
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 травня 2021 року Справа № 480/89/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/89/21 за позовом Головного управління ДПС у Сумській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГОТРЕЙД-ОЙЛ" про стягнення податкового боргу та накладення арешту,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Головне управління ДПС у Сумській області (далі по тексту - ), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГОТРЕЙД-ОЙЛ" (далі по тексту - відповідач), в якій просить:
1. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерготрейд-ойл» за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків та готівки, що належить такому платнику податків податковий борг:
- з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт,послуг) в сумі 184 201,93 грн. на користь державного бюджету України на р/р UA458999980313040029000018388, одержувач УК Тростянецьк.р./Тростянецьки/ 14060100, код одержувача 37344688, банк одержувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998;
- з акцизного податку на пальне в сумі 1 020,00 грн. на користь державного бюджету України на р/р UA158999980333129344000018388, одержувач УК Тростянецьк.р./ Тростянецьки/14021900, код одержувача 37344688, банк одержувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998.
2. Накласти арешт на кошти та інші цінності, які знаходяться на відкритих рахунках у банках та в інших фінансових установах Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерготрейд-ойл» на суму податкового боргу 185 221,93 грн., на наступні банківські рахунки: р/р НОМЕР_1 в АТ "ПУМБ", м. Суми (МФО банку 334851).
Позовні вимоги мотивовані тим, що на момент звернення до суду загальна сума податкового боргу відповідача за узгодженими грошовими зобов`язаннями становить 185 221,93 грн. Вказана заборгованість виникла в результаті несвоєчасної сплати узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки. З метою погашення боргу відповідачу виставлена податкова вимога, проте сума боргу залишилась несплаченою. Крім того, позивач просить накласти арешт на кошти та інші цінності Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГОТРЕЙД-ОЙЛ" в загальній сумі 185 221,93 грн., які знаходяться на відкритих рахунках у банках та інших фінансових установах, оскільки відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна - відсутнє майно за рахунок якого може бути погашений податковий борг.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву та п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення. Крім того попереджено відповідача, що у разі ненадання ним відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішить справу за наявними матеріалами.
Копію даної ухвали отримано представником відповідача 22.01.2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 31). Однак вимоги суду не виконано, відзиву на позовну заяву до суду не подано.
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГОТРЕЙД-ОЙЛ" 29.04.2016 року зареєстровано юридичною особою та є платником податків (а.с. 28).
Контролюючим органом, за результатами акту перевірки від 13.03.2020 року №179/18-28-04-02/40459717, сформовано податкове повідомлення рішення від 07.04.2020 року №0000190402, яким відмовлено у наданні бюджетного відшкодування по податковій декларації №9332304096 від 20.01.2020 року в сумі 859 401,00 грн. Зазначене податкове повідомлення-рішення не було оскаржене ні в адміністративному, ні в судовому порядку. 24.04.2020 року у зв`язку із його узгодженістю, за рахунок податкового повідомлення-рішення було зменшено існуючу переплату у розмірі 1 182 419,20 грн. на суму 859 401,00 грн. Станом на зазначену дату, з урахуванням проведених операцій, сума переплати становила 323 018,20 грн.
Також контролюючим органом, за результатами акту камеральної перевірки від 20.03.2020 року №225/18-28-04-02/40459717, сформовано податкове повідомлення-рішення від 13.04.2020 року №0000210402, яким відмовлено у наданні бюджетного відшкодування по податковій декларації №9031144897 від 20.02.2020 року в сумі 478 806,00 грн. Дане податкове повідомлення-рішення було отримано представником відповідача 28.04.2020 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 35). Доказів, що вище зазначене податкове повідомлення-рішення оскаржувалось відповідачем в адміністративному чи судовому порядку, суду надано не було. 08.05.2020 року за рахунок податкового повідомлення-рішення було зменшено існуючу переплату у розмірі 323 018,20 грн. на суму 478 806,00 грн. Станом на зазначену дату, з урахуванням проведених операцій, сума податкового боргу становить 155 787,80 грн.
Разом з тим, контролюючим органом була проведена камеральна перевірка своєчасності подання податкової декларації з ПДВ, за результатами якої складено акт №000396/18-28- 51-04/40459717 від 23.04.2020 року. На підставі вищевказаного акту перевірки контролюючим органом було винесено податкове повідомлення-рішення від 03.06.2020 року №0011405104, яким нараховано штрафні (фінансові) санкції в сумі 1 020,00 грн. (а.с. 7). Дане податкове повідомлення-рішення було отримано представником відповідача 09.06.2020 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 8).
Крім того контролюючим органом була проведена камеральна перевірка своєчасності сплати податкового зобов`язання з ПДВ, результати якої оформлені актом №000656/18-28-51- 04/40459717 від 05.08.2020 року. На підставі вищевказаного акту перевірки контролюючим органом було винесено податкове повідомлення-рішення від 15.09.2020 №0008475104, яким нараховано штрафні (фінансові) санкції в сумі 27 394,13 грн. (а.с. 9). Дане податкове повідомлення-рішення було отримано представником відповідача 25.08.2020 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 9 (зворотній бік).
Контролюючим органом також була проведена камеральна перевірка своєчасності подання податкової декларації з акцизного податку, за результатами якої складено акт №56/18-28-32-03/40459717 від 07.04.2020 року. На підставі вище вказаного акту перевірки контролюючим органом було винесено податкове повідомлення-рішення від 04.05.2020 року №0000933203, яким нараховано штрафні (фінансові) санкції в сумі 1 020,00 грн. (а.с. 11). Дане податкове повідомлення-рішення було отримано представником відповідача 07.05.2020 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 11).
Доказів, що вище зазначені податкові повідомлення-рішення оскаржувались відповідачем в адміністративному чи судовому порядку, суду надано не було.
У відповідності до ст. 59 Податкового кодексу України, податковим органом до відповідача направлялася податкова вимога форми "Ю" від 21.05.2018 року № 7686-17 (а.с. 16), яка також направлялася рекомендованою кореспонденцією на адресу відповідача та отримана його представником 17.07.2018 року (а.с. 16).
Таким чином станом на дату подання позовної заяви за відповідачем обліковується заборгованість в сумі 185 221,93 грн., зокрема:
зі сплати податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт,послуг) (далі - ПДВ) на суму 184 201,93 грн., у тому числі: основний платіж - 155 787,80 грн.; штрафні санкції - 28 414,13 грн.;
зі сплати акцизного податку на пальне в сумі 1 020,00 грн., у тому числі: штрафні санкції - 1 020,00 грн.
Вказана сума заборгованості підтверджується розрахунком заборгованості та витягом з інтегрованої картки платника податків (а.с. 5-6, 50-55).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
За приписами ст. 16.1.4 Податкового кодексу України до обов`язків платників податків входить сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у пп. 54.3.1. - 54.3.6. п. 54.3. статті 54 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу
Як вбачається з матеріалів справи, податковий борг Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГОТРЕЙД-ОЙЛ" виник внаслідок подання відповідачем податкових декларацій з податку на додану вартість та податкових повідомлень-рішень від 07.04.2020 року №0000190402 та від 13.04.2020 року №0000210402, якими зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, заявлену платником в таких деклараціях, а також на підставі податкових повідомлень-рішень від 03.06.2020 року №0011405104, від 15.09.2020 №0008475104 та від 04.05.2020 року №0000933203.
Оскільки в матеріалах справи відсутні докази оскарження зазначених податкових повідомлень-рішень в адміністративному чи судовому порядку, визначені ним суми грошового зобов`язання є узгодженими та набули статусу податкового боргу.
Відповідно до ст. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Судом встановлено, що у зв`язку з несплатою Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГОТРЕЙД-ОЙЛ" в установлені строки узгодженої суми податкового зобов`язання, позивачем на адресу відповідача була направлена податкова вимога форми "Ю" від 21.05.2018 року № 7686-17 (а.с. 16), в якій було визначено суму податкового боргу на момент винесення податкової вимоги у розмірі 29 267,70 грн. Дана вимога направлялася рекомендованою кореспонденцією на адресу відповідача та отримання представником 17.07.2020 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 16). Докази оскарження зазначеної вимоги в адміністративному чи судовому порядку в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до розрахунку податкового боргу та витягу з картки платника слідує, що заборгованість відповідача залишається не сплаченою в загальному розмірі 185 221,93 грн. (а.с. 5-6, 50-55).
Виходячи з положень п. 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно п.95.2 ст.95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Підпунктом 20.1.34. пункту 20.1. статті 20 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 95.3. ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Беручи до уваги, що відповідач, у встановлені законодавством строки, не сплатив податковий борг в повному обсязі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Головного управління ДПС у Сумській області в частині про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерготрейд-ойл» за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків та готівки, що належить такому платнику податків податковий борг з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт,послуг) в сумі 184 201,93 грн. та з акцизного податку на пальне в сумі 1 020,00 грн., є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про накладення арешту на кошти та інші цінності, які знаходяться на відкритих рахунках у банках та в інших фінансових установах Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерготрейд-ойл», суд зазначає наступне.
Загальна процедура і підстави застосування адміністративного арешту контролюючими органами визначені статтею 94 Податкового кодексу України (далі - ПК України).
Визначення адміністративного арешту, як виняткового способу забезпечення виконання обов`язків платника податків, наведене в пункті 94.1 статті 94 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), за своїм змістом однаково охоплює як арешт коштів, так і арешт іншого майна.
Отже, норми статті 94 Податкового кодексу України регулюють застосування будь-якого адміністративного арешту незалежно від його предмета.
Згідно із пунктом 94.2 статті 94 Податкового кодексу України арешт майна може бути застосовано, якщо з`ясовується одна з таких обставин: платник податків порушує правила відчуження майна, що перебуває у податковій заставі; фізична особа, яка має податковий борг, виїжджає за кордон; платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу; відсутні дозволи (ліцензії) на здійснення господарської діяльності, а також у разі відсутності реєстраторів розрахункових операцій, зареєстрованих у встановленому законодавством порядку, крім випадків, визначених законодавством; відсутня реєстрація особи як платника податків у контролюючому органі, якщо така реєстрація є обов`язковою відповідно до цього Кодексу, або коли платник податків, що отримав податкове повідомлення або має податковий борг, вчиняє дії з переведення майна за межі України, його приховування або передачі іншим особам; платник податків відмовляється від проведення перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі; платник податків не допускає податкового керуючого до складення акта опису майна, яке передається в податкову заставу.
Відповідно до абзацу другого підпункту 94.6.2 пункту 94.6 статті 94 Податкового кодексу України арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення контролюючого органу до суду.
Водночас Податковим кодексом України передбачені також інші, додаткові випадки накладення арешту на кошти платника податків, крім тих, що визначені статтею 94 цього Кодексу.
Так, відповідно до підпункту 20.1.33 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо накладення арешту на кошти та інші цінності, що знаходяться в банку, платника податків, який має податковий борг, у разі якщо у такого платника податків відсутнє майно та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу.
Наведена законодавча норма встановлює одночасно як право контролюючого органу на звернення до суду з вимогою про накладення арешту на кошти платника податків, так і підстави для реалізації цього повноваження. Такими підставами є: 1) відсутність майна, за рахунок якого може бути погашений податковий борг; 2) недостатність такого майна для погашення суми податкового боргу через те, що балансова вартість цього майна менша за відповідну суму податкового боргу; 3) майно не може бути джерелом погашення податкового боргу.
Разом з тим, сума коштів, на яку накладається арешт, не повинна перевищувати суму податкового боргу, право на стягнення якої наявне в органу державної податкової служби на момент прийняття судом рішення про застосування адміністративного арешту. Тобто, арешт може стосуватися лише тих коштів, які є необхідними для виконання певних зобов`язань платника податків.
Вказаний висновок узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 16 квітня 2020 року по справі №804/7201/16 (адміністративне провадження №К/9901/32747/18).
Як на підтвердження наявності підстав для застосування арешту коштів та інших цінностей Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГОТРЕЙД-ОЙЛ" позивачем надано суду Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, відповідно до якого Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГОТРЕЙД-ОЙЛ" не має у власності нерухомого майна (а.с. 13).
Разом з тим позивачем було надано суду роздруківку з сайту Міністерства внутрішніх справ України, відповідно до якої, у Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГОТРЕЙД-ОЙЛ" немає зареєстрованих транспортних засобів (а.с. 14).
Крім того відповідно до фінансової звітності малого підприємтва, балансова вартість майна Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГОТРЕЙД-ОЙЛ" станом на 30.06.2020 року менша за суму податкового боргу (а.с. 15).
Отже, у платника податків відсутнє майно, за рахунок якого може бути погашений податковий борг, що є підставою для накладання арешту на кошти та інші цінності, що знаходяться на рахунках у банках.
За наведених обставин, суд доходить висновку, що позовні вимоги Головного управління ДПС у Сумській області щодо накладення арешту на кошти на кошти та інші цінності, які знаходяться на відкритих рахунках у банках та в інших фінансових установах Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерготрейд-ойл» на суму податкового боргу 185 221,93 грн., є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Сумській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГОТРЕЙД-ОЙЛ" про стягнення податкового боргу та накладення арешту - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГОТРЕЙД-ОЙЛ" (вул. Горького, 98, кв. (оф.) 210/2, м. Тростянець, Сумська область, 42600, код ЄДРПОУ 40459717) за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків та готівки, що належить такому платнику податків податковий борг :
- з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт,послуг) в сумі 184 201,93 грн. на користь державного бюджету України на р/р UA458999980313040029000018388, одержувач УК Тростянецьк.р./Тростянецьки/ 14060100, код одержувача 37344688, банк одержувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998;
- з акцизного податку на пальне в сумі 1 020,00 грн. на користь державного бюджету України на р/р UA158999980333129344000018388, одержувач УК Тростянецьк.р./ Тростянецьки/14021900, код одержувача 37344688, банк одержувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998.
Накласти арешт на кошти та інші цінності, які знаходяться на відкритих рахунках у банках та в інших фінансових установах Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГОТРЕЙД-ОЙЛ" (вул. Горького, 98, кв. (оф.) 210/2, м. Тростянець, Сумська область, 42600, код ЄДРПОУ 40459717) на суму податкового боргу 185 221,93 грн., на наступні банківські рахунки: р/р НОМЕР_1 в АТ "ПУМБ", м. Суми (МФО банку 334851).
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.О. Павлічек