Рішення № 96794376, 06.05.2021, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.05.2021
Номер справи
260/1082/21
Номер документу
96794376
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2021 року м. Ужгород№ 260/1082/21 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Рейті С.І.

при секретарі судового засідання Ватлін Т.В.

за участі представників

позивача: Мовчан О.О.

відповідача: Келемен І.І., Гельчишак М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області про визнання протиправною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 06 травня 2021 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено 11 травня 2021 року.

Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач, ФОП ОСОБА_1 ) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області (далі - відповідач, ГУ Держпродспоживслужби), яким просить визнати протиправною та скасувати постанову № 3/02.3-04 від 09.03.2021 р. про накладення штрафу за порушення Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин»; стягнути з ГУ Держпродспоживслужби за рахунок бюджетних асигнувань такого суб`єкта владних повноважень, всі судові витрати понесені позивачем.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 09.03.2021 року начальником ГУ Держпродспоживслужби за результатами розгляду матеріалів справи було винесено постанову № 3/02.3-04 про накладення штрафу за порушення Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин». З оскаржуваною постановою № 3/02.3-04 від 09.03.2021 року позивач не погоджується, вважає таку протиправною та такою що підлягає скасуванню.

Ухвалою судді від 02.04.2021 р. відкрито провадження у адміністративній справі та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідачем надано відзив на позовну заяву, згідно якого не визнає позовні вимоги в повному обсязі зважаючи на те, що оскільки ФОП ОСОБА_1 було допущено порушення, відповідальність за яке передбачена п. 19 ст. 65 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин», Головним управлінням було правомірно винесено постанову № 3/02.3-04 від 09 березня 2021 року та накладено на ФОП ОСОБА_1 штраф у сумі 30000,00 грн.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечили та просили суд відмовити у його задоволенні.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представників відповідача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що на підставі наказу ГУ Держпродспоживслужби від 06.03.2020 р. № 493-ОД «Про проведення планового інспектування» та направлення на проведення планового заходу № 465 від 06.03.2020 року спеціалістами було проведено планову перевірку ФОП ОСОБА_1 .

В ході такого планового заходу встановлено, що на потужності оператора ринку за адресою: АДРЕСА_1 ФОП ОСОБА_1 зафіксовано 8 видів порушень вимог законодавства, зокрема:

- харчові продукти, що реалізуються з холодильної вітрини знаходяться у лотках, які не миються та не дезінфікуються згідно санітарно - гігієнічних вимог, що є порушенням ч. 1-2 ст. 37 Закону України № 771/97-ВР;

- на потужності відсутні дезінфікуючі засоби для підтримки належної гігієни рук персоналу, дезінфекції та миття холодильного обладнання та всіх поверхонь, що контактують з харчовими продуктами, що є порушенням п. 1, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 43 Закону України № 771/97-ВР;

- холодильне обладнання пошкоджене та потребує реконструкції, що є порушенням п. 1, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 43 Закону України № 771/97-ВР;

- миття та дезінфекція обладнання і інвентарю проводиться з порушенням санітарно-гігієнічних вимог у зв`язку з відсутністю умов (мийки, умивальника, гарячої води, дезінфікуючих засобів), що є порушенням п. 1-2 ч. 1 ст. 45 Закону України № 771/97-ВР;

- на ваги, що знаходяться на прилавку не представлено документи про проведення калібрування, що є порушенням ч. 2 ст. 45 Закону України № 771/97-ВР;

- потужність не забезпечено гарячою водою для миття робочого інвентарю та обладнання, а також холодною питною водою у необхідній кількості, що є порушенням п. 1 ч. 1 ст. 47 Закону України № 771/97-ВР;

- відсутні записи щодо проходження навчання у оператора ринку з питань: гігієнічних вимог до обігу харчових продуктів та гігієни персоналу, що є порушенням п. 2 ч. 1 ст. 48 Закону України № 771/97-ВР;

- в зв`язку з відсутністю відповідних санітарно - гігієнічних вимог, первинна продукція та харчові продукти не можуть бути в повній мірі захищені від будь-якого забруднення, що є порушенням п. 2, 3 ч. 1 ст. 49 Закону України № 771/97-ВР;

- постійно діючі процедури, засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках, не розроблено, що є порушенням ч. 1 ст. 21 Закону України № 771/97-ВР.

Виявлені обставини відображені в акті від 13.03.2020 року № 26, який складений за результатами проведення планового заходу державного контролю (інспектування) стосовно додержання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти та корми, здоров`я та благополуччя тварин, котрий містить опис виявлених порушень вимог законодавства, зокрема: ч. 1-2 ст. 37, п. 1,3,4,5 ч. 1 ст. 43, п. 1-2 ч. 1 ст. 45, ч. 2 ст. 45, п. 1 ч. 1 ст. 47, п. 2 ч. 1 ст. 48, п. 2,3 ч. 1 ст. 49, ч. 1 ст. 21 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».

Примірник акту від 13.03.2020 року № 26 отримано ФОП ОСОБА_1 13.03.2020 року, що підтверджується власноручним підписом на такому.

За результатами планової перевірки ФОП ОСОБА_1 , встановлено ряд порушень вимог законодавства, котрі зафіксовані у вищезазначеному акті від 13.03.2020 року № 26, на підставі якого винесено припис від 13.03.2020 року № 25.

З метою уникнення ризику забруднення або/та потрапляння небезпечного фактора в харчовий продукт приписано: 1) облаштувати місце для миття рук та миття і дезінфекції робочого інвентарю з встановленням рукомийника та мийки; 2) придбати та використовувати згідно інструкцій дезінфікуючі засоби для обробки рук та робочого обладнання; 3) провести реконструкцію, миття та дезінфекцію холодильного обладнання; 4) ваги, які знаходяться у використанні повірити згідно законодавства; 5) забезпечити потужність холодною та гарячою водою; 6) персонал, який проводить реалізацію продукції має бути забезпечений спецодягом, мати окремі шафи для змінного одягу та допуск без протипоказань щодо поводження з харчовими продуктами. Оператору ринку провести навчання з питань гігієни персоналу та гігієнічних вимог до обігу харчових продуктів; 7) розробити та запровадити постійно діючі процедури, засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках.

Відповідно до припису встановлено строк на усунення порушень, а саме до 15.06.2020 року.

Припис вручено ФОП ОСОБА_1 13.03.2020 року, що підтверджується власноручним підписом на такому.

Одночасно суб`єкта господарювання проінформовано, що у разі нездійснення зазначених у приписі заходів законодавством передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафної санкції.

Позивач листом від 02.06.2020 року з метою належного виконання вимог припису № 25 від 13.03.2020 року просив продовжити строк виконання вищезазначеного припису у строк до 15 липня 2020 року.

З метою перевірки виконання суб`єктом господарювання припису № 25 від 13.03.2020 року щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю), ГУ Держпродспоживслужби видано наказ № 243-ОД від 22.02.2021 року «Про проведення позапланового інспектування». На підставі наказу оформлено направлення № 224 від 23.02.2021 року та доручено спеціалістам ГУ Держпроджспоживслужби здійснити позаплановий захід державного нагляду ФОП ОСОБА_1 .

В ході проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) ФОП ОСОБА_1 , а саме: павільйону на ринку за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено, що станом на 25.02.2021 року вимоги припису № 25 від 13.03.2020 року - не виконано. Факт не усунення порушень законодавства зафіксований в акті від 25.02.2021 року № 20 складеним за результатами проведення позапланового заходу державного контролю (інспектування) стосовно додержання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти та корми, здоров`я та благополуччя тварин.

Таким чином, на момент позапланової перевірки вищезазначеного припису № 25 від 13.03.2020 року встановлено, що невиконані такі вимоги: 1) облаштування місця для миття рук та миття і дезінфекції робочого інвентарю з встановленням рукомийника та мийки; 2) проведення реконструкції, миття та дезінфекції холодильного обладнання; 3) ваги, які знаходяться у використанні повірити згідно законодавства (документи про повірку не представлено); 4) забезпечити потужність холодною та гарячою водою; 5) окремі шафи для змінного одягу не придбано; 6) оператор ринку не провів навчання з питань гігієни персоналу та гігієнічних вимог до обігу харчових продуктів.

Примірник акту від 25.02.2021 року № 20 вручено уповноваженій особі підприємця ОСОБА_2 , яка діяла на підставі довіреності, 25.02.2021 p., що підтверджується власноручним підписом на такому.

25.02.2021 року, за результатами проведеного позапланового інспектування складено протокол № 3 про порушення Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, ветеринарну медицину та благополуччя тварин», законодавства про харчові продукти та корми.

01.03.2021 року ГУ Держпродспоживслужби в Закарпатській області повідомило про розгляд справи ФОП ОСОБА_1 , яка була призначена на 09.03.2021 р. об 11.00 год. в адмінбудівлі ГУ Держпродспоживслужби.

На підставі протоколу № 3 від 25.02.2021 року та проведеної відеофіксації встановлено невиконання вимог припису № 25 від 13.03.2020 року посадової особи компетентного органу його територіального органу щодо усунення порушень законодавства про харчові продукти, ст. 65 п. 19 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин», керуючись ст. 66 цього ж Закону, ГУ Держпродспоживслужби винесено постанову від 09.03.2021 року № 3/02.3-04 про накладення штрафу на ФОП ОСОБА_1 у розмірі 30 000,00 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Правові та організаційні засади державного контролю, що здійснюється з метою перевірки дотримання операторами ринку законодавства про харчові продукти, корми, здоров`я та благополуччя тварин визначено Законом України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, ветеринарну медицину та благополуччя тварин» (далі - Закон 2042), за приписами частини першої статті 3 якого дія цього Закону поширюється на суспільні відносини, пов`язані із здійсненням державного контролю за діяльністю операторів ринку, які здійснюють виробництво та/або обіг харчових продуктів, інших об`єктів санітарних заходів та/або кормів, у тому числі ввезення (пересилання) на митну територію України харчових продуктів та/або кормів, з метою перевірки цієї діяльності на відповідність законодавству про харчові продукти та корми, здоров`я та благополуччя тварин.

Закон України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (далі - Закон 771) регулює відносини між органами виконавчої влади, операторами ринку харчових продуктів та споживачами харчових продуктів і визначає порядок забезпечення безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, що виробляються, перебувають в обігу, ввозяться (пересилаються) на митну територію України та/або вивозяться (пересилаються) з неї.

Статтею 4 цього Закону визначено, що державне регулювання у сфері безпечності харчових продуктів здійснюється з метою захисту життя, здоров`я та інтересів споживачів.

Держава здійснює регулювання безпечності та окремих показників якості харчових продуктів шляхом, зокрема, встановлення санітарних заходів; встановлення вимог до окремих показників якості харчових продуктів; інформування та підвищення обізнаності операторів ринку і споживачів щодо безпечності та окремих показників якості харчових продуктів; встановлення вимог щодо стану здоров`я персоналу потужностей; здійснення державного контролю; притягнення операторів ринку, їх посадових осіб до відповідальності у разі порушення законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів.

Згідно з п. 55 ст. 1 Закону 771, оператор ринку харчових продуктів (далі - оператор ринку) - суб`єкт господарювання, який провадить діяльність з метою або без мети отримання прибутку та в управлінні якого перебувають потужності, на яких здійснюється первинне виробництво, виробництво, реалізація та/або обіг харчових продуктів та/або інших об`єктів санітарних заходів (крім матеріалів, що контактують з харчовими продуктами), і який відповідає за виконання вимог цього Закону та законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів. До операторів ринку належать фізичні особи, якщо вони провадять діяльність з метою або без мети отримання прибутку та займаються виробництвом та/або обігом харчових продуктів або інших об`єктів санітарних заходів.

Отже позивач підпадає під дію Закону 2042 як оператор ринку, оскільки є суб`єктом господарювання, в управлінні якого перебувають потужності, на яких здійснюється реалізація та/або обіг харчових продуктів.

Державним контролем є діяльність компетентного органу, його територіальних органів, державних інспекторів, державних ветеринарних інспекторів, помічників державного ветеринарного інспектора та уповноважених осіб, що здійснюється з метою перевірки відповідності діяльності операторів ринку вимогам законодавства про харчові продукти, корми, здоров`я та благополуччя тварин, а також усунення наслідків невідповідності та притягнення до відповідальності за порушення відповідних вимог; при цьому під компетентним органом розуміється центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та у сфері ветеринарної медицини (пункти 9, 20 ч. 1 ст. 1 Закону 2042).

Центральним органом виконавчої влади відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 за № 667 (далі - Положення 667), є Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба).

Відповідно до пункту 7 Положення 667 Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.

Згідно з ч. 7 ст. 18 Закону 2042, державний контроль у формах інспектування та аудиту здійснюється із застосуванням актів державного контролю; акт державного контролю має містити вичерпний перелік питань для перевірки дотримання оператором ринку законодавства про харчові продукти та корми, здоров`я та благополуччя тварин; кожне таке питання повинно містити посилання на вимогу нормативно-правового акта (статтю, частину, пункт, підпункт, абзац тощо), яка підлягає дотриманню оператором ринку; якщо за результатами інспектування або аудиту виявлено невідповідність, в акті державного контролю наводиться детальний опис відповідних порушень законодавства; акт державного контролю складається у двох примірниках, один з яких вручається оператору ринку протягом трьох робочих днів з дня його складення.

Відповідно до ч. 6 ст. 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року № 877-V, Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та у сфері ветеринарної медицини, його територіальні органи зобов`язані забезпечити дотримання з урахуванням особливостей, визначених Законом 2042, виключно вимог ч.ч. 1, 4, 6-7, абзацу другого ч.9, ч.ч. 12-14 ст. 4, ч. 1 (крім вимоги щодо отримання погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного контролю, або відповідного державного колегіального органу на проведення позапланового заходу) та ч. 3 ст. 6, ч.ч. 1-4, 6, 8-10 ст. 7, ч.ч. 1,2 ст. 12, ст.ст.13-18, 20, 21 цього Закону.

Відповідно до п. 12 ч.1 ст.7 Закону 2042, компетентний орган у сфері державного контролю вживає у межах своїх повноважень заходів для усунення порушень цього Закону, законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин, а також для притягнення винних осіб до відповідальності, встановленої законом.

За вимогами п. 1 ч. 2 ст. 20 Закону 771 оператори ринку зобов`язані: забезпечувати дотримання вимог цього Закону щодо гігієнічних вимог до харчових продуктів на всіх стадіях їх виробництва та обігу. Згідно з п. 16 ч. 1 ст. 1 Закону 771 гігієнічні вимоги - заходи та умови, що необхідні для управління небезпечними факторами і забезпечення придатності харчових продуктів для споживання людиною з урахуванням їх використання згідно з призначенням.

У свою чергу, загальні гігієнічні вимоги щодо поводження з харчовими продуктами встановлено розділом VII вказаного Закону.

При цьому, недотримання принципів та вимог до безпечності та якості харчових продуктів, зокрема гігієнічних вимог до виробництва та/або обігу харчових продуктів, порушує права людини (споживача) на безпеку її здоров`я і життя.

Так, за результатами планової перевірки ФОП ОСОБА_1 встановлено ряд порушень вимог законодавства, котрі зафіксовані у акті від 13.03.2020 року № 26, на підставі якого винесено припис від 13.03.2020 року № 25.

З метою уникнення ризику забруднення або/та потрапляння небезпечного фактора в харчовий продукт приписано:

1) облаштувати місце для миття рук та миття і дезінфекції робочого інвентарю з встановленням рукомийника та мийки;

2) придбати та використовувати згідно інструкцій дезінфікуючі засоби для обробки рук та робочого обладнання;

3) провести реконструкцію, миття та дезінфекцію холодильного обладнання;

4) ваги, які знаходяться у використанні повірити згідно законодавства;

5) забезпечити потужність холодною та гарячою водою;

6) персонал, який проводить реалізацію продукції має бути забезпечений спецодягом, мати окремі шафи для змінного одягу та допуск без протипоказань щодо поводження з харчовими продуктами. Оператору ринку провести навчання з питань гігієни персоналу та гігієнічних вимог до обігу харчових продуктів;

7) розробити та запровадити постійно діючі процедури, засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках.

Відповідно до припису встановлено строк на усунення порушень, а саме до 15.06.2020 року.

Припис вручено ФОП ОСОБА_1 13.03.2020 року, що підтверджується власноручним підписом на такому.

Разом з тим, позивач листом від 02.06.2020 року з метою належного виконання вимог припису № 25 від 13.03.2020 року просив продовжити строк виконання вищезазначеного припису у строк до 15 липня 2020 року.

З метою перевірки виконання суб`єктом господарювання припису № 25 від 13.03.2020 року щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю), ГУ Держпродспоживслужби видано наказ № 243-ОД від 22.02.2021 року «Про проведення позапланового інспектування». На підставі наказу оформлено направлення № 224 від 23.02.2021 року та доручено спеціалістам ГУ Держпроджспоживслужби здійснити позаплановий захід державного нагляду ФОП ОСОБА_1 .

В ході проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) ФОП ОСОБА_1 , а саме: павільйону на ринку за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено, що станом на 25.02.2021 року вимоги припису № 25 від 13.03.2020 року - не виконано. Факт не усунення порушень законодавства зафіксований в акті від 25.02.2021 року № 20 складеним за результатами проведення позапланового заходу державного контролю (інспектування) стосовно додержання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти та корми, здоров`я та благополуччя тварин.

Таким чином, на момент позапланової перевірки вищезазначеного припису № 25 від 13.03.2020 року встановлено, що невиконані такі вимоги: 1) облаштування місця для миття рук та миття і дезінфекції робочого інвентарю з встановленням рукомийника та мийки; 2) проведення реконструкції, миття та дезінфекції холодильного обладнання; 3) ваги, які знаходяться у використанні повірити згідно законодавства (документи про повірку не представлено); 4) забезпечити потужність холодною та гарячою водою; 5) окремі шафи для змінного одягу не придбано; 6) оператор ринку не провів навчання з питань гігієни персоналу та гігієнічних вимог до обігу харчових продуктів.

Відповідно до ч. 8-10 ст. 66 Закону 2042 справа про порушення цього Закону, законодавства про харчові продукти та корми (далі - справа) розглядається компетентним органом або його територіальними органами. Від імені зазначених органів розглядати справи мають право головні державні інспектори та головні державні ветеринарні інспектори.

Час і місце розгляду справи повідомляються особі, щодо якої складено протокол, не пізніше ніж за п`ять робочих днів до дня її розгляду. Повідомлення про час і місце розгляду справи вручається особі, щодо якої складено протокол, або її представникові під розписку або надсилається їй рекомендованим поштовим відправленням з повідомленням про вручення. Повідомлення про час і місце розгляду справи, надіслане рекомендованим поштовим відправленням за місцезнаходженням (місцем проживання) особи, щодо якої складено протокол, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, вважається врученим незалежно від факту його отримання такою особою.

Позивачем доводи щодо порушень процедури розгляду справи не заявлялись.

Так, 01.03.2021 року ГУ Держпродспоживслужби повідомило ФОП ОСОБА_1 про розгляд справи, яка була призначена на 09.03.2021 р. об 11.00 год., що підтверджується власноручним підписом представника позивача.

Під час розгляду справи встановлено, що позивач допустив до перевірки посадову особу відповідача до проведення планового/позапланового заходу державного нагляду (контролю) на предмет додержання законодавства про харчові продукти та корми, здоров`я та благополуччя тварин. Зауваження до організації та проведення відповідачем планового/позапланового заходу державного нагляду (контролю) на предмет додержання законодавства про харчові продукти та корми, здоров`я та благополуччя тварин, оформлення його результатів з боку позивача не надходило.

Порушення при проведенні відповідачем планового/позапланового заходу державного нагляду (контролю) на предмет додержання законодавства про харчові продукти та корми, здоров`я та благополуччя тварин, оформлення його результатів, судом не встановлені.

На спростування обставин, викладених в акті від 13.03.2020 р. № 26, акті від 25.02.2021 р. № 20 та постанові від 09.03.2021 р. № 3/02.3-04 виявлених правопорушень, позивачем не надано до суду жодного доказу.

Крім цього, суд враховує, що припис позивачем не оскаржувався, а тому останній фактично погодився з порушеннями, виявленими під час проведення планового/позапланового заходу контролю.

Згідно з п.19-9 ч. 1 ст. 65 Закону 2042 оператори ринку несуть відповідальність за такі правопорушення: невиконання, несвоєчасне виконання законних вимог (приписів) посадової особи компетентного органу, його територіального органу щодо усунення порушень цього Закону, законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, ветеринарну медицину та благополуччя тварин - тягнуть за собою накладення штрафу на фізичних осіб - підприємців - у розмірі п`яти мінімальних заробітних плат.

Таким чином, оскільки позивачем було допущено порушення, відповідальність за яке передбачена п. 19-9 ч. 1 ст. 65 Закону 2042, відповідачем було правомірно винесено постанову № 3/02.3-04 від 09.03.2021 року та накладено на ФОП ОСОБА_1 штраф у сумі 30 000,00 грн.

Разом з тим, позивач посилається на те, що посадова особа котра виносила оскаржувану постанову, порушила вимоги п. 17 ст. 66 Закону 2042.

Так, згідно з положеннями ст. 66 Закону 2042 (а саме ч.ч.17, 22, 23 цієї статті) потерпілий та особа, щодо якої винесено постанову у справі, мають право оскаржити її в адміністративному (досудовому) порядку або до суду в порядку, визначеному законом, протягом одного місяця з дня її винесення. Скарга на постанову у справі, подана в адміністративному (досудовому) порядку, залишається без розгляду у разі оскарження цієї постанови до суду. Постанова у справі, яку не було оскаржено у встановлений законом строк, набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження. Постанова у справі, оскаржена в адміністративному (досудовому) порядку, набирає законної сили після закінчення одного місяця з дня залишення відповідної скарги без задоволення. Постанова у справі, оскаржена до суду, набирає законної сили з дня набрання законної сили відповідним судовим рішенням. Штраф підлягає сплаті протягом п`ятнадцяти днів після набрання законної сили постановою про накладення штрафу. Сплата штрафу не звільняє особу, щодо якої винесено постанову у справі, від обов`язку усунення допущеного правопорушення, а також від обов`язку відшкодування пов`язаної з ним шкоди (завданих збитків).

Таким чином, суд звертає увагу, що у постанові № 3/02.3-04 від 09.03.2021 року чітко зазначено, що постанова може бути оскаржена в адміністративному (досудовому) порядку до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів або до суду в порядку, визначеному законом, протягом одного місяця з дня її винесення.

Із вказаним позивач був ознайомлений в цілому, оскільки 09.03.2021 року був присутнім при розгляді справи та винесенні постанови про накладення штрафу. Дану постанову одержав 09.03.2021 року, що підтверджується власноручним підписом на такій уповноваженого представника по довіреності.

Згідно з частинами першою та другою ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням наведеного, враховуючи встановлені судом обставини справи, досліджені в судовому засіданні докази, норми законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими, доказів, які б спростували правомірність прийнятої відповідачем постанови про накладення штрафу позивачем не надано, а відтак суд приходить до переконання, що в задоволенні позову слід відмовити.

Згідно ст. 139 КАС України, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору не підлягають відшкодуванню позивачу та стягненню на користь відповідача - суб`єкта владних повноважень.

Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Минайська, 39 код 40314229) про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.

2. Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України, та може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення, а в разі проголошення в судовому засіданні вступної та резолютивної частини рішення - протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

СуддяС.І. Рейті