дійшов до висновку, що позивач свою позицію обґрунтував належними та допустимими доказами. Відповідачем не надано жодних доказів для спростовання наведених позивачем доводів. Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З урахуванням зазначеного суд не вирішує питання розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд
вирішив:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Херсонський завод гумотехнічних виробів" (код ЄДРПОУ 05516932, 73036, м. Херсон, вул. Перекопська, 178А) до Державного реєстратора Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації Шентак Людмили Віталіївни (01054, м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 24), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Товариства з обмеженою відповідальністю "Нурсон Ц" (код ЄДРПОУ 39257126, 73024, м. Херсон, вул. Перекопська, 178А), Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ ВП 43995495, 73003, м. Херсон, просп. Ушакова, 75) про скасування державної реєстрації змін до установчих документів, задовольнити повністю.
Скасувати реєстраційну дію про державну реєстрацію змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю "Нурсон Ц" від 04.06.2020 року №10731050016030110, що проведена державним реєстратором Шентак Л.В., а саме: зміна місцезнаходження юридичної особи, зміна повного та скороченого найменування юридичної особи.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п. п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.В. Гомельчук
кат. 108010100