
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Справа № 500/1668/20
05 травня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.,
за участю:
секретаря судового засідання Заблоцька І.І.
представника Управління
соціальної політики
Тернопільської міської ради Гринчук Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву представника Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про відстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про визнання протиправними дій щодо виплати у меншому розмірі щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Тернопільського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про визнання протиправними дій щодо виплати у меншому розмірі щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій та зобов`язання вчинити певні дії.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.02.2021 даний позов задоволено повністю, визнано протиправними дії Управління соціальної політики Тернопільської міської ради щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі, передбаченому статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги; зобов`язано Управління соціальної політики Тернопільської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Представник Управління соціальної політики Тернопільської міської ради подав до суду письмову заяву про відстрочення виконання судового рішення у справі №500/1668/20, в обґрунтування якого зазначив наступне. На виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду в 11.02.2021 у справі №500/1668/20 відповідачем позивачу, як учаснику бойових дій, проведено перерахунок разової грошової допомоги до 05 травня 2020 року з врахуванням раніше виплачених сум. Представник відповідача вважає, що Управління є лише розпорядником державних коштів, які виділені в межах бюджетних асигнувань, і не в змозі провести виплату (з урахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 недоплаченої грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком. Просить врахувати, що оскільки на 2021 рік не виділено бюджетних асигнувань з державного бюджету на виконання вимог Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а також на виконання судових рішень, Управління просить відстрочити виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.02.2021 у справі №500/1668/20 до кінця бюджетного року.
ОСОБА_1 05.05.2021 у відкрите судове засідання не прибув, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, причин неприбуття суду не повідомив. Крім цього, подав до суду письмову заяву, в якій зазначив, що рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.02.2021 року, постановлене у даній справі, не містить жодного посилання на встановлення відповідачу конкретної дати його виконання. Натомість, вважає, що при прийнятті вказаного рішення щодо зобов`язання Управління соціальної політики, у визначеному законом порядку, перерахувати та виплатити грошову допомогу, судом враховано саме наявність у відповідача відповідних повноважень щодо здійснення розгляду такого роду питань за відповідною процедурою. На думку ОСОБА_1 , заявником не наведено належних доводів та не надано жодних доказів, які б свідчили про наявність перешкод для вчинення усіх залежних від нього та зазначених ним у заяві дій - саме у визначеному чинним законодавством порядку, а обставини, наведені в заяві, не є такими, що ускладнюють виконання судового рішення.
Представник Управління соціальної політики Тернопільської міської ради у відкритому судовому засіданні подану заяву про відстрочення виконання судового рішення по справі №500/1668/20 підтримала, просила її задовольнити повністю з мотивів, наведених у заяві.
Розглянувши клопотання відповідача про відстрочення виконання рішення суду, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Згідно з частинами 2-4 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та статтею 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Статтею 370 КАС України передбачено, що судове рішення, що набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, само по собі є підставою для його виконання, що визначено частиною другою ст. 372 КАС України.
Виконання судового рішення є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до частини першої ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Відповідно до частини третьої ст. 378 КАС України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Згідно з частиною четвертою статті 378 КАС України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Суд зазначає, що розстрочення виконання судового рішення передбачає наявність дійсних та реальних обставин, які об`єктивно унеможливлюють або створюють значні перешкоди у виконанні рішення суду. Такі обставини можуть виникати, зокрема, у зв`язку із відсутністю у боржника відповідних коштів у разі, коли стягнення усієї суми боргу призведе до порушень або зупинення роботи боржника, інших істотних обставин.
При цьому підставою для відстрочення, розстрочення, зміни способу та порядку виконання судового рішення можуть бути лише конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим судом способом.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) тяжке захворювання її самої або членів її сім`ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Суд зазначає, що питання розстрочення або відстрочення виконання рішення суду знаходяться в площинні процесуального права. Разом із тим підстави, а саме наявність обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), залежать від предмету спору, у межах спірних правовідносин.
Оцінюючи доводи заяв про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення, суди повинні враховувати, що ці заходи не повинні створювати боржнику можливість ухилятися від виконання судового рішення. До уваги повинні братися не лише реальний майновий стан боржника, але й його наміри, що свідчать про бажання виконати рішення.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06.12.2019 року у справі №2а/0570/6531/2011, постанові від 30.01.2020 у справі № 819/150/17.
Однак, дослідивши зміст рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.02.2021 у справі №500/1668/20, суд зауважує, що предметом спору у даній справі є визнання протиправними дій Управління соціальної політики Тернопільської міської ради щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі, передбаченому статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги та зобов`язання Управління соціальної політики Тернопільської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Оскільки рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.02.2021 року у справі №500/1668/20 набрало законної сили, воно є обов`язковим до виконання та підлягає виконанню на підставі виконавчого документа, виданого Тернопільським окружним адміністративним судом, суд не встановив обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку щодо відмови у задоволенні заяви відстрочення виконання рішення суду, у порядку ст.378 КАС України.
Керуючись статтями 241, 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про відстрочення виконання судового рішення - відмовити повністю.
Ухвала набирає законної сили в порядку визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Повний текст ухвали складено та підписано 11.05.2021
Копію ухвали надіслати Танасову О.О.
Головуюча суддя Дерех Н.В.