
Справа № 383/514/20
Номер провадження 2/383/29/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 травня 2021 року Бобринецький районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючої судді – Адаменко І.М.,
за участі:
секретаря судового засідання – Зербул С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Бобринець Кіровоградської області в залі судових засідань Бобринецького районного суду Кіровоградської області справу №383/514/20 за позовною заявою Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області до ОСОБА_1 , третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) про відшкодування збитків,-
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічної інспекції у Кіровоградській області звернулася до суду з вище вказаним позовом.
05 травня 2021 року від представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) Братухіна О.Ю., надійшла заява про заміну позивача Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області на правонаступника Державну екологічну інспекцію Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області), в зв`язку з тим, що Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №802 від 09.09.2020 року «Про утворення міжрегіональних територіальних органів та ліквідацію територіальних органів Державної екологічної інспекції».
Представник позивача в судове засідання не з`явився подавши до суду заяву про розгляд справи без його участі.
В судове засідання представник третьої особи Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) Братухін О.Ю. не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, від нього до суду надійшла заява про розгляд справи без його участі.
Від представника відповідача адвоката Пономарьова О.В. до суду надійшла заява про розгляд справи за відсутності сторони відповідача.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, враховуючи матеріали справи та зміст позову вважає, що клопотання представника третьої особи на стороні позивача задоволенню не підлягає, а провадження у вказаній справі підлягає закриттю виходячи з наступних підстав.
Порядок здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 року №1074, визначає механізм здійснення заходів пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів (далі - Порядок)
Згідно з пунктом 5 Порядку орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.
За приписами пункту 6 Порядку права та обов`язки органів виконавчої влади переходять: у разі злиття органів виконавчої влади - до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття; у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади; у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу; у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади; у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Відповідно до пункту 12 Порядку орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Кабінетом Міністрів України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється.
Орган виконавчої влади, щодо якого набрав чинності акт Кабінету Міністрів України про його припинення, продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції з формування і реалізації державної політики у визначеній Кабінетом Міністрів України сфері до набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення утвореним органом виконавчої влади його повноважень та виконання функцій.
Як вбачається з постанови Кабінету Міністрів України № 802 від 09.09.2020 року «Про утворення міжрегіональних територіальних органів та ліквідацію територіальних органів Державної екологічної інспекції», Державну екологічну інспекцію у Кіровоградській області ліквідовано.
16 вересня 2020 року Державна екологічна інспекція України винесла наказ №331 «Про ліквідацію Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області» де встановила строк у три місяці для ліквідації Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області (а.с.186).
Державна екологічна інспекції своїм наказом №503 від 22.12.2020 року «Про питання діяльності Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області)» повноваження Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області припинила (а.с.87).
Відповідно до ч.1 ст.55 ЦПК України (Процесуальне правонаступництво) у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Відповідно статті 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Тобто, у випадку ліквідації юридичної особи матеріальне і, як наслідок, процесуальне правонаступництво не виникає.
Отже, процесуальне правонаступництво у цивільній справі може виникнути тільки в разі реорганізації юридичної особи, а не у разі її ліквідації.
Як вбачається з матеріалів справи доказів того, що в зв`язку з припиненням діяльності Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області все майно перейшло до правонаступників не має, та навпаки з вказаних вище актів вбачається саме ліквідація останньої.
Згідно Положення про Державну екологічну інспекцію України, остання є центральним органом виконавчої влади.
Ліквідація юридичної особи публічного права, на відміну від ліквідації юридичних осіб приватного права, має певні особливості, що обумовлені відмінностями в їхньому правовому статусі.
Зокрема, особливістю ліквідації державного органу як юридичної особи публічного права є те, що одночасно з його ліквідацією припиняється й реалізація державою функцій, покладених на цей орган.
Ліквідація юридичної особи публічного права здійснюється розпорядчим актом органу державної влади, органу місцевого самоврядування або уповноваженою на це особою.
Відповідна правова позиція викладена у Постанові ВС від 22.04.2021 року, справа №440/395/20.
Оскільки доказів реорганізації Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області суду не надано, а з постанови Кабінету Міністрів України № 802 від 09.09.2020 року «Про утворення міжрегіональних територіальних органів та ліквідацію територіальних органів Державної екологічної інспекції», наказу Державної екологічної інспекції України від 16 вересня 2020 року №331 «Про ліквідацію Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області» вбачається, що Державну екологічну інспекцію у Кіровоградській області ліквідовано, тому у даному випадку відсутнє правонаступництво останньої Державною екологічною інспекцією Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області.
Відповідно до пункту 7 частини статті 255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Таким чином, суд приходить до висновку про відмову в задоволені клопотання представника третьої особи на стороні позивача ОСОБА_2 про заміну позивача та закриває провадження у справі у зв`язку із припиненням юридичної особи позивача, оскільки спірні правовідносини правонаступництва у справі не допускають.
Керуючись ст. 55, п 7) ч.1 ст. 255, ст.ст. 259, 260, 352 - 354 ЦПК України, ст.104 ЦК України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Закрити провадження в цивільній справі за позовною заявою Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області до ОСОБА_1 , третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) про відшкодування збитків у зв`язку із припиненням юридичної особи – позивача де спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Ухвала може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду.
У відповідності до п.п. 15.5) п.15 ч.1 Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (Бобринецький районний суд Кіровоградської області).
Дана ухвала набирає законної сили негайно з моменту її підписання.
Суддя І. М. Адаменко