
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 травня 2021 року м. Житомир справа № 240/34/20
категорія 108060200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі: судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 та просить, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог:
- визнати протиправними дії відповідача щодо зобов`язання ОСОБА_1 повернути субсидію за період з 01.02.2019 по 30.04.2019 в сумі 7863,22 грн., згідно повідомлення №5395/07 від 29.11.2019, та скасувати рішення відповідача, оформлене повідомленням №5395/07 від 29.11.2019;
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача, оформлене повідомленням №50246 від 29.11.2019 про відмову у призначенні ОСОБА_1 житлової субсидії з 01.10.2019;
- зобов`язати відповідача призначити ОСОБА_1 субсидію на 2019 - 2020 роки та перерахувати фактично сплачені ОСОБА_1 кошти за комунальні послуги з жовтня 2019 року з урахуванням призначеної субсидії.
Позовні вимоги позивача обґрунтовані тим, що дочка звернулася до відповідача від її імені (за дорученням) із проханням щодо нарахування житлової субсидії, за адресою: АДРЕСА_1 . За цією ж адресою також зареєстрована онука, ОСОБА_2 , яка після вступу у шлюб 18.11.2018 із ОСОБА_3 фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується актом ЖБК "Полісся" від 22.11.2019 та актом про непроживання за місцем реєстрації №90 від 27.11.2019. Після звернення 20.11.2019 до Управління соціального захисту населення Богунського району позивачу було повідомлено у непризначенні субсидії на 2019 - 2020 рік, у зв`язку із тим, що у відповідності до чинного законодавства, ОСОБА_1 повинна була повідомити органи Управління соціального захисту населення Богунського району про зміну сімейного стану онуки ОСОБА_2 , також було зазначено, що у зв`язку із цим за адресою АДРЕСА_1 буде проведено перерахунок субсидії з урахуванням заробітної плати чоловіка онуки. Відповідачем не було враховано, що онука із своїм чоловіком разом зі нею не проживають, та жодним чином не поділяють спільний побут. Позивач, просить звернути увагу на те, що вона відповідно до вимог Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 повідомила у період з 27.11.18-29.11.18 (точну дату не пам`ятає) Управління соціального захисту населення Богунського району про зміну сімейного стану її онуки, зареєстрованої за адресою, АДРЕСА_1 за номером, що був наявний у довіднику та мережі інтернет на офіційному сайті. За таких підстав, повідомлення про повернення субсидії за період з 01.02.2019 по 30.04.2019 та відмова у призначенні субсидії на 2019-2020 ріє є безпідставними, а тому підлягають скасуванню.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848. Відповідно до пункту 9 Положення житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні, на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово - комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії. Відповідно до пункту 16 Положення громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема щодо зміни у складі сім`ї члена домогосподарства.
Оскільки ОСОБА_2 зареєструвала шлюб 17.11.2018 року, та відповідно до доданих до позовної заяви документів з 18.11.2018 за місцем реєстрації не проживає, гр. ОСОБА_1 зобов`язана була проінформувати управління про зазначені обставини протягом 30 днів з дня їх виникнення, тобто до 17.12.2018 року. Водночас представник управління звернув увагу, що у разі не проживання даної особи за вищевказаною адресою з 18.11.2018 року, гр. ОСОБА_1 , необхідно було подати нову заяву та декларацію до управління у листопаді 2018 року для призначення житлової субсидії за рішенням комісії на фактично проживаючих осіб. Таким чином субсидія за період з грудня 2018 року по квітень 2019 року отримана гр. ОСОБА_1 безпідставно та підлягає поверненню. Враховуючи вищевикладене, представник відповідача просив відмовити в задоволенні даного позову.
Позивач подала письмову відповідь на відзив, а відповідач заперечення на відповідь на відзив, однак суд їх не приймає до уваги з тих підстав, що відповідно до ч. 3 ст. 263 КАС України, у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Позивач в судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив, представник відповідача подав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності. Суд перейшов у письмове провадження по даній справі.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що відповідно до повідомлення від 29.11.2019 ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні субсидії на підставі ненадання даних про виникнення обставин, щодо зміни у складі сім`ї, члена домогосподарства, а також відповідно до повідомлення від 29.11.2018 №5395/07 зобов`язано її повернути переплачену суму субсидії у розмірі 7862,00.
Не погоджуючись з рішеннями відповідача про відмову у припиненні наданні раніше призначеної житлової субсидії на 2019-2020 роки, та про повернення субсидії за період з 01.02.2018 по 30.04.2019 позивач звернулася до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо -, тепло -, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначаються Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України, від 21 жовтня 1995 року № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (далі - Положення, у редакції на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно із п. 3 Положення, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку) (п. 8 Положення).
У відповідності до п. 15 цього Положення, житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального (неопалювального) сезону і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.
Для домогосподарств, які використовують природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення, житлова субсидія на опалювальний сезон розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно.
У відповідності до п. 16 Положення, після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).
Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктом 14 цього Положення.
Громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема (Редакція від 20.10.2018):
зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу;
зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу;
зміни у складі сім`ї члена домогосподарства;
зміну переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання;
зміну переліку витрат на управління багатоквартирним будинком;
зміну управителя, виконавця комунальних послуг, створення об`єднання;
настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 6 цього Положення.
У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач у визначений Положенням № 848 строк не подав нову заяву та декларацію у зв`язку зі зміною у складі сім`ї члена домогосподарства, таким чином не проінформував структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміни у складі сім`ї члена домогосподарства
Відповідно до пункту 119 Положення № 848 (у редакції на момент прийняття відповідачем рішення про відмову у призначенні субсидії) за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли:
домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг) внаслідок того, що громадянин має заборгованість за житлово-комунальні послуги;
громадянин не виконує зобов`язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг;
у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;
громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення;
під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;
виникнення обставин, зазначених у пункті 18 цього Положення.
Згідно з пунктом 121 Положення (у редакції на момент прийняття відповідачем рішення про припинення раніше призначеної субсидії) надання житлової субсидії у випадках, зазначених у пунктах 119 і 120 цього Положення, припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою).
Посилання позивача на те, що починаючи з 18.11.2018 її онука ОСОБА_2 , не проживає за місцем реєстрації, а живе окремою сім`єю, є незмістовними, оскільки у разі зміни складу сім`ї на громадянина все одно покладено обов`язок щодо інформування органи УСЗН про такі зміни, чого позивачем зроблено не було.
Керуючись вищезазначеними нормами Положення, відповідачем було правомірно припинено надання позивачу житлової субсидії, а також здійснено перерахунок суми призначеної субсидії за період з лютого 2019 року по квітень 2019 року та визначено обсяг надміру виплачених коштів в розмірі 7863,22 грн.
Таким чином, оскільки матеріалами справи підтверджується та обставина, що позивач у визначений Положенням строк не повідомила відповідача про змін у складі сім`ї члена домогосподарства (не проживання за місцем реєстрації онуки), що вплинуло на можливість продовження отримання житлової субсидії, тому дії Управління щодо прийняття рішення про припинення надання ОСОБА_1 житлової субсидії та рішення про повернення надміру виплачених коштів є правомірними.
Відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акту чи окремих його положень.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб`єкт владних повноважень обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
При зазначених обставинах, вимоги позивача неправомірні, необґрунтовані та не підлягають до задоволення.
Оскільки факт наявності у позивача порушеного права не знайшов підтвердження у ході розгляду справи, то у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат, відповідно до ст. 139 КАС України - у суду відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.н. НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради (вул. Перемоги, 55, Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 42103456) про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.В. Чернова