
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 травня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/1399/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/1399/21 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А1356 Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
23 лютого 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Військової частини А1356 Міністерства оборони України (надалі - відповідач, в/ч А1356), в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати йому у повному обсязі індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 внаслідок невірного визначення базового місяця, зобов`язавши в/ч А1356 донарахувати та виплатити позивачу у повному обсязі індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 з установленням базового місяця - грудень 2011 року.
В якості підстави для звернення до суду заявник вказує на обставини порушення його прав внаслідок недоплати відповідачем індексації грошового забезпечення через незастосування базового місяця - грудень 2011 року, в якому ОСОБА_1 був призначений на посаду старшого техніка обслуги обслуговування радіоелектронного обладнання інженерно-авіаційної служби авіаційної ескадрильї.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
02.03.2021 до суду від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, за змістом якої позивач просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неправильного нарахування та невиплати йому у повному обсязі індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 внаслідок невірного визначення місяця підвищення грошових доходів ("базового місяця"), зобов`язавши в/ч А1356 донарахувати та виплатити позивачу у повному обсязі індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 з установленням місяця підвищення грошових доходів ("базового місяця") - грудень 2011 року. Дана заява прийнята судом до розгляду.
23.03.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 20-22), у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог посилаючись на те, що після внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 №1078, місяць підвищення тарифних ставок (окладів) для кожного окремо взятого працівника не визначається індивідуально, і, зокрема, для новоприйнятого працівника не залежить від дати прийняття його на роботу, натомість такий встановлюється єдиним для всієї категорії працівників, об`єднаних єдиним спільних законодавчим актом останнього підвищення їх тарифних ставок (окладів). Вказує, що у даній справі місяцем, в якому офіційно був опублікований індекс споживчих цін за квітень 2016 року є травень 2016 року, а це означає, що підвищення заробітної плати працівникові у зв`язку з її індексацією повинно здійснюватися у червні 2016 року. У зв`язку з цим вважає, що законні права та інтереси позивача щодо нарахування та виплати індексації із застосуванням базового місяця - січень 2016 року відповідачем не порушено.
Розгляд даної справи, відповідно до частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
Позивач проходив військову службу за контрактом у в/ч А1546 на різних посадах, в т.ч. з грудня 2011 року на посаді старшого техніка обслуги обслуговування радіоелектронного обладнання інженерно-авіаційної служби авіаційної ескадрильї 831 бригади тактичної авіації повітряного командування "Центр" Повітряних Сил Збройних Сил України, факт чого не заперечується відповідачем.
Наказом т.в.о. командира в/ч А1546 полковника Мостового О. від 16.07.2020 №147 (по стройовій частині) з 16.07.2020 виключено зі списків особового складу частини старшого техніка обслуги обслуговування радіоелектронного обладнання інженерно-авіаційної служби авіаційної ексадрильї капітана ОСОБА_1 , звільненого з військової служби у запас наказом командувача Повітряних Сил Збройних Сил України (по особовому складу) №434 від 30.06.2020 за підпунктом "д" (через службову невідповідність) пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" (а.с. 24).
Позивач зазначає, що під час проходження військової служби йому не виплачувалася відповідачем індексація грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018.
Тому, для захисту своїх прав ОСОБА_1 звернувся до суду.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 08.10.2020 у справі №440/4818/20 позов ОСОБА_1 задоволено. Окрім іншого, зобов`язано Військову частину А1356 нарахувати і виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 та надати довідку з помісячним розрахунком індексації за той же період із зазначенням базового місяця.
31.12.2020 в/ч А1356 складено довідку №1226 про отримане грошове забезпечення та суми індексації ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 28.02.2018, згідно з якою сума нарахованої індексації становить 4 503,23 грн, а базовим місяцем визначено січень 2016 року (а.с. 9).
На виконання судового рішення, 25.01.2021 позивачу виплачено суму індексації грошового забезпечення в сумі 4 435,68 грн за період з 01.01.2016 по 28.02.2018, що підтверджується випискою з банку АТ "Ощадбанк" (а.с. 8).
Однак позивач вважає, що виплата індексації здійснена у меншому розмірі внаслідок неправильного визначення базового місяця у зв`язку із зміною розмірів грошового забезпечення, де застосовано "січень 2016 року" замість "грудень 2011 року" - місяць призначення позивача на посаду старшого техніка обслуги обслуговування радіоелектронного обладнання інженерно-авіаційної служби авіаційної ексадрильї.
На цій підставі звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд дійшов наступних висновків.
Нормами статті 43 Конституції України передбачено, що кожен має право на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов`язок і військову службу" (надалі - Закон №2232-XII) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Спеціальним законом, який визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі є Закон України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (надалі - Закон №2011-XII).
Відповідно до частин 1, 2 статті 9 Закону №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина 3 статті 9 Закону №2011-XII).
У розумінні частини першої статті 1 Закону України від 03.07.1991 №1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" (надалі - Закон №1282-ХІІ) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно з частиною 1 статті 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі, оплата праці (грошове забезпечення).
Відповідно до приписів статті 4 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Частинами 2, 6 статті 5 Закону №1282-ХІІ передбачено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів.
Статтею 6 Закону №1282-ХІІ визначено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 з наступними змінами та доповненнями (надалі - Порядок №1078).
Відповідно до пункту 11 Порядку №1078 (у редакції, що діяла з 01.01.2016) підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 №491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Згідно з приписами пункту 5 Порядку №1078 (у редакції, чинній з 15.12.2015 по 15.03.2018) у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Отже, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації, при цьому базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації слід вважати місяць підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру.
Враховуючи положення Порядку №1078, слід підсумувати, що місяць, у якому підвищилося грошове забезпечення з урахуванням виплат, що входять до його складу (посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення), є базовим.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Перелік одноразових додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил затверджено Додатком 25 до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294.
Схема посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності з 01.01.2008.
Однак, 09.12.2015 Кабінет Міністрів України з метою припинення у подальшому виплат сум індексації заробітної плати в розмірах, що склалися станом на грудень 2015 року і відновлення індексації доходів з 01.01.2016, але за умови перевищення індексу споживчих цін над порогом індексації у розмірі 103%, прийняв постанову №1013, якою зобов`язав керівників органів виконавчої влади вжити заходів для підвищення з 01.12.2015 складових заробітної плати для того, щоб сума цього підвищення перевищила суму індексації, яка склалася у цьому місяці.
Тобто, з 01.01.2016 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати працівників було запроваджене знову, але за дещо зміненими правилами. Внаслідок цього базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації заробітної плати працівників, який до грудня 2015 року визначався для кожного працівника окремо, перестав використовуватися. Натомість запроваджено поняття місяць підвищення тарифних ставок (окладів). При цьому підвищення тарифних ставок (окладів) не в сенсі підвищення тарифних ставок (окладів) працівнику індивідуально, а в сенсі підвищення, що запроваджується Урядом на рівні нормативно-правового регулювання.
Отже, визначення базового місяця (місяця підвищення тарифних ставок (окладів)) залежить від зміни розміру тарифної ставки (окладу), що знаходить своє об`єктивне відображення у прийнятті відомчого нормативно-правового акту, яким вводяться в дію такі зміни.
Всупереч наведеному доказів підвищення тарифних ставок (окладів) у грудні 2011 року позивач не надав, а суд таких не виявив.
За таких обставин підстав для застосування відповідачем базового місяця (місяця підвищення тарифних ставок (окладів)) грудня 2011 року немає, що свідчить про безпідставність заявленого позову.
З огляду на встановлені обставини справи, відповідно до яких нарахування та виплата позивачеві індексації була здійснена із застосуванням місяця підвищення тарифних ставок (окладів) січня 2016 року, та правове регулювання спірного питання суд відмовляє у задоволенні позову у повному обсязі.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини А1356 Міністерства оборони України (вул. Багачанська, 59, м. Миргород, Полтавська область, 37601, код ЄДРПОУ 08502014) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Суддя Є.Б. Супрун