
Справа № 727/2884/21
Провадження № 1-кп/727/257/21
В И Р О К
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 травня 2021 р. Шевченківський районний суд м. Чернівці, у складі:
головуючого судді Слободян Г.М.
за участю:
секретаря судового засідання Дячук І.М.
учасників судового кримінального провадження:
прокурора Кіореско А.
захисника Бошелюк Ю.
обвинуваченої ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Чернівці кримінальне провадження № 42020261010000074 від 06.05.2021 р. відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки міста Чернівці, українки, громадянки України, з вищою освітою, зареєстрованої та фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої, обвинуваченої у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.210 КК України,- ВСТАНОВИВ:
Обвинувачена ОСОБА_1 з 18 жовтня 2011 року, відповідно до наказу (розпорядження) про прийом на роботу №ТЕ/К-390 від 17.10.2011 була прийнята на посаду економіста планового економічного відділу Міського комунального підприємства «Чернівцітеплокомуненерго» ЄДРПОУ 34519280 Відповідно до наказу №ТЕ/К/трп-273/2 від 06.10.2017р., ОСОБА_1 було переведено на посаду заступника директора з економіки МКП «Чернівцітеплокомуненерго», яка відноситься до категорії персоналу - керівники, відповідно до вказаного наказу та п. 1.4 Посадової інструкції заступника директора з економіки комунального підприємства, з якою остання була ознайомлена під підпис 01.02.2018р. Відповідно до п. 2.1 розділу 2 «Завдання та обов`язки» Посадової інструкції, на ОСОБА_1 , перебуваючи на вказаній посаді, було покладено такі обов`язки, як - керування планово-економічним та організаційно-економічним забезпеченням діяльності підприємства; п. 2.8 забезпечення суворого додержання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів на усіх напрямках господарської діяльності підприємства; п. 2.15 керування проведенням аналізу показників роботи підприємства, упровадження передового досвіду економічної роботи; п. 2.21 керування складанням планів підприємства, узгодження фінансового плану підприємства.
Крім вказаного, для виконання завдань та обов`язків, які передбачені посадовою інструкцією, ОСОБА_1 , відповідно до розділу 3 «Права», надано такі права та повноваження, як п. 3.1.2 керувати економічною роботою структурних підрозділів підприємства; п. 3.1.4 контролювати виконання державних нормативно-правових актів, рішень, розпоряджень , наказів керівництва підприємства, які регулюють порядок фінансово-господарської діяльності підприємства. Як передбачено п. 1.5 Розділу 1 «Загальні положення» та п. 5.1.1 розділу 5 «Повинен знати», ОСОБА_1 , виконуючи свої безпосередні посадові обов`язки, повинна знати закони, постанови, укази, розпорядження, рішення, накази, методичні, нормативні та інші керівні, матеріали з організації економічної роботи на підприємстві та у своїй діяльності керуватись Конституцією України, нормативно-правовими і законодавчими актами України, керівними і методичними матеріалами, що стосуються питань економіки, Статутом підприємства, наказами і розпорядженнями по підприємству, Правилами внутрішнього трудового розпорядку, вказівками та розпорядженнями директора підприємства та посадовою інструкцією. Наказом №56 від 29.03.2018 МКП «Чернівцітеплокомуненерго» про надання права першого та другого підписів, право першого підпису документів на комунальному підприємстві крім директора ОСОБА_2 , надано головному інженеру ОСОБА_3 та заступнику директора з економіки ОСОБА_1 . Тобто, обвинувачена, обіймаючи зазначену вище посаду, здійснювала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, відповідно до положень п. 1 примітки до ст. 364 КК України являлася службовою особою.
Судом встановлено, що відповідно до наказу №29-к/тм від 16.10.2018р. МКП «Чернівцітеплкомуненерго», для участі в регіональній конференції теплопостачальних підприємств України з питань енергоефективності підприємств західного регіону в м. Луцьк, з 16.10.2018 по 18.10.2018 відбув у відрядження директор підприємства ОСОБА_2 та водій ОСОБА_4 , на час відрядження обов`язки директора були покладені на ОСОБА_1 , про що вона ознайомлена під підпис. Також, відповідно до розпорядження Чернівецького міського голови №1570-кв від 17.10.2018р., директора МКП «Чернівцітеплкомуненерго» ОСОБА_2 , з 16 жовтня по 19 жовтня 2018р. був відряджений для участі в регіональній конференції з питань підвищення енергоефективності підприємств, установ західного регіону та на час відрядження ОСОБА_2 виконання обов`язків директора МКП «Чернівцітеплокомуненерго» покладено на заступника директора з економіки цього ж підприємства - ОСОБА_1 , з правом підпису документів. На час відрядження директора міського комунального підприємства «Чернівцітеплокомуненерго» ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , виконувала його обов`язки, в тому числі й ті, які передбачені Статутом МКП «Чернівцітеплокомуненерго» в редакції станом на 2018 рік, а саме п. 7.6 розділу VII «Управління та самоврядування трудового колективу», в частині права розпорядження коштами. МКП «Чернівцітеплокомуненерго» є комунальним унітарним підприємством, що засноване на власності територіальної громади м. Чернівці, представницьким органом якого є міська рада (Власник). Пунктом 1.10 Статуту, передбачено що підприємство здійснює свою діяльність на основі госпрозрахунку і утримується за рахунок змішаних форм фінансування. Відповідно до п. 4.1 та п. 4.2 статутний капітал Підприємства складає 131408692,65 гривні та структура статутного капіталу визначено в Додатку 1 до цього статуту, яким визначено що станом на 01.10.2018р. одним із елементів формування статутного капіталу Підприємства, є внески органів місцевого самоврядування у статутний капітал МКП «Чернівцітеплокомуненерго» в сумі 5810 000,00 гривень. Зазначені внески до статутного капіталу передбачені «Програмою фінансової підтримки комунальних підприємств міста Чернівці та здійснення внесків до їх статутних капіталів на 2017-2022 роки» від 01.08.2018р. №1366, відповідно до п. 3.1.1 якої, внески до статутних капіталів комунальних підприємств здійснюється з метою поповнення обігових коштів та інвестування в необоротні активи за рахунок спеціального фонду - бюджету розвитку міського бюджету та відповідно до п. 5.1 фінансування програми здійснюється в межах затвердження бюджетних призначень на її виконання, передбачених в міському бюджеті на відповідних рік.
Згідно ст. 95 Конституції України, бюджетна система України будується на засадах справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами. Виключно, Законом про Державний бюджет України визначаються будь - які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Так, статтею 2 Бюджетного кодексу України визначено, що бюджет це план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються відповідно органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду. Бюджети місцевого самоврядування це бюджети територіальних громад сіл, їх об`єднань, селищ, міст (у тому числі районів у містах), бюджети об`єднаних територіальних громад. Окрім цього, визначено, що бюджетна програма являє собою сукупність заходів, спрямованих на досягнення єдиної мети, завдань та очікуваного результату, визначення та реалізацію яких здійснює розпорядник бюджетних коштів відповідно до покладених на нього функцій; на виконання якої здійснюються в тому числі й видатки бюджету, які є коштами, спрямованими на здійснення програм та заходів, передбачених відповідним бюджетом. Частиною 4 статті 20 Бюджетного кодексу України визначено, що відповідальний виконавець бюджетних програм визначається головним розпорядником бюджетних коштів за погодженням з Міністерством фінансів України (місцевим фінансовим органом). Відповідальним виконавцем бюджетних програм може бути головний розпорядник бюджетних коштів за бюджетними програмами, виконання яких забезпечується його апаратом, та/або розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня, який виконує бюджетні програми у системі головного розпорядника. Відповідальний виконавець бюджетних програм у процесі їх виконання забезпечує цільове та ефективне використання бюджетних коштів протягом усього строку реалізації відповідних бюджетних програм у межах визначених бюджетних призначень. Відповідно до п. 24 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України, порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме - нецільове використання бюджетних коштів.
Статтею 119 Бюджетного кодексу України визначено, що нецільовим використанням бюджетних коштів є їх витрачання на цілі, що не відповідають, зокрема: напрямам використання бюджетних коштів, визначеним в порядку використання бюджетних коштів. Зокрема, 21.12.2017р. на засіданні 46 сесії VII скликання Чернівецької міської ради було прийнято рішення №1032 «Про міський бюджет на 2018 рік», пунктом 5 якого було затверджено на 2018 рік перелік об`єктів, фінансування яких буде здійснюватися за рахунок коштів бюджету розвитку згідно з додатком 6 до вказаного рішення. Відповідно до вказаного Додатку 6 до рішення №1032 від 21.12.2017, за кодом програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів 1217670 кодом типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів 7670 «Внески до статутного капіталу суб`єктів господарювання», у 2018 році було передбачено видатки в сумі 1 500 000 гривень, в якості внеску до статутного капіталу МКП «Чернівцітеплокомуненерго» для подальшого спів фінансування на реалізацію Демонстраційного проекту «DemoUkrainaDH у м. Чернівці».
Вимогами п. 13 ч. 1 ст. 91 Бюджетного кодексу України, передбачено, що до видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, належать видатки на програми природоохоронних заходів місцевого значення, заходи програм у сфері житлово-комунального господарства з будівництва та реконструкції водопровідних та каналізаційних очисних споруд, доочищення питної води, модернізації систем теплопостачання, заміни природного газу альтернативними видами палива, модернізації та ремонту ліфтового господарства, реконструкції та ремонту житлових будинків, оснащення житлового фонду будинковими засобами обліку енергоносіїв та споживання води, капітального ремонту, реконструкції, будівництва мереж зовнішнього освітлення вулиць, капітального ремонту гуртожитків, що передаються у власність територіальних громад, впровадження енергозберігаючих технологій. Згідно бізнес-плану «Проект «DemoUkrainaDH у м. Чернівці» який опубліковано 06.10.2015р. та який регулюється кредитним договором від 01.06.2017р. за №2/15, передбачено модернізацію системи теплопостачання, а саме шляхом заміни трубопроводів опалення в котельнях мікрорайонів вулиць Залозецького та Салтикова-Щедріна в м. Чернівці, мереж підключень до цих котелень, а також виконання інших заходів, які передбачені п. 3.1 вказаного проекту та Додатком №6 до вказаної програми, термін дії якої продовжено до 31.12.2020р. згідно листів НЕФКО (Північної Екологічної Фінансової Корпорації) від 29.05.2018р. та від 09.12.2019р.
З огляду на вказане, 16.10.2018р., головним розпорядником бюджетних коштів - Департаментом житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради на казначейський рахунок МКП «Чернівцітеплокомуненерго» за № НОМЕР_1 відкритий в ГУ ДКСУ в Чернівецькій області, було перераховано бюджетні кошти в сумі 1 000000 гривень з призначенням платежу «Внески в статутний капітал згідно рішення міської ради №1366 від 01.08.2018р.», відповідно до розподілу виділених бюджетних асигнувань з рахунку № НОМЕР_2 від 16.10.2018р. за №442. В подальшому, вказані кошти з казначейського рахунку комунального підприємства були зараховані на рахунок МКП «Чернівцітеплокомуненерго» відкритий в AT «Ощадбанк» за № НОМЕР_3 згідно платіжного доручення №14 від 16.10.2018, яке було підписане ОСОБА_1 , як виконувачем обов`язків директора комунального підприємства, з призначенням платежу «1217670:3210: Внески в статутний капітал згідно рішення міської ради №1366 від 01.08.2018». Однак, після зарахування вказаних коштів на поточний рахунок МКП «Чернівцітеплокомуненерго», всупереч цільовому призначенню вказаних бюджетних коштів, та всупереч цілям, які були зазначені ОСОБА_1 в листі №1571 від 12.10.2018 адресованому директору Департаменту ЖКГ Чернівецької міської ради ОСОБА_5 , а саме співфінансування в рамках проекту «DemoUkrainaDH у м. Чернівці на монтажні та підготовчі роботи по прокладанню теплових мереж господарським способом, всупереч цільовому призначенню визначеному рішенням 46 сесії VII скликання Чернівецької міської ради «Про міський бюджет на 2018 рік», зазначені кошти умисно були витрачені на виплату заробітної плати працівникам комунального підприємства та сплату обов`язкових податків та внесків. Зокрема, згідно платіжного доручення №193 від 17.10.2018р., яке підписане заступником директора з економіки Мудрою М.І., яка мала право першого підпису на час відсутності директора та головним бухгалтером ОСОБА_6 , зазначені бюджетні кошти з призначенням платежу «Поповнення рахунка для виплати зарплати на карточки. Без ПДВ» надійшли на кореспондуючий рахунок № НОМЕР_4 в AT «Ощадбанк» та згідно скеровані згідно платіжного доручення №000-010744 із призначення платежу «*;101;34519280;4016051;2610; Єдиний соціальний внесок 22% нарахований на зарплату за 10.2018», платіжного доручення №000-010745, із призначенням платежу «*; 101 ;34519280; Прибутковий податок з зарплати за 10.2018», які також підписані заступником директора з економіки ОСОБА_1 , яка мала право першого підпису на час відсутності директора та головним бухгалтером ОСОБА_6 , що підтверджується висновком за результатами проведення додаткової судово-економічної експертизи №126/20-29 від 29.10.2020р. Отже, обвинувачена ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді заступника директора з економіки МКП «Чернівцітеплокомуненерго» та виконуючи обов`язки директора комунального підприємства, маючи право першого підпису документів, в період часу 16-17.10.2018р., перебуваючи на своєму робочому місці в приміщенні комунального підприємства по вул. Максимовича, 19А в м. Чернівці, достовірно знаючи про порядок та умови використання грошових коштів з бюджетним призначенням за 1217670 кодом типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів 7670 «Внески до, статутного капіталу суб`єктів господарювання», діючи з прямим умислом, тобто усвідомлюючи суспільну небезпечність вчинюваних нею дій та бажаючи вчинити такі дії, в порушення Додатку 6 до рішення Чернівецької міської ради №1032 від 21.12.2017р. «Про міський бюджет на 2018 рік», ч. 4 ст. 20, ст. 119 Бюджетного кодексу України, використала кошти вказаного бюджетного асигнування на цілі, що не відповідають напрямам використання бюджетних коштів, визначеним у рішенні органу місцевого самоврядування, тобто здійснила нецільове використання бюджетних коштів на загальну суму 1000000 гривень, що становило 1135 тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян на момент вчинення злочину та є великим розміром. ОСОБА_1 , обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 210 КК України, а саме у нецільовому використанні бюджетних коштів у великих розмірах, в редакції чинній станом на 04.10.2018р..
Будучи допитаною в судовому засіданні, обвинувачена ОСОБА_1 свою вину у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 210 КК України, визнала повністю; в порядку вимог ст.. 351 КПК України, надала покази у яких підтвердила обставини скоєння нею злочину за обставин, викладених в установочній частині вироку, у вчиненому розкаялася. Крім повного визнання своєї вини у вчиненні кримінального правопорушення, просила суд, визнати недоцільним дослідження доказів, повністю погодившись із пред`яленим їй обвинуваченням. У наданих показаннях не заперечувала вчинення нею нецільового використання бюджетних коштів у великих розмірах, а саме те, що вона маючи право першого та другого підписів, право першого підпису документів на комунальному підприємстві МКП Чернівцітеплокомуненерго, обіймаючи посаду заступника директора, будучи наліченою правом здійснення організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, використала кошти що поступили на рахунок підприємства для заміни трубопроводів опалення в котельнях мікрорайонів Залозецького та Салтикова-Щедріна в м. Чернівці, мереж підключень до цих котелень, а також виконання інших заходів, в сумі близько 1 млн грн.. достовірно знаючи про порядок та умови використання грошових коштів з бюджетним призначенням за 1217670 кодом типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів 7670 «Внески до статутного капіталу суб`єктів господарювання» використала кошти вказаного бюджетного асигнування на цілі, що не відповідають напрямам використання бюджетних коштів, визначеним у рішенні органу місцевого самоврядування, тобто здійснила нецільове використання бюджетних коштів на загальну суму 1000000 гривень
Судом встановлено, що покази обвинуваченої надані в засіданні є послідовними і логічними, не викликають сумнівів у правильності розуміння ОСОБА_1 змісту обставин кримінального правопорушення, добровільності та істинності її позиції.
За таких обставин, суд, із врахуванням позиції прокурора, у відповідності до вимог ч. 3 ст. 349 КПК України, визнав недоцільним дослідження доказів щодо тих обставин, які ніким з учасників процесу, не оспорюються, обмежившись допитом обвинуваченої, дослідженням, зібраних досудовим слідством матеріалів, що характеризують особу ОСОБА_1 та тих, документів, що стосуються вирішення питання про долю речових доказів.
Вимоги ч. 3 ст. 349, ч. 1 ст. 337 КК України, обвинуваченій ОСОБА_1 в засіданні було роз`яснено.
Виходячи з наведеного, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке грунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні усіх обставин кримінального провадження, у межах ч. 3 ст. 349 КПК України, керуючись законом, приходить до висновку про доведеність вини обвинуваченої ОСОБА_1 у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст. 210 КК України. За результатами судового розгляду, суд вважає, що вина обвинуваченої ОСОБА_1 з врахуванням з`ясованих в засіданні обставин знайшло своє підтвердження в судовому засіданні та її дії вірно кваліфікує за ст. 210 ч.1 КК України, як нецільове використання бюджетних коштів у великих розмірах, (в редакції чинній станом на 04.10.2018р.).
Вирішуючи питання про призначення міри покарання обвинуваченій суд, відповідно до ст. 65 КК України, враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення (злочину), особу винного та обставини, що пом`якшують та обтяжують його покарання. Згідно ст. 50 КК України, покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень.
Обставинами, що пом`якшують покарання ОСОБА_1 суд визнає її щире каяття і активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення.
Обставиною, що обтяжує покарання обвинуваченій, відповідно до ст. 67 КК України, судом не встановлено.
Судом, за з`ясованими обставинами і дослідженими документами, які характеризують особу обвинуваченої, встановлено, що ОСОБА_1 не перебуває на обліках за місцем реєстрації у лікаря - нарколога та лікаря-психіатра, має постійне місце проживання, раніше не притягувалася до кримінальної відповідальності, працює, за місцем роботи характеризується позитивно; у вчиненому розкаялася, збитків від дій обвинуваченої не настало.
Досліджені документи, що характеризують обвинуваченої ОСОБА_1 вказують на те, що оточуюча її обстановка у сім`ї та побуті, виражає допустимі соціальні зв`язки, а отже, із врахуванням наведеного вище, способу життя обвинуваченої, її соціальних зв`язків. Враховуючи ступінь тяжкості нею вчиненого, особливості й обставини скоєння кримінального правопорушення; форму вини, мотив і мету, спосіб, стадію вчинення, характер і ступінь тяжкості наслідків, що настали; поведінку під час та після вчинення злочинних дій, суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_1 покарання у межах санкції ст. 210 ч.1 КК України у штрафу.
Згідно з вимогами ч.2 ст.65 КК України, особі, яка вчинила злочин, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження вчинення нових злочинів. Призначення покарання має бути співмірним зі ступенем тяжкості вчиненого злочину, особою винного та обставинами, що впливають на визначення його виду і розміру, є завершальним етапом розгляду кримінальної справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 КПК України, кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Дана норма закону також передбачає змагальність сторін та свободу в поданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. При ухваленні вироку, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке грунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, повинен дати остаточну оцінку доказам з точки зору їх належності, допустимості, достовірності і достатності.
Такий обов`язок суду щодо забезпечення презумпції невинуватості і права на справедливий судовий розгляд, які передбачені ст. 62 Конституції України, поєднуються з такими ж положеннями ч.2 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (1950р.).
Згідно ст.8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини. Європейський суд з прав людини у п. 59 справи «Матточчіа проти Італії» (рішення від 25 липня 2000 року, заява №23969/94) зазначає, що пункт 3 (а) ст.6 Конвенції вказує на необхідність приділяти особливої уваги до повідомлення особи про обвинувачення; деталі злочину відіграють вирішальну роль у кримінальному процесі, тому що саме з моменту вручення обвинувального акту підозрюваний офіційно повідомляється про фактичні та юридичні підстави для його обвинувачення і вирішення справи судом….
Аналогічною, є позиція і в рішенні по справі «Камасінські проти Австрії» від 19 грудня 1989 року п.79.
Заходи забезпечення даного кримінального провадження відносно ОСОБА_1 не застосовувалися;
Процесуальні витрати у кримінальному проваджені відсутні. Речові докази підлягають вирішенню в порядку вимог ст. 100 КПК України.
Керуючись ст. ст. 368-371, 373-374, 376 КПК України, суд,
УХВАЛИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 визнати винною у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст.210 КК України (в редакції чинній станом на 04.10.2018 року) та призначити їй покарання за даною статтею у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян - 5100 грн., з позбавленням права обіймати організаційно - розпорядчі посади в органах місцевого самоврядування, строком на один рік
Речовий доказ, за постановою слідчого від 24.06.2020 року - документи МКП Чернівцітеплокомуненерго, за постановою слідчого від 24.06.2020 року (а.с.кр.пр. 16 -18 т.3) - повернути за належністю міському комунальному підприємству Чернівцітеплокомуненерго.
Стягнути з ОСОБА_1 процесуальні витрати на залучення експерта в сумі 27457.92 грн.
Вирок суду може бути оскаржено до Чернівецького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці протягом тридцяти діб з моменту його проголошення.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити прокурору та обвинуваченій.
Суддя Слободян Г.М.