Рішення № 96794531, 11.05.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2021
Номер справи
300/830/20
Номер документу
96794531
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" травня 2021 р. справа № 300/830/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чуприни О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років, скасування рішення №181/03.2 від 19.03.2020 про відмову у перерахунку пенсії за вислугу років, та зобов`язання здійснити перерахунок і виплату пенсії за вислугу років у зв`язку із підвищенням заробітної плати, виходячи із 90 відсотків від суми місячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Івано-Франківської області від 02.03.2020 за №18-166 вих-20, без обмеження її максимального розміру, починаючи з 12.03.2020 з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку, а також виплати різниці між фактично отриманою та перерахованою пенсією,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - відповідач, Головне управління ПФУ в області, орган пенсійного фонду, Управління) про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років, скасування рішення №181/03.2 від 19.03.2020 про відмову у перерахунку пенсії за вислугу років, та зобов`язання здійснити перерахунок і виплату пенсії за вислугу років у зв`язку із підвищенням заробітної плати, виходячи із 90 відсотків від суми місячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Івано-Франківської області від 02.03.2020 за №18-166 вих-20, без обмеження її максимального розміру, починаючи з 12.03.2020 з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку, а також виплати різниці між фактично отриманою та перерахованою пенсією.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він з вересня 2002 року перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі статті 50-1 відповідно до Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 12.07.2001 за №2663-111 у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. Позивач вказує, що рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 у справі №7-р (ІІ) 2019 відновлено порядок перерахунку пенсій призначених працівникам прокуратури відповідно до частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" у первинній редакції. У зв`язку із вказаним та з метою здійснення перерахунку пенсії, ОСОБА_1 12.03.2020 звернувся до органу пенсійного фонду із відповідною заявою та довідкою про заробітну плату, виданою прокуратурою Івано-Франківської області станом на 06.09.2017. Втім у відповідь на дане звернення позивача про перерахунок пенсії на підставі отриманої довідки та рішення Конституційного Суду України (надалі по тексту також - Суд) від 13.12.2019 за №7-(ІІ)/2019, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області безпідставно та протиправно прийняло рішення про відмову у здійсненні такого перерахунку, мотивуючи тим, що особам, яким призначено пенсію до 13.12.2019 (дня прийняття рішення Судом) перерахунок пенсії не проводиться.

ОСОБА_1 вважає помилковою позицію відповідача про зміну законодавчого регулювання спірних правовідносин на підставі рішення Суду, за змістом яких лише чергове підвищення заробітної плати для працівників прокуратури після 13.12.2019 (дня прийняття рішення Конституційним Судом України), якого (підвищення) за аргументами Управління не мало місце, стане правовою підставою для звернення останніх до органу пенсійного фонду із заявами про перерахунок пенсії. При цьому, позивач вказує на чергове підвищення заробітної плати, яке для працівників прокуратури Урядом України проведено ще в 2017 році, і за показниками якого і було видано ОСОБА_1 довідку для перерахунку пенсії. При такому перерахунку пенсії, як наголошує позивач, працівникам прокуратури має застосовуватись норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках від заробітної плати без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії. Вважаючи відмову органу пенсійного фонду протиправною та посилаючись на звуження змісту і обсягу існуючих прав, ОСОБА_1 просив позов задовольнити в повному обсязі.

Івано-Франківським окружним адміністративним судом ухвалою від 17.04.2020 (а.с.18-20 том І) відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

На виконання вимог ухвали суду від 17.04.2020, відповідач направив супровідним листом від 07.05.2020 за №0900-0804-8/6536 витребувані докази, зокрема, копію пенсійної справи ОСОБА_1 , які надійшли на адресу суду 12.05.2020 (а.с.24-212 том І).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву від 08.05.2020 за №0900-0804-8/6646, який надійшов на адресу суду 14.05.2021 із відповідними письмовими доказами (а.с.230-235, 236-239 том І). Відповідач не погоджується з доводами ОСОБА_1 викладеними у позовній заяві, та вказує на їх безпідставність і необґрунтованість з огляду на наступні обставини. Зокрема зазначено, що позивачу з 09.09.2002 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 за №1789-ХІІ у розмірі 90% від суми місячного заробітку. ОСОБА_1 12.03.2020 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з більшого заробітку згідно Закону України "Про прокуратуру", до якої долучив довідку №18-166 вих-20 від 2 березня 2020 року. Відділом з питань перерахунків пенсії №7 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області розглянуто заяву та 19.03.2020 прийнято рішення №171/2287/1 про відмову в даному перерахунку пенсії за вислугу років. Станом на час призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені частиною 12 та частиною 17 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ. Надалі, 14.10.2014 прийнято новий Закон України "Про прокуратуру" №1697-VII, який набрав чинності з 15.07.2015. Із набранням чинності Законом 1697-VII положення, щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №1789-ХІІ втратили чинність. Порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури урегульовано статтею 86 Закону №1697-VII. Зокрема, частина 20 статті 86 Закону №1697-VII у редакції Закону №76-VIII від 28.12.2014 передбачала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України. Частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 за №1697-VI зі змінами визнана неконституційною і втрачає чинність саме з дня ухвалення Конституційним Судом України відповідного рішення, а саме з 13.12.2019. Однак, відсутність визначених Урядом умов та порядку перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій зумовила неможливість проведення перерахунку пенсії позивачеві. На час розгляду заяви позивача від 12.03.2020 про перерахунок пенсії, підставою відмови є постанова Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" від 11.12.2019 за №1155, яка набрала чинності з 01.01.2020, та якою затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур, де пунктом 7 цієї постанови встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру". У зв`язку із прийняттям даної постанови права на перерахунок у позивача не виникло, оскільки нею встановлено заборону на проведення перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру" у зв`язку із зміною розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою. Тому, призначені працівникам прокуратури пенсії можуть перераховуватися лише у зв`язку з черговим підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам після 13.12.2019 (дня прийняття рішення Конституційним Судом України), і таким, що не буде містити заборону на проведення перерахунку призначених згідно із Законом України "Про прокуратуру" пенсій. Враховуючи наведене, просить у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Виконуючи ухвалу суду від 17.04.2020, відповідач 14.05.2020 подав також в суд письмові пояснення від 08.05.2020 за №0900-0804-8/6647 про юридичні і фактичні причини, які слугували у оформленні листа-відповіді №181/03.2 від 19.03.2020 щодо відсотку від суми місячної заробітної плати працівника органу і установи прокуратури, із якого обчислювалась пенсія ОСОБА_1 , а також в частині причин неможливості застосування Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 за №7-р(ІІ)/2019 та задоволення заяви позивача від 12.03.2020 (а.с.214-229 том І).

Ухвалою суду від 21.05.2020 повернуто без розгляду клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, заявлене у відзиві на позов від 08.05.2020 за №0900-0804-8/6646, про розгляд у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін адміністративної справи №300/830/20 (а.с.241-243 том І).

25.05.2020 ухвалою суду відмовлено в задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 18.05.2020 за №0900-0804-8/7472 про зупинення провадження у адміністративній справі №300/830/20 (а.с.245-248 том І, а.с.1-3 том ІІ).

Позивач, направив поштовим зв`язком відповідь на відзив від 23.05.2020, яка надійшла на адресу суду 25.05.2020. ОСОБА_1 заперечуючи доводи відповідача, поряд з іншим, зазначив, що внесені зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ, в частині зменшення розміру пенсії у відсотках та встановлення у статті 86 нового Закону України "Про прокуратуру" №1697-VІІ розміру пенсії у 60%, стосується порядку призначення пенсій прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення і аж ніяк не стосуються перерахунку раніше вже призначених пенсій (а.с.15-23 том ІІ).

В свою чергу, відповідач подав суду 01.06.2020 заперечення на відповідь на відзив від 28.05.2020 за №0900-0804-8/8587, в якому Управління наводить обґрунтування щодо правомірності рішення про відмову у перерахунку пенсії позивача. За доводами органу пенсійного фонду, безпідставним є звернення позивача за перерахунком пенсії згідно заяви від 12.03.2020 із застосуванням схем посадових окладів працівників органів прокуратури на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №657 (а.с.26-44 том ІІ).

Зважаючи на встановлену судом відповідність адміністративної справи №300/830/20 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області ознакам типової справи по відношенню до зразкової справи №560/2120/20, провадження в якій відкрито Верховним Судом 20.05.2020, та враховуючи подане відповідачем 04.06.2020 клопотання за №0900-0804-8/8969 від 01.06.2020 (а.с.45-47 том ІІ), Івано-Франківським окружним адміністративним судом 09.06.2020 постановлено ухвалу про зупинення провадження у даній справі до набрання чинності рішення Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду у зразковій справі №560/2120/20 (провадження Пз/9901/9/20), ухваленого 14.09.2020 (а.с.49-51 том ІІ).

З відомостей, оприлюднених у Єдиному державному реєстрі судових рішень (http://reestr.court.gov.ua/Review/95177444) судом встановлено, що Великою Палатою Верховного Суду в результаті розгляду апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 вересня 2020 року, ухвалено постанову від 20 січня 2021 року, згідно із резолютивною частиною якої, апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишено без задоволення. Рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 вересня 2020 року у зразковій справі №560/2120/20 (провадження Пз/9901/9/20), залишено без змін. З урахуванням наведеного, рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 вересня 2020 року набрало законної сили 20 січня 2021 року. Вищевказану постанову у повному обсязі Великою Палатою Верховного Суду оприлюднено у Єдиному державному реєстрі судових рішень 1 березня 2021 року.

Відтак, зважаючи на вищенаведені обставини, 23.03.2021 судом постановлено ухвалу про поновлення провадження у справі (а.с.56 том І).

Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), вивчивши доводи адміністративного позову та письмових пояснень, відзиву на позовну заяву, та відповіді на відзив, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, судом встановлено наступні обставини.

ОСОБА_1 з 09.09.2002 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 за №1789-ХІІ, у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати (а.с.26 том І).

Згідно пояснень відповідача, органом пенсійного фонду здійснювались відповідні перерахунки пенсії позивача, виходячи із більшого заробітку на підставі поданих позивачем заяв.

Так, згідно розпорядження №172965 від 26.10.2012 управлінням Пенсійного фонду України в м. Коломия та Коломийському районі згідно наданої позивачем заяви від 23.10.2012 і довідки №18 (289) вих.12 від 16.10.2012, виданої прокуратурою Івано-Франківської області про заробітну плату працюючого на відповідній посаді прокурора станом на 14 червня 2012 року, позивачу здійснено перерахунок пенсії з 1 липня 2012 року, виходячи з розміру 80 відсотків від суми заробітної плати, що зазначена у довідці, на підставі статті 50-1 Закону №1789-ХІІ з урахуванням змін, внесених Законом України від 8 липня 2011 року №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (а.с.152, 155, 157 том І).

22.04.2016 ОСОБА_1 звернувся із заявою до Коломийського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 за №1013 "Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", та долучив довідку прокуратури Івано-Франківської області №18-157 вих-16 від 10.03.2016 (а.с.196, 223 том І). Однак органом пенсійного фонду листом від 10.05.2016 за №80/С-15 відмовлено позивачу у такому перерахунку (а.с.225-226 том І).

Постановою Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 06.07.2016 у справі №346/3323/16-а визнано неправомірними дії Коломийського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку розміру пенсії за вислугу років згідно постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013. Зобов`язано провести перерахунок і здійснювати виплати пенсії ОСОБА_1 за вислугу років у відповідності до вимог статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" у редакції від 05.11.1991 за №1789-ХІІ, у розмірі 90 відсотків від місячної заробітної плати зазначеної у довідці, виданої 10 березня 2016 року прокуратурою Івано-Франківської області №18-147вих.-16, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013, без обмежень її максимального розміру, а також виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.04.2016 (http://reestr.court.gov.ua/Review/64458336).

Ухвалою Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 11.11.2016 виправлено допущену описку у постанові від 06.07.2016, прийняту за результатом розгляду справи №346/3323/16-а (http://reestr.court.gov.ua/Review/62633814).

На виконання постанови Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 06.07.2016 у справі №346/3323/16-а, яка набрала законної сили 17.07.2016, Коломийським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90 відсотків від місячної заробітної плати зазначеної у довідці, виданій прокуратурою Івано-Франківської області від 10.03.2016 № 18-157 вих.-16, без обмеження її максимального розміру та виплачено різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.04.2016 (а.с.182 том І).

У зв`язку із ухваленням Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 у справі №7-р (ІІ) 2019, яким відновлено порядок перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури відповідно до частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" у первинній редакції, ОСОБА_1 12.03.2020 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, до якої долучив довідку прокуратури Івано-Франківської області №18-166 вих-20 від 02.03.2020 (а.с.221, 222 том І).

За результатом розгляду поданої позивачем заяви, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 19.03.2020 прийнято рішення №171/2287/1 про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років (а.с.219-220 том І). У вказаному рішенні позивачу роз`яснено, що підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі поданої довідки про розмір заробітної плати немає, оскільки перерахунок пенсії проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури після 13.12.2019, чого не відбулось. Натомість, постановою Кабінету Міністрів України "Про умови праці прокурорів" від 11.12.2019 за №1155, яка набрала чинності з січня 2020 року затверджено схему посадових окладів прокурорів, пунктом 7 якої встановлено, що зміна розміру посадових окладів для працівників прокуратури, передбачена цією постановою не є підставою для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про прокуратуру".

Вважаючи протиправною відмову відповідача у перерахунку пенсії позивача, з метою захисту своїх порушених прав та інтересів, ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду, ставлячи вимогу про скасування рішення від 19.03.2020 за №171/2287/1 про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років, зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років згідно з довідки прокуратури Івано-Франківської області за №18-166 вих-20 від 02.03.2020 відповідно до вимог статті 86 Закону України ''Про прокуратуру'', починаючи з 12.03.2020 з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження максимальним розміром, та з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку до виникнення обставин, з якими закон пов`язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступних підстав та мотивів.

При розгляді даної адміністративної справи суд враховує правові висновки, викладені в рішенні Верховного Суду від 14.09.2020 у зразковій справі №560/2120/20 (№Пз/9901/9/20) - про перерахунок пенсій прокурорів відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 за №7-р(II)/2019, залишеного без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 20.01.2021. В такому рішенні суду касаційної інстанції визначено ознаками цієї типової справи є: а) позивач - особа, яка отримує пенсію, призначену відповідно до Закону №1789-ХІІ або Закону №1697-VII; б) відповідач-територіальні органи Пенсійного фонду України; в) предмет спору - вимога зобов`язати відповідача перерахувати пенсію відповідно до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ або статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII; г) звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії після 13.12.2019. Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду з позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України з вимогами перерахувати пенсію відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ або статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII після ухвалення Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 за №7-р(II)/2019.

Оскільки правовідносини зразкової та цієї справи регулюються одними й тими ж нормами права, та мають подібний предмет, дана справа є типовою по відношенню до зразкової справи, в силу приписів частини 3 статті 291 КАС України, при розгляді даної справи суд враховує правові висновки Верховного Суду та Великої Палати Верховного Суду, викладені у рішеннях за результатами розгляду зразкової справи.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина 1 статті 46 Конституції України).

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Призначені працівникам прокуратури пенсії, в силу вимог частини 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII від 05.11.1991, в редакції чинній до 28.12.2014 (надалі по тексту, також - Закон №1789-XII), перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 за №76-VIII частину 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

Так, відповідно до частини 20 статті 86 (у первинній редакції) Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 за №1697-VII (надалі по тексту також - Закон №1697-VII), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Таким чином, первинна редакція частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 за №1697-VII та частина 17 (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII від 05.11.1991 містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Розділ XII "Прикінцеві положення" Закону №1697-VII щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у тому числі стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15.07.2015. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон України "Про прокуратуру" №1789-XII (крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу 1 частини 2 статті 46-2, статті 47, частини 1 статті 49, частини 5 статті 50, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, частини 3 статті 51-2, статті 53 Закону щодо класних чинів).

Починаючи з 01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 за №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", яким, поряд з іншим, внесено зміни, а саме: частину 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.2011 (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України"; частину 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 за №1697-VII (яка набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: "20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 за №7-р(ІІ)/2019 положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 за №1697-VII визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

У пункті 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 за №7-р(ІІ)/2019 визначено, що положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 за №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відтак, положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII втратили чинність 13.12.2019.

Приписами частини 1 статті 97 Закону України "Про Конституційний Суд України" передбачено, що Суд у рішенні, висновку може встановити порядок і строки їх виконання.

Конституційний Суд України у пункті 3 резолютивної частини рішення від 13.12.2019 за №7-р(ІІ)/2019 установив такий порядок його виконання:

- частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення (з 13 грудня 2019 року);

- частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Беручи до уваги вказані обставини, з 13.12.2019, тобто з дати ухвалення Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 за №7-р(ІІ)/2019, у Законі України "Про прокуратуру" 14.10.2014 за №1697-VII відсутня вимога про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.

При цьому, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури з 13.12.2019 є підвищення саме заробітної плати відповідної категорії працівників.

З огляду на наведені положення законодавства, реалізація позивачем наявного у нього права на перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років має бути здійснена відповідачем за дотримання таких вимог, як звернення до управління пенсійного фонду з відповідною заявою та подання документів, підтверджуючих розмір заробітної плати за відповідною посадою.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач звертався до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області із заявою щодо перерахунку пенсії за вислугу років до якої долучив довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), яка враховується для перерахунку пенсій виданої прокуратурою Івано-Франківської області №18-166 вих-20 від 02.03.2020 (а.с.222 том І). Така довідка складена уповноваженим органом, містить обов`язкові реквізити: дату та вихідний номер, підписана відповідальними посадовими особами.

Суд не погоджується із доводами відповідача про те, що постанова Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" від 11.12.2019 за №1155 не є підставою для перерахунку пенсій, які призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру" та зазначає наступне.

За змістом довідки прокуратури Івано-Франківської області, її видано відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 за №7-(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", положення якої жодних обмежень щодо проведення перерахунку пенсій прокурорам не містить, на відміну від приписів постанови Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" від 11.12.2019 за №1155.

Варто відзначити, протягом усього періоду дії статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 за №1697-VII, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.

Крім того, Верховний Суд у постанові від 24.04.2019 (справа № 826/8546/18) звернув увагу на те, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 за №1697-VII покладено саме на Уряд.

Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.

Реалізація такого права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019.

Згідно висновків Верховного Суду у рішенні по зразковій справі, твердження Пенсійного органу про той факт, що для реалізації пенсіонерами права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону №1697-VІІ, обов`язковою умовою є прийняття Урядом нової постанови про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, є хибним з огляду на те, що на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. І така нерівність має усуватись Пенсійним Фондом України шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13.12.2019.

Окрім того, Суд звернув увагу на те, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення Уряду і є рішенням про "підвищення заробітної плати прокурорським працівникам".

Отже, позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону №1697-VII на підставі довідки прокуратури Івано-Франківської області №18-166 вих-20 від 02.03.2020.

Відповідно до правового висновку, сформованого Верховним Судом в рішенні від 14.09.2020 у зразковій справі №560/2120/20 (№Пз/9901/9/20) перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії; відповідно до частини 20 статті 86 Закону №1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, які тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Частина 20 статті 86 Закону №1697-VII, як вже зазначено вище, набрала чинності з 13.12.2019, а тому Верховний Суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 13.12.2019. Поширення дванадцятимісячного періоду або будь-якого іншого періоду в цьому випадку є неможливим.

З урахуванням вказаного правового висновку Верховного Суду у зразковій справі, з метою належного, повного та ефективного захисту порушених прав позивача, перерахунок пенсії ОСОБА_1 у даній справі слід здійснити з 13.12.2019, а не з 12.03.2020 як помилково вважає позивач.

Надаючи оцінку вимогам позивача про здійснення перерахунку пенсії виходячи з 90% розміру місячної заробітної плати, що враховується для розрахунку пенсії, та здійснення її виплати без обмеження максимальним розміром, суд також зважає на позицію Верховного Суду у зразковій справі, згідно із якою, ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №657. Відповідно, питання в частині відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.

Як слідує із матеріалів справи, відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив останньому у здійсненні перерахунку пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури після 13.12.2019. Відтак спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і про наявність чи відсутність підстав для обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.

Також, відповідач не ухвалював рішення про перерахунок призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

Враховуючи те, що судовому захисту підлягають виключно порушені права чи інтереси особи, а не ті, які ймовірно будуть порушені у майбутньому, в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в частині зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження максимального розміру, а також щодо подальшої виплати пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку, зважаючи на їх передчасність, слід відмовити.

Згідно вимог частини 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Як слідує із змісту позовних вимог, ОСОБА_1 , поряд з іншим, просить скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про відмову у перерахунку пенсії за вислугу років від 19.03.2020 за №181/03.2.

Втім суд звертає увагу позивача на те, що лист відповідача від 19.03.2020 за №181/03.2, який позивач вважає рішенням про відмову у перерахунку пенсії носить інформаційний характер та являється листом-відповіддю. При цьому саме рішенням, яким ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії за вислугу років слід вважати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про відмову у перерахунку пенсії позивача за вислугу років від 19.03.2020 за №171/2287/1 (а.с.219-220 том І).

Відтак, для ефективного захисту права ОСОБА_1 щодо перерахунку пенсії, на переконання суду, підлягає скасуванню рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про відмову у перерахунку пенсії за вислугу років від 19.03.2020 за №171/2287/1, яким відмовлено позивачу у спірному перерахунку його пенсії.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, висновків Верховного Суду та Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №560/2120/20, суд дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.

При цьому, слід визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії позивачу за вислугу років, скасувати рішення про відмову у перерахунку пенсії за вислугу років від 19.03.2020 за №171/2287/1 та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 13.12.2019 перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до вимог статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 за №1697-VII на підставі довідки прокуратури Івано-Франківської області №18-166 вих-20 від 02.03.2020, з урахуванням фактично отриманих сум пенсії.

Решта доводів сторін висновків суду та рішення по суті спору не змінюють.

Будь-яких належних та допустимих доказів на спростування доводів позивача та вказаних висновків суду, відповідач не надав.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд вжив всіх заходів на з`ясування обставин, які мають значення для даної справи, в тому числі витребував додаткові докази з власної ініціативи (а.с.18-20 том І).

Оцінюючи в сукупності обставини справи та враховуючи вищенаведені положення, суд робить висновок про наявність правових підстав для часткового задоволення позову.

Разом з цим, стосовно прохання позивача встановити судовий контроль за виконанням даного рішення, суд вказує на таке.

Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах врегульовано, зокрема, статтею 382 КАС України. Так, згідно з частинами 1 та 2 цієї статті Кодексу суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Зі змісту вищенаведених положень Кодексу адміністративного судочинства України слідує, що суд наділений повноваженням встановити судовий контроль за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі.

Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов`язання подати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання рішення суду, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.

При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним повноваженням суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об`єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.

Проаналізувавши наведені норми права та встановлені обставини, суд дійшов висновку про відсутність об`єктивних підстав для встановлення судового контролю за виконанням даного рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду, так як судом не встановлено обставин відмови зі сторони відповідача у добровільному виконанні судового рішення, чи зволікання у його виконанні, після набрання ним законної сили, а отже вимога ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням вказаного рішення суду, не підлягає до задоволення.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд зазначає, що позивачем за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру сплачено судовий збір в розмірі 840,80 гривень, підтвердженням чого є наявна в матеріалах справи квитанція №0.0.1672629012.1 від 10.04.2020 (а.с.1).

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Відтак, підлягають стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 630,60 гривень, що пропорційно становить 75 відсотків задоволених позовних вимог від загального розміру сплаченого судового збору.

Сторонами не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов`язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до вимог частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 за №1697-VII, у первинній редакції, із заробітку, згідно з довідки прокуратури Івано-Франківської області №18-166 вих-20 від 02.03.2020.

Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №171/2287/1 від 19.03.2020 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років із заробітку, згідно з довідки прокуратури Івано-Франківської області №18-166 вих-20 від 02.03.2020.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області починаючи з 13.12.2019 провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням фактично отриманих сум пенсії за вислугу років, у зв`язку з підвищенням заробітної плати на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №567 та відповідно до частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 за №1697-VII, у первинній редакції, згідно з довідки прокуратури Івано-Франківської області №18-166 вих-20 від 02.03.2020.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 630 (шістсот тридцять) гривень 60 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), АДРЕСА_1 );

відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088), вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, 76018.

Суддя /підпис/ Чуприна О.В.