Рішення № 96791723, 20.04.2021, Немишлянський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Фрунзенський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
20.04.2021
Номер справи
645/5976/20
Номер документу
96791723
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 645/5976/20>

Провадження № 2/645/439/21>

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2021 року Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді - Мартинової О.М.,

за участю секретаря судового засідання - Кривченко Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів, -

в с т а н о в и в:

Позивач Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів, в якому просить суд стягнути з відповідача неправомірно отримані бюджетні кошти в розмірі 11747,00 грн. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 2102,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 31.07.2018 року ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради з заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям.

Рішенням Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради від 08.08.2018 року було призначено допомогу відповідачу на період з 01.07.2018 року по 31.12.2018 року у розмірі 1944,00 грн. щомісячно. З вищевказаної заяви та декларації відповідача про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 31.07.2018 року вбачається, що відповідач та ОСОБА_2 (син відповідача) не працюють, ОСОБА_2 навчається у 7 класі школи, не є приватними підприємцями, не перебувають на обліку у центрі зайнятості та не мають жодних офіційних доходів. Проте, згідно з довідкою ДПС про доходи за період з квітня 2018 по червень 2018 року відповідачу було нараховано дохід від працедавця ТОВ «Віотехсом» у розмірі 34800,00 грн., про який не було зазначено у заяві та декларації. Відповідачем не було повідомлено про вищевказані обставини, що суттєво вплинуло на право та розмір призначеної допомоги.

У зв`язку з неподанням відповідачем інформації, яка впливає на призначення допомоги, Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, який здійснює нарахування і виплату допомог, розраховано переплату бюджетних коштів відповідачу, яка складає 11747,00 грн. 28.05.2019 року відповідач звернулась до позивача з заявою про утримання переплати бюджетних коштів з подальших виплат допомоги, що фактично свідчить про визнання останньою факту переплати. Оскільки на наступний період на призначення допомоги відповідач не мала права, то здійснити утримання не вбачається можливим. На адресу відповідача направлено повідомлення про необхідність повернення бюджетних коштів, але жодних заходів останньою вчинено не було, у зв`язку із чим позивач змушений звернутися до суду.

Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 16 жовтня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 05 лютого 2021 року закрито підготовче судове засідання по справі, призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, надав до суду заяву, в якій позов підтримав в повному обсязі, проти ухвалення заочного рішення не заперечував.

Відповідач в судове засідання не з`явилася, причини неявки суду не повідомила, про слухання справи повідомлялася належним чином. За таких обставин, суд вважає, що відповідач у встановленому порядку повідомлена про час і місце судового розгляду справи.

Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Враховуючи, що розгляд справи відбувався у відсутність сторін, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши докази по справі, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно із ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Судом встановлено, що 31.07.2018 року відповідач звернулась до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради із заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям.

З поданої заяви ОСОБА_1 від 31.07.2018 року вбачається, що вона у шлюбі не перебуває, з особою від якої має дитину не проживає. Крім того зазначено, що вона трудової книжки не має, не є фізичною особою-підприємцем, у разі виходу на роботу зобов`язується повідомити про це до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради.

В тексті заяви передбачено попередження про те, що наведені заявником відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги будуть перевірені згідно з чинним законодавством України, а також про обов`язок заявника в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги повідомити органи праці та соціального захисту населення. Також заявника попереджено про відмову в призначенні або припинені виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї. Зазначену заяву відповідач підписала особисто.

З поданої ОСОБА_1 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги вбачається, що остання незаміжня, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за даною адресою з нею проживає син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Також у декларації зазначено, що за період з 01.01.2018 року по 30.06.2018 року відповідач не працює, інших доходів не має, не має також у власності транспортних засобів, земельних ділянок. Разом з тим, відповідач була попереджена про надання достовірної інформації про доходи та майновий стан членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо.

Рішенням УПСЗН Немишлянського району про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 08.08.2018 року, ОСОБА_1 було призначено державну допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) на період з 01.07.2018 року по 31.12.2018 року в розмірі 1944,00 грн..

Повідомленням Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації № 2026 від 15.04.2019 року Начальника управління праці та соціального захисту населення Немишлянського району інформовано про наявність переплати в сумі 11747,00 грн. по о/рахунку № 407280 в/з № 171 ОСОБА_1 за період з 01.07.2018 по 31.12.2018 року.

Як вбачається з довідки про завантажені доходи (справа № 407280) від 06.02.2019 року, ОСОБА_1 отримала дохід від працедавця у розмірі 34800.00 грн. за період 04.2018 року по 06.32018 року.

16.01.2020 року на адресу ОСОБА_1 позивачем була направлена вимога про повернення коштів, у якій відповідачу повідомлено, що 22 березня 2019 року було перевірено її справу та за результатами перевірки встановлено, що остання отримала фінансову допомогу у травні 2018 року. У зв`язку із зазначенням відповідачем недостовірної інформації про доходи у поданій нею заяві, Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, який здійснює виплату допомог, розраховано переплату бюджетних коштів за період з 01.07.2018 по 31.12.2018, яка склала 11747,00 грн. Запропоновано ОСОБА_1 у добровільному порядку до 16 квітня 2020 року повернути 11747,00 грн. на рахунок управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району ХМР та роз`яснено, що у разі неповернення суми переплати у добровільному порядку Управління буде змушене звернутися до суду для стягнення вищезазначеної суми у судовому порядку.

Відповідно до ч. 3 ст. 12, ч.1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Умови призначення і виплати одиноким матерям регулюються Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям із дітьми, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 27.12.2001 №1751.

Відповідно до ч.1 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Відповідно до ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.

Відповідно до ст.18-3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженою наказом Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом від 15.11.2001 року №486/202/524/455/3370 (далі - Методика).

Відповідно до підпункту 5.1 пункту 5 «Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.11.2001 року № 486/202/524/455/3370, до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять нарахована заробітна плата, у тому числі за надурочну роботу, за роботу в святкові, неробочі і вихідні дні та за роботу за сумісництвом; плата за роботу в колективному сільськогосподарському підприємстві; надбавки і доплати всіх видів; премії, установлені за системами оплати праці на підприємстві, в установі, організації, незалежно від періодичності і джерел їх виплати; відсоткові надбавки і щорічна винагорода з фонду матеріального заохочення за підсумками роботи за рік підприємства, установи чи організації. Премії і щорічні винагороди включаються до сукупного доходу на час їх нарахування, при цьому за рік ураховується не більше однієї винагороди за вислугу років.

Проте, п.п. 8.2 п. 8 «Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги» передбачено, що до сукупного доходу сімей (одержувачів) не включається частина допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частина допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, допомога на поховання, одноразова допомога, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, організацій незалежно від форм власності.

Пунктом 7 «Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги» також передбачено, що до середньомісячного сукупного доходу не враховуються допомога, компенсація, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, є одноразовою та отримана протягом одного календарного року.

З довідки ТОВ «Віотехсом» від 11.03.2019 року № 1103/1 вбачається, що ОСОБА_1 була донором оцитів в медичному центрі ТОВ «Віотехсом». 22.05.2018 року вона отримала від ТОВ «Віотехсом» одноразову фінансову допомогу в сумі 34 800,00 грн., ця виплата має разовий характер відповідно до договору № 2205/3 від 21.05.2018 року.

Як передбачено п.49 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми», особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Якщо отримувачам державної допомоги сім`ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім`ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім`ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім`ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.

Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Таким чином, враховуючи положення «Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги» та «Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги», отримані ОСОБА_1 кошти, які є одноразовою фінансовою допомогою останній, у розмірі 34800,00 грн. не входять до середньомісячного сукупного доходу та не впливає на виплату державної допомоги.

З урахуванням викладеного, суд вважає позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача на його користь неправомірно отриманих бюджетних коштів в розмірі 11747,00 грн. не обґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Питання про судові виплати суд вирішує відповідно до ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст. ст. 12 - 19, 141, 265 - 268, 280, 354 ЦПК України, Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», -

в и р і ш и в :

У задоволені позову Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів - відмовити.

Відповідачем протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення може бути подана письмова заява про перегляд заочного рішення відповідно до вимог ст.ст. 284-285 ЦПК України.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення може бути оскаржене позивачем в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Фрунзенський районний суд м. Харкова.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач: Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, юридична адреса: м. Харків, пр.Льва Ландау, буд.48, код ЄДРПОУ 03196653.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване у встановленому порядку місце проживання (перебування): АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 .

Повний текст судового рішення складено 07 травня 2021 року.

Суддя -