
1Справа № 335/11359/19 1-кс/335/2548/2021
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 квітня 2021 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Воробйов А.В., за участю секретаря судового засідання Барсукової В.В., прокурора Ткаченко С.С., підозрюваної ОСОБА_1 , адвоката Черкашина І.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжя клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Запорізькій області Дмитренко К.В. про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Запоріжжя, громадянки України, яка має вищу освіту, не є депутатом та адвокатом, має повнолітнього сина, начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,
- підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 364, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
З наданих слідчому судді матеріалів вбачається, що відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно зі ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно з ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до статті 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Згідно зі ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать:
- підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад;
- здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів;
- координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів.
Відповідно до ч.5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Згідно зі ст. 76 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність у разі порушення ними Конституції або законів України.
Пунктом «а» ч. 1 ст. 12 Земельного Кодексу України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.
Відповідно до ч. 1 ст. 127 ЗК України органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч.1 ст. 128 ЗК України продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 128 ЗК України громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
До заяви (клопотання) додаються:
а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд);
б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.
Згідно з ч.3 ст.128 ЗК України орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.
Відповідно до ч. 6 ст.128 ЗК України рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації, сільської, селищної, міської ради про продаж земельної ділянки є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки.
Згідно з ч. 8 ст.128 ЗК України ціна земельної ділянки визначається за експертною грошовою оцінкою, що проводиться суб`єктами господарювання, які є суб`єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель відповідно до закону, на замовлення органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. Фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється за рахунок внесеного покупцем авансу, що не може бути більшим ніж 20 відсотків вартості земельної ділянки, визначеної за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки.
Сума авансового внеску зараховується до ціни продажу земельної ділянки. У разі відмови покупця від укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки сума авансового внеску не повертається.
Відповідно до ч. 11 ст. 128 ЗК України кошти, отримані від продажу земельних ділянок державної або комунальної власності, зараховуються органами державної влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування відповідно до державного та/або місцевих бюджетів у порядку, визначеному законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оцінку земель» експертна грошова оцінка земельних ділянок - результат визначення вартості земельної ділянки та пов`язаних з нею прав оцінювачем (експертом з питань оцінки земельної ділянки) із застосуванням сукупності підходів, методів та оціночних процедур, що забезпечують збір та аналіз даних, проведення розрахунків і оформлення результатів у вигляді звіту.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оцінку земель» правове регулювання оцінки земель здійснюється відповідно до Конституції України, Земельного кодексу України, Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", цього Закону, законів України, інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них.
Згідно із ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об`єкта оцінки.
Експертна грошова оцінка земельних ділянок використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них, крім випадків, визначених цим Законом, а також іншими законами.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про оцінку земель» суб`єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є:
юридичні особи - суб`єкти господарювання незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, що мають у своєму складі оцінювачів з експертної грошової оцінки земельних ділянок та які зареєстровані у Державному реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників;
фізичні особи - суб`єкти підприємницької діяльності, які отримали кваліфікаційне свідоцтво оцінювача з експертної грошової оцінки земельних ділянок та ліцензію на виконання землеоціночних робіт у встановленому законом порядку;
юридичні особи - суб`єкти господарювання незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, що мають у своєму складі сертифікованих інженерів-землевпорядників.
Відповідно до ст. 11 ЗУ «Про оцінку земель» діяльність у сфері оцінки земель включає:
реєстрацію у Державному реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників;
Згідно зі ст. 13 ЗУ «Про оцінку земель» експертна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі:
- відчуження та страхування земельних ділянок, що належать до державної або комунальної власності, крім випадку, передбаченого абзацом сьомим частини першої цієї статті;
Відповідно до ст. 15 ЗУ «Про оцінку земель» підставами для проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки є договір, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом, а також рішення суду.
Згідно зі ст. 19 ЗУ «Про оцінку земель» експертна грошова оцінка земельних ділянок проводиться суб`єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель відповідно до вимог цього Закону, Закону України "Про оцінку майна, майнових прав і професійну оціночну діяльність в Україні", а також інших нормативно-правових актів та державних стандартів, норм і правил.
Відповідно до ст. 20 ЗУ «Про оцінку земель» за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Відповідно до Регламенту міської ради по розгляду заяв громадян та юридичних осіб з питань оформлення земельних ділянок у м. Запоріжжя затвердженого рішенням Запорізької міської ради №37 від 05.11.2014 року (далі - Регламент) заяви (клопотання) від фізичних та юридичних осіб приймаються та реєструються в виконавчому комітеті міської ради.
Відповідно до п.5.2.2 до заяви (клопотання) додаються:
- копія технічного паспорту на нерухоме майно, складеного за результатами інвентаризації;
- копії документів, що підтверджують право власності на нерухоме майно, яке знаходиться на земельній ділянці (договір купівлі-продажу, договір міни, рішення суду, свідоцтво про право власності, витягу про реєстрацію права власності та ін.);
- копія договору оренди землі із додатками та додатковими угодами;
- копії правовстановлюючих документів юридичної особи (свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи, або виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, довідка з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ);
- копія паспорту громадянина України;
- копія довідки (картки) про присвоєння ідентифікаційного номеру (коду);
- свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця, або виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців;
Відповідно до Регламенту встановлено наступну послідовність дій:
- п. 5.2.4 отримання Управлінням доручення міськвиконкому (10 днів), реєстрація та видача заявнику заяви та доручення міськвиконкому для укладання договорів із землевпорядною ліцензованою організацією.
- п.5.2.5 підготовка Управлінням проекту рішення про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки та про підготовку матеріалів щодо прийняття рішення Запорізької міської ради про продаж земельної ділянки (до 14 днів);
- п. 5.2.6 узгодження проекту рішення постійною комісією міської ради з питань комунальної власності, ресурсів, приватизації та земельних відносин (в термін згідно регламенту роботи комісії);
- п. 5.2.7. прийняття рішення сесії Запорізької міської ради з цього питання.
-п. 5.2.11 укладання Запорізькою міською радою договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки (до 14 днів).
- п. 5.2.12 укладання Запорізькою міською радою договору із землевпорядною ліцензованою організацією на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
- п. 5.2.14 виконання землевпорядною ліцензованою організацією експертної грошової оцінки земельної ділянки та підготовка матеріалів щодо продажу земельної ділянки (в термін згідно договору, укладеному Запорізькою міською радою із ліцензованою землевпорядною організацією).
- п. 5.2.15 проведення землевпорядною організацією рецензування звіту з експертної грошової оцінки земельної ділянки.
- п. 5.2.16 Розгляд Управлінням матеріалів, звіту з експертної грошової оцінки та підготовка проекту рішення про продаж земельної ділянки.
- п. 5.2.17 узгодження проекту рішення постійною комісією міської ради з питань комунальної власності, ресурсів, приватизації та земельних відносин (в термін згідно регламенту роботи комісії);
Згідно з п. 5.2.18 Регламенту прийняття рішення сесії Запорізької міської ради з цього питання (в термін згідно регламенту сесії).
- п. 5.2.23 укладання Запорізькою міською радою договору купівлі-продажу земельної ділянки, здійснення заявником державної реєстрації права на земельну ділянку та отримання свідоцтва про право власності на нерухоме майно.
Згідно із ч.2 ст.14 регламенту Запорізької міської ради затвердженим рішенням Запорізької міської ради №64 від 25.08.2016 року (далі - Регламент) проект рішення має бути обов`язково погоджений (на звороті останнього аркушу):
- заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, відповідно до розподілу обов`язків;
- суб`єктом подання проекту рішення.
Відповідно до ч.3 ст.14 Регламенту за наявності у того, хто погоджує (візує), зауважень і пропозицій, вони викладаються на окремому аркуші у формі зауважень до проекту рішення або окремої думки.
Встановлено, що 01.03.2011 року ОСОБА_1 призначено на посаду начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради.
Згідно з положенням про управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, затвердженого рішенням Запорізької міської ради №52 від 25.01.2017, Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради (далі - Управління) створене Запорізькою міською радою та її виконавчим органом. Управління реалізує повноваження виконавчих органів міської ради у галузі земельних відносин.
Згідно з пунктом 1.3. Положення Управління є підзвітним і підконтрольним Запорізькій міській раді, підпорядковане її виконавчому комітету, Запорізькому міському голові.
Відповідно до п. 2.3 Положення до основних завдань Управління належить здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель.
Згідно із п. 3 Положення до основних функцій Управління належить:
- виконання повноважень із вилучення (викупу) земельних ділянок, передачі земельних ділянок у власність городянам та юридичним особам;
- на підставі необхідних документів, матеріалів та розрахунків, що обґрунтовують необхідність відведення земельної ділянки або оформлення прав на неї, підготовка пропозицій (доповідні записки) за результатами розгляду заяв громадян та клопотань юридичних осіб про можливість вилучення, передачі у власність або надання в користування земельних ділянок;
- надання матеріалів на розгляд постійної комісії міської ради з питань комунальної власності, ресурсів, приватизації та земельних відносин про передачу у власність або надання в користування земельних ділянок;
- координація, організація і здійснення землеустрою на території міста;
- підготовка проектів рішень про надання дозволу або відмову у наданні дозволу фізичним та юридичним особам на розроблення документації із землеустрою;
- складання та оформлення договорів купівлі-продажу земельних ділянок;
- організація і здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель;
Відповідно до посадової інструкції начальника управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради затвердженої міським головою 01.08.2017 начальник управління з питань земельних відносин підпорядковується безпосередньо міському голові та заступнику міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, який,відповідно до розподілу обов`язків, керує роботою управління.
Згідно з посадовою інструкцією начальник управління має право:
3.1. за дорученням керівництва міської ради представляти міську раду та управління в органах державної влади, органах місцевого самоврядування в межах своєї компетенції;
3.3. вимагати якісного та у повному обсязі виконання працівниками управління посадових обов`язків;
3.4. вносити пропозиції міському голові щодо вдосконалення роботи управління.
Згідно з положенням про управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради затвердженого рішенням Запорізької міської ради №52 від 25.01.2017 (далі - Положення) на управління покладена функція здійснення процедур закупівель товарів, робіт і послуг відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» та інших нормативно - правових актів.
Відповідно до Положення начальник управління:
6.2.1. здійснює керівництво й контроль за діяльністю управління, несе персональну відповідальність перед Запорізьким міським головою за виконання покладених на управління завдань і функцій;
6.2.4. розподіляє обов`язки між працівниками управління, визначає ступінь відповідальності працівників управління, формує структурні підрозділи управління, затверджує положення про структурні підрозділи управління та посадові інструкції працівників.
6.2.6. розпоряджається коштами в межах затвердженого кошторису управління.
6.2.8. видає у межах своїх повноважень накази, організовує та контролює їх виконання, у межах своїх повноважень видає довіреності, відкриває банківські рахунки.
6.2.11 від імені управління та в межах завдань, покладених на управління, підписує документи, пов`язані із діяльністю Управління.
Таким чином, відповідно до п. 1 примітки до ст. 364 КК України ОСОБА_1 постійно обіймає в органі місцевого самоврядування посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, а отже, є службовою особою.
В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_1 , у зв`язку із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов`язків по загальному керівництву і діяльності цього Управління, являючись службовою особою, протиправно, всупереч вищевказаних норм законодавства, діючи з прямим умислом, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби в інтересах третіх осіб - покупців земельних ділянок на території м. Запоріжжя, з метою одержання ними неправомірної вигоди у вигляді отримання заниженої вартості земельної ділянки, розуміючи протиправність своїх дій і настання внаслідок їх вчинення суспільно небезпечних наслідків через завдання шкоди, у вигляді недоотримання коштів місцевим бюджетом м. Запоріжжя, та, бажаючи настання таких наслідків, вчинила протиправні дії за наступних обставин.
ОСОБА_1 розуміючи, що не може самостійно скласти Звіти про експертну грошову оцінку земельних ділянок, в 2017 році, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, за невстановлених обставин та спосіб, з метою одержання покупцями земельних ділянок на території м. Запоріжжя неправомірної вигоди у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, за попередньою змовою, залучила в якості співвиконавця своїх дій оцінювача ОСОБА_2 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Укртехнопром».
Так, ОСОБА_1 , керуючись єдиним умислом на нанесення матеріальної шкоди місцевому бюджету, у складі групи, будучи організатором цієї групи, у ролі організатора та співвиконавця, діючи в інтересах покупців земельних ділянок, розуміючи, що ТОВ «Укртехнопром» не дотримано вимог, передбачених ст. 6 Закону України «Про оцінку земель» в частині наявності сертифікованих інженерів-землевпорядників та відповідно, останнє не має право на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, залучила до своєї злочинної схеми по продажу земельних ділянок комунальної власності за заниженої вартістю в якості співвиконавця оцінювача ОСОБА_2 , з якою узгодила дії внесення останньою до Звітів про експертну грошову оцінку земельних ділянок заниженої вартості земельних ділянок.
Таким чином ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , за попередньою змовою, умисно, вступили у злочинну співучасть між собою, направлену на вчинення кримінального правопорушення, вчинене за наступних обставин:
12.06.2017 ОСОБА_3 , ОСОБА_4 звернулись до виконавчого комітету Запорізької міської ради із заявою/клопотанням про надання дозволу на викуп земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068, площею 1,6842 га, з цільовим призначенням «Для розташування збірного виробництва сантехнічного обладнання, вікон та меблів», яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
27.09.2017 Запорізькою міською радою прийнято рішення №58/55 «Про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки гр. ОСОБА_3 та ОСОБА_4 по АДРЕСА_2 для розташування збірного виробництва сантехнічного обладнання, вікон та меблів».
Відповідно до рішення №58/55 від 27.09.2017 року Запорізька міська рада вирішила після укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки (кадастровий номер 2310100000:01:013:0068) замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 1,6842 га по АДРЕСА_2 , яка знаходиться в оренді у гр. ОСОБА_5 згідно із рішенням міської ради від 23.06.2010 №69/127 «Про передачу в оренду гр. ОСОБА_5 земельної ділянки по АДРЕСА_2 для розташування збірного виробництва сантехнічного обладнання, вікон та меблів, з метою її подальшого продажу.
Відповідно до п. 3 рішення №58/55 від 27.09.2017 року, Запорізька міська рада вирішила зобов`язати гр. ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 ) та гр. ОСОБА_4 ( АДРЕСА_4 ) укласти договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
Згідно з п. 4 рішення № 58/55 від 27.09.2017 року, Запорізька міська рада вирішила доручити управлінню з питань земельних відносин Запорізької міської ради ( ОСОБА_1 ) забезпечити укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про публічні закупівлі» під час здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, установлених цим Законом, та можуть використовувати електронну систему закупівель з метою відбору постачальника товару (товарів), надавача послуги (послуг) та виконавця робіт для укладення договору.
Згідно зі ст. 3 ЗУ «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, недискримінація учасників, об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно до постанови КМУ № 381 від 22.04.2009 року «Про затвердження Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності» покупці, заінтересовані у придбанні земельних ділянок державної та комунальної власності, укладають договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки з органом, що здійснює продаж земельних ділянок (далі - уповноважений орган), та сплачують авансовий внесок.
Відповідно до п. 9 постанови КМУ № 381 від 22.04.2009 року авансові внески використовуються для фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно з п.10 постанови КМУ № 381 від 22.04.2009 року закупівля послуг з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється відповідно до законодавства з питань закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти.
Відповідно до п. 11 постанови КМУ № 381 від 22.04.2009 року Уповноважений орган визначає на конкурентних засадах юридичну або фізичну особу, яка є суб`єктом оціночної діяльності в розумінні статті 6 Закону України «Про оцінку земель».
В подальшому, на виконання спільного злочинного наміру, за попередньою змовою із ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , у невстановлений в ході досудового слідства час, місці та за невстановлених обставин, в порушення вимог Закону України «Про публічні закупівлі» та постанови КМУ № 381 від 22.04.2009 року «Про затвердження Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності», без використання електронної системи закупівель, без додержання принципів публічних закупівель щодо добросовісної конкуренції серед учасників, максимальної економії та ефективності, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, об`єктивної та неупередженої оцінки тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням було залучено ТОВ «Укртехнопром» як виконавця робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 .
При цьому під час досудового розслідування встановлено, що ТОВ «Укртехнопром» не дотримано вимог, передбачених ст. 6 Закону України «Про оцінку земель» в частині наявності сертифікованих інженерів-землевпорядників та відповідно останнє не мало права на проведення даного виду робіт.
На виконання спільного злочинного плану із ОСОБА_2 , приблизно в листопаді 2017 року ОСОБА_1 , розуміючи, що ТОВ «Укртехнопром» не дотримано вимог, передбачених ст. 6 Закону України «Про оцінку земель» в частині наявності сертифікованих інженерів-землевпорядників та відповідно останнє не має право на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, на виконання п. 4 рішення Запорізької міської ради №58/55 від 27.09.2017 у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила підготовку проекту договору №3/17-1 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки з метою забезпечення подальшого укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
При цьому ОСОБА_1 , достовірно знаючи про порядок фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, в порушення вимог ч. 8 ст. 128 Земельного кодексу України, у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила зазначення в проекті договору № 3/17-1 проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки платниками гр. ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .
Крім того, ОСОБА_1 розуміючи, що проект договору № 3/17-1 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, не відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема ч. 8 ст. 128 Земельного Кодексу України, умисно не передала його для надання відповідних висновків до Департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради.
21.11.2017 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_6 (замовник), ТОВ «Укртехнопром» в особі директора ОСОБА_2 (виконавець) та ОСОБА_3 (платник 1), ОСОБА_4 (платник 2) був укладений договір № 3/17-1 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до п.1.1. вказаного договору Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання по виконанню робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 1,6842 га кадастровий номер 2310100000:01:013:0068, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 .
Згідно з п.3.2.1 договору виконавець зобов`язаний виконати оцінку станом на 01.11.2017.
Відповідно до п.3.2.2. договору у термін, визначений цим Договором, надати Замовнику звіт про оцінку, виконаний згідно діючого законодавства.
27.11.2017, ТОВ «Укртехнопром» в особі директора ОСОБА_2 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та з метою пособництва у вчиненні ОСОБА_1 кримінального правопорушення, на виконання умов договору № 3/17-1 від 21.11.2017, склала Звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068, площею 1,6842 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , згідно з яким ринкова вартість вказаної земельної ділянки станом на 01.11.2017 року складає 2 009 358,0 (два мільйони дев`ять тисяч триста п`ятдесят вісім ) гривень 00 копійок, яка є умисно нею значно заниженою, і не відповідає фактичній ринковій вартості такої землі, про що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було достовірно відомо.
Відповідно до рецензії на звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068, площею 1,6842 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 складеної ГО «Всеукраїнська спілка оцінювачів землі», вищевказаний звіт, відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та не професійним і не може бути використаним.
Відповідно до висновку за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи №1208-20 від 14.08.2020, звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:01:013:0068, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 ,виконаний станом на 01.11.2017 оцінювачем ОСОБА_2 , в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Укртехнопром», за результатами якого ринкова вартість об`єкта оцінки складала: 2 009 358,0 (два мільйони дев`ять тисяч триста п`ятдесят вісім грн. 00 коп.) без ПДВ, відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1440 - класифікується як звіт, що не відповідає вимогам нормативно - правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
У грудні 2017 року, ОСОБА_1 , у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_2 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського 3, маючи достатній освітній рівень та професійні знання у галузі земельного законодавства, для фахового виконання своїх службових обов`язків, у законний спосіб, згідно із вищевказаними нормами законодавчих і нормативних актів, діючи умисно, протиправно, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, порушуючи закон, достовірно розуміючи протиправність своїх дій у вигляді сприяння гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_4 , в отриманні земельної ділянки завідомо для себе у спосіб не передбачений законом і за значно заниженою вартістю земельної ділянки комунальної власності м. Запоріжжя, прийняла Звіт про експертну грошову оцінку з невідповідною фактичною вартістю земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:01:013:0068, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 виконаний оцінювачем ОСОБА_2 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Укртехнопром.
В подальшому у грудні 2017 року ОСОБА_1 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_2 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського, 3, розуміючи, що вищевказаний Звіт не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний та достовірно знаючи, що вартість зазначеної земельної ділянки значно занижена, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди третім особам, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, а саме розробила та погодила проект рішення «Про продаж гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_4 земельної ділянки по АДРЕСА_2 для розташування збірного виробництва сантехнічного обладнання, вікон та меблів», а також склала відповідну пояснювальну запискупро можливість передачі у власність земельної ділянки.
При цьому проект рішення «Про продаж гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_4 земельної ділянки по АДРЕСА_2 для розташування збірного виробництва сантехнічного обладнання, вікон та меблів», а також відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки, ОСОБА_1 власноруч завірила своїми підписами. Окрім того, ОСОБА_1 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та за попередньою змовою із ОСОБА_2 , в порушення вимог ч. 3 ст. 14 Регламенту Запорізької міської ради, умисно не виклала на окремому аркуші, у формі своїх зауважень до вказаного проекту рішення або своєї окремої думки, інформацію про невідповідність документів для продажу гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_4 земельної ділянки по АДРЕСА_2 для розташування збірного виробництва сантехнічного обладнання, вікон та меблів зокрема, про те, що Звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Крива бухта, 2 складено ТОВ «Укртехнопром», яким не дотримано вимог, передбачених ст. 6 Закону України «Про оцінку земель», в частині наявності сертифікованих інженерів-землевпорядників та, відповідно, останнє не має право на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, а також про те, що вартість земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:01:013:0068, яка зазначена у вказаному Звіті про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, є значно заниженою, а сам Звіт про проведення експертної грошової оцінки не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
Внаслідок вищевказаних дій ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , Запорізькою міською радою прийнято рішення «Про продаж гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_4 земельної ділянки по АДРЕСА_2 для розташування збірного виробництва сантехнічного обладнання, вікон та меблів».
На підставі вказаних проекту рішення Запорізької міської ради, пояснювальної записки до нього та Звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_6 та гр. ОСОБА_4 , гр. ОСОБА_3 02.02.2018 укладено договір купівлі-продажу зазначеної земельної ділянки, згідно з яким Запорізька міська рада продала та передала у власність зазначених громадян земельну ділянку із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068, площею 1,6842 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 .
На підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 21.11.2017 №1/13/68 гр. ОСОБА_3 01.12.2017 року перераховано авансовий платіж на рахунок Запорізької міської ради №315139417000003, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Олександрівському районі м. Запоріжжя в сумі 545 778,32 гривень.
Також, на підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 21.11.2017 №1/13/68 гр. ОСОБА_4 04.12.2017 року перераховано авансовий платіж на рахунок Запорізької міської ради №315139417000003 відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Олександрівському районі м. Запоріжжя в сумі 545 778,32 гривень.
В подальшому:
- ОСОБА_3 19.01.2018 на рахунок Запорізької міської ради №31517941008005 відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Олександрівському районі м. Запоріжжя перераховано залишок вартості земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068, площею 1, 6842 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , у сумі 458 900, 68 гривень;
- ОСОБА_4 23.01.2018 на рахунок Запорізької міської ради №31517941008005 відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Олександрівському районі м. Запоріжжя перераховано залишок вартості земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068, площею 1, 6842 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 у сумі 458 900, 68 гривень, а всього на загальну суму 2 009 358,00 грн.
Відповідно до висновку комплексної судової оціночно-земельної та економічної експертизи №860/861-19 від 13.07.2020 ринкова вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0068, площею 1, 6842 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 станом на 01.01.2017 складала (з округленням) 2 662 383, 00 грн.
Різниця між ринковою вартістю земельної ділянки із кадастровим 2310100000:01:013:0068, площею 1,6842 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , визначеною за результатами оціночно-земельної експертизи та вартістю сплаченою гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_4 згідно договору купівлі - продажу від 02.02.2018 складає 653 025, 00 грн. (2 662 383, 00 грн. - 2 009 358,00 грн. = 653 025, 00 грн.).
Таким чином, ОСОБА_1 , в порушення вимог ч.8 ст.128 Земельного Кодексу України, ст.ст.2,3 Закону України «Про публічні закупівлі» та п.9,10,11 постанови КМУ № 381 від 22.04.2009 року «Про затвердження Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності» зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, за співучасті оцінювача ОСОБА_2 , з метою одержання неправомірної вигоди для третіх осіб - ОСОБА_3 і ОСОБА_4 , у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, що виразилось у вчиненні дій, які суперечать завданням діяльності Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради щодо здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель, в результаті чого територіальній громаді міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради спричинено шкоду на суму 653 025,00 грн, що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Своїми умисними діями ОСОБА_1 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України, а саме: вчинене за попередньою змовою групою осіб зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.
Крім того, ОСОБА_1 розуміючи, що не може самостійно скласти Звіти про експертну грошову оцінку земельних ділянок, в 2018 році, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, за невстановлених обставин та спосіб, з метою одержання покупцями земельних ділянок на території м. Запоріжжя неправомірної вигоди у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, за попередньою змовою, залучила в якості співвиконавця своїх дій оцінювача ОСОБА_2 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Укртехнопром».
Так, ОСОБА_1 , керуючись єдиним умислом на нанесення матеріальної шкоди місцевому бюджету, у складі групи, будучи організатором цієї групи, у ролі організатора та співвиконавця, діючи в інтересах покупців земельних ділянок, розуміючи, що ТОВ «Укртехнопром» не дотримано вимог, передбачених ст. 6 Закону України «Про оцінку земель», в частині наявності сертифікованих інженерів-землевпорядників та відповідно останнє не має право на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, залучила до своєї злочинної схеми по продажу земельних ділянок комунальної власності за заниженої вартістю в якості співвиконавця оцінювача ОСОБА_2 , з якою узгодила дії внесення останньою до Звітів про експертну грошову оцінку земельних ділянок заниженої вартості земельних ділянок.
Таким чином ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , за попередньою змовою, умисно, вступили у злочинну співучасть між собою, направлену на вчинення кримінального правопорушення, вчинене за наступних обставин:
10.10.2018 ОСОБА_7 звернувся до виконавчого комітету Запорізької міської ради із заявою/клопотанням про надання дозволу на викуп земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:035:0159 площею 0,0384 га, з цільовим призначенням «Для розташування пивоварні з кафе», яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_5 .
Запорізькою міською радою 31.10.2018 прийнято рішення №35/59 «Про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки по АДРЕСА_5 гр. ОСОБА_7 для розташування пивоварні з кафе».
Відповідно до рішення №35/59 від 31.10.2018 року Запорізька міська рада вирішила, після укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (кадастровий номер 2310100000:03:035:0159) площею 0,0384 га по АДРЕСА_5 , межі та розмір якої затверджені рішенням сесії міської ради від 26.09.2018 №35/15 «Про відведення та передачу в оренду гр. ОСОБА_7 земельної ділянки по АДРЕСА_5 для розташування пивоварні з кафе», з метою її подальшого продажу гр. ОСОБА_7 .
Відповідно до п.3 рішення № 35/59 від 31.10.2018 року Запорізька міська рада вирішила зобов`язати гр. ОСОБА_7 ( АДРЕСА_6 ) укласти договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
Згідно з п. 4 рішення № 35/59 від 31.10.2018 року Запорізька міська рада вирішила доручити управлінню з питань земельних відносин Запорізької міської ради ( ОСОБА_1 ) забезпечити укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про публічні закупівлі» під час здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, установлених цим Законом, та можуть використовувати електронну систему закупівель з метою відбору постачальника товару (товарів), надавача послуги (послуг) та виконавця робіт для укладення договору.
Згідно зі ст. 3 ЗУ «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, недискримінація учасників, об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно до постанови КМУ №381 від 22.04.2009 року «Про затвердження Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності» покупці, заінтересовані у придбанні земельних ділянок державної та комунальної власності, укладають договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки з органом, що здійснює продаж земельних ділянок (далі - уповноважений орган), та сплачують авансовий внесок.
Відповідно до п. 9 постанови КМУ 381 від 22.04.2009 року авансові внески використовуються для фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно з п.10 постанови КМУ 381 від 22.04.2009 року закупівля послуг з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється відповідно до законодавства з питань закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти.
Відповідно до п.11 постанови КМУ 381 від 22.04.2009 року Уповноважений орган визначає на конкурентних засадах юридичну або фізичну особу, яка є суб`єктом оціночної діяльності в розумінні статті 6 Закону України "Про оцінку земель".
В подальшому, на виконання спільного злочинного наміру, за попередньою змовою із ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , у період з жовтня 2018 року по січень 2019 року, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, за невстановлених обставин та у невстановлений спосіб, в порушення вимог Закону України «Про публічні закупівлі» та постанови КМУ № 381 від 22.04.2009 року «Про затвердження Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності», без використання електронної системи закупівель, без додержання принципів публічних закупівель щодо добросовісної конкуренції серед учасників, максимальної економії та ефективності, відкритості та прозорість на всіх стадіях закупівель, об`єктивної та неупередженої оцінки тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням залучила ТОВ «Укртехнопром» як виконавця робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:035:0159, що розташована за адресою: АДРЕСА_5.
При цьому під час досудового розслідування встановлено, що ТОВ «Укртехнопром» не дотримано вимог, передбачених ст. 6 Закону України «Про оцінку земель» в частині наявності сертифікованих інженерів - землевпорядників та відповідно останнє не мало права на проведення даного виду робіт.
На виконання спільного злочинного плану із ОСОБА_2 , приблизно в січні 2019 року ОСОБА_1 , розуміючи, що ТОВ «Укртехнопром» не дотримано вимог, передбачених ст. 6 Закону України «Про оцінку земель» в частині наявності сертифікованих інженерів - землевпорядників та відповідно останнє не має право на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, на виконання п. 4 рішення Запорізької міської ради № 35/59 від 31.10.2018, у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила підготовку проекту договору №1/19-3 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, з метою забезпечення подальшого укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
При цьому ОСОБА_1 , достовірно знаючи про порядок фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, в порушення вимог ч.8 ст.128 Земельного кодексу України, у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила зазначення в проекті договору №1/19-3 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки платником гр. ОСОБА_7 .
Крім того, ОСОБА_1 , розуміючи, що проект договору №1/19-3 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, не відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема ч. 8 ст. 128 Земельного Кодексу України, умисно не передала його для надання відповідних висновків до Департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради.
18.01.2019 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_6 (замовник), ТОВ «Укртехнопром» в особі директора ОСОБА_2 (виконавець) та ОСОБА_7 (платник) був укладений договір № 1/19-3 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до п.1.1. вказаного договору Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання по виконанню робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,0384 га кадастровий номер 2310100000:03:035:0159, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 .
Згідно з п. 3.2.1 договору виконавець зобов`язаний виконати оцінку станом на 01.01.2019.
Відповідно до п.3.2.2. договору у термін, визначений цим Договором, надати Замовнику звіт про оцінку, виконаний згідно діючого законодавства.
18.01.2019, ТОВ «Укртехнопром» в особі директора ОСОБА_2 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та з метою пособництва у вчиненні ОСОБА_1 кримінального правопорушення, на виконання умов договору № 1/19-3, склала Звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:035:0159, площею 0,0384 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 , згідно з яким ринкова вартість вказаної земельної ділянки станом на 01.01.2019 року складає 74 147,00 (сімдесят чотири тисячі сто сорок сім) гривень 00 копійок, яка є умисно нею заниженою, і не відповідає фактичній ринковій вартості такої землі, про що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було достовірно відомо.
Відповідно до рецензії на звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:035:0159, площею 0,0384 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 складеної ГО «Всеукраїнська спілка оцінювачів землі», вищевказаний звіт, відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та не професійним і не може бути використаним.
Відповідно до висновку за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи №1209-20 від 14.08.2020, звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:03:035:0159, що розташована за адресою: АДРЕСА_5, виконаний станом на 01.01.2019 оцінювачем ОСОБА_2 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Укртехнопром», за результатами якої ринкова вартість об`єкта оцінки складала: 74 147,0 (сімдесят чотири тисячі сто сорок сім) без ПДВ, відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1440 - класифікується як звіт, що не відповідає вимогам нормативно - правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
У січні 2019 року, ОСОБА_1 , у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_2 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського 3, маючи достатній освітній рівень та професійні знання у галузі земельного законодавства, для фахового виконання своїх службових обов`язків, у законний спосіб, згідно із вищевказаними нормами законодавчих і нормативних актів, діючи умисно, протиправно, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, порушуючи закон, достовірно розуміючи протиправність своїх дій у вигляді сприяння ОСОБА_7 в отриманні земельної ділянки завідомо для себе у спосіб не передбачений законом і за значно заниженою вартістю земельної ділянки комунальної власності м. Запоріжжя, прийняла Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:03:035:0159, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 , виконаний оцінювачем ОСОБА_2 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Укртехнопром».
В подальшому у січні 2019 року ОСОБА_1 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_2 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського, 3, розуміючи, що вищевказаний Звіт не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний та достовірно знаючи, що вартість зазначеної земельної ділянки значно занижена, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди третім особам, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, а саме розробила та погодила проект рішення «Про продаж гр. ОСОБА_7 земельної ділянки по АДРЕСА_5 , для розташування пивоварні з кафе», а також склала відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки.
При цьому проект рішення «Про продаж гр. ОСОБА_7 земельної ділянки по АДРЕСА_5 для розташування пивоварні з кафе», а також відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки, ОСОБА_1 власноруч завірила своїми підписами.
Окрім того, ОСОБА_1 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та за попередньою змовою із ОСОБА_2 , в порушення вимог ч. 3 ст. 14 Регламенту Запорізької міської ради, умисно не виклала на окремому аркуші, у формі своїх зауважень до вказаного проекту рішення або своєї окремої думки інформацію про невідповідність документів для продажу ОСОБА_7 земельної ділянки по АДРЕСА_5 для розташування пивоварні з кафе, про те, що Звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:035:0159, що розташована за адресою: АДРЕСА_5, складено ТОВ «Укртехнопром», яким не дотримано вимог, передбачених ст. 6 Закону України «Про оцінку земель» в частині наявності сертифікованих інженерів-землевпорядників та, відповідно, останнє не має право на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, а також про те, що вартість земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:03:035:0159, яка зазначена у вказаному Звіті про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, є значно заниженою, а сам Звіт про проведення експертної грошової оцінки не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
Внаслідок вищевказаних дій ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , Запорізькою міською радою прийнято рішення №50/63 від 30.01.2019 «Про продаж гр. ОСОБА_7 земельної ділянки по АДРЕСА_5 для розташування пивоварні з кафе».
На підставі вказаних проекту рішення Запорізької міської ради, пояснювальної записки до нього та Звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:035:0159, що розташована за адресою: АДРЕСА_5, між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_6 та гр. ОСОБА_7 укладено договір купівлі-продажу зазначеної земельної ділянки, згідно з яким Запорізька міська рада продала та передала у власність зазначеного громадянина земельну ділянку із кадастровим номером 2310100000:03:035:0159, площею 0,0384 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 .
На підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 13.12.2018 №3/35/159 гр. ОСОБА_7 27.12.2018 року перераховано авансовий платіж на рахунок Запорізької міської ради №31517941008005, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Комунарському районі м. Запоріжжя в сумі 20 556,36 гривень.
Також, ОСОБА_7 11.03.2019 на рахунок Запорізької міської ради №31517941008005 відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Комунарському районі м. Запоріжжя перераховано залишок вартості земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:035:0159, площею 0,0384 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 , у сумі 53 590, 00 гривень.
Відповідно до висновку комплексної судової оціночно-земельної та економічної експертизи №823/824-20 від 13.07.2020 ринкова вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:035:0159, площею 0,0384 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 станом на 01.01.2019 складала 647 912, 00 грн.
Різниця між ринковою вартістю земельної ділянки із кадастровим 2310100000:03:035:0159, площею 0,0384 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 , визначеною за результатами оціночно-земельної експертизи та вартістю сплаченою гр. ОСОБА_7 згідно договору купівлі - продажу від 28.03.2019 складає 573 765, 00 грн. (647 912,00 - 74 147,00 = 573 765,00 грн.).
Таким чином, ОСОБА_1 , в порушення вимог ч.8 ст.128 Земельного Кодексу України, ст.ст.2,3 Закону України «Про публічні закупівлі» та п.9,10,11 постанови КМУ № 381 від 22.04.2009 року «Про затвердження Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності», зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, за співучасті ОСОБА_2 , з метою одержання неправомірної вигоди для третьої особи - ОСОБА_7 , у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, що виразилось у вчиненні дій, які суперечать завданням діяльності Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради щодо здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель, в результаті чого територіальній громаді міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради спричинено шкоду на суму 573 765, 00 грн., що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Своїми умисними діями ОСОБА_1 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України, а саме: вчинене за попередньою змовою групою осіб зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.
Крім того, ОСОБА_1 розуміючи, що не може самостійно скласти Звіти про експертну грошову оцінку земельних ділянок, в 2018 році, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, за невстановлених обставин та спосіб, з метою одержання покупцями земельних ділянок на території м. Запоріжжя неправомірної вигоди у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, за попередньою змовою, залучила в якості співвиконавців своїх дій директора суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_8 та оцінювача суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_9 .
Так, ОСОБА_1 , керуючись єдиним умислом на нанесення матеріальної шкоди місцевому бюджету, у складі групи, будучи організатором цієї групи, у ролі організатора та співвиконавця, діючи в інтересах покупців земельних ділянок, залучила до своєї злочинної схеми по продажу земельних ділянок комунальної власності за заниженої вартістю в якості співвиконавців директора суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_8 та оцінювача вказаного суб`єкта оціночної діяльності ОСОБА_9 , з якими узгодила дії внесення останніми до Звітів про експертну грошову оцінку земельних ділянок заниженої вартості земельних ділянок.
Таким чином ОСОБА_1 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , за попередньою змовою, умисно, вступили у злочинну співучасть між собою, направлену на вчинення кримінального правопорушення, вчинене за наступних обставин:
20.07.2018 ПП «ВІЗА-СЕРВІС», в особі директора ОСОБА_10 , звернулось до виконавчого комітету Запорізької міської ради із клопотанням про надання дозволу на викуп земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0070 площею 0,7194 га, з цільовим призначенням «Для розташування виробничо-будівельного комплексу», яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_7 (без розстрочення платежу).
Запорізькою міською радою 26.09.2018 прийнято рішення №35/66 «Про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки по АДРЕСА_7 ПП «ВІЗА-СЕРВІС» для розташування виробничо-будівельного комплексу.
Відповідно до рішення №35/66 від 26.09.2018 року, Запорізька міська рада вирішила після укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,7194 га по АДРЕСА_7 , яка раніше передана в оренду ПП «СПЕЦБУДКОМПЛЕКТ-ПЛЮС» для розташування виробничо-будівельного комплексу рішенням міської ради від 28.02.2011 №59/111 «Про передачу в оренду ПП «СПЕЦБУДКОМПЛЕКТ-ПЛЮС» земельної ділянки по АДРЕСА_7 для розташування виробничо-будівельного комплексу», з метою її подальшого продажу ПП «ВІЗА-СЕРВІС».
Відповідно до п.3 рішення №35/66 від 26.09.2018 року Запорізька міська рада вирішила зобов`язати ПП «ВІЗА-СЕРВІС» ( ОСОБА_10 , АДРЕСА_14) укласти договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
Згідно з п. 4 рішення №35/66 від 26.09.2018 року Запорізька міська рада вирішила доручити управлінню з питань земельних відносин Запорізької міської ради ( ОСОБА_1 ) забезпечити укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про публічні закупівлі» під час здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, установлених цим Законом, та можуть використовувати електронну систему закупівель з метою відбору постачальника товару (товарів), надавача послуги (послуг) та виконавця робіт для укладення договору.
Згідно зі ст. 3 ЗУ «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, недискримінація учасників, об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням.
В подальшому, на виконання спільного злочинного наміру, за попередньою змовою із ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , у період з вересня 2018 року по листопад 2018 року, ОСОБА_1 у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, за невстановлених обставин та у невстановлений спосіб, діючи з прямим умислом, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби в інтересах третіх осіб - ПП «ВІЗА-СЕРВІС» в особі директора ОСОБА_10 , маючи достатній освітній рівень та професійні знання у галузі земельного законодавства, в порушення вимог ст.ст.2,3 Закону України «Про публічні закупівлі», без використання електронної системи закупівель, без додержання принципів публічних закупівель щодо добросовісної конкуренції серед учасників, максимальної економії та ефективності, відкритості та прозорість на всіх стадіях закупівель, об`єктивної та неупередженої оцінки тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням, залучила ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» як виконавця робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0070, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 .
На виконання спільного злочинного плану із ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , приблизно в листопаді 2018 року, ОСОБА_1 , будучи службовою особою, зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших осіб, на виконання п. 4 рішення Запорізької міської ради №35/66 від 26.09.2018 у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила підготовку проекту договору № 1/18-059 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки з метою забезпечення подальшого укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
При цьому ОСОБА_1 , достовірно знаючи про порядок фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, в порушення вимог ч. 8 ст.128 Земельного кодексу України, у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила зазначення в проекті договору № 1/18-059 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки платником ПП «ВІЗА-СЕРВІС», в особі директора ОСОБА_10 .
Крім того, ОСОБА_1 , розуміючи, що проект договору № 1/18-059 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, не відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема ч. 8 ст. 128 Земельного Кодексу України, умисно не передала його для надання відповідних висновків до Департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради.
12.11.2018 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_6 (замовник), ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», в особі директора ОСОБА_8 (виконавець) та ПП «ВІЗА-СЕРВІС», в особі директора ОСОБА_10 (платник) був укладений договір № 1/18-059 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до п. 1.1. вказаного договору Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання по виконанню робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,7194 га, кадастровий номер 2310100000:01:013:0070, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 .
Згідно з п.3.2.1 договору виконавець зобов`язаний виконати оцінку станом на 01.11.2018.
Відповідно до п.3.2.2. договору у термін, визначений цим Договором, надати Замовнику звіт про оцінку, виконаний згідно діючого законодавства.
31.01.2019 ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» в особі директора ОСОБА_8 та оцінювача ОСОБА_9 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та з метою пособництва у вчиненні ОСОБА_1 кримінального правопорушення, на виконання умов договору № 1/18-059 від 12.11.2018, склали Звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0070, площею 0,7194 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 , згідно з яким ринкова вартість вказаної земельної ділянки станом на 01.11.2018 року складає 585 630,0 (п`ятсот вісімдесят п`ять тисяч шістсот тридцять) гривень 00 копійок, яка є умисно ними заниженою, і не відповідає фактичній ринковій вартості такої землі, про що ОСОБА_1 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 було достовірно відомо.
Відповідно до рецензії на звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0070, площею 0,7194 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 складеної ГО «Всеукраїнська спілка оцінювачів землі» останній відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та не професійним і не може бути використаним.
Відповідно до висновку за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи №1524-20 від 25.02.2021 звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:01:013:0070, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 , виконаний станом на 01.11.2018 оцінювачами ОСОБА_8 , ОСОБА_9 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», за результатами якої ринкова вартість об`єкта оцінки складала: 585 630,00 (п`ятсот вісімдесят п`ять тисяч шістсот тридцять грн. 00 коп.) без ПДВ, відповідно до вимог п. 67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1440 - класифікується як звіт, що не відповідає вимогам нормативно - правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
У період з січня 2019 року по травень 2019 року, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського 3, маючи достатній освітній рівень та професійні знання у галузі земельного законодавства, для фахового виконання своїх службових обов`язків, у законний спосіб, згідно із вищевказаними нормами законодавчих і нормативних актів, діючи умисно, протиправно, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, порушуючи закон, достовірно розуміючи протиправність своїх дій у вигляді сприяння ПП «ВІЗА-СЕРВІС» в отриманні земельної ділянки завідомо для себе у спосіб не передбачений законом і за значно заниженою вартістю земельної ділянки комунальної власності м. Запоріжжя, прийняла Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:01:013:0070, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 , виконаний оцінювачами ОСОБА_8 , ОСОБА_9 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс».
В подальшому у травні 2019 року ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського, 3 розуміючи, що вищевказаний Звіт не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний та достовірно знаючи, що вартість зазначеної земельної ділянки значно занижена, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди третім особам, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, а саме розробила та погодила проект рішення «Про продаж ПП «ВІЗА-СЕРВІС» земельної ділянки по АДРЕСА_7 для розташування виробничо - будівельного комплексу», а також склала відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки.
При цьому проект рішення Про продаж ПП «ВІЗА-СЕРВІС» земельної ділянки по АДРЕСА_7 для розташування виробничо-будівельного комплексу», а також відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки, ОСОБА_1 власноруч завірила своїми підписами.
Окрім того, ОСОБА_1 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та за попередньою змовою з ОСОБА_8 і ОСОБА_9 , в порушення вимог ч. 3 ст. 14 Регламенту Запорізької міської ради, умисно не виклала на окремому аркуші у формі своїх зауважень до вказаного проекту рішення або своєї окремої думки інформацію про невідповідність документів для продажу ПП «ВІЗА-СЕРВІС» земельної ділянки по АДРЕСА_7 для розташування виробничо-будівельного комплексу, про те, що вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0070, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 , зазначена у Звіті про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, який складено ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», є значно заниженою, а сам Звіт про проведення експертної грошової оцінки не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
Внаслідок вищевказаних дій ОСОБА_1 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 Запорізькою міською радою прийнято рішення № 57/54 від 29.05.2019 «Про продаж ПП «ВІЗА-СЕРВІС» земельної ділянки по АДРЕСА_7 для розташування виробничо-будівельного комплексу».
На підставі вказаних проекту рішення Запорізької міської ради, пояснювальної записки до нього та Звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0070, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 , 14.08.2019 між Запорізькою міською радою, в особі міського голови ОСОБА_6 та ПП «ВІЗА-СЕРВІС», в особі юрисконсульта ОСОБА_11 укладено договір купівлі - продажу зазначеної земельної ділянки, згідно з яким Запорізька міська рада продала та передала у власність зазначеного підприємства земельну ділянку із кадастровим номером 2310100000:01:013:0070, площею 0,7194 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 .
На підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 12.11.2018 № 1/13/70 покупцем 27.12.2018 року перераховано авансовий платіж на рахунок Запорізької міської ради №31519941008003, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Олександрівському районі м. Запоріжжя в сумі 280 259,54 гривень.
Покупцем 07.08.2019 на рахунок Запорізької міської ради №31519941008003 відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Олександрівському районі м. Запоріжжя перераховано залишок вартості земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0070, площею 0,7194, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 , у сумі 305 370, 46 гривень.
Відповідно до висновку комплексної судової оціночно-земельної та економічної експертизи №801/802-20 від 24.02.2021 ринкова вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:01:013:0070, площею 0,7194 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 , станом на 01.11.2018 складала 967 219, 00 грн.
Різниця між ринковою вартістю земельної ділянки із кадастровим 2310100000:01:013:0070, площею 0,7194 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_7 , визначеною за результатами оціночно-земельної експертизи та вартістю сплаченою ПП «ВІЗА-СЕРВІС» згідно договору купівлі - продажу від 14.08.2019 складає 381 589, 00 грн. (967 219,00-585 630,00 = 381 589 грн.).
Таким чином, ОСОБА_1 , в порушення вимог ч.8 ст.128 Земельного Кодексу України, ст.ст.2,3 Закону України «Про публічні закупівлі» та п.9,10,11 постанови КМУ № 381 від 22.04.2009 року «Про затвердження Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності», зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, за співучасті ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , з метою одержання неправомірної вигоди для третіх осіб - ПП «ВІЗА-СЕРВІС», у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, що виразилось у вчиненні дій, які суперечать завданням діяльності Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради щодо здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель, в результаті чого територіальній громаді міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради спричинено шкоду на суму 381 589, 00 грн., що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Своїми умисними діями ОСОБА_1 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України, а саме: вчинене за попередньою змовою групою осіб зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.
Крім того, ОСОБА_1 розуміючи, що не може самостійно скласти Звіти про експертну грошову оцінку земельних ділянок, в 2017 році, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, за невстановлених обставин та спосіб, з метою одержання покупцями земельних ділянок на території м. Запоріжжя неправомірної вигоди у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, за попередньою змовою, залучила в якості співвиконавців своїх дій директора суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_8 та оцінювача суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_9 .
Так, ОСОБА_1 , керуючись єдиним умислом на нанесення матеріальної шкоди місцевому бюджету, у складі групи, будучи організатором цієї групи, у ролі організатора та співвиконавця, діючи в інтересах покупців земельних ділянок, залучила до своєї злочинної схеми по продажу земельних ділянок комунальної власності за заниженої вартістю в якості співвиконавців директора суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_8 та оцінювача вказаного суб`єкта оціночної діяльності ОСОБА_9 , з якими узгодила дії внесення останніми до Звіту про експертну грошову оцінку земельних ділянок заниженої вартості земельних ділянок.
Таким чином ОСОБА_1 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , за попередньою змовою, умисно, вступили у злочинну співучасть між собою, направлену на вчинення кримінального правопорушення, вчинене за наступних обставин:
14.12.2016 ТОВ «ЗЕВЕС» в особі директора ОСОБА_12 звернулось до виконавчого комітету Запорізької міської ради із заявою/клопотанням про надання дозволу на викуп земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:07:047:0314 площею 0,5015 га, з цільовим призначенням «Для розташування виробничої бази», яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_8 (без розстрочення платежу).
Запорізькою міською радою 29.03.2017 прийнято рішення №77/28 «Про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки по АДРЕСА_8 ТОВ «ЗЕВЕС» для розташування виробничої бази».
Відповідно до рішення №77/28 від 29.03.2017 року Запорізька міська рада вирішила після укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,5015 га по АДРЕСА_8, яка раніше передана в оренду товариству з обмеженою відповідальністю «Санторгмонтаж» для розташування виробничої бази рішенням міської ради від 25.09.2013 №34/3 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки по АДРЕСА_8 ТОВ «Санторгмонтаж» та продаж ТОВ «ЗЕВЕС» земельної ділянки для розташування виробничої бази», з метою її подальшого продажу товариству з обмеженою відповідальністю «ЗЕВЕС».
Відповідно до п.3 рішення №77/28 від 29.03.2017 року Запорізька міська рада вирішила зобов`язати товариство з обмеженою відповідальністю «ЗЕВЕС» ( ОСОБА_12 , АДРЕСА_15) укласти договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
Згідно з п. 4 рішення № 77/28 від 29.03.2017 року Запорізька міська рада вирішила доручити управлінню з питань земельних відносин Запорізької міської ради ( ОСОБА_1 ) забезпечити укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про публічні закупівлі» під час здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, установлених цим Законом, та можуть використовувати електронну систему закупівель з метою відбору постачальника товару (товарів), надавача послуги (послуг) та виконавця робіт для укладення договору.
Згідно зі ст. 3 ЗУ «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, недискримінація учасників, об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням.
В подальшому, на виконання спільного злочинного наміру, за попередньою змовою із ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , ОСОБА_1 у період з березня 2017 по квітень 2017 року, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, за невстановлених обставин та у невстановлений спосіб, діючи з прямим умислом, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби в інтересах третіх осіб - ТОВ «ЗЕВЕС», маючи достатній освітній рівень та професійні знання у галузі земельного законодавства, в порушення вимог ст.ст.2,3 Закону України «Про публічні закупівлі», без використання електронної системи закупівель, без додержання принципів публічних закупівель щодо добросовісної конкуренції серед учасників, максимальної економії та ефективності, відкритості та прозорість на всіх стадіях закупівель, об`єктивної та неупередженої оцінки тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням залучила ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» як виконавця робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:07:047:0314, що розташована за адресою: АДРЕСА_8.
На виконання спільного злочинного плану із ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , приблизно в квітні 2017 року ОСОБА_1 , будучи службовою особою, зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших осіб, на виконання п. 4 рішення Запорізької міської ради №77/28 від 29.03.2017 у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила підготовку проекту договору № 1/17-014 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки з метою забезпечення подальшого укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
При цьому ОСОБА_1 , достовірно знаючи про порядок фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, в порушення вимог ч. 8 ст. 128 Земельного кодексу України, у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила зазначення в проекті договору №1/17-014 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки платником ТОВ «ЗЕВЕС», в особі директора ОСОБА_12 .
Крім того, ОСОБА_1 , розуміючи, що проект договору № 1/17-014 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, не відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема ч. 8 ст. 128 Земельного Кодексу України, остання умисно не передала його для надання відповідних висновків до Департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради.
Між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_6 (замовник), ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» в особі директора ОСОБА_8 (виконавець) та ТОВ «ЗЕВЕС» в особі директора ОСОБА_12 (платник) 26.04.2017 був укладений договір № 1/17-014 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до п.1.1. вказаного договору Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання по виконанню робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,5015 га кадастровий номер 2310100000:07:047:0314, що розташована за адресою: АДРЕСА_8.
Згідно з п.3.2.1 договору виконавець зобов`язаний виконати оцінку станом на 01.04.2017.
Відповідно до п. 3.2.2. договору у термін, визначений цим Договором, надати Замовнику звіт про оцінку, виконаний згідно діючого законодавства.
10.05.2017, ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» в особі директора ОСОБА_8 та оцінювача ОСОБА_9 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та з метою пособництва у вчиненні ОСОБА_1 кримінального правопорушення, на виконання умов договору № 1/17-014 від 26.04.2017, склав Звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:07:047:0314, площею 0,5015 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_8 , згідно з яким ринкова вартість вказаної земельної ділянки станом на 01.04.2017 року складає 218 013 (двісті вісімнадцять тисяч тринадцять) гривень 00 копійок, яка є умисно ними заниженою, і не відповідає фактичній ринковій вартості такої землі, про що ОСОБА_1 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 було достовірно відомо.
Відповідно до рецензії на звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:07:047:0314, площею 0,5015 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_8 , складеної ГО «Всеукраїнська спілка оцінювачів землі», останній відповідно до вимог п. 67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та не професійним і не може бути використаним.
Відповідно до висновку за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи №1386-20 від 25.02.2021, звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:07:047:0314, що розташована за адресою: АДРЕСА_8 ,виконаний станом на 01.04.2017 оцінювачами ОСОБА_9 , ОСОБА_8 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», за результатами якої ринкова вартість об`єкта оцінки складала: 218 013,00 (двісті вісімнадцять тисяч тринадцять грн. 00 коп.) без ПДВ, відповідно до вимог п. 67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1440 - класифікується як звіт, що не відповідає вимогам нормативно - правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
У період з травня 2017 року по червень 2017 року, ОСОБА_1 , у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського 3, маючи достатній освітній рівень та професійні знання у галузі земельного законодавства, для фахового виконання своїх службових обов`язків, у законний спосіб, згідно із вищевказаними нормами законодавчих і нормативних актів, діючи умисно, протиправно, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, порушуючи закон, достовірно розуміючи протиправність своїх дій у вигляді сприяння ТОВ «ЗЕВЕС» в отриманні земельної ділянки завідомо для себе, у спосіб не передбачений законом і за значно заниженою вартістю земельної ділянки комунальної власності м. Запоріжжя, прийняла Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:07:047:0314, що розташована за адресою: АДРЕСА_8 , виконаний оцінювачами ОСОБА_9 , ОСОБА_8 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс».
В подальшому, у червні 2017 року, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського, 3, розуміючи, що вищевказаний Звіт не відповідає вимогам нормативно - правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний та достовірно знаючи, що вартість зазначеної земельної ділянки значно занижена, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших фізичних осіб, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, а саме розробила, погодила та внесла на розгляд Запорізької міської ради проект рішення «Про продаж ТОВ «ЗЕВЕС» земельної ділянки по АДРЕСА_8 для розташування виробничої бази», а також склала відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки.
При цьому проект рішення «Про продаж ТОВ «ЗЕВЕС» земельної ділянки по АДРЕСА_8 для розташування виробничої бази», а також відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки, ОСОБА_1 власноруч завірила своїми підписами.
Окрім того, ОСОБА_1 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та за попередньою змовою із ОСОБА_8 і ОСОБА_9 , в порушення вимог ч. 3 ст. 14 Регламенту Запорізької міської ради, умисно не виклала на окремому аркуші, у формі своїх зауважень до вказаного проекту рішення або своєї окремої думки, інформацію про невідповідність документів для продажу ТОВ «ЗЕВЕС» земельної ділянки по АДРЕСА_8 для розташування виробничої бази, про те, що вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:07:047:0314, що розташована за адресою: АДРЕСА_8 , зазначена у Звіті про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, який складено ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», є значно заниженою, а сам Звіт про проведення експертної грошової оцінки не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
Внаслідок вищевказаних дій ОСОБА_1 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 21.06.2017 Запорізькою міською радою прийнято рішення №61/23 «Про продаж ТОВ «ЗЕВЕС» земельної ділянки по АДРЕСА_8 для розташування виробничої бази».
На підставі вказаних проекту рішення Запорізької міської ради, пояснювальної записки до нього та Звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:07:047:0314, що розташована за адресою: АДРЕСА_8, 15.08.2017 між Запорізькою міською радою, в особі міського голови ОСОБА_6 та ТОВ «ЗЕВЕС», в особі директора ОСОБА_12 , укладено договір купівлі - продажу зазначеної земельної ділянки, згідно з яким Запорізька міська рада продала та передала у власність зазначеного товариства земельну ділянку із кадастровим номером 2310100000:07:047:0314, площею 0,5015 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_8.
На підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 26.04.2017 №20170426 ТОВ «ЗЕВЕС» 03.05.2017 року перераховано авансовий платіж на рахунок Запорізької міської ради №315179417000009, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Запоріжжя в сумі 79 279,21 гривень.
ТОВ «ЗЕВЕС» 09.08.2017 на рахунок Запорізької міської ради №315179417000009 відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Запоріжжя перераховано залишок вартості земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:07:047:0314, площею 0,5015 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_8, у сумі 138 733, 79 гривень.
Відповідно до висновку комплексної судової оціночно-земельної та економічної експертизи № 375/376-20 від 16.09.2020 ринкова вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:07:047:0314, площею 0,5015 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_8 станом на 01.04.2017 складала (з округленням) 473 165, 00 грн.
Різниця між ринковою вартістю земельної ділянки із кадастровим 2310100000:07:047:0314, площею 0,5015 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_8, визначеною за результатами оціночно-земельної експертизи та вартістю сплаченою ТОВ «ЗЕВЕС» згідно договору купівлі - продажу від 15.08.2017 складає 255 152, 00 грн. (473 165,00 - 218 013,00 = 255 152,00 грн.).
Таким чином, ОСОБА_1 , в порушення вимог ч.8 ст.128 Земельного Кодексу України, ст.ст.2,3 Закону України «Про публічні закупівлі», зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, за співучасті ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , з метою одержання неправомірної вигоди для третіх осіб - ТОВ «ЗЕВЕС» у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, що виразилось у вчиненні дій, які суперечать завданням діяльності Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради щодо здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель, в результаті чого територіальній громаді міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради спричинено шкоду на суму 255 152, 00 грн., що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Своїми умисними діями ОСОБА_1 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України, а саме: вчинене за попередньою змовою групою осіб зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.
Крім того, ОСОБА_1 розуміючи, що не може самостійно скласти Звіти про експертну грошову оцінку земельних ділянок, в 2019 році, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, за невстановлених обставин та спосіб, з метою одержання покупцями земельних ділянок на території м. Запоріжжя неправомірної вигоди у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, за попередньою змовою, залучила в якості співвиконавців своїх дій директора суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_8 та оцінювача суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_9 .
Так, ОСОБА_1 , керуючись єдиним умислом на нанесення матеріальної шкоди місцевому бюджету, у складі групи, будучи організатором цієї групи, у ролі організатора та співвиконавця, діючи в інтересах покупців земельних ділянок, залучила до своєї злочинної схеми по продажу земельних ділянок комунальної власності за заниженої вартістю в якості співвиконавців директора суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_8 та оцінювача вказаного суб`єкта оціночної діяльності ОСОБА_9 , з якими узгодила дії внесення останніми до Звіту про експертну грошову оцінку земельних ділянок заниженої вартості земельних ділянок.
Таким чином ОСОБА_1 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , за попередньою змовою, умисно, вступили у злочинну співучасть між собою, направлену на вчинення кримінального правопорушення, вчинене за наступних обставин:
22.11.2018 ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» в особі директора ОСОБА_13 звернулось до виконавчого комітету Запорізької міської ради із заявою/клопотанням про надання дозволу на викуп земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0027 площею 0,3949 га, з цільовим призначенням «Для розташування оптової бази товарів народного споживання», яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_9 .
Запорізькою міською радою, 30.01.2019, прийнято рішення №50/60 «Про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» по АДРЕСА_9 для розташування оптової бази товарів народного споживання».
Відповідно до рішення №50/60 від 30.01.2019 року, Запорізька міська рада вирішила після укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки (кадастровий номер 2310100000:03:020:0027) замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,3949 га по АДРЕСА_9 з метою її подальшого продажу.
Відповідно до п.3 рішення №50/60 від 30.01.2019 року Запорізька міська рада вирішила зобов`язати ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» укласти договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
Згідно з п. 4 рішення № 50/60 від 30.01.2019 року Запорізька міська рада вирішила доручити управлінню з питань земельних відносин Запорізької міської ради ( ОСОБА_1 ) забезпечити укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про публічні закупівлі» під час здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, установлених цим Законом, та можуть використовувати електронну систему закупівель з метою відбору постачальника товару (товарів), надавача послуги (послуг) та виконавця робіт для укладення договору.
Згідно зі ст. 3 ЗУ «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, недискримінація учасників, об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно до постанови КМУ №381 від 22.04.2009 року «Про затвердження Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності» покупці, заінтересовані у придбанні земельних ділянок державної та комунальної власності, укладають договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки з органом, що здійснює продаж земельних ділянок (далі - уповноважений орган), та сплачують авансовий внесок.
Відповідно до п. 9 постанови КМУ 381 від 22.04.2009 року авансові внески використовуються для фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно з п.10 постанови КМУ 381 від 22.04.2009 року закупівля послуг з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється відповідно до законодавства з питань закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти.
Відповідно до п. 11 постанови КМУ 381 від 22.04.2009 року Уповноважений орган визначає на конкурентних засадах юридичну або фізичну особу, яка є суб`єктом оціночної діяльності в розумінні статті 6 Закону України "Про оцінку земель".
В подальшому, на виконання спільного злочинного наміру, за попередньою змовою із ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , ОСОБА_1 у період з січня 2019 по лютий 2019 року, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, за невстановлених обставин та у невстановлений спосіб, в порушення вимог ст.ст.2,3 Закону України «Про публічні закупівлі» та п.9,10,11 постанови КМУ № 381 від 22.04.2009 року «Про затвердження Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності» без використання електронної системи закупівель, без додержання принципів публічних закупівель щодо добросовісної конкуренції серед учасників, максимальної економії та ефективності, відкритості та прозорість на всіх стадіях закупівель, об`єктивної та неупередженої оцінки тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням залучила ТОВ «Оціночно - консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» як виконавця робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0027, що розташована за адресою: АДРЕСА_9 .
На виконання спільного злочинного плану із ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , приблизно в лютому 2019 року ОСОБА_1 , будучи службовою особою, зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших осіб, на виконання п. 4 рішення Запорізької міської ради №50/60 від 30.01.2019, у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила підготовку проекту договору № 1/19-007 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки з метою забезпечення подальшого укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
При цьому ОСОБА_1 , достовірно знаючи про порядок фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, в порушення вимог ч. 8 ст. 128 Земельного кодексу України, у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила зазначення в проекті договору № 1/19-007 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки платником ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» в особі директора ОСОБА_13 .
Крім того, ОСОБА_1 , розуміючи, що проект договору №1/19-007 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, не відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема ч.8 ст.128 Земельного Кодексу України, умисно не передала його для надання відповідних висновків до Департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради.
Між Запорізькою міською радою, в особі міського голови ОСОБА_6 (замовник), ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», в особі директора ОСОБА_8 (виконавець) та ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» в особі директора ОСОБА_13 (платник) 22.02.2019 був укладений договір № 1/19-007 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до п.1.1. вказаного договору Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання по виконанню робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,3949 га кадастровий номер 2310100000:03:020:0027, що розташована за адресою: АДРЕСА_9 .
Згідно з п.3.2.1 договору виконавець зобов`язаний виконати оцінку станом на 01.02.2019.
Відповідно до п.3.2.2. договору у термін, визначений цим Договором, надати Замовнику звіт про оцінку, виконаний згідно діючого законодавства.
28.02.2019, ТОВ «Оціночно - консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», в особі директора ОСОБА_8 та оцінювача ОСОБА_9 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та з метою пособництва у вчиненні ОСОБА_1 кримінального правопорушення, на виконання умов договору № 1/19-007 від 22.02.2019, склали Звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0027, площею 0,3949 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_9 , згідно з яким ринкова вартість вказаної земельної ділянки станом на 01.02.2019 року складає 261 210 (двісті шістдесят одна тисяча двісті десять) гривень 00 копійок, яка є умисно нею заниженою, і не відповідає фактичній ринковій вартості такої землі, про що ОСОБА_1 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 було достовірно відомо.
Відповідно до рецензії на звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0027, площею 0,3949 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_9 складеної ГО «Всеукраїнська спілка оцінювачів землі», останній відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та не професійним і не може бути використаним.
Відповідно до висновку за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи №1537-20 від 25.02.2021 звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:03:020:0027, площею 0,3949 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_9 ,виконаний станом на 01.02.2019 оцінювачами ОСОБА_9 , ОСОБА_8 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно - консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», за результатами якої ринкова вартість об`єкта оцінки складала: 261 210 (двісті шістдесят одна тисяча двісті десять грн. 00 коп.) без ПДВ, відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1440 - класифікується як звіт, що не відповідає вимогам нормативно - правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
У березні 2019 року, ОСОБА_1 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського 3, маючи достатній освітній рівень та професійні знання у галузі земельного законодавства, для фахового виконання своїх службових обов`язків, у законний спосіб, згідно із вищевказаними нормами законодавчих і нормативних актів, діючи умисно, протиправно, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, порушуючи закон, достовірно розуміючи протиправність своїх дій у вигляді сприяння ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» в отриманні земельної ділянки завідомо для себе у спосіб не передбачений законом і за значно заниженою вартістю земельної ділянки комунальної власності м. Запоріжжя, прийняла Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:03:020:0027, що розташована за адресою: АДРЕСА_9 , виконаний оцінювачами ОСОБА_9 , ОСОБА_8 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно - консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс».
В подальшому у березні 2019 року ОСОБА_1 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського,3 розуміючи, що вищевказаний Звіт не відповідає вимогам нормативно - правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний та достовірно знаючи, що вартість зазначеної земельної ділянки значно занижена, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших осіб, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, а саме розробила, погодила та внесла на розгляд Запорізької міської ради проект рішення «Про продаж ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» земельної ділянки по АДРЕСА_9 для розташування оптової бази товарів народного споживання», а також склала відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки.
При цьому проект рішення «Про продаж ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» земельної ділянки по АДРЕСА_9 для розташування оптової бази товарів народного споживання», а також відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки, ОСОБА_1 власноруч завірила своїми підписами.
Окрім того, ОСОБА_1 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та за попередньою змовою із ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , в порушення вимог ч. 3 ст. 14 Регламенту Запорізької міської ради, умисно не виклала на окремому аркуші, у формі своїх зауважень до вказаного проекту рішення або своєї окремої думки інформацію про невідповідність документів для продажу ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» земельної ділянки по АДРЕСА_9 для розташування оптової бази товарів народного споживання, про те, що вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0027, що розташована за адресою: АДРЕСА_9 , зазначена у Звіті про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, який складено ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», є значно заниженою, а сам Звіт про проведення експертної грошової оцінки не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
Внаслідок вищевказаних дій ОСОБА_1 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , 27.03.2019 Запорізькою міською радою прийнято рішення №45/59 «Про продаж ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» земельної ділянки по АДРЕСА_9 для розташування оптової бази товарів народного споживання».
На підставі вказаного звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0027, що розташована за адресою: АДРЕСА_9, 26.04.2019 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_6 та ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» в особі директора ОСОБА_13 укладено договір купівлі - продажу зазначеної земельної ділянки, згідно з яким Запорізька міська рада продала та передала у власність зазначеного товариства земельну ділянку із кадастровим номером 2310100000:03:020:0027, площею 0,3949 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_9 .
На підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 22.02.2019 №3/20/27 ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» 26.02.2019 року перераховано авансовий платіж на рахунок Запорізької міської ради №31517941008005, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Комунарському районі м. Запоріжжя в сумі 136 373,74 гривень.
ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» 25.04.2019 на рахунок Запорізької міської ради №31517941008005 відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Комунарському районі м. Запоріжжя перераховано залишок вартості земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0027, площею 0,3949 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_9 , у сумі 124 836, 26 гривень.
Відповідно до висновку комплексної судової оціночно - земельної та економічної експертизи №807/808-20 від 16.09.2020 ринкова вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0027, площею 0,3949 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_9 станом на 01.02.2019 складала (з округленням) 469 299, 00 грн.
Різниця між ринковою вартістю земельної ділянки із кадастровим 2310100000:03:020:0027, площею 0,3949 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_9, визначеною за результатами оціночно-земельної експертизи та вартістю сплаченою ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС» згідно договору купівлі - продажу від 26.04.2019 складає 208 089, 00 грн. (469 299,00 - 261 210,00 = 208 089,00 грн.).
Таким чином, ОСОБА_1 , в порушення вимог ч. 8 ст. 128 Земельного Кодексу України, ст.ст.2,3 Закону України «Про публічні закупівлі» та п.9,10,11 постанови КМУ № 381 від 22.04.2009 року «Про затвердження Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності» зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, за співучасті оцінювачів ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , з метою одержання неправомірної вигоди для третіх осіб - ТОВ «ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КВАНТ-ПЛЮС», у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, що виразилось у вчиненні дій, які суперечать завданням діяльності Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради щодо здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель, в результаті чого територіальній громаді міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради спричинено шкоду на суму208 089, 00 грн., що у сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Своїми умисними діями ОСОБА_1 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 364 КК України, а саме: вчинене за попередньою змовою групою осіб зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом громадським інтересам.
Крім того, ОСОБА_1 розуміючи, що не може самостійно скласти Звіти про експертну грошову оцінку земельних ділянок, в 2018 році, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, за невстановлених обставин та спосіб, з метою одержання покупцями земельних ділянок на території м. Запоріжжя неправомірної вигоди у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, за попередньою змовою, залучила в якості співвиконавців своїх дій директора суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_8 та оцінювача суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_9 .
Так, ОСОБА_1 , керуючись єдиним умислом на нанесення матеріальної шкоди місцевому бюджету, у складі групи, будучи організатором цієї групи, у ролі організатора та співвиконавця, діючи в інтересах покупців земельних ділянок, залучила до своєї злочинної схеми по продажу земельних ділянок комунальної власності за заниженої вартістю в якості співвиконавців директора суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_8 та оцінювача вказаного суб`єкта оціночної діяльності ОСОБА_9 , з якими узгодила дії внесення останніми до Звіту про експертну грошову оцінку земельних ділянок заниженої вартості земельних ділянок.
Таким чином ОСОБА_1 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , за попередньою змовою, умисно, вступили у злочинну співучасть між собою, направлену на вчинення кримінального правопорушення, вчинене за наступних обставин:
01.10.2018 ОСОБА_14 звернулась до виконавчого комітету Запорізької міської ради із заявою/клопотанням про надання дозволу на викуп земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0063 площею 0,3892 га, з цільовим призначенням «Для розташування виробничої бази», яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_10 (без розстрочення платежу).
Запорізькою міською радою 31.10.2018 прийнято рішення №35/43 «Про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки по АДРЕСА_10 гр. ОСОБА_14 для розташування виробничої бази».
Відповідно до рішення №35/43 від 31.10.2018 року Запорізька міська рада вирішила після укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,3892 га по АДРЕСА_10 , яка раніше передана в оренду гр. ОСОБА_14 для розташування виробничої бази рішенням міської ради від 28.01.05 №31/119 «Про передачу в оренду гр. ОСОБА_14 земельної ділянки по АДРЕСА_10 для розташування виробничої бази», з метою її подальшого продажу.
Відповідно до п. 3 рішення № 35/43 від 31.10.2018 року Запорізька міська рада вирішила зобов`язати гр. ОСОБА_14 ( АДРЕСА_8 ) укласти договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
Згідно з п. 4 рішення № 35/43 від 31.10.2018 року Запорізька міська рада вирішила доручити управлінню з питань земельних відносин Запорізької міської ради ( ОСОБА_1 ) забезпечити укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про публічні закупівлі» під час здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, установлених цим Законом, та можуть використовувати електронну систему закупівель з метою відбору постачальника товару (товарів), надавача послуги (послуг) та виконавця робіт для укладення договору.
Згідно зі ст. 3 ЗУ «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, недискримінація учасників, об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням.
В подальшому, на виконання спільного злочинного наміру, за попередньою змовою із ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , ОСОБА_1 у період з жовтня 2018 по листопад 2018 року, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, за невстановлених обставин та у невстановлений спосіб, в порушення вимог ст.ст. 2, 3 Закону України «Про публічні закупівлі», без використання електронної системи закупівель, без додержання принципів публічних закупівель щодо добросовісної конкуренції серед учасників, максимальної економії та ефективності, відкритості та прозорість на всіх стадіях закупівель, об`єктивної та неупередженої оцінки тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням залучила ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» як виконавця робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0063, що розташована за адресою: АДРЕСА_10 .
На виконання спільного злочинного плану із ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , приблизно в листопаді 2018 року ОСОБА_1 , будучи службовою особою, зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших фізичних осіб, на виконання п. 4 рішення Запорізької міської ради №35/43 від 31.10.2018 у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила підготовку проекту договору № 1/18-062 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки з метою забезпечення подальшого укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
При цьому ОСОБА_1 , достовірно знаючи про порядок фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, в порушення вимог ч. 8 ст. 128 Земельного кодексу України, у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила зазначення в проекті договору № 1/18-062 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки платником гр. ОСОБА_14 .
Крім того, ОСОБА_1 , розуміючи, що проект договору № 1/18-062 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, не відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема ч. 8 ст.128 Земельного Кодексу України, умисно не передала його для надання відповідних висновків до Департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради.
29.11.2018 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_6 (замовник), ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» в особі директора ОСОБА_8 (виконавець) та ОСОБА_14 (платник) був укладений договір № 1/18-062 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до п.1.1. вказаного договору Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання по виконанню робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,3892 га кадастровий номер 2310100000:03:020:0063, що розташована за адресою: АДРЕСА_10 .
Згідно з п.3.2.1 договору виконавець зобов`язаний виконати оцінку станом на 01.11.2018.
Відповідно до п.3.2.2. договору у термін, визначений цим Договором, надати Замовнику звіт про оцінку, виконаний згідно діючого законодавства.
05.12.2018, ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» в особі директора ОСОБА_8 та оцінювача ОСОБА_9 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та з метою пособництва у вчиненні ОСОБА_1 кримінального правопорушення, на виконання умов договору № 1/18-062 від 29.11.2018, склала Звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0063, площею 0,3892 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_10 , згідно з яким ринкова вартість вказаної земельної ділянки станом на 01.11.2018 року складає 193 450 (сто дев`яносто три тисячі чотириста п`ятдесят) гривень 00 копійок, яка є умисно нею заниженою, і не відповідає фактичній ринковій вартості такої землі, про що ОСОБА_1 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 було достовірно відомо.
Відповідно до рецензії на звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0063, площею 0,3892 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_10 складеної ГО «Всеукраїнська спілка оцінювачів землі» останній відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та не професійним і не може бути використаним.
Відповідно до висновку за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи №1522-20 від 25.02.2021 звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:03:020:0063, площею 0,3892 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_10 ,виконаний станом на 01.11.2018 оцінювачами ОСОБА_9 , ОСОБА_8 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», за результатами якої ринкова вартість об`єкта оцінки складала 193 450,00 (сто дев`яносто три тисячі чотириста п`ятдесят грн. 00 коп.) без ПДВ, відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1440 - класифікується як звіт, що не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
У грудні 2018 року, ОСОБА_1 ,у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського 3, маючи достатній освітній рівень та професійні знання у галузі земельного законодавства, для фахового виконання своїх службових обов`язків, у законний спосіб, згідно із вищевказаними нормами законодавчих і нормативних актів, діючи умисно, протиправно, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, порушуючи закон, достовірно розуміючи протиправність своїх дій у вигляді сприяння ОСОБА_14 в отриманні земельної ділянки завідомо для себе у спосіб не передбачений законом і за значно заниженою вартістю земельної ділянки комунальної власності м. Запоріжжя, прийняла Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:03:020:0063, що розташована за адресою: АДРЕСА_10 , виконаний оцінювачами ОСОБА_9 , ОСОБА_8 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс».
В подальшому, у грудні 2018 року ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського, 3 розуміючи, що вищевказаний Звіт не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний та достовірно знаючи, що вартість зазначеної земельної ділянки значно занижена, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої фізичної особи, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, а саме розробила, погодила та внесла на розгляд Запорізької міської ради проект рішення «Про продаж гр. ОСОБА_14 земельної ділянки по АДРЕСА_10 для розташування виробничої бази», а також склала відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки.
При цьому, проект рішення «Про продаж гр. ОСОБА_14 земельної ділянки по АДРЕСА_10 для розташування виробничої бази», а також відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки, ОСОБА_1 власноруч завірила своїми підписами.
Окрім того, ОСОБА_1 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та за попередньою змовою із ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , в порушення вимог ч. 3 ст. 14 Регламенту Запорізької міської ради, умисно не виклала на окремому аркуші у формі своїх зауважень до вказаного проекту рішення або своєї окремої думки інформацію про невідповідність документів для продажу гр. ОСОБА_14 земельної ділянки АДРЕСА_10 для розташування виробничої бази, про те, що вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0063, що розташована за адресою: АДРЕСА_10 , зазначена у Звіті про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, який складено ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», є значно заниженою, а сам Звіт про проведення експертної грошової оцінки не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
Внаслідок вищевказаних дій ОСОБА_1 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 19.12.2018 Запорізькою міською радою прийнято рішення №108/82 «Про продаж гр. ОСОБА_14 земельної ділянки по АДРЕСА_10 для розташування виробничої бази».
На підставі вказаних проекту рішення Запорізької міської ради, пояснювальної записки до нього та Звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0063, що розташована за адресою: АДРЕСА_10 , 28.03.2019 між Запорізькою міською радою, в особі міського голови ОСОБА_6 та гр. ОСОБА_14 укладено договір купівлі - продажу зазначеної земельної ділянки, згідно з яким Запорізька міська рада продала та передала у власність зазначеної громадянки земельну ділянку із кадастровим номером 2310100000:03:020:0063, площею 0,3892 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_10 .
На підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 29.11.2018 №3/20/63 гр. ОСОБА_14 06.12.2018 року перераховано авансовий платіж на рахунок Запорізької міської ради № 31517941008005, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Комунарському районі м. Запоріжжя в сумі 66 934,09 гривень.
ОСОБА_14 25.03.2019 на рахунок Запорізької міської ради №31517941008005 відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Комунарському районі м. Запоріжжя перераховано залишок вартості земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0063, площею 0,3892 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_10 , у сумі 126 515, 91 гривень.
Відповідно до висновку комплексної судової оціночно-земельної та економічної експертизи № 805/806-20 від 13.07.2020 ринкова вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:020:0063, площею 0,3892 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_10 станом на 01.11.2018 складала 423 060, 00 грн.
Різниця між ринковою вартістю земельної ділянки із кадастровим 2310100000:03:020:0063, площею 0,3892 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_10 , станом на 01.11.2018 (з округленням), що визначена за результатами оціночно-земельної експертизи та вартістю сплаченою гр. ОСОБА_14 згідно договору купівлі -продажу від 28.03.2019 складає 229 610, 00 грн. (423 060,00 - 193 450,00 = 229 610,00 грн.).
Таким чином, ОСОБА_1 , в порушення вимог ч.8 ст.128 Земельного Кодексу України, ст.ст. 2,3 Закону України «Про публічні закупівлі», зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, за співучасті ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , з метою одержання неправомірної вигоди для третьої особи - ОСОБА_14 , у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, що виразилось у вчиненні дій, які суперечать завданням діяльності Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради щодо здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель, в результаті чого територіальній громаді міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради спричинено шкоду на суму 229 610,00 грн., що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Своїми умисними діями ОСОБА_1 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України, а саме: вчинене за попередньою змовою групою осіб зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.
Крім того, ОСОБА_1 розуміючи, що не може самостійно скласти Звіти про експертну грошову оцінку земельних ділянок, в 2017 році, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, за невстановлених обставин та спосіб, з метою одержання покупцями земельних ділянок на території м. Запоріжжя неправомірної вигоди у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, за попередньою змовою, залучила в якості співвиконавців своїх дій директора суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_8 та оцінювача суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_9 .
Так, ОСОБА_1 , керуючись єдиним умислом на нанесення матеріальної шкоди місцевому бюджету, у складі групи, будучи організатором цієї групи, у ролі організатора та співвиконавця, діючи в інтересах покупців земельних ділянок, залучила до своєї злочинної схеми по продажу земельних ділянок комунальної власності за заниженої вартістю в якості співвиконавців директора суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_8 та оцінювача вказаного суб`єкта оціночної діяльності ОСОБА_9 , з якими узгодила дії внесення останніми до Звіту про експертну грошову оцінку земельних ділянок заниженої вартості земельних ділянок.
Таким чином ОСОБА_1 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , за попередньою змовою, умисно, вступили у злочинну співучасть між собою, направлену на вчинення кримінального правопорушення, вчинене за наступних обставин:
26.01.2017 ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» в особі директора ОСОБА_15 звернулась до виконавчого комітету Запорізької міської ради із заявою/клопотанням про надання дозволу на викуп земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:009:0345 площею 0,0248 га, з цільовим призначенням «Для розташування розподільного пункту (для об`єкта охорони здоров`я)», яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_11 .
Запорізькою міською радою 31.05.2017 прийнято рішення №57/6 «Про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки по АДРЕСА_11 , яка передана в оренду ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» для розташуваннярозподільного пункту (для об`єкта охорони здоров`я)».
Відповідно до рішення №57/6 від 31.05.2017 року Запорізька міська рада вирішила після укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,0248 га по АДРЕСА_11 , яка раніше передана в оренду ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ЛУГ ІНВЕСТ» для розташування розподільного пункту (для об`єкта охорони здоров`я), з метою її подальшого продажу.
Відповідно до п. 4 рішення №57/6 від 31.05.2017 року, Запорізька міська рада вирішила зобов`язати ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» ( ОСОБА_15 , АДРЕСА_11) укласти договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
Згідно з п. 5 рішення № 57/6 від 31.05.2017 року Запорізька міська рада вирішила доручити управлінню з питань земельних відносин Запорізької міської ради ( ОСОБА_1 ) забезпечити укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про публічні закупівлі» під час здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, установлених цим Законом, та можуть використовувати електронну систему закупівель з метою відбору постачальника товару (товарів), надавача послуги (послуг) та виконавця робіт для укладення договору.
Згідно зі ст. 3 ЗУ «Про публічні закупівлі» - закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, недискримінація учасників, об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно до постанови КМУ №381 від 22.04.2009 року «Про затвердження Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності» покупці, заінтересовані у придбанні земельних ділянок державної та комунальної власності, укладають договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки з органом, що здійснює продаж земельних ділянок (далі - уповноважений орган), та сплачують авансовий внесок.
Відповідно до п. 9 постанови КМУ 381 від 22.04.2009 року авансові внески використовуються для фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно з п.10 постанови КМУ 381 від 22.04.2009 року закупівля послуг з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється відповідно до законодавства з питань закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти.
Відповідно до п.11 постанови КМУ 381 від 22.04.2009 року Уповноважений орган визначає на конкурентних засадах юридичну або фізичну особу, яка є суб`єктом оціночної діяльності в розумінні статті 6 Закону України «Про оцінку земель».
В подальшому, на виконання спільного злочинного наміру, за попередньою змовою із ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , ОСОБА_1 у період з травня 2017 по липень 2017 року, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, за невстановлених обставин та у невстановлений спосіб, в порушення вимог ст.ст.2,3 Закону України «Про публічні закупівлі» та п.9,10,11 постанови КМУ № 381 від 22.04.2009 року «Про затвердження Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності» без використання електронної системи закупівель, без додержання принципів публічних закупівель щодо добросовісної конкуренції серед учасників, максимальної економії та ефективності, відкритості та прозорість на всіх стадіях закупівель, об`єктивної та неупередженої оцінки тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням залучила ТОВ «Оціночно - консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» як виконавця робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:009:0345, що розташована за адресою: АДРЕСА_11 .
На виконання спільного злочинного плану із ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , приблизно в липні 2017 року ОСОБА_1 , будучи службовою особою, зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших осіб, на виконання п. 4 рішення Запорізької міської ради № 57/6 від 31.05.2017 у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила підготовку проекту договору № 1/17-030 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки з метою забезпечення подальшого укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
При цьому ОСОБА_1 , достовірно знаючи про порядок фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, в порушення вимог ч.8 ст.128 Земельного кодексу України, у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила зазначення в проекті договору №1/17-030 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки платником ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ».
Крім того, ОСОБА_1 , розуміючи, що проект договору №1/17-030 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, не відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема ч. 8 ст. 128 Земельного Кодексу України, умисно не передала його для надання відповідних висновків до Департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради.
20.07.2017 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_6 (замовник), ТОВ «Оціночно - консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» в особі директора ОСОБА_8 (виконавець) та ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» (платник) був укладений договір № 1/17-030 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до п.1.1. вказаного договору Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання по виконанню робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,0248 га кадастровий номер 2310100000:05:009:0345, що розташована за адресою: АДРЕСА_11.
Згідно з п.3.2.1 договору виконавець зобов`язаний виконати оцінку станом на 01.07.2017.
Відповідно до п.3.2.2. договору у термін, визначений цим Договором, надати Замовнику звіт про оцінку, виконаний згідно діючого законодавства.
09.08.2017, ТОВ «Оціночно - консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» в особі директора ОСОБА_8 та оцінювача ОСОБА_9 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та з метою пособництва у вчиненні ОСОБА_1 кримінального правопорушення, на виконання умов договору № 1/17-030 від 20.07.2017, склали Звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:009:0345, площею 0,0248 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_11 , згідно з яким ринкова вартість вказаної земельної ділянки станом на 01.07.2017 року складає 18 955 (вісімнадцять тисяч дев`ятсот п`ятдесят п`ять) гривень 00 копійок, яка є умисно нею заниженою, і не відповідає фактичній ринковій вартості такої землі, про що ОСОБА_1 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 було достовірно відомо.
Відповідно до рецензії на звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:009:0345, площею 0,0248 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_11 складеної ГО «Всеукраїнська спілка оцінювачів землі» останній відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та не професійним і не може бути використаним.
Відповідно до висновку за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи №1538-20 від 25.02.2021 звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:05:009:0345, площею 0,0248 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_11 ,виконаний станом на 01.07.2017 оцінювачами ОСОБА_9 , ОСОБА_8 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно - консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», за результатами якої ринкова вартість об`єкта оцінки складала: 18 955, 00 (вісімнадцять тисяч дев`ятсот п`ятдесят п`ять грн. 00 коп.) без ПДВ, відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1440 - класифікується як звіт, що не відповідає вимогам нормативно - правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
У серпні 2017 року, ОСОБА_1 , у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського 3, маючи достатній освітній рівень та професійні знання у галузі земельного законодавства, для фахового виконання своїх службових обов`язків, у законний спосіб, згідно із вищевказаними нормами законодавчих і нормативних актів, діючи умисно, протиправно, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, порушуючи закон, достовірно розуміючи протиправність своїх дій у вигляді сприяння ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» в отриманні земельної ділянки завідомо для себе у спосіб не передбачений законом і за значно заниженою вартістю земельної ділянки комунальної власності м. Запоріжжя, прийняла Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:05:009:0345, площею 0,0248 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_11 виконаний оцінювачами ОСОБА_9 , ОСОБА_8 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно - консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс».
В подальшому в серпні 2017 року ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського,3 розуміючи, що останній не відповідає вимогам нормативно - правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний та достовірно знаючи, що вартість зазначеної земельної ділянки значно занижена, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших фізичних осіб, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, а саме розробила, погодила та внесла на розгляд Запорізької міської ради проект рішення «Про продаж ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» земельної ділянки по АДРЕСА_11 для розташування розподільного пункту (для об`єкта охорони здоров`я)», а також склала відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки.
При цьому проект рішення «Про продаж ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» земельної ділянки по АДРЕСА_11 для розташування розподільного пункту (для об`єкта охорони здоров`я)», а також відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки, ОСОБА_1 власноруч завірила своїми підписами.
Окрім того, ОСОБА_1 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та за попередньою змовою із ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , в порушення вимог ч. 3 ст. 14 Регламенту Запорізької міської ради, умисно не виклала на окремому аркуші у формі своїх зауважень до вказаного проекту рішення або своєї окремої думки інформацію про невідповідність документів для продажу ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» земельної ділянки по АДРЕСА_11 для розташування розподільного пункту (для об`єкта охорони здоров`я), про те, що вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:009:0345, що розташована за адресою: АДРЕСА_11 , зазначена у Звіті про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, який складено ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», є значно заниженою, а сам Звіт про проведення експертної грошової оцінки не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
Внаслідок вищевказаних дій ОСОБА_1 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , 30.08.2017 Запорізькою міською радою прийнято рішення № 89/70 «Про продаж ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» земельної ділянки по АДРЕСА_11 для розташування розподільного пункту (для об`єкта охорони здоров`я)».
На підставі вказаних проекту рішення Запорізької міської ради, пояснювальної записки до нього та Звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:009:0345, площею 0,0248 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_11 , 26.12.2017 між Запорізькою міською радою, в особі міського голови ОСОБА_6 та ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ», в особі директора ОСОБА_16 укладено договір купівлі - продажу зазначеної земельної ділянки, згідно з яким Запорізька міська рада продала та передала у власність зазначених громадян земельну ділянку із кадастровим номером 2310100000:05:009:0345, площею 0,0248 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_11 .
На підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 20.07.2017 №0345 ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» 24.07.2017 року перераховано авансовий платіж на рахунок Запорізької міської ради №315199417000007, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Вознесенівському районі м. Запоріжжя в сумі 5 797,03 гривень.
ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» 22.12.2017 на рахунок Запорізької міської ради №315199417000007 відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Вознесенівському районі м. Запоріжжя перераховано залишок вартості земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:009:0345, площею 0,0248 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_11 , у сумі 13 157, 97 гривень.
Відповідно до висновку комплексної судової оціночно-земельної та економічної експертизи № 405/406-20 від 15.09.2020 ринкова вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:009:0345, площею 0,0248 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_11 станом на 01.07.2017 складала 340 217, 00 грн.
Різниця між ринковою вартістю земельної ділянки із кадастровим 2310100000:05:009:0345, площею 0,0248 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_11 , визначеною за результатами оціночно-земельної експертизи та вартістю сплаченою ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ» згідно договору купівлі - продажу від 26.12.2017 складає 321 262, 00 грн. (340 217,00 - 18 955,00 = 321 262,00 грн.).
Таким чином, ОСОБА_1 , в порушення вимог ч.8 ст.128 Земельного Кодексу України, ст.ст.2,3 Закону України «Про публічні закупівлі» та п.9,10,11 постанови КМУ № 381 від 22.04.2009 року «Про затвердження Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності» зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, за співучасті ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , з метою одержання неправомірної вигоди для третьої особи - ТОВ «ЛУГ ІНВЕСТ», у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, що виразилось у вчиненні дій, які суперечать завданням діяльності Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради щодо здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель, в результаті чого територіальній громаді міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради спричинено шкоду на суму 321 262,00 грн., що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Своїми умисними діями ОСОБА_1 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України, а саме: вчинене за попередньою змовою групою осіб зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.
Крім того, ОСОБА_1 розуміючи, що не може самостійно скласти Звіти про експертну грошову оцінку земельних ділянок, в 2018 році, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, за невстановлених обставин та спосіб, з метою одержання покупцями земельних ділянок на території м. Запоріжжя неправомірної вигоди у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, за попередньою змовою, залучила в якості співвиконавців своїх дій директора суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_8 та оцінювача суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_9 .
Так, ОСОБА_1 , керуючись єдиним умислом на нанесення матеріальної шкоди місцевому бюджету, у складі групи, будучи організатором цієї групи, у ролі організатора та співвиконавця, діючи в інтересах покупців земельних ділянок, залучила до своєї злочинної схеми по продажу земельних ділянок комунальної власності за заниженої вартістю в якості співвиконавців директора суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» ОСОБА_8 та оцінювача вказаного суб`єкта оціночної діяльності ОСОБА_9 , з якими узгодила дії внесення останніми до Звіту про експертну грошову оцінку земельних ділянок заниженої вартості земельних ділянок.
Таким чином ОСОБА_1 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , за попередньою змовою, умисно, вступили у злочинну співучасть між собою, направлену на вчинення кримінального правопорушення, вчинене за наступних обставин:
23.10.2013 ТОВ «ВОМ-РЕНТ» в особі директора ОСОБА_17 звернулось до виконавчого комітету Запорізької міської ради із заявою/клопотанням про надання дозволу на викуп земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:003:0071 площею 0,0224 га, з цільовим призначенням «Для розташування прибудови стоматологічної клініки до центру екстремальної медицини та швидкої допомоги», яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_12.
Запорізькою міською радою 25.03.2015 прийнято рішення №85/44 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_12 ТОВ «ВОМ-РЕНТ» та про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки для розташування прибудови стоматологічної клініки до центру екстремальної медицини та швидкої допомоги».
Відповідно до рішення №85/44 від 25.03.2015 року Запорізька міська рада вирішила після укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,0224 га по АДРЕСА_12 , для розташування прибудови стоматологічної клініки до центру екстремальної медицини та швидкої допомоги з метою її подальшого продажу.
Відповідно до п.3 рішення №85/44 від 25.03.2015 року Запорізька міська рада вирішила зобов`язати ТОВ «ВОМ-РЕНТ» ( ОСОБА_17 , АДРЕСА_12 ) укласти договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
Згідно з п. 4 рішення №85/44 від 25.03.2015 року Запорізька міська рада вирішила доручити управлінню з питань земельних відносин Запорізької міської ради ( ОСОБА_1 ) забезпечити укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про публічні закупівлі» під час здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, установлених цим Законом, та можуть використовувати електронну систему закупівель з метою відбору постачальника товару (товарів), надавача послуги (послуг) та виконавця робіт для укладення договору.
Згідно зі ст. 3 ЗУ «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, недискримінація учасників, об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно до постанови КМУ № 381 від 22.04.2009 року «Про затвердження Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності» покупці, заінтересовані у придбанні земельних ділянок державної та комунальної власності, укладають договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки з органом, що здійснює продаж земельних ділянок (далі - уповноважений орган), та сплачують авансовий внесок.
Відповідно до п. 9 постанови КМУ 381 від 22.04.2009 року авансові внески використовуються для фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно з п.10 постанови КМУ 381 від 22.04.2009 року закупівля послуг з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється відповідно до законодавства з питань закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти.
Відповідно до п.11 постанови КМУ 381 від 22.04.2009 року Уповноважений орган визначає на конкурентних засадах юридичну або фізичну особу, яка є суб`єктом оціночної діяльності в розумінні статті 6 Закону України «Про оцінку земель».
В подальшому, на виконання спільного злочинного наміру, за попередньою змовою із ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , ОСОБА_1 приблизно у травні 2018 року, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, за невстановлених обставин та у невстановлений спосіб, діючи з прямим умислом, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби в інтересах третьої особи - ТОВ «ВОМ-РЕНТ», маючи достатній освітній рівень та професійні знання у галузі земельного законодавства, в порушення вимог ст.ст. 2, 3 Закону України «Про публічні закупівлі» та п.9,10,11 постанови КМУ № 381 від 22.04.2009 року «Про затвердження Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності» без використання електронної системи закупівель, без додержання принципів публічних закупівель щодо добросовісної конкуренції серед учасників, максимальної економії та ефективності, відкритості та прозорість на всіх стадіях закупівель, об`єктивної та неупередженої оцінки тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням залучила ТОВ «Оціночно - консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» як виконавця робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:003:0071, що розташована за адресою: АДРЕСА_12 .
На виконання спільного злочинного плану із ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , приблизно в травні 2018 року, ОСОБА_1 , будучи службовою особою, зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших фізичних осіб, на виконання п. 4 рішення Запорізької міської ради № 85/44 від 25.03.2015 у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила підготовку проекту договору №1/18-024 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки з метою забезпечення подальшого укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
При цьому ОСОБА_1 , достовірно знаючи про порядок фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, в порушення вимог ч.8 ст.128 Земельного кодексу України, у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила зазначення в проекті договору № 1/18-024 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки платником ТОВ «ВОМ-РЕНТ».
Крім того, ОСОБА_1 , розуміючи, що проект договору № 1/18-024 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, не відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема ч.8 ст.128 Земельного Кодексу України, умисно не передала його для надання відповідних висновків до Департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради.
11.05.2018 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_6 (замовник), ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» в особі директора ОСОБА_8 (виконавець) та ТОВ «ВОМ-РЕНТ» (платник) був укладений договір №1/18-024 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до п.1.1. вказаного договору Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання по виконанню робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,0224 га, кадастровий номер 2310100000:05:003:0071, що розташована за адресою: АДРЕСА_12.
Згідно з п.3.2.1 договору виконавець зобов`язаний виконати оцінку станом на 01.05.2018.
Відповідно до п.3.2.2. договору у термін, визначений цим Договором, надати Замовнику звіт про оцінку, виконаний згідно діючого законодавства.
14.05.2018 ТОВ «Оціночно - консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» в особі директора ОСОБА_8 та оцінювача ОСОБА_9 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та з метою пособництва у вчиненні ОСОБА_1 кримінального правопорушення, на виконання умов договору №1/18-024 від 11.05.2018, склала звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:003:0071, площею 0,0224 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_12 , згідно з яким ринкова вартість вказаної земельної ділянки станом на 01.05.2018 року складає 41 420 (сорок одна тисяча чотириста двадцять) гривень 00 копійок, яка є умисно нею заниженою, і не відповідає фактичній ринковій вартості такої землі, про що ОСОБА_1 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 було достовірно відомо.
Відповідно до рецензії на звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:003:0071, площею 0,0224 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_12 складеної ГО «Всеукраїнська спілка оцінювачів землі» останній відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та не професійним і не може бути використаним.
Відповідно до висновку за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи №1525-20 від 25.02.2021 звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:05:003:0071, площею 0,0224 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_12 ,виконаний станом на 01.05.2018 оцінювачами ОСОБА_9 , ОСОБА_8 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно - консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», за результатами якої ринкова вартість об`єкта оцінки складала: 41 420,00 (сорок одна тисяча чотириста двадцять грн. 00 коп.) без ПДВ, відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 № 1440 - класифікується як звіт, що не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
У травні 2018 року, ОСОБА_1 , у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського 3, маючи достатній освітній рівень та професійні знання у галузі земельного законодавства, для фахового виконання своїх службових обов`язків, у законний спосіб, згідно із вищевказаними нормами законодавчих і нормативних актів, діючи умисно, протиправно, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, порушуючи закон, достовірно розуміючи протиправність своїх дій у вигляді сприяння ТОВ «ВОМ-РЕНТ» в отриманні земельної ділянки завідомо для себе у спосіб не передбачений законом і за значно заниженою вартістю земельної ділянки комунальної власності м. Запоріжжя, прийняла Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:05:003:0071, площею 0,0224 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_12 , виконаний оцінювачами ОСОБА_9 , ОСОБА_8 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночно - консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс».
В подальшому у травні 2018 року ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського, 3 розуміючи, що останній не відповідає вимогам нормативно - правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний та достовірно знаючи, що вартість зазначеної земельної ділянки значно занижена, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших фізичних осіб, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, а саме розробила, погодила та внесла на розгляд Запорізької міської ради проект рішення «Про продаж ТОВ «ВОМ-РЕНТ» земельної ділянки по АДРЕСА_12 для розташування прибудови стоматологічної клініки до центру екстремальної медицини та швидкої допомоги», а також склала відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки.
При цьому проект рішення «Про продаж ТОВ «ВОМ-РЕНТ» земельної ділянки по АДРЕСА_12 для розташування прибудови стоматологічної клініки до центру екстремальної медицини та швидкої допомоги», а також відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки, ОСОБА_1 власноруч завірила своїми підписами. Окрім того, ОСОБА_1 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та за попередньою змовою із ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , в порушення вимог ч. 3 ст. 14 Регламенту Запорізької міської ради, умисно не виклала на окремому аркуші у формі своїх зауважень до вказаного проекту рішення або своєї окремої думки інформацію про невідповідність документів для продажу ТОВ «ВОМ-РЕНТ» земельної ділянки по АДРЕСА_12 для розташування прибудови стоматологічної клініки до центру екстремальної медицини та швидкої допомоги, про те, що вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:003:0071, що розташована за адресою: АДРЕСА_12 , зазначена у Звіті про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, який складено ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», є значно заниженою, а сам Звіт про проведення експертної грошової оцінки не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
Внаслідок вищевказаних дій ОСОБА_1 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , 30.05.2018 Запорізькою міською радою прийнято рішення № 45/78 «Про продаж ТОВ «ВОМ-РЕНТ» земельної ділянки по АДРЕСА_12 для розташування прибудови стоматологічної клініки до центру екстремальної медицини та швидкої допомоги».
На підставі вказаного звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:003:0071, площею 0,0224 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_12 , 07.09.2018 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_6 та ТОВ «ВОМ-РЕНТ» в особі директора ОСОБА_17 укладено договір купівлі - продажу зазначеної земельної ділянки, згідно з яким Запорізька міська рада продала та передала у власність зазначених громадян земельну ділянку із кадастровим номером 2310100000:05:003:0071, площею 0,0224 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_12 .
На підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 12.05.2015 ТОВ «ВОМ-РЕНТ» 19.05.2015 року перераховано авансовий платіж на рахунок Запорізької міської ради №315199417000007, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Вознесенівському районі м. Запоріжжя в сумі 8 128,15 гривень.
ТОВ «ВОМ-РЕНТ» 05.09.2018 на рахунок Запорізької міської ради №315199417000007 відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Вознесенівському районі м. Запоріжжя перераховано залишок вартості земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:003:0071, площею 0,0224 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_12 , у сумі 33 291,85 гривень.
Відповідно до висновку комплексної судової оціночно - земельної та економічної експертизи №3254/3255/3256-20 від 02.12.2020 ринкова вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:05:003:0071, площею 0,0224 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_12 станом на 01.05.2018 (з округленням) складала 363 549,76 грн.
Різниця між ринковою вартістю земельної ділянки із кадастровим 2310100000:05:003:0071, що розташована за адресою: АДРЕСА_12 , площею 0,0224 га, станом на 01.05.2018, що визначена за результатами оціночно-земельної експертизи та вартістю сплаченою ТОВ «ВОМ-РЕНТ» згідно договору купівлі - продажу від 07.09.2018 складає 322 129,76 грн. (363 549,76 - 41 420,00 = 322 129,76 грн.).
Таким чином, ОСОБА_1 , в порушення вимог ч.8 ст.128 Земельного Кодексу України, ст.ст.2,3 Закону України «Про публічні закупівлі» та п.9,10,11 постанови КМУ № 381 від 22.04.2009 року «Про затвердження Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності» зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, за співучасті ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , з метою одержання неправомірної вигоди для третьої особи - ТОВ «ВОМ-РЕНТ», у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, що виразилось у вчиненні дій, які суперечать завданням діяльності Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради щодо здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель, в результаті чого територіальній громаді міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради спричинено шкоду на суму 322 129,76 грн., що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Своїми умисними діями ОСОБА_1 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України, а саме: вчинене за попередньою змовою групою осіб зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.
ОСОБА_1 розуміючи, що не може самостійно скласти Звіт про експертну грошову оцінку земельних ділянок, в 2017 році, у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, за невстановлених обставин та спосіб, з метою одержання покупцями земельних ділянок на території м. Запоріжжя неправомірної вигоди у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, за попередньою змовою, залучила в якості співвиконавця своїх дій оцінювача ОСОБА_2 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Укртехнопром».
Так, ОСОБА_1 , керуючись єдиним умислом на нанесення матеріальної шкоди місцевому бюджету, у складі групи, будучи організатором цієї групи, у ролі організатора та співвиконавця, діючи в інтересах покупців земельних ділянок, розуміючи, що ТОВ «Укртехнопром» не дотримано вимог, передбачених ст. 6 Закону України «Про оцінку земель» в частині наявності сертифікованих інженерів-землевпорядників та відповідно останнє не має право на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, залучила до своєї злочинної схеми по продажу земельних ділянок комунальної власності за заниженої вартістю в якості співвиконавця оцінювача ОСОБА_2 , з якою узгодила дії внесення останньою до Звітів про експертну грошову оцінку земельних ділянок заниженої вартості земельних ділянок.
Таким чином ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , за попередньою змовою, умисно, вступили у злочинну співучасть між собою, направлену на вчинення кримінального правопорушення, вчинене за наступних обставин:
22.06.2016 ТОВ «Альтернатива-2003» в особі директора ОСОБА_18 звернулось до виконавчого комітету Запорізької міської ради із заявою/клопотанням про надання дозволу на викуп земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:06:011:0055 площею 0,6579 га, з цільовим призначенням «Для розташування квіткових павільйонів та кафе з літнім майданчиком», яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_13 .
Запорізькою міською радою 30.08.2017 прийнято рішення №80 «Про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки по АДРЕСА_13 , яка передана в оренду ТОВ «Альтернатива - 2003» для розташування квіткових павільйонів та кафе з літнім майданчиком».
Відповідно до рішення №80 від 30.08.2017 року Запорізька міська рада вирішила після укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,6579 га по АДРЕСА_13 , яка перебуває у користуванні згідно договору оренди землі від 28.05.2008 № 040826100948 у товариства з обмеженою відповідальністю «Альтернатива - 2003» для розташування квіткових павільйонів та кафе з літнім майданчиком, з метою її подальшого продажу.
Відповідно до п.3 рішення №80 від 30.08.2017 року Запорізька міська рада вирішила зобов`язати ТОВ «Альтернатива - 2003» (м. Запоріжжя, вул. Козака Бабури, 14/73) укласти договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
Згідно з п. 4 рішення №80 від 30.08.2017 року Запорізька міська рада вирішила доручити управлінню з питань земельних відносин Запорізької міської ради ( ОСОБА_1 ) забезпечити укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про публічні закупівлі» під час здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, установлених цим Законом, та можуть використовувати електронну систему закупівель з метою відбору постачальника товару (товарів), надавача послуги (послуг) та виконавця робіт для укладення договору.
Згідно зі ст. 3 ЗУ «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, недискримінація учасників, об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно до постанови КМУ №381 від 22.04.2009 року «Про затвердження Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності» покупці, заінтересовані у придбанні земельних ділянок державної та комунальної власності, укладають договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки з органом, що здійснює продаж земельних ділянок (далі - уповноважений орган), та сплачують авансовий внесок.
Відповідно до п. 9 постанови КМУ 381 від 22.04.2009 року авансові внески використовуються для фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно з п.10 постанови КМУ 381 від 22.04.2009 року закупівля послуг з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється відповідно до законодавства з питань закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти.
Відповідно до п.11 постанови КМУ 381 від 22.04.2009 року Уповноважений орган визначає на конкурентних засадах юридичну або фізичну особу, яка є суб`єктом оціночної діяльності в розумінні статті 6 Закону України «Про оцінку земель».
В подальшому, на виконання спільного злочинного наміру, за попередньою змовою із ОСОБА_2 , ОСОБА_1 у період з серпня 2017 по вересень 2017 року, у невстановлений в ході досудового слідства час, місці та за невстановлених обставин, діючи з прямим умислом, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби в інтересах третіх осіб - ТОВ «Альтернатива - 2003» , маючи достатній освітній рівень та професійні знання у галузі земельного законодавства, в порушення вимог ст.ст.2,3 Закону України «Про публічні закупівлі» та п.9,10,11 постанови КМУ № 381 від 22.04.2009 року «Про затвердження Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності» без використання електронної системи закупівель, без додержання принципів публічних закупівель щодо добросовісної конкуренції серед учасників, максимальної економії та ефективності, відкритості та прозорість на всіх стадіях закупівель, об`єктивної та неупередженої оцінки тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням залучила ТОВ «Укртехнопром» як виконавця робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:06:011:0055, що розташована за адресою: АДРЕСА_13.
При цьому під час досудового розслідування встановлено, що ТОВ «Укртехнопром» не дотримано вимог, передбачених ст. 6 Закону України «Про оцінку земель» в частині наявності сертифікованих інженерів - землевпорядників та відповідно останнє не мало права на проведення даного виду робіт.
На виконання спільного злочинного плану із ОСОБА_2 , приблизно у вересні 2017 року ОСОБА_1 , будучи службовою особою, зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших осіб, розуміючи, що ТОВ «Укртехнопром» не дотримано вимог, передбачених ст. 6 Закону України «Про оцінку земель» в частині наявності сертифікованих інженерів - землевпорядників та відповідно останнє не має право на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, на виконання п. 4 рішення Запорізької міської ради № 80 від 30.08.2017 у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила підготовку проекту договору № 1/17-2 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки з метою забезпечення подальшого укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
При цьому ОСОБА_1 , достовірно знаючи про порядок фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, в порушення вимог ч.8 ст.128 Земельного кодексу України, у невстановлені досудовим слідством час, місці та спосіб, забезпечила зазначення в проекті договору №1/17-2 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки платником ТОВ «Альтернатива - 2003».
Крім того, ОСОБА_1 , розуміючи, що проект договору №1/17-2 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, не відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема ч. 8 ст. 128 Земельного Кодексу України, умисно не передала його для надання відповідних висновків до Департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради.
20.09.2017 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_6 (замовник), ТОВ «Укртехнопром» в особі директора ОСОБА_2 (виконавець) та ТОВ «Альтернатива - 2003» в особі директора ОСОБА_18 (платник) був укладений договір № 1/17-2 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до п.1.1. вказаного договору Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання по виконанню робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,6579 га кадастровий номер 2310100000:06:011:0055, що розташована за адресою: АДРЕСА_13.
Згідно з п.3.2.1 договору виконавець зобов`язаний виконати оцінку станом на 01.09.2017.
Відповідно до п.3.2.2. договору у термін, визначений цим Договором, надати Замовнику звіт про оцінку, виконаний згідно діючого законодавства.
В подальшому, у невстановлений в ході досудового слідства час, місці та за невстановлених обставин, ТОВ «Укртехнопром» в особі директора ОСОБА_2 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та з метою пособництва у вчиненні ОСОБА_1 кримінального правопорушення ,на виконання умов договору № 1/17-2 від 20.09.2017, склала звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:06:011:0055, площею 0,6579 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_13 , згідно з яким ринкова вартість вказаної земельної ділянки станом на 01.09.2017 року складає 513 622,53 (п`ятсот тринадцять тисяч шістсот двадцять дві гривні 53 коп.) гривень, яка є умисно нею значно заниженою, і не відповідає фактичній ринковій вартості такої землі, про що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було достовірно відомо.
Відповідно до рецензії на звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:06:011:0055, площею 0,6579 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_13 складеної ГО «Всеукраїнська спілка оцінювачів землі» останній відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та не професійним і не може бути використаним.
Відповідно до висновку за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи №1394-20 від 25.02.2021 звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:06:011:0055, площею 0,6579 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_13 ,виконаний станом на 01.09.2017 оцінювачем ОСОБА_2 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Укртехнопром», за результатами якої ринкова вартість об`єкта оцінки складала: 513 622,53 (п`ятсот тринадцять тисяч шістсот двадцять дві грн. 53 коп.) без ПДВ, відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1440 - класифікується як звіт, що не відповідає вимогам нормативно - правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
У жовтні 2017 року, ОСОБА_1 , у невстановлений в ході досудового розслідування більш точний час та місце, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_2 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського 3, маючи достатній освітній рівень та професійні знання у галузі земельного законодавства, для фахового виконання своїх службових обов`язків, у законний спосіб, згідно із вищевказаними нормами законодавчих і нормативних актів, діючи умисно, протиправно, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, порушуючи закон, достовірно розуміючи протиправність своїх дій у вигляді сприяння ТОВ «АЛЬТЕРНАТИВА-2003» в отриманні земельної ділянки завідомо для себе у спосіб не передбачений законом і за значно заниженою вартістю земельної ділянки комунальної власності м. Запоріжжя, прийняла Звіт про експертну грошову оцінку з невідповідною фактичною вартістю земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:06:011:0055, площею 0,6579 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_13 , виконаний оцінювачем ОСОБА_2 в складі суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Укртехнопром».
В подальшому у жовтні 2017 року ОСОБА_1 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_2 , перебуваючи на посаді начальника Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, знаходячись у приміщені Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського, 3, розуміючи, що вищевказаний Звіт не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний та достовірно знаючи, що вартість зазначеної земельної ділянки значно занижена, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших фізичних осіб, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, а саме розробила, погодила та внесла на розгляд Запорізької міської ради проект рішення «Про продаж ТОВ «АЛЬТЕРНАТИВА-2003» земельної ділянки по АДРЕСА_13 , для розташування квіткових павільйонів та кафе з літнім майданчиком», а також склала відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки.
При цьому проект рішення «Про продаж ТОВ «АЛЬТЕРНАТИВА-2003» земельної ділянки по АДРЕСА_13 для розташування квіткових павільйонів та кафе з літнім майданчиком», а також відповідну пояснювальну записку про можливість передачі у власність земельної ділянки, ОСОБА_1 власноруч завірила своїми підписами.
Окрім того, ОСОБА_1 , діючи на виконання спільного злочинного наміру та за попередньою змовою із ОСОБА_2 , в порушення вимог ч. 3 ст. 14 Регламенту Запорізької міської ради, умисно не виклала на окремому аркуші у формі своїх зауважень до вказаного проекту рішення або своєї окремої думки інформацію про невідповідність документів для продажу ТОВ «АЛЬТЕРНАТИВА-2003» земельної ділянки по АДРЕСА_13 для розташування збірного виробництва сантехнічного обладнання, вікон та меблів зокрема, про те, що Звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:06:011:0055, що розташована за адресою: АДРЕСА_13, складено ТОВ «Укртехнопром», яким не дотримано вимог, передбачених ст. 6 Закону України «Про оцінку земель» в частині наявності сертифікованих інженерів-землевпорядників та, відповідно, останнє не має право на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, а також про те, що вартість земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:06:011:0055, яка зазначена у вказаному Звіті про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, є значно заниженою, а сам Звіт про проведення експертної грошової оцінки не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.
Внаслідок вищевказаних дій ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , 25.10.2017 Запорізькою міською радою прийнято рішення №60/46 «Про продаж ТОВ «АЛЬТЕРНАТИВА-2003» земельної ділянки по АДРЕСА_13 для розташування квіткових павільйонів та кафе з літнім майданчиком».
На підставі вказаного звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:06:011:0055, що розташована за адресою: АДРЕСА_13 , 23.11.2017 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_6 та ТОВ «АЛЬТЕРНАТИВА-2003» в особі директора ОСОБА_18 укладено договір купівлі - продажу зазначеної земельної ділянки, згідно з яким Запорізька міська рада продала та передала у власність зазначеного товариства земельну ділянку із кадастровим номером 2310100000:06:011:0055, площею 0,6579 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_13 .
На підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 20.09.2017 №0055 ТОВ «АЛЬТЕРНАТИВА-2003» 25.09.2017 року перераховано авансовий платіж на рахунок Запорізької міської ради №31518941700008, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Хортицькому районі м. Запоріжжя в сумі 395 103,16 гривень.
ТОВ «АЛЬТЕРНАТИВА-2003» 23.11.2017 на рахунок Запорізької міської ради №31518941700008 відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Хортицькому районі м. Запоріжжя перераховано залишок вартості земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:06:011:0055, площею 0,6579 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_13 , у сумі 118 519, 37 гривень.
Відповідно до висновку комплексної судової оціночно - земельної та економічної експертизи №864/865-19 від 15.09.2020 ринкова вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:06:011:0055, площею 0,6579 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_13 станом на 01.09.2017 складала 879 020, 00 грн.
Різниця між ринковою вартістю земельної ділянки із кадастровим 2310100000:06:011:0055, площею 0,6579 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_13, станом на 01.09.2017, що визначена за результатами оціночно-земельної експертизи та вартістю сплаченою ТОВ «АЛЬТЕРНАТИВА-2003» згідно договору купівлі - продажу від 23.11.2017 складає 365 397, 47 грн. (879 020,00 - 513 622,53 = 365 397,47 грн.).
Таким чином, ОСОБА_1 , в порушення вимог ч.8 ст.128 Земельного Кодексу України, ст.ст.2,3 Закону України «Про публічні закупівлі» та п.9,10,11 постанови КМУ № 381 від 22.04.2009 року «Про затвердження Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності» зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, за співучасті оцінювача ОСОБА_2 , з метою одержання неправомірної вигоди для третіх осіб - ТОВ «АЛЬТЕРНАТИВА-2003», у вигляді заниженої вартості земельної ділянки, використала своє службове становище всупереч інтересам служби, що виразилось у вчиненні дій, які суперечать завданням діяльності Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради щодо здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель, в результаті чого територіальній громаді міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради спричинено шкоду на суму 365 397,47 грн., що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Своїми умисними діями ОСОБА_1 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України, а саме: вчинене за попередньою змовою групою осіб зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.
21 квітня 2021 року ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 364, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_1 у вчиненні нею вищевказаних кримінальних правопорушень підтверджується зібраними в ході досудового розслідування доказами, в тому числі: проектами рішень Запорізької міської ради, пояснювальними записками до них, Звітами про проведення експертної грошової оцінки вищезазначених земельних ділянок, Рецензіями на звіти про експертну грошову оцінку вказаних земельних ділянок, складених ГО «Всеукраїнська спілка оцінювачів землі», висновками комплексної судової оціночно-земельної та економічної експертизи, висновками за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи, та іншими матеріалами кримінального провадження.
Відповідно до вимог п. 4 ч.1 ст.184 КПК України під час досудового слідства встановлено наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України і в обґрунтування застосування запобіжного заходу щодо ОСОБА_1 покладається необхідність запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, вчинення підозрюваною іншого кримінального правопорушення та перешкоджання кримінальному провадженню іншим способом.
В ході досудового розслідування за вказаним кримінальним провадженням виникла необхідність у застосуванні запобіжного заходу відносно підозрюваної ОСОБА_1 у вигляді особистого зобов`язання, оскільки є достатньо підстав вважати, що підозрювана ОСОБА_1 може здійснити дії, передбачені п. п. 1, 2, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме:
1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду: враховуючи те, що ОСОБА_1 вчинила тяжкий службовий злочин, пов`язаний із зловживанням особою своїм службовим становищем, внаслідок чого спричинено тяжкі наслідки територіальній громаді м. Запоріжжя, існує ризик, що підозрювана ОСОБА_1 з метою уникнення кримінальної відповідальності може переховуватися від органів досудового розслідування та суду у даному кримінальному провадженні;
2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення: враховуючи те, що ОСОБА_1 є службовою особою Запорізької міської ради та маючи доступ до документів та печаток Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, може знищити документи, що мають значення для досудового слідства речових доказів, внести зміни до них або скласти та завірити печаткою нові документи, з метою маскування своєї злочинної діяльності та укриття слідів злочину;
3) незаконно впливати на свідків, експертів у кримінальному провадженні (зокрема судових експертів, які проводили судові експертизи, а також покупців земельних ділянок, своїх підлеглих осіб, з метою схиляння їх для дачі показань на свою користь, маскування своєї злочинної діяльності та укриття слідів злочину);
4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином: з метою уникнення притягнення до кримінальної відповідальності за вчинені кримінальні правопорушення, ОСОБА_1 може ухилятися від явки в органи досудового слідства та/або суду, без поважних причин не з`являтись на виклики слідчого, прокурора та суду, затягувати проведення слідчих дій;
5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється: враховуючи систематичність дій ОСОБА_1 , починаючи з 2017 року, орган розслідування вважає, що існують ризики, що ОСОБА_1 продовжить сприяти укладанню договорів купівлі-продажу земельних ділянок за завідомо заниженими цінами, внаслідок чого територіальній громаді міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради будуть спричинені тяжкі наслідки.
Враховуючи сукупність викладених обставин, беручи до увагу, що органом досудового слідства встановлені докази скоєння підозрюваною ОСОБА_1 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 364 КК України, та ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України, санкціями яких передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк до двох років та у вигляді позбавлення волі на строк до шести років, відповідно, які згідно зі ст. 12 КК України віднесені до категорії злочинів середньої тяжкості та тяжких злочинів, а також те, що існують ризики, передбачені п.п. 1, 2, 3, 4, 5 ст. 177 КПК України, у разі незастосування запобіжного заходу щодо підозрюваної ОСОБА_1 існують ризики, що вона може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків, вчинити інше кримінальне правопорушення, з метою забезпечення виконання підозрюваною покладених на неї процесуальних обов`язків, а тому для запобігання вищевказаним ризикам, до підозрюваної доцільно застосовувати запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання.
Таким чином, досудове слідство приходить до висновку, що для забезпечення належної явки підозрюваної ОСОБА_1 в слідчі органи, органи прокуратури і суд, можливості виконання у відношенні неї процесуальних рішень, необхідно обрати їй як запобіжний захід - особисте зобов`язання з покладанням на підозрювану, обов`язку не відлучатися за межі м. Запоріжжя без дозволу слідчого, прокурора або суду, залежно від стадії кримінального провадження, повідомляти слідчого, прокурора або суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну свого місця проживання, прибувати за кожною вимогою до суду, слідчого та прокурора.
Прокурор клопотання підтримав та просить його задовольнити на підставах, викладених у клопотанні.
В судовому засіданні захисник та підозрювана проти клопотання слідчого заперечували повністю, вважають пред`явлену підозру необґрунтованою та ризики на які посилається слідчий недоведені, просили відмовити задоволенні клопотання.
Перевіривши надані матеріали кримінального провадження, дослідивши докази по даних матеріалах, вислухавши пояснення учасників кримінального провадження, оцінивши у сукупності всі обставини, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання відносно ОСОБА_1 підлягає задоволенню у зв`язку з наступним.
СУ ГУНП в Запорізькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12019080040001781 за підозрою ОСОБА_1 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 364 КК України, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України.
21.04.2021 року у ході розслідування кримінального провадження № №12019080040001781 ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 364 КК України, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Не вирішуючи питання про доведеність вини та правильність кваліфікації дій ОСОБА_1 , виходячи лише з фактичних даних, зазначених у доданих до клопотання документах, слідчий суддя приходить до висновку про наявність обґрунтованої підозри про причетність ОСОБА_1 до вчинення кримінальних правопорушень за викладених у клопотанні обставин.
Згідно ст. 178 КПК України при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, слідчий суддя на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов`язаний в сукупності оцінити тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі, дані про особу підозрюваного.
При застосуванні запобіжного заходу слідчий суддя оцінює в сукупності такі обставини: тяжкість покарання, що загрожує підозрюваній у разі визнання її винною, її вік, міцність соціальних зв`язків: офіційно працевлаштована, має повнолітнього сина, те, що підозрювана має постійне місце проживання та реєстрації, раніше не засуджена.
Під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу встановлено, що надані слідчому судді докази доводять обставини, які свідчать про обґрунтовану підозру у вчиненні ОСОБА_1 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 364 КК України, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України.
Виходячи з того, що ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні нетяжкого та тяжкого злочину за вчинення яких передбачено покарання у вигляді позбавлення волі, слідчий суддя приходить до висновку про наявність ризиків, передбачених ч. 1,2,3,4,5 ст. 177 КК України, про який зазначено у клопотанні слідчого.
Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого слід задовольнити та застосувати до підозрюваної ОСОБА_1 запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання з покладенням обов`язків, передбачених ч.5 ст. 194 КПК України.
У відповідності до вимог ст. 194 КПК України, слідчий суддя вважає за необхідне покласти на підозрювану ОСОБА_1 наступні обов`язки: повідомляти слідчого, прокурора або суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну свого місця проживання, прибувати за кожною вимогою до суду, слідчого та прокурора.
Враховуючи вимоги ст. 219 КПК України, слідчий суддя вважає за необхідне покласти на підозрювану ОСОБА_1 обов`язки, передбачені ст. 194 КПК України, в межах строку досудового розслідування - до 21.06.2021 року.
Керуючись ст. ст. 179, 184, 193, 194, 196, 205, 309 КПК України, слідчий суддя -
УХВАЛИВ:
Клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Запорізькій області Дмитренко К.В. про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання - задовольнити.
Застосувати до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 364, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК Українизапобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання.
Покласти на підозрювану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 обов`язки, передбачені ст. 194 КПК України, строком до 21 червня 2021 року включно, а саме:
- повідомляти слідчого, прокурора або суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну свого місця проживання,
- прибувати за кожною вимогою до суду, слідчого та прокурора.
Роз`яснити підозрюваній ОСОБА_1 , положення ч. 2 ст. 179 КПК України, у відповідності до якої, у разі невиконання покладених обов`язків, до неї може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на неї може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: А.В. Воробйов