Рішення № 96795392, 11.05.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2021
Номер справи
420/14776/20
Номер документу
96795392
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/14776/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши у письмовому провадженні в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сім Морів ЛТД» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та часткове скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом, в якому, з урахуванням заяви про зміну предмету позову, просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС в Одеській області від 28.08.2020 № 0114565304 в частині застосування штрафу з податку на додану вартість у розмірі 21 907,98 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірним податковим повідомленням - рішенням податковим органом нараховано штрафні санкції в розмірі 22 231,31 грн - за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних. Позивач вважає зазначене нарахування неправомірним, зважаючи на те, що у відповідному періоді податковим органом було заблоковано (зупинено реєстрацію) низку податкових накладних позивача, в т.ч. тих, по яких застосовано штрафні санкції спірним податковим повідомленням-рішенням. При цьому позивач зазначає, що саме через це блокування (зупинення) й було пропущено строки реєстрації ПН в ЄРПН. Також позивачу незрозуміло з акту перевірки, в чому полягає його порушення порядку подання ПН до ЄРПН та по яких його контрагентах відбулося правопорушення. На думку позивача, ним дотримано вимоги п. 201.1 ст. 201 ПКУ, зокрема складено податкові накладні на дату виникнення податкових зобов`язань в електронній формі з дотриманням порядку їх подання до реєстру. На відповідний адвокатський запит податковим органом надано відповідь, згідно з якою між ТОВ «Сім Морів ЛТД» та контролюючим органом в 2017 р. та 2018 р. укладено договори про визнання електронних документів; інформації щодо розірвання або відмови від договору з боку ГУ ДПС в Одеській області немає. Позивачем у періоді з 06.09.2019 по 30.09.2019 здійснювались спроби зареєструвати низку податкових накладних, однак з боку контролюючого органу надходили відмова в реєстрації податкових накладних на підставі відсутності укладеного з платником 39249335 договору про визнання електронних документів, який визначає права та обов`язки сторін в процесі електронного документообігу. В подальшому, 30.09.2019 ГУ ДПС в Одеській області самостійно та без повідомлення відновило дію договору про визнання електронних документів, у зв`язку із чим податкові накладні було зареєстровано податкові накладні. Таким чином, порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у ЄРПН сталися не з вини платника податків, а через дії податкового органу, який перешкоджав реєстрації позивачем податкових накладних, а тому застосування штрафу до позивача є неправомірним.

В заяві про зміну предмету позову від 04.03.21 позивач зазначив, що реєстрація податкових накладних № 125 від 30.11.19, № 151 від 13.12.19, № 132 від 31.01.20 з порушенням строків сталася з вини Товариства, у зв`язку із чим позивач погоджується із застосованим штрафом в розмірі 323,33 грн та не оскаржує податкове повідомлення-рішення в цій частині.

Ухвалою судді від 24.12.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

16.01.2021 до суду від Головного управління ДПС в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що перевіркою своєчасності реєстрації податкових накладних Товариства з обмеженою відповідальністю «Сім Морів ЛТД» встановлено порушення п.201.10 ст.201 ПК України, а саме порушення термінів реєстрації податкових накладних. У відзиві наведено порядок укладання договору про визнання електронних документів, порядок подання документів засобами електронного зв`язку в електронній формі та підсумовано, що звітність підприємства не приймалась з огляду на наявність об`єктивних підстав, визначених вимогами Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557. Звітність позивача не приймалася з огляду на наявність об`єктивних підстав, які визначені вимогами Порядку № 557. Також додатково повідомлено, що податкові органи не несуть відповідальність за порушення обміну інформацією, що виникла внаслідок несправності будь-яких засобів телекомунікаційного зв`язку, відключення та перебоїв у мережах живлення, несправності апаратних засобів платника. Крім того зазначено, що договір позивачем укладався не з ГУ ДПС в Одеській області, а тому позовні вимоги заявлені до неналежного відповідача; а бездіяльність, з якою позивач пов`язує необхідність скасування спірного податкового повідомлення-рішення, взагалі не оскаржена.

02.02.2021 до суду від ТОВ «Сім Морів ЛТД» надійшла відповідь на відзив, згідно з якою причиною неприйняття в електронному вигляді податкових накладних була вказана контролюючим органом: «Відсутній укладений з платником 39249335 договір про визнання електронних документів, який визначає права та обов`язки сторін в процесі електронного документообігу. Надішліть заяву про приєднання договору». Жодних іншим причин квитанції про неприйняття податкових накладних не містять, а також відсутні посилання на рішення комісії щодо відмови в реєстрації податкових накладних.

Ухвалою суду від 23.02.21 постановлено розглядати справу за правилам загального позовного провадження; замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.

04.03.21 до суду від представника позивача надійшла заява, згідно з якою позивач зменшив обсяг позовних вимог, погодившись зі спірним податковим повідомленням-рішенням в частині застосованого штрафу в розмірі 323,33 грн по податкових накладних № 125 від 30.11.19, № 151 від 13.12.19, № 132 від 31.01.20, які зареєстровані з порушенням строків з вини Товариства.

Ухвалою суду від 10.03.21 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 12 квітня 2021 року о 11:00 год.

В судове засідання 12.04.2021 о 11:00 год. представники сторін не з`явилися, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином.

07.04.21 від представника позивача до суду надійшла заява про розгляд справи без його участі.

Жодних клопотань з приводу неявки від представника відповідача до суду не надходило.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.

Судом встановлено, що головним державним ревізором-інспектором відділу податків і зборів з юридичних осіб Південного управління у м. Одесі ГУ ДПС в Одеській області Нікітінською О.С. у приміщенні управління відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України розділу І та у порядку абз.2 п.76.3 ст.76 гл.8 розд.ІІ ПК України проведено перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних за звітний період: серпень, листопад, грудень 2019 р., січень 2020 р. за результатами якої складено акт від 22.05.2020 № 1542/15-32-53-04/39249335.

Перевіркою встановлено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Сім Морів ЛТД» п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, а саме податкові накладні серпень, вересень 2019 р., зареєстровані з порушенням строків реєстрації (від 4 до 18 днів), а саме:

1. № 35 від 25.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 12 409,21 грн;

2. № 88 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів 308,33 грн;

3. № 75 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 1 386,97 грн;

4. № 112 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 804,79 грн;

5. № 121 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 67,77 грн;

6. № 95 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 83,33 грн;

7. № 31 від 22.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 10 919,65 грн;

8. № 32 від 23.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 12 613,20 грн;

9. № 40 від 30.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 12 708,51 грн;

10. № 86 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 373,33 грн;

11. № 62 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 676,67 грн;

12. № 74 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 153,33 грн;

13. № 69 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 91,67 грн;

14. № 116 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 147,05 грн;

15. № 47 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 516,67 грн;

16. № 91 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 533,33 грн;

17. № 42 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 34,49 грн;

18. № 65 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 41,45 грн;

19. № 26 від 20.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 9 771,00 грн;

20. № 36 від 26.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 10 774,55 грн;

21. № 43 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 8,65 грн;

22. № 77 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 480,00 грн;

23. № 108 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 10,00 грн;

24. № 109 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 355,41 грн;

25. № 115 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 107,10 грн;

26. № 39 від 29.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 10 798,15 грн;

27. № 38 від 28.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 10 626,49 грн;

28. № 48 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 245,04 грн;

29. № 57 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 60,20 грн;

30. № 80 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 319,17 грн;

31. № 64 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 425,00 грн;

32. № 96 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 65,72 грн;

33. № 45 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 1 000,00 грн;

34. № 81 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 591,67 грн;

35. № 98 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 83,33 грн;

36. № 102 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 666,67 грн;

37. № 93 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 160,00 грн;

38. № 89 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 500,00 грн;

39. № 85 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 96,52 грн;

40. № 104 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 858,33 грн;

41. № 94 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 765,29 грн;

42. № 120 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 207,61 грн;

43. № 119 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 58,31 грн;

44. № 105 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 916,67 грн;

45. № 107 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 460,49 грн;

46. № 49 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 280,00 грн;

47. № 56 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 1 565,18 грн;

48. № 25 від 19.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 7,32 грн;

49. № 37 від 27.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 9 721,82 грн;

50. № 70 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 632,91 грн;

51. № 78 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 806,56 грн;

52. № 100 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 573,05 грн;

53. № 22 від 18.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 12 339,43 грн;

54. № 28 від 20.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 700,00 грн;

55. № 60 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 676,94 грн;

56. № 66 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 5 670,51 грн;

57. № 113 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 321,92 грн;

58. № 21 від 17.08.2019 зареєстрована 27.09.2019; прострочено 12 днів; 13 971,41 грн;

59. № 79 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 233,33 грн;

60. № 111 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 42,88 грн;

61. № 118 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 266,67 грн;

62. № 73 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 151,67 грн;

63. № 83 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 58,33 грн;

64. № 71 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 378,96 грн;

65. № 92 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 400,00 грн;

66. № 101 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 41,85 грн;

67. № 24 від 19.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 249,69 грн;

68. № 27 від 20.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 1 666,67 грн;

69. № 33 від 23.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 1 200,00 грн;

70. № 34 від 24.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 12717,61 грн;

71. № 72 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 48,45 грн;

72. № 67 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 775,98 грн;

73. № 68 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 834,28 грн;

74. № 63 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 683,33 грн;

75. № 30 від 21.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 54,34 грн;

76. № 53 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 75,00 грн;

77. № 58 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 240,80 грн;

78. № 61 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 266,67 грн;

79. № 103 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 1 666,67 грн;

80. № 110 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 474,77 грн;

81. № 84 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 100,53 грн;

82. № 97 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 60,00 грн;

83. № 55 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 782,59 грн;

84. № 44 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 325,00 грн;

85. № 76 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 400,00 грн;

86. № 52 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 355,00 грн;

87. № 90 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 3 666,67 грн;

88. № 99 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 19,68 грн;

89. № 117 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 216,67 грн;

90. № 46 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 89,69 грн;

91. № 114 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 1 062,67 грн;

92. № 82 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 645 грн;

93. № 23 від 19.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 10 595,86 грн;

94. № 29 від 21.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 10 028,74 грн;

95. № 50 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 462,23 грн;

96. № 51 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 780,00 грн;

97. № 59 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 91,67 грн;

98. № 106 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 41,67 грн;

99. № 41 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 13 782,31 грн;

100. № 54 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 60,20 грн;

101. № 87 від 31.08.2019 зареєстрована 30.09.2019; прострочено 15 днів; 1 436,94 грн;

102. № 125 від 30.11.2019 зареєстрована 19.12.2019; прострочено 4 днів; 700,00 грн;

103. № 151 від 13.12.2019 зареєстрована 14.01.2020; прострочено 14 днів; 300,00 грн;

104. № 132 від 31.01.2020 зареєстрована 04.03.2020; прострочено 18 днів; 1 116,67 грн.

На підставі вищевказаного акту перевірки ГУ ДПС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.08.2020 № 0114565304, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сім Морів ЛТД» за затримку реєстрації податкових накладних на 15 і менше календарних днів застосовано штраф у розмірі 22007,98 грн (10% від 220 079 грн 24 коп); від 16 до календарних днів - у розмірі 223,33 грн (20% від 1116,67 грн), а всього 22 231,31 грн.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв`язок у їх сукупності, суд вважає зазначене податкове повідомлення-рішення частково обґрунтованим, а позовні вимоги підлягаючими повному задоволенню у зв`язку з наступним.

З огляду на матеріали справи, на підставі заяви від 07.05.2018 № 9 про приєднання до договору про визнання електронних документів від 01.12.2017 № 1503001 між ТОВ «Сім Морів ЛТД» та ГУ ДПС в Одеській області 11.05.2018 укладено договір про визнання електронних документів, реєстраційний номер 9084767464.

06.09.2019 при спробі здійснити реєстрацію податкових накладних в ЄРПН, останні прийняті не були з причини відсутності укладеного з платником 93249335 договору про визнання електронних документів, який визначає права та обов`язки сторін в процесі електронного документообігу. Запропоновано надіслати заяву про приєднання до договору про визнання електронних документів.

Цього ж дня 06.09.2019 Товариство подало заяву № 1 про приєднання до договору про визнання електронних документів від 01.12.2017 № 1503001, одна згідно квитанції № 1 заяву не прийнято та діє заява про приєднання від 07.05.2019 № 9 до договору про визнання електронних документів.

Згідно відповіді на адвокатський запит ГУ ДПС в Одеській області від 13.09.2019 № 744/10/15-32-02-04-10, з 2017 р. по теперішній час між ТОВ «Сім Морів ЛТД» та контролюючим органом укладено договір 14.07.2017, реєстраційний номер 9131349649 та 11.05.2018, реєстраційний номер 9084767464. Інформації щодо будь-яких технічних проблем у період з 06.09.2019 по 09.09.2019 у ГУ ДПС в Одеській області не надходило. За даними інформаційних систем ДПС договір реєстраційний номер 9084767464 є укладеним, чинним та діє до моменту припинення його дії. У період з 06.06.2019 по 09.09.2019 фахівцями ГУ ДПС в Одеській області не здійснювалися дії щодо розірвання або відмови від договору про визнання електронних документів, укладеного із ТОВ «Сім Морів ЛТД».

При цьому матеріалами справи, зокрема квитанціями про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН підтверджується, що в періоді з 06.09.2019 по 30.09.2019 Товариством здійснювалися спроби зареєструвати податкові накладні № 35 від 25.08.2019, № 88 від 31.08.2019, № 75 від 31.08.2019, № 112 від 31.08.2019, № 121 від 31.08.2019, № 95 від 31.08.2019, № 31 від 22.08.2019, № 32 від 23.08.2019, № 40 від 30.08.2019, № 86 від 31.08.2019, № 62 від 31.08.2019, № 74 від 31.08.2019, № 69 від 31.08.2019, № 116 від 31.08.2019, № 47 від 31.08.2019, № 91 від 31.08.2019, № 42 від 31.08.2019, № 65 від 31.08.2019, № 26 від 20.08.2019, № 36 від 26.08.2019, № 43 від 31.08.2019, № 77 від 31.08.2019, № 108 від 31.08.2019, № 109 від 31.08.2019, № 115 від 31.08.2019, № 39 від 29.08.2019, № 38 від 28.08.2019, № 48 від 31.08.2019, № 57 від 31.08.2019, № 80 від 31.08.2019, № 64 від 31.08.2019, № 96 від 31.08.2019, № 45 від 31.08.2019, № 81 від 31.08.2019, № 98 від 31.08.2019, № 102 від 31.08.2019, № 93 від 31.08.2019, № 89 від 31.08.2019, № 85 від 31.08.2019, № 104 від 31.08.2019, № 94 від 31.08.2019, № 120 від 31.08.2019, № 119 від 31.08.2019, № 105 від 31.08.2019, № 107 від 31.08.2019, № 49 від 31.08.2019, № 56 від 31.08.2019, № 25 від 19.08.2019, № 37 від 27.08.2019, № 70 від 31.08.2019, № 78 від 31.08.2019, № 100 від 31.08.2019, № 22 від 18.08.2019, № 28 від 20.08.2019, № 60 від 31.08.2019, № 66 від 31.08.2019, № 113 від 31.08.2019, № 21 від 17.08.2019, № 79 від 31.08.2019, № 111 від 31.08.2019, № 118 від 31.08.2019, № 73 від 31.08.2019, № 83 від 31.08.2019, № 71 від 31.08.2019, № 92 від 31.08.2019, № 101 від 31.08.2019, № 24 від 19.08.2019, № 27 від 20.08.2019, № 33 від 23.08.2019, № 34 від 24.08.2019, № 72 від 31.08.2019, № 67 від 31.08.2019, № 68 від 31.08.2019, № 63 від 31.08.2019, № 30 від 21.08.2019, № 53 від 31.08.2019, № 58 від 31.08.2019, № 61 від 31.08.2019, № 103 від 31.08.2019, № 110 від 31.08.2019, № 84 від 31.08.2019, № 97 від 31.08.2019, № 55 від 31.08.2019, № 44 від 31.08.2019, № 76 від 31.08.2019, № 52 від 31.08.2019, № 90 від 31.08.2019, № 99 від 31.08.2019, № 117 від 31.08.2019, № 46 від 31.08.2019, № 114 від 31.08.2019, № 82 від 31.08.2019, № 23 від 19.08.2019, № 29 від 21.08.2019, № 50 від 31.08.2019, № 51 від 31.08.2019, № 59 від 31.08.2019, № 106 від 31.08.2019, № 41 від 31.08.2019, № 54 від 31.08.2019, № 87 від 31.08.2019.

Однак по всіх спробах реєстрації отримано квитанції про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, в яких зазначено, що документ доставлено до ДПС України, проте не прийнято з причини відсутності укладеного з платником договору про визнання електронних документів.

30.09.2019 ГУ ДПС в Одеській області в односторонньому порядку відновило дію договору про визнання електронних документів, у зв`язку із чим Товариством зареєстровано вищезазначені податкові накладні.

Відповідно до п.201.10 ст.200 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Із змісту абз. 14 п. 201.10 Податкового кодексу України вбачається, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватись з врахуванням граничних строків:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 01- 15 календарний день ( включно) календарного місяця - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день ( включно ) календарного місяця - до 15 календарного дня ( включно ) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Аналіз вказаних норм дає підстави дійти висновку, що платник податків зобов`язаний скласти та зареєструвати не пізніше п`ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до п.120-1.1 цієї статті порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого ст.201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (надалі порядок №1246).

Цей Порядок визначає механізм внесення до ЄРПН відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї. Так, згідно з положеннями пунктів 2, 8 Порядку №1246 податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість - постачальником (продавцем) (крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку) відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації. Після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб постачальника (продавця); платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", «Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункти 10, 11 Порядку №1246).

Відповідно до пункту 12 зазначеного Порядку після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться визначені цим пунктом перевірки, за результатами яких формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 14 Порядку №1246).

В Порядку не міститься визначення поняття "реєстрація податкової накладної". Натомість, за визначенням підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК ЄРПН - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Наведені нормативні положення дають підстави для висновку, що в процедурі внесення інформації (відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування) до ЄРПН є дві окремі стадії: 1) надання платником податку на додану вартість податкової накладної (розрахунку коригування); 2) прийняття/неприйняття податкової накладної (розрахунку коригування) та внесення відомостей щодо неї (нього) безпосередньо до ЄРПН. Перша із цих стадій залежить від платника податку на додану вартість і є результатом його дій, тоді як друга - це результат виконання роботи програмного забезпечення, що контролюється ДФС, та/або безпосередніх дій працівників ДФС, на яку (які) платник податку не має впливу.

У цьому контексті встановлена нормою пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК відповідальність платника податку на додану вартість за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу для реєстрації податкової накладної та /або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, у вигляді накладення штрафу може застосовуватися в разі якщо платник податку не надав (не надіслав) податкову накладну (розрахунок коригування) ДФС у строк, встановлений цією статтею.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 10 червня 2019 року у справі №802/1825/16-а та від 12 липня 2019 року у справі №0940/1600/18.

Відповідно до абзацу тринадцятого пункту 201.10 статті 201 ПКУ якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З огляду на матеріали справи, позивачем податкові накладні направлялись для реєстрації в ЄРПН з дотриманням граничних строків, крім податкових накладних № 125 від 30.11.2019, № 151 від 13.12.2019, № 132 від 31.01.2020, які були направлені на реєстрацію несвоєчасно Товариством та що не становить предмет даного спору, однак не зареєстровані не з вини позивача, оскільки це відбулося в результаті безпідставного неприйняття електронних документів за умови чинного договору про визнання електронного документообігу.

При цьому блокування та припинення дії договору про визнання електронних документів в періоді 06.09.19-27.09.19 сталося з ініціативи ГУ ДПС в Одеській області, яке з 30.09.19 поновило дію раніше заблокованого договору про визнання електронних документів, що свідчить про чинність такого договору станом на 06.09.19. Вказаним договором було визначено обов`язок ГУ ДПС в Одеській області, як контролюючого органу, забезпечувати приймання електронних документів Автора у строки, визначені законодавством, та їх обробку, забезпечити відправлення квитанцій на електронну адресу Автора. Відтак, наведені у відзиві доводи сторони відповідача за встановлених судом обставин є неспроможними та свідчать про безпідставне неприйняття контролюючим органом до реєстрації поданих позивачем податкових накладних.

Таким чином, спірні податкові накладні не було зареєстровано у день їх подачі (з пропуском) саме з вини контролюючого органу, через неприйняття надісланих документів, що за встановлених судом обставин мало наслідком неправомірного застосування розміру штрафних санкцій.

При цьому суд враховує, що наслідком встановлення судом невідповідності частини рішення суб`єкта владних повноважень вимогам чинного законодавства є визнання такого акта частково протиправним, при умові, що цю частину може бути ідентифіковано (виокремлено, названо) та що без неї оспорюваний акт в іншій частині (частинах) не втрачає свою цілісність, значення.

Зокрема, частково протиправним можна визнати якусь частину, пункт, речення рішення або рішення в частині нарахування певної суми окремого виду податку чи збору, накладення штрафних (фінансових) санкцій в якійсь сумі (постанова Верховного Суду України від 05.12.2006 у справі № 21-527во06).

Оскільки податкові накладні № 125 від 30.11.2019 на суму 700 грн, № 151 від 13.12.2019 на суму 300 грн, № 132 від 31.01.2020 на суму 1116,67 грн зареєстровані відповідно 19.12.19 (кількість днів затримки 4), 14.01.20 (кількість днів затримки 14), 04.03.20 (кількість днів затримки 18), то контролюючим органом правомірно застосовано штрафні санкції у розмірах 70 грн (10%), 30 грн (10%) та 223,33 грн (20%), а всього 323,33 грн і позивач визнає вказане порушення.

Таким чином, спірне податкове повідомлення-рішення підлягає частковому скасуванню, а позовні вимоги – повному задоволенню.

При цьому суд враховує, що позивач допустив описку в даті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, вказавши « 28.08.2020» замість « 25.08.2020», однак зазначена обставина не впливає на вирішення спору та захист порушених прав позивача.

Судові витрати підлягають розподілу згідно з ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 242-246, 205 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Сім Морів ЛТД» (65125, Одеська область, Овідіопольський район, с. Лиманка, «Радужний» масив, ж/м. «Ульянівка», 15/2, прим. 504; ЄДРПОУ 39249335) до Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) про визнання протиправним та часткове скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 25.08.2020 № 0114565304 в частині застосування штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних в розмірі 21 907,98 грн (двадцять одна тисяча дев`ятсот сім гривень 98 копійок).

Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Сім Морів ЛТД» судовий збір у розмірі 2102 грн (дві тисячі сто дві гривні).

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складання судового рішення.

Суддя І.В. Завальнюк