
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
_____________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 травня 2021 року Справа № 923/296/21
Господарський суд Херсонської області у складі судді Пригузи П.Д., за участі секретаря судового засідання Чімітової А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Акціонерного товариства "Херсонобленерго", код ЄДРПОУ 05396638, вул. Пестеля, 5, м. Херсон,
до: Комунального підприємства "ПРЕОБРАЖЕНКА", код ЄДРПОУ 31294474, вул. Шевченка, 23, с. Преображенка Каланчацького району Херсонської області,
про стягнення вартості необлікованої електричної енергії в сумі 142 045,40 грн,
за участі представників сторін:
від позивача: юрисконсульт Дімова Ж.О., трудовий договір від 18.11.2020;
від відповідача: не з`явився;
в с т а н о в и в:
Акціонерне товариство "Херсонобленерго" 05.09.2021 звернулось до Господарського суду Херсонської області з позовом до Комунального підприємства "ПРЕОБРАЖЕНКА", у якому просить суд стягнути з відповідача на його користь вартість необлікованої електричної енергії у сумі 142 045,40 грн та понесені судові витрати.
Ухвалою від 09.03.2021 суд відкрив провадження у справі, постановив розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження, призначив перше засідання по справі на 08 квітня 2021 року об 11:00 год. у приміщенні Господарського суду Херсонської області за адресою: м. Херсон, вул. Театральна, 18, зала судових засідань № 214, встановив відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву - п`ятнадцять днів із дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана позивачеві одночасно з надісланням відзиву до суду, встановив позивачу строк для надання суду додаткових доказів та відповіді на відзив, пояснень та своєї позиції щодо суті спору - 30 днів з дня відкриття провадження у справі.
У зв`язку з необхідністю надання додаткових документів та першою неявкою в судове засідання відповідача у справі, господарський суд постановив відкласти судове засідання для розгляду справи по суті, призначити судове засідання на 27 квітня 2021 року, про що повідомлено сторін відповідною ухвалою.
Відповідач отримав ухвалу про призначення судового засідання на 27.04.2021, про що свідчить поштове повідомлення про вручення її 14.04.2021.
Судом 27.04.2021 ухвалено про розгляду справи по суті без участі відповідача за наявними у справі матеріалами, заслухано вступне слово позивача, розпочато дослідження матеріалів справи та перевірки обставин доказами. За результатами розгляду справи в судовому засіданні 27.04.2021 оголошено перерву для уточнення розрахунків ціни позову та надання додаткових пояснень позивачем.
Відповідач втретє не забезпечив явку свого представника у судовому засіданні, відзиву на позов не надав, хоча належним чином повідомлений про дату та час розгляду справи, про що свідчить трекінг Укрпошти, згідно якого ухвала суду про повідомлення вручена представнику відповідача 04.05.2021 року.
В судовому засіданні 07.05.2021 судом завершено розгляд справи по суті, після виходу з нарадчої кімнати проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
І. Виклад позиції позивача:
Позивач стверджує, що 12 жовтня 2020 року працівниками AT “Херсонобленерго” під час перевірки дотримання споживачами вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКГІ 14 березня 2018 року № 312 (далі - ПРРЕЕ) за адресою: с. Макарівка, вул. Степова, 1, Скадовський (Каланчацький) район Херсонської області на об`єкті “Комунальне підприємство “Преображенка” ВІІБ (КТП 334) (договір № 5114) було виявлено та зафіксовано порушення підпункту 8 пункту 5.5.5 глави 5.5 розділу V ПРРЕЕ, а саме, відсутні пломб з відбитками тавр оператора системи розподілу за № С 39440779, С 39440780, встановлених на дверцятах щиту обліку, що закриває доступ до облікових кіл), про що складений Акт про порушення за №134511 від 12.10.2020 року.
В Акті зафіксовано, що на об`єкті встановлений засіб комерційного обліку електричної енергії NIK 2301 АП1 № 0248307, державна повірка якого проведена у IV кварталі 2015 року. При навантаженні фаза “А” - 2А; фаза “В” - 0,7 А; фаза “С” - 0,8 А; p = 0,7 кВт. При цьому на дверцятах щита обліку, який закриває доступ до облікових кіл відсутні пломби оператора системи № С39440779, №С39440780, встановлені згідно Акту про опломбування № 185969 від 20.09.2017 року.
Представник Споживача при складанні акту про порушення був присутній, другий примірник Акту отримав, про засідання комісії повідомлений, що підтверджено особистим підписом представника Споживача (Відповідача) у графі 11 Акту про порушення.
26 листопада 2020 року Акт про порушення № 134511 від 12.10.2020 року розглянуто на засіданні комісії Чаплинської РЕМ по розгляду акту про порушення “Правил роздрібного ринку електроенергії” № 134511 від 12.10.2020 року.
За наслідками засідання комісії останньою прийнято рішення, оформлене протоколом № 273 від 26.11.2020 року про розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії за об`єктом: “ВНБ (КТП 334)”, а саме, донараховано споживачу 142045,40 грн. за період роботи з 29.05.2020 року по 12.10.2020 року.
Протокол № 273 від 26.11.2020 року та додатковий рахунок по Акту 134511 під супровідним листом від 11 грудня 2020 року за № 27/06-066053 направлено на адресу Споживача засобами поштового зв`язку. Споживача повідомлено про необхідність сплатити вартість недооблікованої електричної енергії.
Однак, вартість необлікованої електричної енергії лишилась не сплаченою, що стало підставою для звернення до суду.
Щодо правового обґрунтування поданого позову зазначаємо про наступне.
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище визначені Законом України “Про ринок електричної енергії” (далі - Закон).
Частиною другою статті 2 Закону передбачено, що основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними визначаються нормативно-правовими актами, що регулюють впровадження цього Закону, у т.ч. правилами роздрібного ринку.
На реалізацію норм Закону НКРЕКП затверджені Правила роздрібного ринку електричної енергії (постанова НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312) (далі - ПРРЕЕ), які обов`язкові для виконання усіма учасниками роздрібного ринку та спрямовані на регулювання взаємовідносин, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами (п. 1.1.1 розділу І ПРРЕЕ).
Розділом V ПРРЕЕ передбачені права та обов`язки учасників ринку електричної енергії, у тому числі операторів системи розподілу та Споживачів.
Так, пунктом 5.1.1 розділу 5.1 глави V ПРРЕЕ операторам системи надано право на проведення (за пред`явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії; доступ до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання; контролю за додержанням споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів та на складення актів про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики.
У свою чергу, Споживач, поміж іншим, зобов`язаний забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України (п.п.6 пункту 5.5.5 глави 5.5 розділу V 1ЇРРЕЕ); забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування (п.п.8 пункту 5.5.5 глави 5.5 розділу V ПРРЕЕ) та своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень (п.п.19 пункту 5.5.5 глави 5.5 розділу V ПРРЕЕ); невідкладно повідомляти оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про недоліки в роботі засобу вимірювання (п.п.9 пункту 5.5.5 глави 5.5 розділу V ПРРЕЕ); узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності (п.п. 10 пункту 5.5.5 глави 5.5 розділу V ПРРЕЕ); не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача (п.п. 20 пункту 5.5.5 глави 5.5 розділу V ПРРЕЕ) та інші обов`язки.
За вимогами пункту 8.2.5 глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.
Акт про порушення є підставою для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та суми завданих оператору системи споживачем збитків.
На підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків (пункт 8.2.6 глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ). Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.
Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).
У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду.
Викладені вище вимоги ПРРЕЕ узгоджуються з нормами укладеного між сторонами Договору, пунктом 4.4 розділу 4 якого передбачено, що у разі виявлення однією зі Сторін порушень умов Договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох Сторін Договору в двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження.
Як зазначено вище, 12 жовтня 2020 року працівниками Позивача було проведено технічну перевірку стану вузла обліку електричної енергії на об`єкті “ВНЕ (КТП 334)” за адресою: Херсонська обл., Скадовський (Каланчацький) район, село Макарівка, вул.Степова, 1, Споживачем за яким є комунальне підприємство “Преображенка” (Відповідач).
При перевірці було виявлено порушення ПРРЕЕ, яке виявилось у відсутності пломб з відбитками тавр оператора системи розподілу за № С 39440779, С 39440780, встановлених на дверцятах щита обліку, що є порушенням підпункту 2 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ, а саме: “пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії)”.
Слід відзначити, що згідно з Актом про пломбування засобу вимірювальної техніки та встановлення індикаторів № 185969 від 20.09.2017 року лічильник типу НІК 2301 АП1 № 0248307, встановлений на об`єкті: “ВІІБ (КТП 334)”, с.Макарівка, складеного у присутності представника Споживача Іванечко В.В. опломбовано пломбами, у тому числі за №С39440779, С 39440780, які встановлені на дверях щита обліку.
У вказаному вище Акті передбачено, що відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії, пломб та індикаторів (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування та встановлення індикаторів покладається на власника (користувача) електроустановки або організацією, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.
Споживачу продемонстровано цілісність встановлених пломб та /або індикаторів.
Незбереження (зрив) Споживачем вказаних вище пломб є порушенням п.п. 8 п. 5.5.5 глави 5.5 розділу V ПРРЕЕ, що узгоджується з пунктом 4.2.3 розділу 4 Договору, згідно з яким Споживач несе відповідальність за зняття пломб з засобів обліку.
За абзацом другим пункту 8.4.1 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ Споживач звільняється від відповідальності у разі своєчасного (до виявлення порушення представниками оператора системи) письмового повідомлення споживачем оператора системи про виявлені ним пошкодження засобів вимірювальної техніки, пошкодження або зрив пломб (за умови відсутності явних ознак втручання в роботу засобів вимірювальної техніки) чи пошкодження індикатора (за умови наявності активного елемента індикатора) або спрацювання індикатора (за умови відсутності підтвердження заводом виробником індикатора факту його спрацювання внаслідок дії магнітного поля) положення цієї глави не застосовуються.
Оскільки Споживачем (Відповідачем) оператора системи (Позивача) про зрив пломб письмово не повідомлено, підстави для звільнення Споживача від відповідальності відсутні.
Зважаючи на те, що обов`язковий досудовий порядок врегулювання спору Законом не передбачений, Позивач звернувся до суду із даним Позовом.
ІІ. Позиція відповідача:
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань адресою реєстрації відповідача Комунального підприємства "ПРЕОБРАЖЕНКА", значиться - вул. Шевченка, 23, с. Преображенка Каланчацького району Херсонської області, на цю ж адресу судом була направлена ухвала про відкриття провадження, ухвали про відкладення від 08.04.2021 та 27.04.2021, які були отримані, про що свідчать поштові повідомлення про вручення.
Відповідно до положень частини 9 статті 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
В той же час суд, керуючись нормами-принципами та завданнями ГПК України, виходить з того, що здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Суд вирішує спір відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання господарського судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову тощо.
Згідно ч. 10 ст. 81 ГПК України у разі неподання учасником справи витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яка особа ухиляється від їх подання та яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами.
ІІІ. Мотивувальна частина рішення:
Відповідно до принципів права, закладених у приписах норми ч. 4 ст. 165 ГПК України, що незаявлення відповідачем про незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, - суд виходить з того, що наведені позивачем обставини та підстави позову є об`єктивними та правильно оціненими позивачем щодо підстав та предмету позову.
За результатами розгляду справи судом встановлено, що 20.06.2003 року між Позивачем та Відповідачем укладений договір про постачання електричної енергії № 5114 (а.с. 23-30), 27.10.2009 укладено додаткову угоду до договору № 5114.
В Акті про опломбування № 185969 від 20.09.2017 року зафіксовано, що на об`єкті встановлений засіб комерційного обліку електричної енергії NIK 2301 АП1 № 0248307, державна повірка якого проведена у IV кварталі 2015 року. При навантаженні фаза “А” - 2А; фаза “В” - 0,7 А; фаза “С” - 0,8 А; p = 0,7 кВт. При цьому на дверцятах щита обліку, який закриває доступ до облікових кіл відсутні пломби оператора системи № С39440779, №С39440780.
Суд зазначає, що правове регулювання спірних відносин охоплює положення договору, норми Господарського та Цивільного кодексів України, а також діючого на момент виявлення порушення та застосування відповідальності законодавства у сфері електроенергетики, зокрема, Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочин.
Згідно з приписами ст.509 ЦК України, які кореспондуються з положеннями ст.173 ГК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку; зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього Кодексу, у тому числі і з договорів.
Господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (ст.174 ГК України).
Згідно зі ст.179 ГК України, майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями. При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору, зокрема, на основі вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству.
Частиною 7 ст.179 ГК України визначено, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Відповідно до ч.1 ст.275 ГК України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".
Отже, укладений між сторонами договір є належними підставами виникнення у сторін за цим договором господарського зобов`язання відповідно до ст.ст.173, 174 ГК України (ст. ст.11, 202, 509 ЦК України).
Працівниками AT “Херсонобленерго” 12 жовтня 2020 року під час перевірки дотримання споживачами вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКГІ 14 березня 2018 року № 312 (далі - ПРРЕЕ) за адресою: с. Макарівка, вул. Степова, 1, Скадовський (Каланчацький) район Херсонської області на об`єкті “Комунальне підприємство “Преображенка” ВІІБ (КТП 334) (договір № 5114) було виявлено та зафіксовано порушення підпункту 8 пункту 5.5.5 глави 5.5 розділу V ПРРЕЕ, а саме, відсутні пломб з відбитками тавр оператора системи розподілу за № С 39440779, С 39440780, встановлених на дверцятах щиту обліку, що закриває доступ до облікових кіл), про що складений Акт про порушення за №134511 від 12.10.2020 року. (а.с. 17-18)
В графі про ознайомлення споживачем з актом про порушення стоїть підпис та розшифрування - Іванечко В.В. В графі зауваження до складеного акта не зазначено жодного зауваження.
В акті зазначено, що споживачу надано роз`яснення про його право внести зауваження до акта, або підписати його без зауважень.
В акті зазначалось, що комісія оператора системи з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 26.11.2020 о 14:00 год. за адресою: м. Херсон, вул. Пестеля, 5, кабінет № 3. (а.с. 18)
Протоколом № 273 від 26.11.2020 року комісія Чаплинської РЕМ по розгляду акту про порушення ПРРЕЕ розглянула акт № 134511 від 12.10.2020 року прийняла рішення: акт складено з дотриманням вимог "Правил роздрібного ринку", розрахунок провести згідно пункту 8.4.10 Постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312. Розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії за об`єктом: “ВНБ (КТП 334)”, а саме, донараховано споживачу 142045,40 грн. за період роботи з 29.05.2020 року по 12.10.2020 року (а.с. 19-20).
На час розгляду справи означений рахунок відповідачем не було оплачено.
Суд зазначає, що взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, №312 від 14.03.2018.
Згідно з п.п. 2.1.4., 2.1.6 ПРРЕЕ, договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням ст.ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил. Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії
Відповідно до ч. 1 ст. 193 ГК України та ст. 526 ЦК України, зобов`язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
В силу ч. 1 ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії", учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії", правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несанкціоноване втручання в роботу об`єктів електроенергетики тощо.
Згідно ч. 6 ст. 56 Закону України "Про ринок електричної енергії", постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.
Відповідно до п. 1.1.1 ПРРЕЕ, ці правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Пунктом 1.1.2 ПРРЕЕ, що необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.
В силу підпунктів 5, 6, 20 п. 5.5.5 ПРРЕЕ, Споживач електричної енергії зобов`язаний, зокрема, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Споживач електричної енергії зобов`язаний забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування (п.п.8 п. 5.5.5 ПРРЕЕ).
Згідно п. 7.4 Розділу 6 Кодексу комерційного обліку (в редакції яка була чинна на час виникнення спірних відносин та втратила чинність 20.03.2020), ЗВТ (засіб вимірювальної техніки) має бути опломбований на затискній кришці пломбою ППКО (постачальника послуг комерційного обліку електричної енергії). Пломби з тавром ППКО мають бути встановлені також на пристроях, що закривають первинні і вторинні кола живлення засобу обліку, важелі і кнопки управління комутаційних апаратів та кришки автоматів, встановлених у цих колах, двері комірок трансформаторів напруги, кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, усі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до струмоведучих частин схеми обліку.
У разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором (п. 8.2.4 ПРРЕЕ).
В акті про порушення № 134511 від 12.10.2020 вказано, що причиною порушення ПРРЕЕ є …відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи розподілу за № С 39440779, С39440780, встановлених на дверцятах щиту, що закриває доступ до облікових кіл, у відповідності до Акту про пломбування та технічної перевірки засобів обліку електричної енергії № 185969 від 20.09.2017.
Пунктом 8.2.5. ПРРЕЕ, зокрема, встановлено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи). У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті. Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Відповідачем під час розгляду справи не надано доказів на спростування дійсності акта про порушення № 134511 від 12.10.2020. Представник відповідача обмежився твердженням, що відповідачем як споживачем не здійснювалося споживання електроенергії без обліку, а акт складено з порушеннями.
Суд констатує, що акт про порушення № 134511 від 12.10.2020 складений з додержанням вимог п. 8.2.5 ПРРЕЕ, містить усі необхідні дані та підписи, та є належним доказом вчинення відповідачем порушення ПРРЕЕ – відсутність пломби, переданої на зберігання.
Водночас, згідно із п. 8.2.4. ПРРЕЕ, у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Відповідно до п.п. 2 п.8.4.2 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії) (п.п. 2 п.8.4.2 ПРРЕЕ).
Згідно із п. 8.2.6. ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, в якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
Згідно з п.8.4.8. ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електроенергії здійснювалося з порушенням вимог цих ПРРЕЕ, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електроенергії здійснювалося з порушенням вимог цих ПРРЕЕ), зокрема, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у п.п.1-3 (у частині пошкодження засобів вимірювальної техніки та/або пломб) або у п.п.4 п.8.4.2 ПРРЕЕ - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Згідно з п. 8.4.10. ПРРЕЕ у разі виявлення у не побутового споживача порушень, які зазначено у п.п.1-5 п.8.4.2. ПРРЕЕ величина розрахункового добового обсягу споживання електроенергії протягом робочого часу (W доб, кВт х год) розраховується за формулою:
Wдоб = Р х t доб х Кв, де Р - потужність (кВт), визначена як дозволена потужність для даної точки обліку, згідно з умовами договору; t доб - тривалість роботи обладнання протягом доби (год.), згідно з умовами договору; Кв - коефіцієнт використання струмоприймачів.
Як зазначалося вище, на підставі Акту про порушення № 134511 від 12.10.2020 Комісією позивача було вирішено провести розрахунок по даному виду порушення згідно з п.8.4.10 ПРРЕЕ, за шість календарних місяців, що передували дню виявлення порушення.
Отже, вартість не облікованої електричної енергії за актом про порушення № 134511 від 12.10.2020 склала 142 045,40 грн.
Пунктом 8.6 Договору передбачено, що у разі порушення розрахунокового обліку з вини споживача споживач сплачує оператору вартість недоврахованої електроенергії виходячи з приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання за цінами закупівлі електроенергії.
За змістом п. 8.2.7. ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Ураховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, про обґрунтованість позовних вимог, у зв`язку із чим позовні вимоги АТ "Херсонобленерго" підлягають задоволенню.
Також суд зазначає, що відповідно до "Правил роздрібного ринку електричної енергії" відповідач як споживач не оскаржив прийняте позивачем рішення, що оформлене протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ. З відповідним позовом про скасування рішення комісії електропередавальної організації про визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та її вартості до суду не звертався, хоча такий позов є належним способом захисту прав споживача (постанова від 14 січня 2020 року, справа № 910/17955/17, Велика Палата Верховного Суду).
Також, відповідач відзиву на позовну заяву у цій справі у встановлені законом і судом строки не надав. Відповідно до приписів статті 165 ГПК України саме у відзиві відповідач викладає заперечення проти позову. Відзив повинен містити, зокрема, заперечення (за наявності) щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується, із посиланням на відповідні докази та норми права.
Якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Позовні вимоги позивача задовольняються у повному обсязі.
ІV. Розподіл судових витрат:
При поданні позову позивачем сплачено судовий збір у сумі 2270,00 грн згідно платіжного доручення № Е110595 від 26.02.2021.
Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 129 ГПК України, судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 123, 129, ст. 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
у х в а л и в:
1. Позов задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з Комунального підприємства "ПРЕОБРАЖЕНКА", код ЄДРПОУ 31294474, вул. Шевченка, 23, с. Преображенка Каланчацького району Херсонської області, на користь Акціонерного товариства "Херсонобленерго", код ЄДРПОУ 05396638, вул. Пестеля, 5, м. Херсон, вартість не облікованої електричної енергії у сумі 142 045,40 грн. (сто сорок дві тисячі сорок п`ять гривень 40 копійок).
3. Судові витрати покласти на відповідача.
4. Стягнути з Комунального підприємства "ПРЕОБРАЖЕНКА", код ЄДРПОУ 31294474, вул. Шевченка, 23, с. Преображенка Каланчацького району Херсонської області, на користь Акціонерного товариства "Херсонобленерго", код ЄДРПОУ 05396638, вул. Пестеля, 5, м. Херсон, витрати на оплату судового збору у сумі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 копійок).
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Згідно з ч.1, 2 ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення у порядку, передбаченому ст.257 ГПК України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційна скарга подається до Південно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Херсонської області (підпункт 17.5 пункту 1 Розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України).
Повний текст рішення складено та підписано 11.05.2021
Суддя П.Д. Пригуза