Рішення № 96793412, 27.04.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2021
Номер справи
200/7573/20-а
Номер документу
96793412
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 квітня 2021 р. Справа№200/7573/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Шинкарьової І.В, при секретарі судового засідання Заїченко Я.В.,

за участю сторін:

Представник позивача Астапов А.Г.

Представник відповідача Серебрякова Н.С.

Представник третьої особи Зуб Г.В.

Представник третьої особи Богданов Р.К.

розглянувши в порядку загального позовного провадження позовну заяву Первинної профспілкової організації Головного управління Держпраці у Донецькій області профспілки робітників Державних установ України до відповідача Державної служби України з питань праці, треті особи: Кабінет міністрів України, Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці про визнання дій протиправними та зобов`язання утриматись від вчинення певних дій.,

В С Т А Н О В И В :

17 серпня 2020 року до суду надійшла позовна заява Первинної профспілкової організації Головного управління Держпраці у Донецькій області профспілки робітників Державних установ України до відповідача Сажієнко Віталія Валерійовича тимчасово виконуючого обов`язки Голови Державної служби України з питань праці, треті особи: Кабінет міністрів України, Головне управління Держпраці у Донецькій області, Головне управління Держпраці у Луганській області про:

- визнання протиправними дії тимчасово виконуючого обов`язки Голови Державної служби України з питань праці Сажієнко Віталія Валерійовича стосовно внесення до проекту постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання територіальних органів Державної служби України з питань праці» пункту 1 «Ліквідувати як юридичні особи публічного права Головне управління Державної служби з питань праці у Донецькій області та Головне управління Державної служби з питань праці у Луганській області.;

- зобов`язання тимчасово виконуючого обов`язки Голови Державної служби України з питань праці Сажієнко Віталія Валерійовича утриматись від вчинення дій, що спрямовані на ліквідацію Головного управління Держпраці у Донецькій області та Головного управління Держпраці у Луганській області.

Заявою від 10.11.2020 року позивачем було подано заяву про зміну предмету позову, у якій просив визнати протиправним та скасувати наказ ТВО Голови Державної служби України з питань праці Сажієнко В.В. від 28.09.2020 №122 «Про ліквідацію Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області» та зобов`язати тимчасово Державну службу України з питань праці утриматись від вчинення дій, що спрямовані на ліквідацію Головного управління Держпраці у Донецькій області. Підставою для скасування наказу позивач зазначив невірне вказану у наказі Головного управління Держпраці у Донецькій області, в наказі зазначено «Головне управління Державної служби з питань праці у Донецькій області».

Ухвалою суду від 21 серпня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 200/7573/20-а. Призначено підготовчі засідання.

Розгляд справи відкладено з 15 вересня 2020 року на 01 жовтня 2020 року о 13:00 год. з причин подання заява про відкладення розгляду справи від представників сторін.

Розгляд справи відкладено з 01 жовтня 2020 року на 13 жовтня 2020 р. о 15:00 год. у зв`язку із неявкою учасника справи або його представника.

В судовому засіданні 13 жовтня 2020 року судом, керуючись ст. 181 КАС України, була оголошена перерва до 10 листопада 2020 року на 12:00 год., про що повідомлені особи, які беруть участь у справі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24 листопада 2020 року зупинено провадження в адміністративній справі №200/7573/20-а за позовом Головного управління Держпраці у Донецькій області профспілки робітників Державних установ України до відповідача Сажієнко Віталія Валерійовича тимчасово виконуючого обов`язки Голови Державної служби України з питань праці, треті особи: Кабінет міністрів України, Головне управління Держпраці у Донецькій області, Головне управління Держпраці у Луганській області про визнання протиправним та скасування наказу тимчасово виконуючого обов`язки Голови Державної служби України з питань праці Сажієнко Віталія Валерійовича від 28 вересня 2020 року № 122 «Про ліквідацію Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області».; зобов`язання тимчасово Державну службу України з питань праці утриматись від вчинення дій, що спрямовані на ліквідацію Головного управління Держпраці у Донецькій області. - до набрання законної сили судовим рішенням по справі № 200/24141/20-а за позовом ОСОБА_2 до Державної служби України з питань праці, Головного управління Держпраці у Донецькій області про визнання незаконними дії Державної служби України з питань праці стосовно ліквідації Головного управління Держпраці у Донецькій області, та скасування наказу від 28.09.2020 №122; визнання незаконними дії Головного управління Держпраці у Донецькій області стосовно ліквідації Головного управління Держпраці у Донецькій області.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 12 січня 2021 апеляційну скаргу позивача задоволено, скасовано ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 24 листопада 2020 року у справі № 200/7573/20-а та направлено справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Ухвалою суду від 19 січня 2021 року продовжено розгляд адміністративної справи та призначено підготовче судове засідання на 02 лютого 2021 року о 11:00 год.

Ухвалою суду від 02 лютого 2021 року клопотання представника Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці про заміну 3-х осіб (Головне управління Держпраці у Донецькій області, Головне управління Держпраці у Луганській області ) у справі за позовною заявою Головного управління Держпраці у Донецькій області профспілки робітників Державних установ України до відповідача Сажієнко Віталія Валерійовича тимчасово виконуючого обов`язки Голови Державної служби України з питань праці, треті особи: Кабінет міністрів України, Головне управління Держпраці у Донецькій області, Головне управління Держпраці у Луганській області про визнання дій протиправними та зобов`язання утриматись від вчинення певних дій задоволено. Замінено 3-х осіб - Головне управління Держпраці у Донецькій області (код ЄДРПОУ: 39790445) та Головне управління Держпраці у Луганській області (код ЄДРПОУ 39801404) на його правонаступника - Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці (код ЄДРПОУ:43866127, місцезнаходження: Донецька область, м. Покровськ, вул.Прокоф`єва, 82). Замінено первинного відповідача по справі тимчасово виконуючого обов`язки Голови Державної служби України з питань праці Сажієнко Віталія Валерійовича на Державну службу України з питань праці (код ЄДРПОУ 39472148, 01601, місто Київ, вул. Десятинна, 14). Розгляд справи розпочато спочатку.

Заявою від 11 лютого 2021 року позивачем уточнено позовні вимоги та викладено позовні вимоги у наступній редакції:

Визнати протиправними та скасувати наказ Державної служби України з питань праці від 28 вересня 2020 року № 122 «Про ліквідації Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області»;

Визнати відсутність права у Державної служби України з питань праці на ліквідацію Головного управління Держпраці у Донецькій області.

У додаткових поясненнях від 11 лютого 2021 року зазначає, що наказ №122 прийнято з перевищенням повноважень визначених законом. За змістом пункту 1 наказу № 122.Держпраці вирішило: «Ліквідувати як юридичну особу публічного права Головне управління Державної служби з питань праці у Донецькій області (код ЄДРПОУ 39790445)». Тобто відповідачем прийнято рішення про ліквідацію юридичної особи публічного права. Проте, за змістом абзацу 3 частини 1 статті 21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» територіальні органи центрального органу виконавчої влади можуть утворюватись, ліквідовуватись, реорганізовуватись керівником центрального органу виконавчої влади як структурні підрозділи апарату центрального органу виконавчої влади за погодженням з міністром, який спрямовує та координує діяльність центрального органу виконавчої влади, та Кабінетом Міністрів України. В той же час, абзацом 1 частини 1 статті 21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» унормовано, що територіальні органи центрального органу виконавчої влади як юридичні особи публічного права, ліквідовуються, за поданням міністра, який спрямовує та координує діяльність центрального органу виконавчої влади, Кабінетом Міністрів України. Тобто, приймаючи рішення про ліквідацію, Держпраці вийшло за межі повноважень передбачені Конституцією та законами України, що є неприпустимим з урахуванням припису частини 2 статті 19 Конституції України. Зміст «Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади» затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1074 від 20.10.2011 року взагалі не передбачає ліквідацію окремого територіального органу. Ліквідація територіальних органів відбувається одночасно з центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через відповідного міністра (пункти 15-18). Крім того, у відповідності до підпункту 12 пункту 11 «Положення про Державну службу України з питань праці» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 96 від 11.02.2015 року, на яку міститься посилання в мотивувальній частині спірного наказу, Голова Держпраці має право ліше не утворювати, ліквідувати та реорганізовувати підприємства, установи та організації, які належать до сфери управління Держпраці. Тобто право ліквідовувати територіальні органи у Держпраці відсутнє і за власним положенням. Наведене вище дає підстави стверджувати, що наказ № 122 прийнято з порушенням діючого законодавства, а отже є протиправним та такий, що підлягає скасуванню.

Розгляд справи відкладено з 18 лютого 2021 року на 04 березня 2021 року о 13:30 год. з причин подання заяви учасників справи про відкладення розгляду справи.

04 березня 2021 року надано пояснення третьої особи Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, якому терто особа просить відмовити позивачу у повному обсязі обґрунтовуючи це тим, що к позовній заяві відсутні належні докази представлення інтересів членів Профспілки з метою захисту законних прав і інтересів. Крім того вказує, що скасування даного наказу призведе до негативних наслідків стосовно інших осіб, адже, більшість працівників у зв`язку з ліквідацією Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області було переведено до Східного управління. Відповідно до службової записки спеціаліста відділу управління персоналу штатним розписом Східного управління, затвердженим т.в.о. голови Державної служби України з питань праці, передбачено 522 штатні одиниці. Станом на 03.03.2021 року фактична чисельність працівників Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці складає 293 особи. За таких обставин, на думку Східного управління, судове рішення по справі №200/7573/20-а безумовно може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, а саме на працівників Східного управління, які були переведені на посади у державний орган у зв`язку з ліквідацією, та на тих хто відмовився від пропозицій щодо подальшого працевлаштування і отримав вихідну допомогу у зв`язку з ліквідацією у відповідності до частини четвертої статті 87 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VІІІ.

В судовому засіданні 04 березня 2021 року судом, керуючись ст. 181 КАС України, була оголошена перерва до 18 березня 2021 року на 14:30 год., про що повідомлені особи, які беруть участь у справі.

Також 10 березня 2021 року на адресу надійшло відзив на позову заяву від Державної служби України з питань праці, якій відповідач також заперечує проти позову зазначаючи, що діяв, на виконання вимог Постанови № 762, та в межах та порядку визначених законодавством. Позивачем у свою чергу, не доведено незаконності та протиправною дій Держпраці, щодо виконання постанови Кабінету Міністрів України та не підтверджено завданих порушень його правам та інтересам.

В судовому засіданні 18 березня 2021 року судом, керуючись ст. 223 КАС України, була оголошена перерва до 31 березня 2021 року на 12:00 год., про що повідомлені особи, які беруть участь у справі.

У судовому засіданні 31 березня 2021 року закрито підготовче провадження по справі №200/7573/20-а та призначено до судового розгляду по суті на 20 квітня 2021 року о 15:00 год.

В судовому засіданні 20 квітня 2021 року судом, керуючись ст. 223 КАС України, була оголошена перерва до 27 квітня 2021 року на 11:00 год., про що повідомлені особи, які беруть участь у справі.

Заслухавши пояснення сторін дослідивши надані докази , суд встановив наступне.

Позивач - Первинна профспілкова організація Головного управління Держпраці у Донецькій області профспілки робітників Державних установ України звернулась до суду про скасування наказу Відповідача - Державної служби України з питань праці, «Про ліквідацію Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області» від 28.09.2020 №122.

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання територіальних органів Державної служби з питань праці» від 26 серпня 2020 року №762, зокрема ліквідовано як юридичні особи публічного права Головне управління Державної служби з питань праці у Донецькій області та Головне управління Державної служби з питань праці у Луганській області.

Наказом Відповідача - Державної служби України з питань праці, «Про ліквідацію Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області» від 28.09.2020 №122, зокрема ліквідовано яку юридичну особу публічного права Головне управління Державної служби з питань праці у Донецькій області.

Позивач вважає, що абзацом 1 частини 1 статті 21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» унормовано, що територіальні органи центрального органу виконавчої влади як юридичні особи публічного права, ліквідовуються, за поданням міністра, який спрямовує та координує діяльність центрального органу виконавчої влади, Кабінетом Міністрів України. Тобто, приймаючи рішення про ліквідацію, Держпраці вийшло за межі повноважень передбачені Конституцією та законами України, що є неприпустимим з урахуванням припису частини 2 статті 19 Конституції України.

Згідно з частиною 1 статті 5 Закону № 3166-VI міністерства та інші центральні органи виконавчої влади утворюються, реорганізуються та ліквідуються Кабінетом Міністрів України за поданням Прем`єр-міністра України.

Відповідно до п.п. 2-5 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074 (Порядок -№ 1074) органи виконавчої влади утворюються, реорганізуються або ліквідуються Кабінетом Міністрів України за поданням Прем`єр-міністра України, Кабінет Міністрів України приймає безпосередню участь саме в утворенні, реорганізації або ліквідації органу виконавчої влади (нового або існуючого).

26.08.2020 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Деякі питання територіальних органів Державної служби з питань праці» № 762 (далі - Постанова № 762).

Пунктом 1 Постанови № 762 ліквідовано, як юридичні особи публічного права Головне управління Державної служби з питань праці у Донецькій області та Головне управління Державної служби з питань праці у Луганській області.

Пунктом 2 Постанови № 762 утворено Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці як юридичну особу публічного права.

Пунктом 3 Постанови № 762 визначено, що Головне управління Державної служби з питань праці у Донецькій області та Головне управління Державної служби з питань праці у Луганській області, які ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, продовжують виконувати свої повноваження та функції до завершення здійснення заходів, пов`язаних з утворенням Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці;

Абзацом 2 пункту 3 Постанови № 762 визначено, що здійснення заходів, пов`язаних з ліквідацією Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області (далі - Головне управління) та Головного управління Державної служби з питань праці у Луганській області згідно з пунктом 1 цієї постанови та утворенням Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці згідно з пунктом 2 цієї постанови, покладається на Державну службу з питань праці. Таким чином пунктом3 Постанови № 762 передбачено, що саме на відповідача покладено здійснення заходів пов`язаних з ліквідацією Головного управління.

Постанова № 762 є чинною, та підлягає виконанню в межах та порядку передбаченому чинним законодавством.

Як вбачається з спірного наказу його було прийнято на виконання Постанови №762, тому суд не приймає довід позивача, що відповідач вийшов за межі повноважень визначених законом, зазначивши в наказі про ліквідацію Управлінь.

Щодо доводу позивача, що відповідачем в наказі невірно вказано назву Головного управління Держпраці у Донецькій області (скорочене найменування Управління Держпраці), а саме зазначено «Головне Управління Державної служби з питань праці у Донецькій області», суд зазначає наступне.

Як встановлено судом, саме про ліквідацію Головного Управління Державної служби з питань праці у Донецькій області було зазначено в Постанові №762, відповідачем саме таку назву було зазначено в спірному наказі №122, код ЄДРПОУ 39790445.

29 вересня 2020 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про перебування Головного управління Держпраці у Донецькій області в стані припинення (ЄДРПОУ 39790445), на підставі рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755- IV якщо документи та відомості, що підлягають внесенню по Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Суд зазначає, що сама по собі невідповідність назви Управління в спірному наказі, не може бути підставою, для скасування наказу. Позивачем у свою чергу, не надано будь яких доказів, яким чином спірним наказом порушені його права та інтереси.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що дії відповідача, на виконання вимог Постанови № 762 були здійснені в межах та порядку визначених законодавством.

Відповідно до вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір не підлягає відшкодуванню.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 90, 132, 139, 193, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Первинної профспілкової організації Головного управління Держпраці у Донецькій області профспілки робітників Державних установ України до відповідача Державної служби України з питань праці, треті особи: Кабінет міністрів України, Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці про визнання протиправними та скасування наказу Державної служби України з питань праці від 28 вересня 2020 року № 122 "Про ліквідації Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області"; визнання відсутність права у Державної служби України з питань праці на ліквідацію Головного управління Держпраці у Донецькій області, - відмовити.

Рішення прийняте в нарадчій кімнаті та проголошено його вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 27 квітня 2021року.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 07 травня 2021 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя І.В. Шинкарьова