Рішення № 96796180, 07.05.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.05.2021
Номер справи
520/25/21
Номер документу
96796180
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

07 травня 2021 року № 520/25/21

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання дій протиправними та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просив суд визнати незаконними дії та скасувати рішення Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, прийнятого старшим зміни прикордонних нарядів відділення інспекторів прикордонної служби "Тип А" Відділу прикордонної служби "Харків" від 12.09.2020 про відмову у перетинанні державного кордону на виїзд з України ОСОБА_1 , у зв`язку з відсутністю дійсного паспортного документу, відповідно до підстав, передбачених ст.6 Закону України "Про порядок виїзду з України та в`їзду в Україну громадян України".

Ухвалою суду від 11.01.2021 року адміністративний позов залишено без руху та надано позивачеві строк для усунення недоліків.

25.01.2021 року на виконання ухвали суду, позивачем подано уточнену позовну заяву, відповідно до якої позивач просить суд: скасувати рішення Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, прийнятого старшим зміни прикордонних нарядів відділення інспекторів прикордонної служби "Тип А" Відділу прикордонної служби "Харків" від 12.09.2020 про відмову у перетинанні державного кордону на виїзд з України у зв`язку з відсутністю дійсного паспортного документу, відповідно до підстав, передбачених ст. 6 Закону України "Про порядок виїзду з України та в`їзду в Україну громадян України".

В обґрунтування заявленого позову зазначено, що рішення про відмову в перетинанні державного кордону України громадянину України, який досяг 16-річного віку від 12.09.2020 винесено протиправно за відсутності підстав для його прийняття, що призвело до неможливості перетину державного кордону України з метою оздоровлення неповнолітньої дитини .

08.02.2021 у справі відкрито провадження в порядку, визначеному ст.257,262 КАС України.

Відповідач надав відзив на адміністративний позов, у якому зазначив , що у спірних правовідносинах відповідач діяв у відповідності до вимог чинного законодавства, а отже, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Дослідивши долучені до матеріалів справи документи, перевіривши оскаржуване рішення відповідача на відповідність положенням ст.2 КАС України, суд зазначає наступне.

Судовим розглядом встановлено, що 12.09.2020 позивач разом з батьком та неповнолітньою дитиною мав вирушити на відпочинок до республіки Туреччина.

Під час проходження паспортного контролю уповноваженою особою відповідача прийнято рішення відносно позивача про відмову у перетині державного кордону на виїзд з України у зв`язку з відсутністю дійсного паспортного документа.

Положеннями ст.2 Закону України « Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України» визначено, що документом, що дає право громадянину України на виїзд з України і в`їзд в Україну, в тому числі є паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Частиною 1 ст.7 Закону України «Про прикордонний контроль» визначено, що паспортні та інші документи громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон, перевіряються уповноваженими службовими особами Державної прикордонної служби України з метою встановлення їх дійсності та приналежності відповідній особі. При цьому з`ясовується наявність або відсутність підстав для тимчасової відмови особі у перетинанні державного кордону.

Так частиною 1 ст.15, ч.1,4 ст.22 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» бланки документів, які містять безконтактний електронний носій, виготовляються відповідно до вимог з урахуванням рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO) і повинні мати ступінь захисту, що унеможливлює їх підроблення. Паспорт громадянина України для виїзду за кордон є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України особи, на яку він оформлений, і дає право цій особі на виїзд з України і в`їзд в Україну. Паспорт громадянина України для виїзду за кордон виготовляється у формі книжечки, правий форзац якої містить безконтактний електронний носій, та складається з м`якої обкладинки, 32 сторінок та сторінки даних.

Приписами ч.1 ст.14 Закону України «Про прикордонний контроль» визначено, що громадянину України, якому відмовлено у пропуску через державний кордон при виїзді з України у зв`язку з відсутністю документів, необхідних для в`їзду до держави прямування, транзиту, в передбачених законодавством випадках або у зв`язку з наявністю однієї з підстав для тимчасового обмеження його у праві виїзду за кордон, визначених статтею 6 Закону України "Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України", відмовляється у перетинанні державного кордону лише за обґрунтованим рішенням уповноваженої службової особи підрозділу охорони державного кордону із зазначенням причин відмови. Уповноважена службова особа підрозділу охорони державного кордону про прийняте рішення доповідає начальнику органу охорони державного кордону. Таке рішення набирає чинності невідкладно. Рішення про відмову у перетинанні державного кордону оформляється у двох примірниках. Один примірник рішення про відмову у перетинанні державного кордону видається особі, яка підтверджує своїм підписом на кожному примірнику факт отримання такого рішення. У разі відмови особи підписати рішення про це складається акт.

Долученим до матеріалів справи документами - рішенням про відмову в перетинанні державного кордону України громадянину України, який досяг 16-річного віку від 12.09.2020 підтверджено, що підставою відмови позивачу у перетині держаного кордону на виїзд визначено відсутність дійсного паспортного документу тимчасово обмежено у праві виїзду з України, з наявності однієї з підстав, визначених статтею 6 Закону України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України»

Так статтею 6 Закону України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України» передбачено, що право громадянина України на виїзд з України може бути тимчасово обмежено у випадках, коли: він обізнаний з відомостями, які становлять державну таємницю, - до закінчення терміну, встановленого статтею 12 цього Закону; стосовно нього у порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством, застосовано запобіжний захід, за умовами якого йому заборонено виїжджати за кордон, - до закінчення кримінального провадження або скасування відповідних обмежень; він засуджений за вчинення кримінального правопорушення - до відбуття покарання або звільнення від покарання; він ухиляється від виконання зобов`язань, покладених на нього судовим рішенням або рішенням інших органів (посадових осіб), що підлягає примусовому виконанню в порядку, встановленому законом, - до виконання зобов`язань або сплати заборгованості зі сплати аліментів; він перебуває під адміністративним наглядом Національної поліції - до припинення нагляду.

Приписами п.89, 90, 92 постанови КМУ від 07.05.2014 №152, якою затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон визначено, що паспорт для виїзду за кордон визнається недійсним, вилучається, анулюється та знищується у разі: 1) коли він підлягає обміну у зв`язку із зміною інформації, внесеної до паспорта для виїзду за кордон; 2) закінчення строку його дії або прийняття рішення про його обмін до закінчення строку його дії; 3) виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта; 4) непридатності паспорта для виїзду за кордон для подальшого використання; 5) припинення особою громадянства України; 6) коли паспорт заявлений як втрачений або викрадений; 7) смерті особи, якій було видано такий паспорт; 8) оформлення паспорта з порушенням вимог законодавства; 9) неотримання заявником паспорта протягом року.

Про визнання паспорта для виїзду за кордон недійсним відповідно до підпунктів 6 і 8 пункту 89 цього Порядку територіальний орган/ територіальний підрозділ ДМС, закордонна дипломатична установа в установленому законодавством порядку протягом однієї доби інформують Адміністрацію Держприкордонслужби, Робочий апарат Українського бюро Інтерполу Національної поліції України. Недійсні паспорти для виїзду за кордон анулюються працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи шляхом пробиття не менш як двох отворів у машинозчитуваній зоні, після чого дані вносяться до відомчих інформаційних систем.

Згідно листа Головного управління держаної міграційної служби України в Донецькій області № В-672/6/1401-20 від 14.09.2020 інформація щодо визнання недійсним паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 , дата видачі 02.06.2017 , строк дії до 02.06.2027, код органу 1401 на ім`я ОСОБА_1 недійсним в БД Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами та ІП «недійсні документи» Єдиного демографічного реєстру відсутня.

Суд зазначає, що п.11,12 постанови КМУ від 27.01.1995 № 57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону України» визначено, що паспортний документ або посвідчення особи на повернення в Україну вважаються дійсними, якщо вони відповідають встановленому зразку, видані уповноваженим на те органом, оформлені належним чином і належать громадянинові, який їх пред`являє. Паспортні та підтверджуючі документи громадян, які перетинають державний кордон, перевіряються уповноваженими службовими особами підрозділу охорони державного кордону з метою встановлення їх дійсності та належності громадянину, який їх пред`являє.

Приписами постанови КМУ від 07.05.2014 № 152 Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, визначено, що бланк паспорта складається з м`якої обкладинки, форзацу, сторінки даних і 32 паперових сторінок.

На обкладинці паспорту у верхній частині лицьового боку українською мовою двома рядками розташовано напис "УКРАЇНА ПАСПОРТ", нижче - зображення малого Державного Герба України, під ним англійською мовою двома рядками розміщено напис "UKRAINE PASSPORT". Написи, зображення малого Державного Герба України виконані тисненням фольгою золотого кольору.

У лівій частині форзаца надруковано сітки у вигляді фрагментів орнаментальних рисунків, що містять зображення малого Державного Герба України; контур карти України; слова "UKRAINE Україна". Угорі відтворено історію утворення малого Державного Герба України, нижче - способом інтагліо друку фарбою темно-синього кольору надруковано зображення малого Державного Герба України. Фарбами, невидимими при денному світлі, що набувають жовтого та синього свічення під дією джерела ультрафіолетового опромінення, надруковано слова "Україна" і "UKRAINE", що повторюються. У правій частині форзаца надруковані сітки у вигляді орнаментального рисунка, що містить зображення малого Державного Герба України. Фарбами, невидимими при денному світлі, які під дією джерела ультрафіолетового опромінення набувають жовтого та синього свічення, надруковано слова "Україна" і "UKRAINE", що повторюються.

Угорі правої частини форзаца фарбою чорного кольору, що набуває зеленого свічення під дією джерела ультрафіолетового опромінення та стає невидимою під дією джерела інфрачервоного опромінення, українською мовою надруковані слова "СЛІД ПАМ`ЯТАТИ", нижче - текст українською мовою:

"Для в`їзду до іноземної держави необхідно обов`язково отримати візу, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. Невиконання митних і валютних правил може призвести до відкладення закордонної поїздки. Відомості про вимоги з цих питань Ви можете отримати у найближчій митниці. Відповідно до міжнародних правил охорони здоров`я іноземна держава, до якої Ви прибули, може зажадати документ щодо вакцинації проти хвороб. За більш докладною інформацією звертайтеся до місцевих органів охорони здоров`я. У разі втрати паспорта Ви зобов`язані негайно повідомити про це органи міграційної служби чи найближчу закордонну дипломатичну установу України, а у разі викрадення - також органи внутрішніх справ (за кордоном - компетентні органи іноземної держави). З метою створення умов, що гарантують відшкодування витрат, пов`язаних з надзвичайними обставинами під час перебування за кордоном, Ви повинні бути застраховані.".

Під текстом способом інтагліо друку фарбою темно-синього кольору надруковано стилізоване зображення Державного Прапора України, в якому виконано зображення малого Державного Герба України та приховане зображення слів "Україна" і "UKRAINE".

Долученою до матеріалів справи копією паспорту підтверджено, що у правому нижньому куті форзаца пошкоджено зображення слова «UKRAINE», тоді як сторінка даних не є пошкодженою, що відповідно дозволяло здійснити «зчитування» інформації з паспорту.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Під час розгляду справи судом встановлено, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідач діяв без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), а отже, адміністративний позов підлягає задоволенню.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Керуючись ст. 3, 19, 22, 55 Конституції України, ст.ст. 9, 72-77, 94, 139, 241-246, 250, 251, 293, 295 КАС України, суд

вирішив

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_2 ) до Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (вул. Клочківська, буд. 228 Б, а/с 3326, м. Харків, 61045, код ЄДРПОУ 14321742) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 12.09.2020 про відмову ОСОБА_1 у перетинанні державного кордону на виїзд з України у зв`язку з відсутністю дійсного паспортного документу, відповідно до підстав, передбачених ст. 6 Закону України "Про порядок виїзду з України та в`їзду в Україну громадян України".

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Зоркіна Ю.В.