Рішення № 96793899, 11.05.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2021
Номер справи
240/2114/21
Номер документу
96793899
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2021 року м. Житомир справа № 240/2114/21

категорія 108010100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Панкеєвої В.А.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенської районної державної адміністрації в особі Сектору державної реєстрації про визнання протиправною та скасування реєстраційної дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати реєстраційну дію про включення відомостей про ОСОБА_1 від 06.02.2014 як підприємця до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

В обґрунтування позову вказано, що 13.11.2019 Головним управлінням ДПС у Житомирській області сформовано вимогу щодо позивача про сплату боргу (недоїмки) по єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Позивач посилається на те, що з 2005 року припинила свою підприємницьку діяльність, про що свідчать видані державним реєстратором Коростенської районної державної адміністрації довідки про відсутність ОСОБА_1 на обліку, як підприємця.

Також, позивач вказує, що у 2014 році зареєструватися як фізична особа- підприємець на прізвище ОСОБА_1 не мала змоги, оскільки паспорт на відповідне прізвище був знищений у зв`язку зі зміною прізвища та отриманням нею 26.01.2012 нового паспорту на прізвище ОСОБА_1 . Відтак, позивач зазначає, що їй не відомі підстави внесення державним реєстратором у 2014 році відомостей щодо неї, як підприємця та вважає вказану дію протиправною.

Ухвалою судді від 17.02.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, яка буде розглядатися за правилами загального позовного провадження.

Позивач в судові засідання не з`являлась, подавала заяви про розгляд справи за її відсутності від 19.02.2021, 29.03.2021 та від 21.04.2021 (а.с.29, 32 ,40).

Представник відповідача в судові засідання не з`являвся, листом від 19.04.2021 просив справу розглянути у їх відсутність. Щодо вирішення заявлених вимог покладається на розсуд суду (а.с.38-39).

Ухвалою суду від 15.03.2021 закрито підготовче провадження і призначено адміністративну справу до судового розгляду по суті.

Протоколом судового засідання від 21 квітня 2021 року відбувся перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Як встановлено зі змісту Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ОСОБА_1 з 12.05.2004 зареєстрована як фізична особа-підприємець. Реєстраційну дію проведено Коростенською районною державною адміністрацією за №23061750000015092.

Позивач стверджуючи про безпідставність здійснення вказаного запису до матеріалів справи надає копії наступних довідок: державного реєстратора Коростенської районної державної адміністрації № 1-3070 від 04.12.2006 (видана на прізвище ОСОБА_1 ), № 1-197 від 10.02.2012 (видана на прізвище ОСОБА_1 ); реєстраційної Служби Коростенського МУЮ Житомирської області від 23.04.2014 Серії АГ №293290 (а.с.7, 14).

В свою чергу позивач зверталась до ГУ ДФС у Житомирській області про отримання довідки "Про зняття з обліку". Листом від 12.02.2019 №2109/14/06-30-52-66-19 їй повідомили про неможливість надання відповідної довідки у зв`язку із закінченням терміну зберігання (а.с.10).

З метою з`ясування вказаних обставин ОСОБА_1 10.08.2020 зверталась в тому числі до відповідача зі скаргою, зокрема щодо спірної реєстраційної дії (а.с.11-13).

Відповідач у відповідь листом від 24.09.2020 №122 повідомив, що відповідно до п.п.2 п.1 ст.25 Закону державна реєстрація скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі проводиться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.

Враховуючу вищевикладене, для проведення скасування реєстраційної дії державного реєстратора Реєстраційної служби Коростенського міськрайонного правління юстиції від 06.02.2014 року про включення відомостей про ОСОБА_1 як підприємця до Єдиного державного реєстру позивачу потрібно подати державному реєстратору юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців судове рішення, що набрало законної сили щодо скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі (а.с.8).

Позивач посилається на те, що жодних документів для реєстрації фізичної особи-підприємця після закриття своєї діяльності у 2006 році не подавала, у зв`язку з чим просить скасувати вказану реєстраційну дію.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб-підприємців врегульовано Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" від 15 травня 2003 року №755-IV (в редакції, на момент вчинення спірних реєстраційних дій, далі - Закон №755-IV).

Положеннями статті 1 Закону №755-IV визначено, що державний реєстратор - посадова особа центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр) - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Частиною 1 статті 4 Закону №755-IV встановлено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Згідно з частиною 2 Закону №755-IV порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема:

- перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці;

- перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації;

- внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру;

- оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.

Частиною 1 статті 6 Закону №755-IV закріплено, що державний реєстратор: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами-підприємцями.

Згідно з частиною 1 статті 42 Закону №755-IV для проведення державної реєстрації фізична особа, яка має намір стати підприємцем та має реєстраційний номер облікової картки платника податків, або уповноважена нею особа (далі - заявник) повинна подати особисто (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення або в разі подання електронних документів подати опис, що містить відомості про надіслані електронні документи, в електронній формі) або через уповноважену особу державному реєстратору за місцем проживання такі документи:

- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця, до якої може бути подана як додаток заява щодо обрання фізичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику;

- копію документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків;

- документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця;

- нотаріально посвідчену письмову згоду батьків (усиновлювачів) або піклувальника, або органу опіки та піклування, якщо заявником є фізична особа, яка досягла шістнадцяти років і має бажання займатися підприємницькою діяльністю.

Порядок проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця визначено статтею 43 Закону №755-IV.

Так, у відповідності до статті 43 Закону №755-IV державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця, без розгляду зобов`язаний перевірити ці документи на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації фізичної особи- підприємця, які передбачені частиною першою статті 44 цього Закону. Перевірка на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації фізичної особи- підприємця, які передбачені абзацами третім та четвертим частини першої статті 44 цього Закону, здійснюється з використанням відомостей Єдиного державного реєстру.

За відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації фізичної особи - підприємця державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця на підставі відомостей реєстраційної картки на проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця. Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця є датою державної реєстрації фізичної особи- підприємця.

Не пізніше наступного робочого дня після отримання державним реєстратором від органів статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України даних про взяття на облік фізичної особи-підприємця державним реєстратором видається (надсилається поштовим відправленням з описом вкладення) заявнику виписка з Єдиного державного реєстру.

Державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати державної реєстрації фізичної особи-підприємця зобов`язаний передати відповідним органам статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України повідомлення про проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру та відомості з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця для взяття фізичної особи- підприємця на облік.

До відповідного органу доходів і зборів одночасно з відомостями з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця державним реєстратором передається електронна копія заяви щодо обрання спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційної заяви про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість, виготовлена шляхом сканування, якщо такі заяви були подані як додаток до реєстраційної картки.

Відповідно до частини першої статті 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.

Згідно зі статтею 42 ГК України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

За частиною першою статті 50 ЦК України право на здійснення підприємницької діяльності, яку не заборонено законом, має фізична особа з повною цивільною дієздатністю.

Фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом (частина 2 статті 50 ЦК України).

Відповідно до частини 3 статті 128 ГК України громадянин може здійснювати підприємницьку діяльність безпосередньо як підприємець або через приватне підприємство, що ним створюється.

Згідно із частиною першою статті 128 ГК України громадянин визнається суб`єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи відповідно до статті 58 цього Кодексу.

За частиною першою статті 58 ГК України суб`єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи ФОП у порядку, визначеному законом.

Аналіз норм чинного законодавства дозволяє зробити висновок, що для здійснення реєстраційних дій особі необхідно звернутись із заявою про державну реєстрацію особисто та або через уповноважену особу.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 у 2014 році не зверталась особисто з пакетом документів та заявою про реєстрацію її, як фізичної особи-підприємця.

На спростування вказаних обставин, відповідачем не надано жодного доказу.

Більш того, згідно свідоцтва про шлюб Серія НОМЕР_1 від 30.11.2012 позивач 26.01.2012 отримала новий паспорт на прізвище ОСОБА_1 , тобто звернутись з пакетом документів за попереднім прізвищем ОСОБА_1 позивач не мала змоги.

Встановлені обставини вказують на наявність підстав для визнання недійсною реєстраційної дії від 06.02.2014 про включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомостей про державну реєстрація фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .

Так, у рішенні Європейського суду з прав людини від 20 січня 2012 року у справі "Рисовський проти України" підкреслено особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема якщо справа впливає на основоположні права людини, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. При цьому на них покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах ( параграф 70).

Враховуючи вищевикладене, з метою захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне скасувати реєстраційну дію від 06.02.2014.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За приписами статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, під час розгляду справи стороною позивача доведено, а стороною відповідача не спростовано підстави для визнання незаконною та скасування реєстраційної дії, що вчинена щодо позивача.

З приводу розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Як встановлено з матеріалів справи, позивачем при подачі до суду позовної заяви було сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн.

Відповідно до ч.1ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З урахуванням задоволення позову, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з відповідача сплаченого судового збору у сумі 908,00 грн.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати реєстраційну дію Коростенської районної державної адміністрації в особі Сектору державної реєстрації про включення відомостей про ОСОБА_1 від 06.02.2014 як підприємця до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Стягнути з Коростенської районної державної адміністрації в особі Сектору державної реєстрації (вул.Грушевського,60/2, каб.8, м.Коростень, Коростенський район, Житомирська область, 11500, код ЄДРПОУ 04053513) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , інд. код НОМЕР_2 ) понесені судові витрати в сумі 908,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Панкеєва