Рішення № 96794451, 11.05.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2021
Номер справи
280/1210/21
Номер документу
96794451
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

11 травня 2021 року Справа № 280/1210/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Приватного сільськогосподарського підприємства «ПОКРОВСЬКЕ АГРО»

до Головного управління ДПС у Запорізькій області

до Державної податкової служби України

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Приватне сільськогосподарське підприємство «ПОКРОВСЬКЕ АГРО» (надалі – позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі – відповідач 1), Державної податкової служби України (далі – відповідач 2), в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 12.01.2021 № 2305138/40777030 прийняте комісією відповідача 1;

- та зобов`язати відповідача 2 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначену податкову накладну № 1 від 01.12.2020.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що на виконання норм чинного законодавства позивачем складено податкову накладну №1 від 01.12.2020, яку направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, проте, позивачем було отримано квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, в якій зазначено, що документ прийнято, але реєстрація зупинена. Зазначає, що підставою для зупинення реєстрації податкової накладної стало наступне: Код УКТЗЕД/ДКПП/ товару/послуг 1206, відсутні в таблиці даних платника податків на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН». Позивач вказав, що надав на адресу відповідача всі необхідні документи, які підтверджують законність здійснення позивачем господарської діяльності та реальне виконання операцій, за якими складено податкова накладна, проте, відповідачем не надано належної оцінки поданим документам. Просить з урахуванням відповіді на відзив (вх. 16142 від 19.03.2021) задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою судді від 16.02.2021 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Представником відповідача 1 подано до суду відзив на адміністративний позов (вх. №13206 від 05.03.2021), в якому позовні вимоги не визнає, зазначивши, що реєстрація податкової накладної, виписаної позивачем була зупинена відповідно до п.201.16ст.201 Податкового кодексу України, оскільки Код УКТЗЕД/ДКПП 1206, відсутній в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Підставами для прийняття Комісією головного управління ДПС у Запорізькій області рішення про відмову в реєстрації податкової накладної-№ 1 є ненадання платником первинних документів, договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, додаткова інформація відсутні договори, розрахунки, документи щодо зберігання, транспортування, наявність яких передбачена Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019р. № 1165 та Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019року № 520 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216). Відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідач 2 відзив на позовну заяву не надав.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Отже, відповідно до вищевказаних приписів КАС України, справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Судом з матеріалів справи встановлено, що приватне сільськогосподарське підприємство «ПОКРОВСЬКЕ АГРО» э суб`єктом господарювання, який спеціалізується на вирощуванні сільськогосподарських культур, є сільськогосподарським виробником, платником єдиного податку 4 групи, основним видом діяльності якого є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, код за класифікатором видів економічної діяльності 01.11.

Підприємство зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців 26.08.2016 за номером запису: 1 102 102 0000 001324 (а.с. 94)

Позивач займається вирощуванням зернових та технічних культур. Підприємство в обробітку для вирощування зернових та технічних культур має 1323,6737 га землі, в т.ч. 1323,6737 га - рілля, згідно договорів оренди землі та довідки Жовтневої сільської ради Токмацького району Запорізької області від 21.05.2020 року № 291, довідки Новенської сільської ради Токмацького району Запорізької області від 26.06.2020 № 259, довідки Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області від 10.06.2020 № 876, довідки Новопрокопівської сільської ради Токмацького району Запорізької області від 11.06.2020 № 246, довідки Виноградненської сільської ради Токмацького району Запорізької області від 11.06.2020 № 171/02-01-23, Роздольської сільської ради Михайлівського району Запорізької області від 11.06.2020 № 646 (а.с. 91-97).

Для покосу соняшника ПСП «Покровське Агро» отримувало послуги сторонньої організації, а саме відповідно договору від 01.07.2020 № 010720/1 ТОВ "ВПГ АГРО ПЛЮС" (код ЄДРПОУ - 41630528) надавало послуги зі збирання вражаю соняшника, що підтверджується платіжним дорученням від 25.09.2020 № 105 та актом наданих послуг від 08.09.2020 № 440 ( а.с. 57-59).

Позивач має на балансі основні засоби та інші необоротні матеріальні активи на загальну суму 8975076,26 грн, згідно з оборотно-сальдовою відомості по рахунку 10 ( а.с.60).

У відповідності до Звіту про фінансовий результат за 2020 рік від 01.01.2021, прибуток Позивача за 2020 рік становить15110,5 грн.(а.с.71).

Відповідно рішення Токмацького районного управління ГУ Держпродспоживслужби № 252 від 31.03.2020 ПСП «Покровське Агро» пройшло державну реєстрацію потужностей (а.с.33).

Відповідно до договору складського зберігання, приймання, сушки, очистки та відпуску зерна № 31 від 22.11.2020 (далі - Договір) ПСП «Покровське Агро» передає на відповідальне зберігання ТОВ «Токмак-Зернопродукт» соняшник в кількості 293,29 т., що підтверджено актом-розрахунком від 01.12.2020 № 37, актом надання послуг від 30.11.2020 № 165, платіжними дорученнями від 16.12.2020 № 885 та від 16.12.2020 № 886 (а.с.50-56).

Транспортування 26-30.11.2020 соняшника до місця складського зберігання здійснювалось автомобільним перевізником ТОВ "Укравто2016", замовником якого є Позивач, що підтверджується договором про перевезення вантажів автомобільним транспортом від 03.01.2020 № 3, товарно-транспортними накладними від 26.11.2020 № 0800, від 26.11.2020 № 0796, від 26.11.2020 № 0795, від 26.11.2020 № 0797, від 26.11.2020 № 0801, від 26.11.2020 № 0812, від 26.11.2020 № 0806, від 27.11.2020 № 0826, від 27.11.2020 № 0821, від 27.11.2020 № 0834, від 27.11.2020 № 0833, від 27.11.2020 № 0830, від 30.11.2020 № 0836, від 30.11.2020 № 0835, платіжними дорученнями від 29.09.2020 № 109, від 20.10.2020 № 127, від 08.09.2020 № 781, актами наданих послуг від 31.10.2020 № 276, від 30.11.2020 № 285, від 31.12.2020 № 298( а.с.34-47).

Також згідно з умовами договору складського зберігання, приймання, сушки, очистки та відпуску зерна № 31 від 22.11.2020 ТОВ «Токмак - Зернопродукт» надано послуги з очищення соняшника, а саме, відповідно акта - розрахунку № 37 від 01.12.2020 списано відходи соняшника некласного 2020 року. З категорії в кількості 6,890 т., розмір убутку в масі за рахунок пониження вологості та за рахунок зниження смітної домішки непридатних відходів соняшника становив 0,292 т., загальна кількість відходів соняшника становила 7,182 т. Залікова вага соняшника після послуг очищення, сушіння соняшника складає - 286,108 т.

Так, ПСП "Покровське Агро" з ТОВ "Тесслагруп" (код ЄДРПОУ - 36693169) укладено договір купівлі - продажу № 8026-1 від 26.11.2020. Умовами п. 1 договору № 8026-1 від 26.11.2020 визначено, що ПСП «Покровське Агро» зобов`язується поставити і передати у власність, а ТОВ «Тесслагруп» прийняти та оплатити соняшник врожаю 2020 року на умовах ЕХW - на елеваторі ТОВ «Токмак- Зернопродукт». Згідно з Інкотермс-2010 термін ЕХW — «Франко-завод» означає, що продавець вважається таким, що виконав свої обов`язки з постачання, коли надав товар у розпорядження покупця на своєму підприємстві або в іншому визначеному Договором місці, (наприклад: на заводі, фабриці, складі тощо). Умовами п. 2.1 договору визначено, що ПСП "Покровське Агро" передає у власність ТОВ "Тесслагруп" соняшник врожаю 2020 року в кількості 286,108 т. (договір купівлі - продажу 8026-1 від 26.11.2020 ), що підтверджується довіреністю № 4020 від 26.11.2020 та акту приймання-передачі від 01.12.2020 (а.с. 26-32).

На виконання умов договору купівлі - продажу від 8026-1 від 26.11.2020 ПСП "Покровське Агро" реалізує ТОВ "Тесслагруп" соняшник врожаю 2020 року в кількості 286,108 т. на загальну суму - 5 579 106,00 грн., сума без урахування ПДВ 4 649 255,00 грн., сума ПДВ - 929 851,00 грн. та оформлено відповідний пакет первинних документів:

- видаткову накладну № 139 від 01.12.2020;

- товарно-транспортні накладні за період з 26.11.2020 по 30. 11.2020 ;

- податкову накладну № 1 від 01.12.2020.

На підставі рахунку № 106 від 01.12.2020, виставленого Позивачем, ТОВ «Тесслагруп» здійснило перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Позивача у загальному розмірі 4463000,00 грн., що підтверджується випискою з банку від 23.12.2020. Відповідно до п.5.4 Договору постачання № 8026-1 від 26.11.2020 покупець має право не оплачувати 20 % загальної вартості товару до моменту реєстрації постачальником податкової накладної на всю суму поставки в ЄДРПН, тому 20 % від загальної вартості товару по Договору постачання № 8026-1 від 26.11.2020 ТОВ «Тесслагруп» на даний час не перерахувало Позивачу в зв`язку із відмовою ДПС реєструвати податкову накладну № 1 від 01.12.2020 в ЄДРПН.

Станом на 05.01.2021 ТОВ "Тесслагруп" за поставлену партію пшениці врожаю 2020 року не розрахувалось (картка по рахунку 361) (а.с.68-69).

Згідно ПК України та формуванням ТОВ «Тесслагруп» податкового кредиту, Позивачем були здійсненні дії, що направлені на реєстрацію у Єдиному державному реєстрі податкових накладних, податкової накладної № 1 від 01.12.2020 (а.с. 11).

29.12.2020 позивачу надійшла квитанція № 1 про прийняття податкової накладної № 1 від 01.12.2020 та зупинення її реєстрації в ЄРПН відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України. Зі змісту квитанції вбачається, що документ (податкова накладна прийнято, але реєстрація зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП/ товару/послуг 1206, відсутні в таблиці даних платника податків на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН» (а.с.10).

Однак, у Квитанції не зазначено, які самі документи потрібні для позитивного рішення та реєстрації податкової накладної. Не вказано в чому саме полягає невідповідність.

На виконання вимог відповідача, позивач, повідомленням, щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація, згідно з якою зупинена, були надані пояснення, згідно з якими надані документи, про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН № 1 ві 01.12.2020, що підтверджується повідомленням № 1 від 05.01.2021 (а.с.12-17).

Згідно з рішенням Комісії ДПС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної від 12.01.2021 №2305138/40777030 відповідачем відмовлено у реєстрації спірної податкової накладної, з мотивів ненадання платником податку копії документів, договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, додаткова інформація відсутні договори, розрахунки, документи щодо зберігання, транспортування (а.с.17).

Позивач не погоджуючись з прийнятим рішенням від 12.01.2021 №2305138/40777030 подав скаргу від 12.01.2021 (а.с 18-24) до ДПС України.

Комісія з питань розгляду скарг Державної Податкової Служби України, за результатами її розгляду, рішенням №3567/40777030/2 від 25.01.2021 залишила скаргу без задоволення а рішення комісії без змін, з підстав ненадання платником податку первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи),у тому числі рахунки-фактури/інвойси (а.с. 25).

Не погодившись з відмовою відповідача у реєстрації вказаних податкових накладних, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Суд зазначає, що відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, у тому числі податку на прибуток та податку на додану вартість, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України (далі ПК України).

Пунктом 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін, і відповідно до п. 201.10 цієї статті підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі ЄРПН, реєстр), який відповідно до пп. 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України є реєстром відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами, встановлюється Кабінетом Міністрів України і реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування у цьому реєстрі може бути зупинена лише в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України №1165 від 11.12.2019, яка набула чинності з 01.02.2020 і регулює спірні відносини, що виникли між сторонами у справі з огляду на дату направлення позивачем спірної ПН на реєстрацію, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів (далі - Порядок №1165).

Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено що, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно пункту 7 Порядку №1165 - у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Під час розгляду справи встановлено, що відповідно до отриманої позивачем квитанції реєстрація спірних накладних зупинена у зв`язку із їх відповідністю пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, які є Додатком №3 до Порядку №1165.

Відповідно до пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, одним із критеріїв ризиковості операції є відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

З копії наданої суду квитанції вбачається, що контролюючим органом зазначено, що для реєстрації податкової накладної відсутні коди УКТЗЕД/ДКПП/ товару/послуг 1206, відсутні в таблиці даних платника податків на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання (а.с.11), але ця квитанція не містить інформації, які документи необхідні контролюючому органу для прийняття рішення про реєстрацію спірної податкової накладної.

Відповідно до пункту 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 (далі - Порядок №520), перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: - договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; - договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; -первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; - розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;-документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Положеннями п. 11 Порядку №520 передбачено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

-ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

-та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

-та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Отже, враховуючи наведені норми суд вважає, що рішення Комісії Державної податкової служби України повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної, але як вбачається з наданої суду копії рішення від 12.01.2021 №2305138/40777030, яким відмовлено у реєстрації ПН, і яке є предметом оскарження у цій справі, підставою для його прийняття зазначено неподання платником податку договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, при цьому рішення не містять підкреслень тих документів, які позивачем не надано, але саме зазначення про відсутність документів не є достатньою підставою для відмови в реєстрації податкової накладної, з огляду на наявність вимоги щодо обов`язкового зазначення у рішенні об`єктивних обставини, які перешкоджають реєстрації ПН з урахуванням відсутності таких документів, при цьому, обов`язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично були подані платником податку.

Крім того, у спірному рішенні зазначена додаткова інформація: відсутні договори, розрахунки, документи щодо зберігання, транспортування, однак жодним чином не зазначено, які ж саме документи відсутні. Натомість позивачем надавались пояснення № 1 від 05.01.2021 (а.с. 12-17), які отримано органом ДПС України (а.с. 14) , у яких позивач надав детальні пояснення щодо здійснення господарської діяльності, транспортування та підтвердження надав договір про перевезення вантажів автомобільним транспортом від 03.01.2020 № 3, ТТН від 26.11.2020 № 0800, від 26.11.2020 № 0796, від 26.11.2020 № 0795, від 26.11.2020 № 0797, від 26.11.2020 № 0801, від 26.11.2020 № 0812, від 26.11.2020 № 0806, від 27.11.2020 № 0826, від 27.11.2020 № 0821, від 27.11.2020 № 0834, від 27.11.2020 № 0833, від 27.11.2020 № 0830, від 30.11.2020 № 0836, від 30.11.2020 № 0835, платіжні доручення від 29.09.2020 № 109, від 20.10.2020 № 127, від 08.09.2020 № 781, акти наданих послуг від 31.10.2020 № 276, від 30.11.2020 № 285, від 31.12.2020 № 298 (а.с. 34-46). Доказів зворотного відповідачем суду не надано.

Отже, враховуючи вищенаведене та приймаючи до уваги , що під час розгляду справи відповідачами не було надано доказів щодо наявності ґрунтовних недоліків у поданих позивачем з метою реєстрації податкових накладних документів, а відмова у реєстрації спірної ПН фактично обґрунтована відсутністю документів щодо придбання товарів/послуг, складських документів (інвентаризаційних описів), що спростовується дослідженими під час розгляду справи документами, які були надані позивачем суду під час розгляду справи та відповідачу на підтвердження правомірності формування ним спірної ПН, суд вважає, що відповідач у справі під час прийняття рішення №2305138/40777030 від 12.01.2021, діяв не у спосіб, який визначено чинним законодавством, що є підставою для скасування такого рішення суб`єкта владних повноважень.

Відтак, оскільки рішення комісії про відмову у реєстрації податкової накладної підлягає скасуванню, відповідно, з урахуванням положень підпункту 201.16.4 пункту 201.16 статті 201, пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, пункту 19, пункту 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 №1246, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов`язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 01.12.20202.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Всупереч наведеним вимогам відповідачами, як суб`єктами владних повноважень, не доведено правомірності винесення оскаржуваних рішень про відмову у реєстрації спірних податкових накладних.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Приватного сільськогосподарського підприємства «ПОКРОВСЬКЕ АГРО»

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Приватного сільськогосподарського підприємства «ПОКРОВСЬКЕ АГРО» (71762, Запорізька область, Пологівський район, с. Червоногірка, вул. Покровська, буд. 86 Б, код ЄДРОПУ 40777030) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 43143945), Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 12.01.2021 № 2305138/40777030, прийняте комісією Головного управління ДПС у Запорізькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 1 від 01.12.2020, складену Приватним сільськогосподарським підприємством «ПОКРОВСЬКЕ АГРО».

Стягнути на користь Приватного сільськогосподарського підприємства «ПОКРОВСЬКЕ АГРО» судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Стрельнікова