Рішення № 96794589, 11.05.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2021
Номер справи
300/761/21
Номер документу
96794589
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" травня 2021 р. справа № 300/761/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Могили А.Б., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах, якої діє ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації Івано-Франківської області про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , в інтересах, якої діє ОСОБА_2 , звернулася в суд із позовною заявою до Управління соціального захисту населення Долинської РДА Івано-Франківської області про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивовані тим, що Управлінням соціального захисту населення Долинської РДА Івано-Франківської області протиправно відмовлено у видачі "Посвідчення члена сім`ї загиблого", як вдові ліквідатора першої категорії зі статусом інваліда війни, на підставі п.1 ч.1 ст.10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що ОСОБА_1 є вдовою ліквідатора першої категорії зі статусом інваліда війни третьої групи, померлого через захворювання, пов`язане з виконанням обов`язку військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, внаслідок чого має право на компенсації та пільги, встановлені Законами України "Про статус і захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". На підставі наведеного позивач звернулася до відповідача із заявою про видачу "Посвідчення члена сім`ї загиблого", проте у видачі такого посвідчення її відмовлено. Вказана відмова є упередженою та невмотивованою, оскільки право позивача на соціальний захист також врегульовано нормами Закону України "Про військовий обов`язок та військову службу" та Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, відповідно до якого проти позову заперечив. У відзиві зазначив, що в статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визначено перелік осіб, на яких поширюється чинність цього Закону. Причина смерті чоловіка ОСОБА_1 не пов`язана з захворюванням, одержаним під час перебування на фронті або в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів, а тому підстави для встановлення позивачу статусу члена сім`ї загиблого відсутні. Пунктом 4 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302 чітко встановлено, що "Посвідчення члена сім`ї загиблого" видається особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

У відповіді на відзив представник позивача зазначив аналогічні підстави для задоволення позовних вимог як і в позові. Додатково зазначив, що відповідач помилково вважає не пов`язаність причини смерті чоловіка ОСОБА_3 з захворюванням, одержавим під час перебування на фронті або в період проходження військової служби. Згідно з експертним висновком Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії, захворювання, яке призвело до смерті ОСОБА_4 пов`язане з виконанням обов`язку військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Статус ОСОБА_4 , як військовослужбовця передбачений статтею 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому відмова відповідача у видачі спірного посвідчення є протиправною.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами.

Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.03.2021 в задоволенні клопотання Голови ліквідаційної комісії з припинення юридичної особи публічного права - управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації Л.Ружицько про закриття провадження у справі відмовлено. Допущено процесуальне правонаступництво шляхом заміни відповідача Управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області її правонаступником - Управлінням соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації Івано-Франківської області.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників за наявними матеріалами справи, дослідивши письмові докази, зазначає наступне.

ОСОБА_1 , як вдова інваліда третьої групи, ліквідатора на ЧАЕС першої категорії зі статусом інваліда війни ОСОБА_4 , 07.12.2020 звернулася з заявою до Управління соціального захисту населення Долинської РДА Івано-Франківської області про видачу "Посвідчення члена сім`ї загиблого", відповідно до статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (а.с. 7).

За наслідками розгляду вищевказаної заяви Управлінням соціального захисту населення Долинської РДА Івано-Франківської області, листом від 17.12.2020 № К-468 повідомлено позивачу про відсутність підстав для встановлення їй статусу члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни у відповідності до пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", оскільки смерть її чоловіка - ОСОБА_4 не пов`язана з захворюванням, одержаним під час перебуванням на фронті або в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів (а.с. 8).

Надаючи оцінку правомірності вказаної відмови відповідача зазначає наступне.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-XII.

Згідно статті 4 вказаного Закону ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.

Відповідно до пунктів 1, 2, 9 частини 2 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа:

- військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов`язків військової служби, пов`язаних з перебуванням на фронті в інші періоди, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами;

- осіб начальницького і рядового складу органів Міністерства внутрішніх справ і органів Комітету державної безпеки колишнього Союзу РСР, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України та інших військових формувань, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час виконання службових обов`язків, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, інших уражень ядерними матеріалами;

- осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювань, пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

З огляду на зазначені правові норми обов`язковими умовами, за якими особу можна віднести до інваліда війни, є наявність інвалідності, доказів залучення такої особи до військовослужбовців або до складу формувань Цивільної оборони та отримання інвалідності внаслідок захворювання пов`язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Пунктом 1 частини 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" встановлено, що чинність цього Закону поширюється, зокрема на:

- сім`ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, зазначених у статтях 6 і 7 цього Закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), а також внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів;

- сім`ї військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу, які призивалися на збори військовозобов`язаних Міністерства оборони, органів внутрішніх справ і державної безпеки колишнього Союзу РСР і загинули (померли) під час виконання завдань по охороні громадського порядку при надзвичайних ситуаціях, пов`язаних з антигромадськими проявами;

- сім`ї осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, поліцейських, які загинули або померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час участі в антитерористичній операції, захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.

Судом встановлено, що позивач перебувала у шлюбі з ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 від 27.01.1990, актовий запис №1 (а.с. 13).

Згідно військового квитка від 12.11.1971 № НОМЕР_7 чоловік ОСОБА_1 , з 18.07.1986 по 03.09.1986 виконував обов`язки по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 30 км зоні. Вказаний запис засвідчений військовою частиною 6033 (а.с. 11).

Посвідчення серії НОМЕР_2 від 25.02.2008 підтверджує інвалідність ІІІ групи ОСОБА_4 та право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни. В свою чергу згідно посвідчення серії НОМЕР_3 від 29.08.2019 ОСОБА_4 - особа з інвалідністю ІІІ групи, має право на пільги та компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с. 9).

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що ОСОБА_4 був військовослужбовцем, який з 18.07.1986 по 03.09.1986 виконував обов`язки по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується вищевказаними документами.

Також, відповідно до експертного висновку Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії № 24884, на засіданні №10 від 21.08.2020 встановлено, що захворювання, яке призвело до смерті ОСОБА_4 пов`язане з виконанням обов`язку військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 12).

Факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 від 13.07.2020, актовий запис № 99 (а.с. 10).

Після смерті чоловіка ОСОБА_1 було видано посвідчення дружини померлого громадянина із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих) категорії 1-А від 10.09.2020 № НОМЕР_5 (а.с. 6).

Таким чином, на позивача, як на члена сім`ї (дружину) особи, яка брала участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи поширюються норми Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Відповідно до частини 1 статті 18 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ветеранам війни вручаються посвідчення та нагрудні знаки. Порядок виготовлення та видачі посвідчень і знаків встановлюється Кабінетом Міністрів України та міжнародними договорами, в яких бере участь Україна.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302 затверджено Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни.

Відповідно до пункту 2 Положення № 302 посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", на основі котрого надаються відповідні пільги і компенсації.

Особам з інвалідністю внаслідок війни (стаття 7 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом "Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни" та нагрудний знак "Ветеран війни - особа з інвалідністю внаслідок війни" (абзац 3 пункту 3 Положення №302).

Пунктом 4 Положення №302 визначено, що особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (стаття 10 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом "Посвідчення члена сім`ї загиблого".

В абзаці 2 пункту 7 Положення №302 вказано, що "Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни", "Посвідчення учасника війни" і відповідні нагрудні знаки, "Посвідчення члена сім`ї загиблого" видаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад за місцем реєстрації громадянина.

У відповідності до статті 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

В примітці до статті 10 вказаного Закону із змінами, внесеними згідно із Законом України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 230/96-ВР від 06.06.96 визначено, що тут і надалі до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов`язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

Згідно із статтею 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до І категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, для встановлення пільг і компенсацій, відносяться особи з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу.

Виходячи з аналізу приписів частини 1 статті 10 та частини 2 статті 7 Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" суд зазначає, що статус дружини загиблого ветерана війни для ОСОБА_1 можливий за наявності трьох умов, а саме: загиблий під час ліквідації на ЧАЕС перебував на військовій службі; є належні докази причинного зв`язку ліквідації на ЧАЕС та захворювання, яке стало причиною смерті; є належні докази сімейних зв`язків загиблого військового ліквідатора на ЧАЕС та особи, яка претендує на статус члена сім`ї загиблого.

Враховуючи досліджені вище докази, суд дійшов до висновку, що ОСОБА_3 підтверджено усі умови, які дають право на отримання статусу члена сім`ї загиблого ветерана війни, а тому відмова Управління соціального захисту населення Долинської РДА Івано-Франківської області у видачі їй "Посвідчення члена сім`ї загиблого", як вдові ліквідатора першої категорії зі статусом інваліда війни ОСОБА_4 на підставі п.1 ч.1 ст.10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" є протиправною.

Як наслідок, слід зобов`язати Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації Івано-Франківської області видати "Посвідчення члена сім`ї загиблого" ОСОБА_3 , як особі на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Підсумовуючи наведене вище, суд вважає, що позов ОСОБА_1 , в інтересах, якої діє ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації Івано-Франківської області про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити певні дії підлягає до задоволення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Долинської РДА Івано-Франківської області у видачі ОСОБА_3 "Посвідчення члена сім`ї загиблого", як вдові ліквідатора першої категорії зі статусом інваліда війни ОСОБА_4 на підставі ч.1 ст.10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 03193436, вул. Чорновола, буд. 12, м. Калуш, Івано-Франківська область) видати "Посвідчення члена сім`ї загиблого" ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 , с.Кропивник, Долинський район, Івано-Франківська область), як особі на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя /підпис/ Могила А.Б.