
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" травня 2021 р. справа № 300/2441/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чуприни О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років, скасування рішення №3 від 20.03.2020 про відмову у перерахунку пенсії за вислугу років, та зобов`язання здійснити перерахунок і виплату пенсії за вислугу років, з урахуванням фактично отриманих сум пенсії у зв`язку із підвищенням заробітної плати, згідно довідки прокуратури Івано-Франківської області від 02.03.2020 за №18-156 вих-20, без обмеження її максимального розміру, починаючи з 13.12.2019 з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку, а також виплати різницю між фактично отриманою та перерахованою пенсією,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - відповідач, Головне управління ПФУ в області, орган пенсійного фонду) про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років, скасування рішення №3 від 20.03.2020 про відмову у перерахунку пенсії за вислугу років, та зобов`язання здійснити перерахунок і виплату пенсії за вислугу років, з урахуванням фактично отриманих сум пенсії у зв`язку із підвищенням заробітної плати, згідно довідки прокуратури Івано-Франківської області від 02.03.2020 за №18-156 вих-20, без обмеження її максимального розміру, починаючи з 13.12.2019 з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку, а також виплати різницю між фактично отриманою та перерахованою пенсією.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він з 01.03.2006 перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі статті 50-1 відповідно до Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 12.07.2001 за №2663-ІІІ у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. Позивач вказує, що рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 у справі №7-р (ІІ) 2019 відновлено порядок перерахунку пенсій призначених працівникам прокуратури відповідно до частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" у первинній редакції. У зв`язку із вказаним та з метою здійснення перерахунку пенсії, ОСОБА_1 03.03.2020 звернувся до органу пенсійного фонду із відповідною заявою та довідкою про заробітну плату, виданою прокуратурою Івано-Франківської області станом на 06.09.2017. Втім у відповідь на дане звернення позивача про перерахунок пенсії на підставі отриманої довідки та рішення Конституційного Суду України (надалі по тексту також - Суд) від 13.12.2019 за №7-(ІІ)/2019, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області безпідставно та протиправно прийняло рішення про відмову у здійсненні такого перерахунку, мотивуючи тим, що особам, яким призначено пенсію до 13.12.2019 (дня прийняття рішення Судом) перерахунок пенсії не проводиться. ОСОБА_1 вважає помилковою позицію відповідача про зміну законодавчого регулювання спірних правовідносин на підставі рішення Суду, за змістом яких лише чергове підвищення заробітної плати для працівників прокуратури після 13.12.2019 (дня прийняття рішення Конституційним Судом України), якого (підвищення) за аргументами Управління не мало місце, стане правовою підставою для звернення останніх до органу пенсійного фонду із заявами про перерахунок пенсії. При цьому, позивач вказує на чергове підвищення заробітної плати, яке для працівників прокуратури Урядом України проведено ще в 2017 році, і за показниками якого і було видано ОСОБА_1 довідку для перерахунку пенсії. При такому перерахунку пенсії, як наголошує позивач, працівникам прокуратури має застосовуватись норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках від заробітної плати без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії. Вважаючи відмову органу пенсійного фонду протиправною та посилаючись на звуження змісту і обсягу існуючих прав, ОСОБА_1 просив позов задовольнити в повному обсязі.
Івано-Франківським окружним адміністративним судом ухвалою від 28.09.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.18-20).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву від 08.10.2020 за №0900-0803-8/18837, який надійшов на адресу суду 13.10.2020 (а.с.30-34). Відповідач не погоджується з доводами ОСОБА_1 , викладеними у позовній заяві, та вказує на їх безпідставність і необґрунтованість з огляду на наступні обставини. Зокрема зазначено, що позивачу з 01.03.2006 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 за №1789-ХІІ у розмірі 90% від суми місячного заробітку. ОСОБА_1 03.03.2020 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з більшого заробітку згідно Закону України "Про прокуратуру", до якої долучив довідку №18-156 вих-20 від 2 березня 2020 року. Відділом з питань перерахунків пенсії №11 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області розглянуто заяву та 20.03.2020 прийнято рішення №3 про відмову в даному перерахунку пенсії за вислугу років. Станом на час призначення пенсії позивачу порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені частиною 12 та частиною 17 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ. Надалі, 14.10.2014 прийнято новий Закон України "Про прокуратуру" №1697-VII, який набрав чинності з 15.07.2015. Із набранням чинності Законом 1697-VII положення, щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №1789-ХІІ втратили чинність. Порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури урегульовано статтею 86 Закону №1697-VII. Зокрема, частина 20 статті 86 Закону №1697-VII у редакції Закону №76-VIII від 28.12.2014 передбачала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України. Частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 за №1697-VI зі змінами визнана неконституційною і втрачає чинність саме з дня ухвалення Конституційним Судом України відповідного рішення, а саме з 13.12.2019. Однак, відсутність визначених Урядом умов та порядку перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій зумовила неможливість проведення перерахунку пенсії позивачеві. На час розгляду заяви позивача від 12.03.2020 про перерахунок пенсії, підставою відмови є постанова Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" від 11.12.2019 за №1155, яка набрала чинності з 01.01.2020, та якою затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур, де пунктом 7 цієї постанови встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру". У зв`язку із прийняттям даної постанови права на перерахунок у позивача не виникло, оскільки нею встановлено заборону на проведення перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру" у зв`язку із зміною розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою. Тому, призначені працівникам прокуратури пенсії можуть перераховуватися лише у зв`язку з черговим підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам після 13.12.2019 (дня прийняття рішення Конституційним Судом України), і таким, що не буде містити заборону на проведення перерахунку призначених згідно із Законом України "Про прокуратуру" пенсій. Враховуючи наведене, просить у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Зважаючи на встановлену судом відповідність адміністративної справи №300/2441/20 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області ознакам типової справи по відношенню до зразкової справи №560/2120/20, провадження в якій відкрито Верховним Судом 20.05.2020, та зважаючи на подане відповідачем 12.10.2020 клопотання за №0900-0803-8/18821 від 08.10.2020 (а.с.26-28), Івано-Франківським окружним адміністративним судом 13.10.2020 постановлено ухвалу про зупинення провадження у даній справі до набрання чинності рішення Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду у зразковій справі №560/2120/20 (провадження Пз/9901/9/20), ухваленого 14.09.2020 (а.с.37-39).
На виконання вимог ухвали суду від 28.09.2020, відповідач 15.10.2020 подав, через канцелярію суду письмові пояснення від 13.10.2020 за №0900-0803-8/19154 про юридичні і фактичні причини, які слугували у оформленні рішення №3 від 20.03.2020, щодо відсотку від суми місячної заробітної плати працівника органу і установи прокуратури, із якого обчислювалась пенсія ОСОБА_1 , а також в частині юридичних і фактичних причин неможливості застосування Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 за №7-р(ІІ)/2019 та задоволення заяви позивача від 03.03.2020, в тому числі долучив витребувані докази (а.с.41-43, 44-193).
З відомостей, оприлюднених у Єдиному державному реєстрі судових рішень (http://reestr.court.gov.ua/Review/95177444) судом встановлено, що Великою Палатою Верховного Суду в результаті розгляду апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 вересня 2020 року, ухвалено постанову від 20 січня 2021 року, згідно із резолютивною частиною якої, апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишено без задоволення. Рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 вересня 2020 року у зразковій справі №560/2120/20 (провадження Пз/9901/9/20), залишено без змін. З урахуванням наведеного, рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 вересня 2020 року набрало законної сили 20 січня 2021 року. Вищевказану постанову у повному обсязі Великою Палатою Верховного Суду оприлюднено у Єдиному державному реєстрі судових рішень 1 березня 2021 року.
Відтак, зважаючи на вищенаведені обставини, 05.04.2021 судом постановлено ухвалу про поновлення провадження у справі (а.с.202).
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), вивчивши доводи адміністративного позову та письмових пояснень, відзиву на позовну заяву, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, судом встановлено наступні обставини.
ОСОБА_1 з 01.03.2006 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 за №1789-ХІІ, у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати (а.с.44, 46).
Як свідчать матеріали справи органом пенсійного фонду здійснювались відповідні перерахунки пенсії позивача, виходячи із більшого заробітку на підставі поданих позивачем заяв (а.с.83, 84, 85, 117, 118, 127).
Поряд із вказаним, ОСОБА_1 у 2016 році звернувся із заявою до Долинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 за №1013 "Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", та долучив довідку прокуратури Івано-Франківської області від 14.03.2016 за №18-184 вих-16 (а.с.136). Однак органом пенсійного фонду 08.04.2016 відмовлено позивачу у такому перерахунку.
Постановою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 17.05.2016 у справі №343/946/16-а визнано протиправними дії Долинського об`єднаного УПФУ в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури та зобов`язано провести перерахунок і виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 та статті 50-1 ЗУ "Про прокуратуру" від 05.11.1991 за №1789-ХІІ, виходячи з розміру 90 відсотків від суми місячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Івано-Франківської області №18-184 вих-16 від 14.04.2016 без обмеження граничного розміру пенсії з 30.03.2016 (http://reestr.court.gov.ua/Review/57825360).
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.08.2016 апеляційну скаргу Долинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Долинського районного суду Івано-Франківської області від 17.05.2016 у справі №343/946/16-а (провадження № 2-а/0343/66/16) повернуто апелянту (http://reestr.court.gov.ua/Review/59678668).
Долинський районний суд Івано-Франківської області ухвалою від 28.09.2016 (а.с.139) відмовив в задоволенні заяви начальника Долинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про роз`яснення постанови Долинського районного суду від 17.05.2016 року у справі №343/946/16-а (http://reestr.court.gov.ua/Review/61577664).
На виконання постанови Долинського районного суду Івано-Франківської області від 17.05.2016 у справі №343/946/16-а, Долинським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90 відсотків від місячної заробітної плати зазначеної у довідці, виданій прокуратурою Івано-Франківської області №18-184 вих-16 від 14.04.2016, без обмеження її максимального розміру (а.с.146).
У зв`язку із ухваленням Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 у справі №7-р (ІІ) 2019, яким відновлено порядок перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури відповідно до частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" у первинній редакції, ОСОБА_1 03.03.2020 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії, до якої долучив нову довідку прокуратури Івано-Франківської області №18-156 вих-20 від 02.03.2020 (а.с.188, 189).
За результатом розгляду поданої позивачем заяви, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 20.03.2020 прийнято рішення №3 про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років (а.с.190-191). У вказаному рішенні ОСОБА_1 роз`яснено, що підстав для проведення перерахунку пенсії на основі поданої довідки про розмір заробітної плати немає, оскільки перерахунок пенсії проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури після 13.12.2019, чого не відбулось. Натомість, постановою Кабінету Міністрів України "Про умови праці прокурорів" від 11.12.2019 за №1155, яка набрала чинності з січня 2020 року затверджено схему посадових окладів прокурорів, пунктом 7 якої встановлено, що зміна розміру посадових окладів для працівників прокуратури, передбачена цією постановою не є підставою для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про прокуратуру".
Вважаючи протиправною відмову відповідача у перерахунку пенсії позивача, з метою захисту своїх порушених прав та інтересів, ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду, ставлячи вимогу про скасування рішення від 20.03.2020 за №3 про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років, зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років згідно з довідкою прокуратури Івано-Франківської області за №18-156 вих-20 від 02.03.2020 відповідно до вимог статті 86 Закону України ''Про прокуратуру'', починаючи з 13.12.2019, з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку до виникнення обставин, з якими закон пов`язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступних підстав та мотивів.
При розгляді даної адміністративної справи суд враховує правові висновки, викладені в рішенні Верховного Суду від 14.09.2020 у зразковій справі №560/2120/20 (№Пз/9901/9/20) - про перерахунок пенсій прокурорів відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 за №7-р(II)/2019, залишеного без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 20.01.2021. В такому рішенні суду касаційної інстанції визначено ознаками цієї типової справи є: а) позивач - особа, яка отримує пенсію, призначену відповідно до Закону №1789-ХІІ або Закону №1697-VII; б) відповідач-територіальні органи Пенсійного фонду України; в) предмет спору - вимога зобов`язати відповідача перерахувати пенсію відповідно до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ або статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII; г) звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії після 13.12.2019. Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду з позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України з вимогами перерахувати пенсію відповідно до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ або статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII після ухвалення Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 за №7-р(II)/2019.
Оскільки правовідносини зразкової та цієї справи регулюються одними й тими ж нормами права, та мають подібний предмет, дана справа є типовою по відношенню до зразкової справи, в силу приписів частини 3 статті 291 КАС України, при розгляді даної справи суд враховує правові висновки Верховного Суду та Великої Палати Верховного Суду, викладені у рішеннях за результатами розгляду зразкової справи.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина 1 статті 46 Конституції України).
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Призначені працівникам прокуратури пенсії, в силу вимог частини 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII від 05.11.1991, в редакції чинній до 28.12.2014 (надалі по тексту, також - Закон №1789-XII), перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 за №76-VIII частину 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
Так, відповідно до частини 20 статті 86 (у первинній редакції) Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 за №1697-VII (надалі по тексту також - Закон №1697-VII), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Таким чином, первинна редакція частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 за №1697-VII та частина 17 (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII від 05.11.1991 містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.
Розділ XII "Прикінцеві положення" Закону №1697-VII щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у тому числі стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15.07.2015. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон України "Про прокуратуру" №1789-XII (крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу 1 частини 2 статті 46-2, статті 47, частини 1 статті 49, частини 5 статті 50, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, частини 3 статті 51-2, статті 53 Закону щодо класних чинів).
Починаючи з 01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 за №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", яким, поряд з іншим, внесено зміни, а саме: частину 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.2011 (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України"; частину 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 за №1697-VII (яка набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: "20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 за №7-р(ІІ)/2019 положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 за №1697-VII визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
У пункті 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 за №7-р(ІІ)/2019 визначено, що положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 за №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відтак, положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII втратили чинність 13.12.2019.
Приписами частини 1 статті 97 Закону України "Про Конституційний Суд України" передбачено, що Суд у рішенні, висновку може встановити порядок і строки їх виконання.
Конституційний Суд України у пункті 3 резолютивної частини рішення від 13.12.2019 за №7-р(ІІ)/2019 установив такий порядок його виконання:
- частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення (з 13 грудня 2019 року);
- частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Беручи до уваги вказані обставини, з 13.12.2019, тобто з дати ухвалення Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 за №7-р(ІІ)/2019, у Законі України "Про прокуратуру" 14.10.2014 за №1697-VII відсутня вимога про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.
При цьому, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури з 13.12.2019 є підвищення саме заробітної плати відповідної категорії працівників.
З огляду на наведені положення законодавства, реалізація позивачем наявного у нього права на перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років має бути здійснена відповідачем за дотримання таких вимог, як звернення до управління пенсійного фонду з відповідною заявою та подання документів, підтверджуючих розмір заробітної плати за відповідною посадою.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач звертався до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області із заявою щодо перерахунку пенсії за вислугу років до якої долучив довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), яка враховується для перерахунку пенсій виданої прокуратурою Івано-Франківської області №18-156 вих-20 від 02.03.2020 (а.с.189). Така довідка складена уповноваженим органом, містить обов`язкові реквізити: дату та вихідний номер, підписана відповідальними посадовими особами.
Суд не погоджується із доводами відповідача про те, що постанова Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" від 11.12.2019 за №1155 не є підставою для перерахунку пенсій, які призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру" та зазначає наступне.
За змістом довідки прокуратури Івано-Франківської області, її видано відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 за №7-(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", положення якої жодних обмежень щодо проведення перерахунку пенсій прокурорам не містить, на відміну від приписів постанови Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" від 11.12.2019 за №1155.
Варто відзначити, протягом усього періоду дії статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 за №1697-VII, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.
Крім того, Верховний Суд у постанові від 24.04.2019 (справа № 826/8546/18) звернув увагу на те, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 за №1697-VII покладено саме на Уряд.
Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.
Реалізація такого права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019.
Згідно висновків Верховного Суду у рішенні по зразковій справі, твердження Пенсійного органу про той факт, що для реалізації пенсіонерами права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону №1697-VІІ, обов`язковою умовою є прийняття Урядом нової постанови про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, є хибним з огляду на те, що на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. І така нерівність має усуватись Пенсійним Фондом України шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13.12.2019.
Окрім того, Суд звернув увагу на те, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення Уряду і є рішенням про "підвищення заробітної плати прокурорським працівникам".
Отже, позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону №1697-VII на підставі довідки прокуратури Івано-Франківської області №18-156 вих-20 від 02.03.2020.
Відповідно до правового висновку, сформованого Верховним Судом в рішенні від 14.09.2020 у зразковій справі №560/2120/20 (№Пз/9901/9/20) перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії; відповідно до частини 20 статті 86 Закону №1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, які тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Частина 20 статті 86 Закону №1697-VII, як вже зазначено вище, набрала чинності з 13.12.2019, а тому Верховний Суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 13.12.2019. Поширення дванадцятимісячного періоду або будь-якого іншого періоду в цьому випадку є неможливим.
З урахуванням вказаного правового висновку Верховного Суду у зразковій справі, з метою належного, повного та ефективного захисту порушених прав позивача, перерахунок пенсії ОСОБА_1 у даній справі слід здійснити саме з 13.12.2019.
Надаючи оцінку доводам позивача, визначених у мотивувальній частині позову, про здійснення перерахунку пенсії, виходячи з норм законодавства, чинних на час призначення пенсії, тобто в значенні 90% розміру місячної заробітної плати, що враховується для розрахунку пенсії, та здійснення її виплати без обмеження максимальним розміром, суд також зважає на позицію Верховного Суду у зразковій справі, згідно із якою, ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №657. Відповідно, питання в частині відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.
Судом встановлено, що відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив останньому у здійсненні перерахунку пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. Відтак спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і про наявність чи відсутність підстав для обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.
Також, відповідач не ухвалював рішення про перерахунок призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.
Враховуючи те, що судовому захисту підлягають виключно порушені права чи інтереси особи, а не ті, які ймовірно будуть порушені у майбутньому, аргументи ОСОБА_1 в частині наявності у відповідача обов`язку здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження максимального розміру, а також щодо подальшої виплати пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку, зважаючи на їх передчасність, є безпідставними
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, висновків Верховного Суду та Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №560/2120/20, суд дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.
При цьому, слід визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії позивачу за вислугу років, скасувати рішення про відмову у перерахунку пенсії за вислугу років від 20.03.2020 за №3 та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до вимог статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 за №1697-VII на підставі довідки прокуратури Івано-Франківської області №18-156 вих-20 від 02.03.2020, з урахуванням фактично отриманих сум пенсії.
Решта доводів сторін висновків суду та рішення по суті спору не змінюють.
Будь-яких належних та допустимих доказів на спростування доводів позивача та вказаних висновків суду, відповідач не надав.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд вжив всіх заходів на з`ясування обставин, які мають значення для даної справи, в тому числі витребував додаткові докази з власної ініціативи (а.с.18-20).
Оцінюючи в сукупності обставини справи та враховуючи вищенаведені положення, суд робить висновок про наявність правових підстав для часткового задоволення позову.
Щодо розподілу судових витрат суд відзначає, що позивач на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору під час розгляду справи (а.с.15).
Згідно вимог абзацу 2 частини 5 статті 139 КАС України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Аналіз вказаної правової норми свідчить, що основною умовою для стягнення судових витрат з іншої сторони на користь особи, є понесення таких витрат особою.
Суд не стягує з відповідача витрати по сплаті судового збору так як останні позивачем фактично не понесені.
Сторонами не подано до суду будь-яких доказів про понесені ними судові витрати при розгляду даної справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо розподілу таких витрат.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до вимог частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 за №1697-VII, у первинній редакції, із заробітку, згідно з довідки прокуратури Івано-Франківської області №18-156 вих-20 від 02.03.2020.
Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №3 від 20.03.2020 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років із заробітку, згідно з довідки прокуратури Івано-Франківської області №18-156 вих-20 від 02.03.2020.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області починаючи з 13.12.2019 провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням фактично отриманих сум пенсії за вислугу років, у зв`язку з підвищенням заробітної плати на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №567 та відповідно до частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 за №1697-VII, у первинній редакції, згідно з довідки прокуратури Івано-Франківської області №18-156 вих-20 від 02.03.2020.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), місце фактичного проживання: АДРЕСА_1 ; адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ;
відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088), вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, 76018.
Суддя /підпис/ Чуприна О.В.