Рішення № 96793048, 11.05.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2021
Номер справи
160/2587/21
Номер документу
96793048
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2021 року Справа № 160/2587/21 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Юркова Е.О.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Лівівської районної державної адміністрації Львівської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

22 лютого 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області з вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність Пустомитівської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ: 22420292), а саме: надання неточної та неповної інформації у відповідь на запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації від 28.10.2020 року, що є порушенням вимог ч.1 п.6 ст.14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» в частині обов`язку розпорядника інформації надавати точну та повну інформацію, результатом чого є неповноцінна реалізація Конституційного права на збирання інформації гарантоване ст.34 Конституції України, а також права на доступ до публічної інформації;

- зобов`язати Пустомитівську районну державну адміністрацію Львівської області надати точну та повну інформацію на запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації від 28.10.2020 року.

Ухвалою суду від 01.03.2021 року відкрито провадження у даній справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою суду від 31.03.2021 року замінено первісного відповідача у справі № 160/2587/21 з Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області на правонаступника - Лівівську районну державну адміністрацію Львівської області (79008, Львівська обл., місто Львів, вул.Винниченка В., буд. 18, ІК в 44046683).

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що 28.10.2020 року звернувся до Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області з запитом про надання публічної інформації, в якому просив: вказати дату та номер рішення про створення Пустомитівською РДА Комісії з питань поводження з безхазяйними відходами; вказати кількість проведених засідань Комісії з питань поводження з безхазяйними відходами Пустомитівською РДА в 2020 році, також вказати дати таких засідань. Проте інформація на запит була надана не повна, а саме на питання № 2 відповідь не надана. Отже, відповідачем порушено право на отримання запитуваної інформації.

Відповідачем 27.04.2021 року подано до суду відзив на позовну заяву (вх.. № 34147/21), в якому просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що листом від 04.11.2020 року № 61-1041/0/2-20 районна державна адміністрація надала відповідь запитувачу інформації стосовно розгляду його запиту. Вказаним листом його було повідомлено, що постійно діюча комісія районної державної адміністрації з питань поводження з безхазяйними відходами створена розпорядженням голови районної державної адміністрації від 02.07.2016 № 390. Стосовно кількості проведених засідань комісії у 2020 році запитувачу інформації було повідомлено, що у зв`язку з великою кількістю звернень щодо стихійних сміттєзвалищ та стислими термінами їх розгляду, районною державною адміністрацією проводяться виїзні засідання комісії за участю представника органу місцевого самоврядування. Такі виїзні засідання комісії проводилися за участю начальника та спеціалістів відділу житлово-комунального господарства, будівництва та захисту довкілля райдержадміністрації, які діяли відповідно до Положення про відділ житлово - комунального господарства та захисту довкілля районної державної адміністрації та посадових інструкцій працівників відділу, та представників органів місцевого самоврядування на місце виявлення несанкціонованого складування ТПВ. З метою ліквідації несанкціонованих та неконтрольованих звалищ відходів відповідно повноважень, визначених законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про благоустрій населених пунктів», пунктом и) частини 1 статті 21 Закону України «Про відходи», районною державною адміністрацією додатково скеровувались листи до відповідного органу місцевого самоврядування про вжиття ними заходів відповідно до повноважень. Інша інформація щодо діяльності постійно діючої комісії районної державної адміністрації з питань поводження з безхазяйними відходами в Львівській районній державній адміністрації відсутня.

06.05.2021 року позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якому підтримано доводи, викладені у позові.

Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням продовження вказаного терміну, відповідно до Закону № 540-IX від 30.03.2020 року, та за фактом отримання відповіді на відзив.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 28.10.2020 року сформовано запит на інформацію в порядку Закону України "Про доступ до публічної інформації" на адресу Пустомитівської районної державної адміністрації, в якому просив надати інформацію:

1. вказати дату та номер рішення про створення Пустомитівською РДА Комісії з питань поводження з безхазяйними відходами;

2. вказати кількість проведених засідань Комісії з питань поводження з безхазяйними відходами Пустомитівською РДА в 2020 році, також вказати дати таких засідань.

Листом від 04.11.2020 року № 61-1041/0/2-20 «Про надання інформації» головою Пустомитівської районної державної адміністрації надано відповідь, згідно якої постійно діючу комісію з питань поводження з безхазяйними відходами створено розпорядженням голови Пустомитівської районної державної адміністрації від 02.07.2016 № 390. Стосовно кількості проведених засідань комісії у 2020 році повідомлено, що у зв`язку з великою кількістю звернень щодо стихійних сміттєзвалищ та стислими термінами розгляду відбуваються виїздні засідання комісії за участю представника органу місцевого самоврядування на місці розташування несанкціонованого складування ТПВ.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

За приписами статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових осіб і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Законом України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 року № 2939-VI (далі - Закон № 2939-VI).

Відповідно до статті 1 Закону № 2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

За загальним правилом, публічна інформація є відкритою. Виняток становить інформація з обмеженим доступом, яка поділяється на конфіденційну, таємну та службову інформацію.

Визначальним для публічної інформації є те, що вона заздалегідь зафіксована будь-якими засобами та на будь-яких носіях та знаходилась у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації.

У відповідності до частини 1 статті 5 Закону № 2939-VI, доступ до інформації забезпечується, зокрема, шляхом надання інформації за запитами на інформацію.

Нормами статті 6 Закону № 2939-VI визначено критерії обмеження доступу до публічної інформації. Згідно частини другої цієї статті обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров`я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

Таким чином, доступ до інформації може бути обмежено лише за умови додержання сукупності всіх трьох зазначених підстав, які в розглянутому спорі відсутні.

Частиною 2 статті 10-1 Закону № 2939-VI визначено, що будь-яка особа може вільно копіювати, публікувати, поширювати, використовувати, у тому числі в комерційних цілях, у поєднанні з іншою інформацією або шляхом включення до складу власного продукту, публічну інформацію у формі відкритих даних з обов`язковим посиланням на джерело отримання такої інформації.

Згідно з пунктом 6 статті 14 Закону № 2939-VI розпорядник інформації зобов`язаний, зокрема, надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Відповідно до статті 19 Закону № 2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.

За приписами частини 4 статті 20 Закону № 2939-VI у разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.

Відповідно до статті 23 Закону № 2939-VI рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.

Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов`язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.

Вирішуючи позовні вимоги, суд виходить із того, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб від протиправних рішень, дій та бездіяльності суб`єктів владних повноважень.

Предметом заявленого позивачем спору є відмова в наданні інформації/ дії по відмові в наданні запитуваної інформації, що є порушенням прав позивача на доступ до публічної інформації.

Аналіз визначення та переліку розпорядників публічної інформації, закріпленого у статті 13 Закону № 2939-VI, свідчить, що публічною інформацією є відображена або задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях, у тому числі інформація, пов`язана з виконанням особами делегованих повноважень суб`єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг.

Із листа Пустомитівської районної державної адміністрації від 04.11.2020 року № 61-1041/0/2-20 «Про надання інформації» вбачається, що засідання Комісії з питань поводження з безхазяйними відходами Пустомитівської РДА в 2020 році відбувались у формі виїзних засідань. Проте їх кількість та дати не зазначено.

Крім того, відповідно до пункту 7 Порядку виявлення та обліку безхазяйних відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 року № 1217, за результатами своєї роботи комісія складає акт, який передається до місцевої державної адміністрації чи органу місцевого самоврядування для вирішення питання про подальше поводження з відходами.

Отже, суд погоджується з думкою позивача про те, що інформація щодо кількість проведених засідань Комісії з питань поводження з безхазяйними відходами Пустомитівської РДА в 2020 році, та дати таких засідань не надана.

Відтак, з огляду на обставини, встановлені судом під час розгляду даної справи на підставі доказів, наявних в матеріалах справи, суд робить висновок про допущення відповідачем протиправної бездіяльності в частині розгляду запиту позивача від 28.10.2020 року.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З аналізу матеріалів справи, виходячи із змісту позовних вимог та його обґрунтування, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 .

У зв`язку з перебуванням головуючого судді у період з 04.05.2021 року по 07.05.2021 року у відпустці, рішення по справі було винесено 11.05.2021 року.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Лівівської районної державної адміністрації Львівської області (79008, Львівська обл., м.Львів, вул.Винниченка В., буд. 18, ІК в 44046683) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Пустомитівської районної державної адміністрації в частині ненадання повної інформації у відповідь на запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації від 28.10.2020 року.

Зобов`язати Лівівську районну державну адміністрацію Львівської області надати точну та повну інформацію на запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації від 28.10.2020 року.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 11 травня 2021 року.

Суддя Е.О. Юрков