
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
11 травня 2021 року № 520/5964/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Зінченко А.В.
розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ), ОСОБА_1 в інтересах малолітньої ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ), ОСОБА_1 в інтересах малолітньої ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ), ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (просп. Тракторобудівників, буд. 144,м. Харків,61121, код ЄДРПОУ25864181), за участі третьої особи: Комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог та надання пільг адміністрації Московського району Харківської міської ради (просп. Тракторобудівників, буд. 144,м. Харків,61121, код ЄДРПОУ 25864181) про визнання протиправними рішень та зобов`язання вчинити певні дії ,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:
-визнати протиправним повідомлення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 40028 від 18 березня 2021 року.
-визнати повідомлення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 40028 від 18 березня 2021 року таким, який позбавив права малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та неповнолітню ОСОБА_4 на отримання субсидії, як споживачів житлово-комунальних послуг.
-визнати рішення комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог Московського району Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради від 11.11.2020 протиправним.
-визнати рішення комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог Московського району Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради від 11.11.2020 таким, яке не врахувало всі обставини, які склалися для малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та неповнолітньої ОСОБА_4 .
-зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради повторно розглянути мою заяву про призначення субсидії від 05.02.2021 із застосуванням "Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 5 лютого 2021 року позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради з заявою про призначення житлової субсидії через офіційний портал Міністерства соціальної політики України.
Рішенням комісії від 17.03.2021 було відмовлено у призначенні субсидії, згідно з підпунктом 3 пункту 14 «Положення про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848 (зі змінами та доповненнями) у звя`зку з відсутністю доходів, та із несплатою єдиного соціального внеску гр. ОСОБА_5 та ОСОБА_1 за період з 01.07.2020 по 31.12.2020.
Рішення відповідача в непризначені субсидії позивач вважає незаконним та антиконституційним, так як згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, а тому звернувся до суду з адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку вищенаведеному, дослідивши надані матеріали справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 . 1974 р.н., непрацюючий, перебуває на обліку в Харківській районній філії Харківського обласного центру зайнятості, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . в трикімнатній неприватизованій квартирі в будинку, обладнаному приладом обліку теплової енергії. Разом з ним зареєстровані дружина ОСОБА_5 , 1973 р.н., непрацююча. перебуває на обліку в Харківській районній філії Харківського обласного центру зайнятості, донька ОСОБА_2 , 2011 р.н,, донька ОСОБА_4 . 2004 р.н., донька ОСОБА_3 , 2007 р.н,
05.02.2021 ОСОБА_1 звернувся до Управління з заявою про призначення житлової субсидії та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися ж призначенням житлової субсидії через офіційний веб-портал Міністерства соціальної політики в електронній формі.
Відповідно до пункту 24 Положення про призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21-І0.1995 Ж 848 (редакція постанови КМУ від 03.06.2020р. житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні.
Відповідно до абзацу 3 пункту 24 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10,1995 № 848 (редакція постанови КМУ від 03.06,2020), для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пункті 9 цього Положення, які досягай 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.
Відповідно до пункту 35 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21,10.1995 № 848 (редакція постанови КМУ від 03.06,2020), для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пункті 9 нього Положення, враховується за два квартали, що передую І ь місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.
З метою визначення права на отримання житлової субсидії сім`ї ОСОБА_1 з лютого 2021, відповідно вимог підпункту 3 пункту 14 «Положення про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10,1995 № 848 (редакція постанови КМУ від 03.06.2020), Управлінням були подані залиш на. інформацію про доходи до ДФС. Пенсійного фонду України та Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості.
Згідно інформації Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості від 01,03.2021 стало відомо, що у члена домогосподарства ОСОБА_5 та ОСОБА_1 відсутня виплата допомоги по безробіттю за період з 01.07.2020 по 31.12.2020 р.
Крім того, після надходження всіх необхідних відомостей про ОСОБА_1 та ОСОБА_5 було з`ясовано, що за інформацією про доходи від Київської ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області та Пенсійного фонду України у члена домогосподарства ОСОБА_5 та ОСОБА_1 за період з 01.07.2021 по 31.12.2020 відсутня сплата ЄСВ.
Відповідно до підпункту 3 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10,1995 № 848 (редакція постанови КМУ від 03,06.2020), житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у стаді домогосподарства або у складі сім`ї члена господарства є особи, що досягни 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і в цьому періоді:
-за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них «загалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії;
-або нарахованим середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, ж який враховуються доходе для при значення житлової субсидії;
ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, коли наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за цих осіб).
Рішенням комісії з розгляду питань про призначення соціальних допомог Московського району від 17.03.2021р. (протокол № 11) ОСОБА_1 відмовлено в призначенні житлової субсидії з лютого 2021 року відповідно до підпункту 3 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (редакція постанови КМУ від 02.02.2021), у зв`язку з відсутністю доходів та із несплатою ОСОБА_5 і ОСОБА_1 єдиного соціального внеску у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед днем звернення за призначенням житлової субсидії за період з 01.07.202 і по 31.12.2020.
Рішенням про призначення субсидії від 18.03.2020 р. в призначенні житлової субсидії з лютого 2021 відмовлено, згідно рішення комісії (протокол № 11 від 17.03.2021).
Відповідно до пункту 24 Положенні про призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (редакція постанови КМУ від 03.06,2020) на осіб, які входять до складу домогосподарства розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Відповідно до пункту 35 Положення про призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (редакція постанови КМУ від 03.06.2020), для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пунктах 24, 25, 27 і 28 цього Положення за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначаєшся не з початку опалювального (неопалювального) сезону.
Отже, для розрахунку житлової субсидії береться середньомісячний сукупний дохід осіб за період з 01.07.2020 по 31.12.2020 для призначення субсидії з лютого 2020 року, тобто, ті самі дані, які отримані Управлінням від ДФС, Пенсійного фонду та Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості при попередньому зверненні ОСОБА_1 .
За інформацією Київської ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області та Пенсійного фонду Україна у члена домогосподарства ОСОБА_5 за період з 01.07.2019 по 30.06.2020 відсутня сплата. Допомоги по безробіттю та відсутня сплата ЄСВ.
У випадках, передбачених абзацами другим - четвертим: підпункту 3 пункту 14 Положення про призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (редакція постанови КМУ від 03.06,2020), житлові субсидії призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду:
-навчалися за денною формою навчання у закладах середньої освіти, професійно - технічних навчальних закладах,, закладах вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як такі, що шукають роботу, і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості
-отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю І і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує з 01.01.2014 року по теперішній час лише державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям, відповідно до Закону України « Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям». Відповідно до абзацу 6 пункту 4 Порядку обчислення середньомісячної о сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №632 - до середньомісячного сукупного доходу враховуються такі доходи; соціальні виплати, які призначаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення), у тому числі пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу.
Також встановлено, що ОСОБА_5 взагалі не отримувала ніяких доходів та допомог. Відповідно до підпункту 1 пункту 15 Положення про призначення житлових субсидій затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21,10.1995 № 848, за наявності умов, зазначених у пункті 14 житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у підпункті 1 і підпункті 7 пункту 14 цього Положення.
ОСОБА_1 проживає у м. Харкові, яке є містом обласного значення, тому підстави для винесення позитивного рішення комісії про призначення житлової субсидії, передбачені пунктом 16 Положення, а саме: у місті Києві та Севастополі, обласних центрах і містах обласного значення у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім`ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення субсидії, є такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 14 .цього Положення., позитивне рішення комісії яро призначення житлової субсидії може бути прийнята лише у разі коли такі особи:
-або інші члени домогосподарства надають соціальні послуги, перебувають у місцях позбавлення або обмеження волі, під домашнім арештом, перебувають у складних життєвих обставинах, викликаних тривалою хворобою, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я встановленого зразка, є алко - або наркозалежними, що підтверджується висновком лікарсько-консудьтативної комісії закладу охорони: здоров`я первинного рівня на підставі довідки встановленого зразка закладу охорони здоров`я, що провадить діяльність з надання наркологічної допомоги населенню, в якому особа перебуває на диспансерному обліку;
-на момент призначення житлової субсидії спланують єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж: мінімальний, протягом двох місяців підряд перед днем звернення за призначенням житлової субсидії або сплачують єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед місяцем, в тому житлова субсидія призначається без звернення громадянина. При цьому особі, яка працює за строковим трудовим договором, житлову субсидію за рішенням комісії може бути призначено лише у разі, коли строк дії строкового трудового договору є більшим, ніж строк, на який призначається житлова субсидія.
В випадках, коли Комісією розглядаються рішення про призначення субсидії з урахуванням абзацу другого пункту 16 Положення, приймаються до уваги лише складні життєві обставини, викликані тривалою хворобою, то підтверджується висновкам (довідкою) лікарсько -консультативної комісії закладу охорони здоров 'я.
Систематичне ігнорування рішень комісії від 10.07.2019 (протокол №24), 02.08.2019 (протокол №25), 23.10,2019 (протокол №36), 13.11.2019 (протокол №37), 09.07.2020 (протокол № 16), 06.01.2021 (протокол № І), 13.01.2021 (протокол №2) щодо сплати ЄСВ при попередніх зверненнях ОСОБА_1 від 23.06.2019, 29.07.2019. 24.09.2019, 30.10.2019, 22.12.2020, 08.01.2021 ставить під сумнів можливість сплачувати ЄСВ ОСОБА_5 . Тому, при останньому зверненні ОСОБА_1 комісією з розгляду питань при призначенні соціальних допомог Московського району прийнято рішення від 17.03.2021 протокол №11 відмовити в призначенні житлової субсидії з лютого 2021 згідно підпункту 3 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 848 у зв`язку з відсутністю доходів у ОСОБА_5 та ОСОБА_1 за період з 01.07.2020 по 31.21.2020 та неподанням документів, що, на думку суду, відповідають вимогам пункту 16 Положення,
19.03.2021 Управлінням було повідомлено ОСОБА_1 листом № 667-01 про відмову в призначенні субсидії з лютого 2021 та роз`яснено випадки, при яких комісія приймає позитивне рішення про призначення житлової субсидії та надання відповідних документів.
Також встановлено, що згідно листа Департаменту соціальної політики Центру соціальних служб Московського району м. Харкова від 11.02.2021 №114 - родина ОСОБА_5 на обліку Центру не перебуває.
Відповідно до підпункту 2 пункту 65 Положення про призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848, заявник має право самостійно подати додаткові документи навіть у разі, коли структурний підрозділ і питань соціального захисту населення не пропонував подати такі документи для розгляду комісією.
Інформація про перелік документів, які необхідні для подання на розгляд комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог Московського району, передбачена Положенням про призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 та знаходиться у відкритому доступі для всіх громадян України.
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 до позову не надано жодного доказу та документально не підтверджено таких життєвих обставин, які визначені вимогами Положення про призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 жадних законних підстав для призначення житлової субсидії з 1 лютого 2020 року та з 1 вересня 2020 року , на думку суду, не має.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Суб`єкти публічного права мають право здійснювати свої повноваження в межах встановлених границь та повноважень.
З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з`ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні на предмет належності, допустимості та достовірності кожного доказу окремо, а також достатності та взаємного зв`язку доказів у їх сукупності, як того вимагає процесуальне законодавство, проаналізувавши норми матеріального права, які належить застосувати до спірних правовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 243, 244, 245, 246 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ), ОСОБА_1 в інтересах малолітньої ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ), ОСОБА_1 в інтересах малолітньої ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ), ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (просп. Тракторобудівників, буд. 144,м. Харків,61121, код ЄДРПОУ25864181), за участі третьої особи: Комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог та надання пільг адміністрації Московського району Харківської міської ради (просп. Тракторобудівників, буд. 144,м. Харків,61121, код ЄДРПОУ 25864181) про визнання протиправними рішень та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Зінченко А.В.