Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28.05.2010 р. № 2а-3810/09/1370
Львівський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді Сакалоша В.М.,
cуддів Гулика А.Г.,
Потабенко В.А.,
при секретарі Дак Т.П.,
Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу:
за позовом ОСОБА_2
до Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністра України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Шандри Володимира Миколайовича, начальника 6-го Спеціального регіонального центру швидкого реагування Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту полковник цивільного захисту Артимовича Романа Михайловича, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів 6-й Спеціальний регіональний центр швидкого реагування Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, ОСОБА_5,
про визнання протиправними дій та скасування незаконних наказів посадових осіб Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи,
за участю позивача ОСОБА_2, представника позивача ОСОБА_6, відповідача-3 Артемовича Р.М., представників відповідача-1 Кандаурова Я.В., Кулеби О.М., Григоренко Н.Б., -
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з вищезаначеним адміністративним позовом. Зокрема, позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністра України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Шандри Володимира Миколайовича, начальника 6-го Спеціального регіонального центру швидкого реагування Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту полковник цивільного захисту Артимовича Романа Михайловича, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів 6-й Спеціальний регіональний центр швидкого реагування Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, ОСОБА_5 про визнання протиправними дій та скасування незаконних наказів посадових осіб Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Просить: визнати незаконним своє звільнення з займаної посади та зарахування у розпорядження начальника 1-го Аварійно-рятувального загону Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту;
скасувати пункт З параграфу 2 наказу (по особовому складу) від 16 лютого 2009 року № 62 Міністра МНС, що стосується звільнення його з займаної посади та зарахування у розпорядження начальника 1-го Аварійно-рятувального загону Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту;
скасувати пункт 5 параграфу 6 наказу (по особовому складу) від 16 лютого 2009 року № 31 начальника 1-го Аварійно-рятувального загону Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, що стосується звільненням його з займаної посади та зарахування у розпорядження начальника 1-го Аварійно-рятувального загону Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту;
скасувати наказ (по особовому складу) від 15 жовтня 2009 року № 447 Міністра МНС "Про звільнення із служби ОСОБА_2.";
поновити позивача на посаді заступника начальника 6-го СРЦ ШР з матеріально-технічного забезпечення начальника відділу матеріально-технічного забезпечення (дислокується в м. Дрогобич Львівської області по вул. Спортивній, 44).
Заявою від 01 березня 2010 року про збільшення розміру позовних вимог позивач змінив предмет своїх вимог, доповнивши його вимогами про визнання протиправним призначення ОСОБА_5 з посади начальника служби пально-мастильних матеріалів відділення матеріально-технічного забезпечення та капітального будівництва 1-го Аварійно-рятувального загону Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на посаду заступника начальника загону начальника відділення матеріально-технічного забезпечення та капітального будівництва 1-го Аварійно-рятувального загону Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту;
визнання протиправним та скасування наказу (по особовому складу) від 31 березня 2009 року №122 Міністра України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, щодо призначення майора служби цивільного захисту ОСОБА_5, начальника служби пально-мастильних матеріалів відділення матеріально-технічного забезпечення та капітального будівництва 1-го Аварійно-рятувального загону Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на вищу посаду в порядку просування по службі заступником начальника загону начальником відділення матеріально-технічного забезпечення та капітального будівництва 1-го Аварійно-рятувального загону Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (надалі 1-й АРЗ ОРС ЦЗ);
стягнення з 6-го Спеціального регіонального центру швидкого реагування Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на свою користь грошового забезпечення за час вимушеного прогулу.
В обґрунтування своїх вимог позивач надав суду письмові пояснення, в яких зазначив, що відповідачами під час звільнення його у 1-му АРЗ ОРС ЦЗ із займаної посади заступника начальника загону начальника відділення матеріально-технічного забезпечення і зарахування у розпорядження начальника 1-го АРЗ ОРС ЦЗ, організації процедури призначення його на нововведену у 1-му АРЗ ОРС ЦЗ посаду заступника начальника загону начальника відділення матеріально-технічного забезпечення та капітального будівництва на конкурсній основі, а також при звільненні його із служби було порушено вимоги чинного законодавства України.
Відповідачі позов заперечили, посилаючись на те, що процедура звільнення позивача у 1-му АРЗ ОРС ЦЗ із займаної посади заступника начальника загону начальника відділення матеріально-технічного забезпечення і зарахування у розпорядження начальника 1-го АРЗ ОРС ЦЗ, організація процедури призначення позивача на нововведену у 1-му АРЗ ОРС ЦЗ посаду заступника начальника загону начальника відділення матеріально-технічного забезпечення та капітального будівництва на конкурсній основі, а також звільнення позивача із служби було проведено з неухильним дотриманням вимог чинного законодавства України.
Суд розглядає справу в порядку ст. 71 КАС України на основі наявних у справі доказів.
Перебіг розгляду справи, розгляд судом клопотань сторін відображено в ухвалах суду. В судовому засіданні 28 травня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови суду, повний текст якої виготовлено 01 червня 2010 року.
В судовому засіданні було досліджено письмові докази, які наявні в матеріалах справи.
Суд, заслухавши в судовому засіданні пояснення позивача та його представника, які позов підтримали, пояснення представників відповідачів та третіх осіб, які позов заперечили, дослідивши матеріали справи, і оцінивши докази у їх сукупності, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково, виходячи з наступних підстав.
У відповідності до частини 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до частини 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивач проходив службу у 1-му АРЗ ОРС ЦЗ на посаді заступника начальника загону начальника відділення матеріально-технічного забезпечення.
Листом від 06.11.2008р. вих. №1004 начальника 1-го АРЗ ОРС ЦЗ Артимовича Р.М. «Про пропозиції щодо удосконалення організаційно-штатної структури управління 1-го АРЗ ОРС ЦЗ»на імя першого заступника МНС Антонця В.М., отриманого за вх. №54/2645 від 11.11.2008р. (надалі лист від 06.11.2008р. вих. №1004) (т. 1, а.с. 115 116) порушено питання перед вищестоящим керівництвом про здійснення у загоні організаційно-штатних заходів у вигляді скорочення посади заступника начальника загону начальника відділення матеріально-технічного забезпечення і введення посади заступника начальника загону начальника відділення матеріально-технічного забезпечення та капітального будівництва. Метою таких заходів п. Артимовичем Р.М. вказується покращення організації взаємодії із МНС щодо забезпечення житлом начальницького і рядового складу та організацію капітального будівництва в Загоні.
Згідно розділу 2 «Завдання, функції та права Загону»Положення про 1-й АРЗ ОРС ЦЗ (т. 1, а.с. 42 45, 64 71) (доказів внесення змін до якого відповідачі суду не надали), затвердженого пунктом 1 наказу №400 від 14.12.2005р. МНС «Про затвердження положень підрозділів оперативно-рятувальної служби цивільного захисту»(т. 1, а.с. 41, 62 63) вбачається, що 1-й АРЗ ОРС ЦЗ не має ні своїм завданням, ні функцією, ні правом здійснювати у своїй діяльності капітальне будівництво.
Суд вважає, що лист від 06.11.2008р. вих. №1004 начальника 1-го АРЗ ОРС ЦЗ, щодо організації капітального будівництва в Загоні, підготовлений з використанням наданих начальнику 1-го АРЗ ОРС ЦЗ підполковнику цивільної служби Артимовичу Р.М. повноважень, але всупереч меті, з якою ці повноваження надані, зокрема завданням, функції та правам 1-го АРЗ ОРС ЦЗ, визначених розділом 2 «Завдання, функції та права Загону»Положення про 1-й АРЗ ОРС ЦЗ, затвердженого пунктом 1 наказу №400 від 14.12.2005р. МНС «Про затвердження положень підрозділів оперативно-рятувальної служби цивільного захисту».
Згідно додатку «Перелік змін до штатів організаційних структур підпорядкованих МНС України»до наказу МНС України від 28.11.2008р. №874 «Про здійснення організаційно-штатних заходів в підрозділах Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту»(надалі наказ №874 від 28.11.2008р. МНС) (т. 1, а.с. 7) із штату №89/10 1-го АРЗ ОРС ЦЗ виключено посаду заступника начальника загону начальника відділення матеріально-технічного забезпечення (спеціальне звання підполковник служби цивільного захисту, облікова спеціальність 2301002, код 8601/4396, 202, 04) та відділення матеріально-технічного забезпечення (код 075384,0300, 0001) і включено до штату посаду заступника начальника загону начальника відділення матеріально-технічного забезпечення та капітального будівництва (спеціальне звання підполковник служби цивільного захисту, облікова спеціальність 2301002, код 8601/4396, 202, 04) та відділення матеріально-технічного забезпечення та капітального будівництва (код 075384,0300, 0001).
На виконання наказу №874 від 28.11.2008р. МНС начальником 1-го АРЗ ОРС ЦЗ видано наказ №345 від 11.12.2008р. «Про введення в дію переліку змін до штату 89/10 1-го АРЗ ОРС ЦЗ»(надалі наказ №345 від 11.12.2008р. 1-го АРЗ ОРС ЦЗ) (т. 1, а.с. 72 73).
У тексті наказу №874 від 28.11.2008р. (т. 1, а.с. 7) відсутнє посилання на наявність до цього наказу будь-яких додатків, а лише наказано здійснити організаційно-штатні заходи в межах визначених кошторисних призначень за рахунок перерозподілу існуючої штатної чисельності та внести зміни до штатів:
№89/10 «Центральний аварійно-рятувальний загін Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту»;
№51/187 «Загін воєнізованої охорони»;
№89/10 «Спеціальний авіаційний загін Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту»;
№89/10 «Аварійно-рятувальний загін Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту» та штатного розпису 2 аварійно-рятувального загону по забезпеченню життєдіяльності зведених піротехнічних підрозділів, задіяних на ліквідацію надзвичайної ситуації на 275 артилерійській базі МО України.
Водночас додаток «Перелік змін до штатів організаційних структур підпорядкованих МНС України»до наказу №874 від 28.11.2008р., який підписано Директором Департаменту кадрової політики Шевченком І.О. та начальником відділу організаційно-штатної роботи, служби дислокації та ведення штатів Самойленком Т.В. (т. 1, а.с. 7), стосується лише 1-го та 2-го АРЗ ОРС ЦЗ, хоча про 1-й АРЗ ОРС ЦЗ в тексті наказу №874 від 28.11.2008р. відомості відсутні.
12 квітня 2007 року Директором Департаменту кадрової політики затверджено Положення про відділ організаційно-штатної роботи, служби дислокації та ведення штатів Департаменту кадрової політики МНС України (т. 2, а.с. 120 123) з якого вбачається, що посаду начальника згаданого відділу обіймає Самойленко Т.В., та для якого відсутні повноваження самостійно, без наказу МНС, вносити зміни до штатів підрозділів цивільного захисту МНС.
Наказом МНС 20.04.2007 №266 затверджено Положення про Департамент кадрової політики МНС України (т. 2, а.с. 120 143), з якого вбачається, що посаду директора згаданого Департаменту обіймає Шевченко І.О. та для якого відсутні повноваження самостійно, без наказу МНС, вносити зміни до штатів підрозділів цивільного захисту МНС.
У відповідності до пункту 1 Положення про Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 листопада 2006 р. N 1539, МНС є центральним органом виконавчої влади.
У відповідності до пункту 4.11.1 Примірної інструкції з діловодства у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 1997 р. N 1153 (надалі Примірна інструкція з діловодства), та пункту 4.11.1. Інструкції з діловодства у Міністерстві України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, затвердженої наказом №4 від 04.01.1998р. МНС (надалі Інструкція з діловодства в МНС) додатки доповнюють, пояснюють окремі питання документа або документ в цілому. Про наявність додатків зазначається у тексті або після тексту документа перед підписом. Назва додатка у тексті документа повинна відповідати назві самого додатка.
Отже, додаток «Перелік змін до штатів організаційних структур підпорядкованих МНС України»до наказу №874 від 28.11.2008р. МНС, щодо заміни у 1-му АРЗ ОРС ЦЗ посади заступника начальника загону начальника відділення матеріально-технічного забезпечення та капітального будівництва на посаду заступника начальника центру з матеріально-технічного забезпечення начальника відділу матеріально-технічного забезпечення, прийнятий службовими особами МНС: директором Департаменту кадрової політики Шевченком І.О. та начальником відділу організаційно-штатної роботи, служби дислокації та ведення штатів Самойленком Т.В. з перевищенням наданих їм повноважень, за відсутності в тексті наказу №874 від 28.11.2008р. МНС посилання про існування такого додатку, тобто прийнятий не у спосіб, передбачений пунктом 4.11.1 Примірної інструкції з діловодства у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 1997 р. N 1153, та пункту 4.11.1. Інструкції з діловодства у Міністерстві України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, затвердженої наказом №4 від 04.01.1998р. МНС.
Щодо скорочення чисельності або штату у 1-му АРЗ ОРС ЦЗ, то наказ №874 від 28.11.2008р. МНС не містив в собі інформації про наявність додатків, які обумовлювали б скорочення у 1-му АРЗ ОРС ЦЗ посади заступника начальника загону начальника відділення матеріально-технічного забезпечення і введення нової посади заступника начальника загону начальника відділення матеріально-технічного забезпечення та капітального будівництва, а тому на його підставі наказ №345 від 11.12.2008р. 1-го АРЗ ОРС ЦЗ видаватися не міг, а посада позивача у 1-му АРЗ ОРС ЦЗ заступника начальника загону начальника відділення матеріально-технічного забезпечення скорочена фактично не була, а лише перейменована без зміни її функціонального призначення, про що свідчить залишені без змін після так званого «скорочення»: спеціальне звання підполковник служби цивільного захисту, облікова спеціальність 2301002, код 8601/4396, 202, 04.
Пунктом 1 наказу №383 від 05.06.2009р. МНС «Про здійснення організаційно-штатних заходів у організаційних структурах Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту МНС України»(надалі наказ №383 від 05.06.2009р. МНС) (Т. 1, а.с. 99) наказано здійснити організаційно-штатні заходи у межах визначених кошторисних призначень, за рахунок перерозподілу штатної та фактичної чисельності структурних підрозділів Аварійно-рятувального загону Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (м. Дрогобич, Львівська обл.), що склалася станом на 26.11.2008р., а пунктом 2 цього наказу реорганізовано АРЗ ОРС ЦЗ (м. Дрогобич, Львівська обл.), що утримується на штаті №89/10, у 6 Спеціальний регіональний центр швидкого реагування оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (надалі 6-й СРЦ ШР ОРС ЦЗ).
Згідно штату №87/6 6-го СРЦ ШР ОРС ЦЗ, затвердженого наказом №383 від 05.06.2009р. МНС (т. 1, а.с. 107 114, 163 167), існуючу у 1-му АРЗ ОРС ЦЗ до 28.11.2008р. посаду заступника начальника загону начальника відділення матеріально-технічного забезпечення, а з 28.11.2008р. посаду заступника начальника загону начальника відділення матеріально-технічного забезпечення та капітального будівництва, змінено на посаду заступника начальника центру з матеріально-технічного забезпечення начальника відділу матеріально-технічного забезпечення (спеціальне звання підполковник служби цивільного захисту, облікова спеціальність відсутня, код 0009/7301, 202, 040).
Згідно пункту 1 наказу №357 від 25.05.2009р. МНС «Про перетворення аварійно-рятувальних (спеціальних) загонів Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту у спеціальні регіональні центри швидкого реагування»(надалі наказ №357 від 25.05.2009р. МНС) припинено діяльність 1-го АРЗ ОРС ЦЗ шляхом його перетворення у 6-й СРЦ ШР ОРС ЦЗ.
У відповідності до частини 1 ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.
У відповідності до частини 2 ст. 104 ЦК України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Із довідки від 22.02.2010р. вих. №28-3/27 МНС (т. 2, а.с. 106) вбачається, що ідентифікаційним кодом 1-го АРЗ ОРС ЦЗ є: 14372923, який аналогічний нині існуючому ідентифікаційному коду 6-го СРЦ ШР ОРС ЦЗ, що свідчить лише про перейменування 1-го АРЗ ОРС ЦЗ на 6-й СРЦ ШР ОРС ЦЗ без скорочення штату або чисельності працівників 1-го АРЗ ОРС ЦЗ і 6-й СРЦ ШР ОРС ЦЗ є правонаступником 1-го АРЗ ОРС ЦЗ.
Отже, повторним (після наказу №357 від 25.05.2009р. МНС) наказом № 383 від 05.06.2009р. МНС, який видано вже під час знаходження в провадженні суду позовної заяви ОСОБА_2 (т. 1, а.с. 1, 2), відповідачами здійснено проведення організаційно-штатних заходів у межах визначених кошторисних призначень, за рахунок перерозподілу штатної та фактичної чисельності структурних підрозділів 1-го АРЗ ОРС ЦЗ, що склалася станом на 26.11.2008р., тобто до видачі Міністром МНС оскаржуваного наказу №874 від 28.11.2008р., щодо скорочення посади заступника начальника загону начальника відділення матеріально-технічного забезпечення і введення нової посади заступника начальника загону начальника відділення матеріально-технічного забезпечення та капітального будівництва.
На підставі наказу №874 від 28.11.2008р. МНС та наказу №345 від 11.12.2008р. 1-го АРЗ ОРС ЦЗ посада, яку позивач обіймав у 1-му АРЗ ОРС ЦЗ: заступник начальника загону начальник відділення матеріально-технічного забезпечення, була виключена із штату 1-го АРЗ ОРС ЦЗ та введена нова посада: заступник начальника загону начальник відділення матеріально-технічного забезпечення та капітального будівництва, на яку за конкурсом пропонувалися до призначення кандидатури: позивача, ОСОБА_14, ОСОБА_5.
В обґрунтування правомірності проведення такого конкурсу представник відповідача-1 у своїх запереченнях (т. 1, а.с. 129 132) посилається на пункт 33 Положення про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту. Такого роду правова позиція представника відповідача-1 є хибною, виходячи з наступного.
У відповідності до абзаців 1, 4 пункту 33 Положення про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. N 629 (надалі Положення про проходження служби), призначення осіб рядового і начальницького складу на посади та переміщення їх по службі здійснюється з додержанням таких вимог:
посади, що заміщуються особами середнього, старшого та вищого начальницького складу, комплектуються шляхом професійного відбору на конкурсній основі.
переміщення по службі здійснюється, як правило, без зарахування у розпорядження начальника відповідного органу чи підрозділу цивільного захисту.
У відповідності до абзацу 1 підпункту 2 пункту 36 Положення про порядок проходження служби переміщення по службі осіб рядового і начальницького складу здійснюється на рівнозначні посади у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів.
Позивач обіймав у 1-му АРЗ ОРС ЦЗ посаду заступника начальника загону начальника відділення матеріально-технічного забезпечення (спеціальне звання підполковник служби цивільного захисту, облікова спеціальність відсутня, код 0009/7301, 202, 040), на заміну якої відповідачі, оформивши як організаційно-правові заходи, ввели до штату 1-го АРЗ ОРС ЦЗ посаду заступника начальника загону начальника відділення матеріально-технічного забезпечення та капітального будівництва (спеціальне звання підполковник служби цивільного захисту, облікова спеціальність відсутня, код 0009/7301, 202, 040), тобто рівнозначну для позивача посаду.
У відповідності до пункту 41 Положення про порядок проходження служби для заміщення вакантних посад, просування по службі та направлення на навчання осіб рядового і начальницького складу в органах і підрозділах цивільного захисту створюється кадровий резерв у порядку, встановленому МНС.
У відповідності до пункту 2.3 Інструкції про порядок формування кадрового резерву для заміщення вакантних посад, просування по службі та направлення на навчання осіб рядового і начальницького складу в органах і підрозділах цивільного захисту, затвердженої наказом МНС 24.11.2008р. N 854, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10 січня 2009 р. за N 5/16021 (надалі Інструкція про порядок формування кадрового резерву), списки кандидатів до просування по службі (додаток 1) складаються підрозділом по роботі з персоналом органу чи підрозділу цивільного захисту (структури, яка підпорядкована органу чи підрозділу) за підсумками службової діяльності осіб рядового і начальницького складу на підставі письмових клопотань безпосередніх начальників. Зазначені списки розглядаються на засіданнях атестаційних комісій і затверджуються відповідними керівниками. Такі списки в 10-денний термін після затвердження надсилаються вищому кадровому органу для включення осіб до кадрового резерву.
Згідно Списку кандидатів 1-го Аварійно-рятувального загону до просування по службі на 2009 рік, затвердженого 04.02.2009р. начальником 1-го АРЗ ОРС ЦЗ (надалі Список) (т. 2, а.с. 117 119) ОСОБА_14 обіймає посаду заступника начальника планування та контролю і включений до Списку як кандидат на просування по службі на посаду заступника начальника загону начальника відділення матеріально-технічного забезпечення та капітального будівництва.
Водночас ОСОБА_5., який обіймав посаду начальника служби паливо-мастильних матеріалів, до Списку не включено, а тому для заміщення вакантних посад і просування по службі його кандидатура взагалі пропонуватися і розглядатися не могла, хоча це не було враховано відповідачами при виданні наказу №122 від 31.03.2009р. по особовому складу МНС (т. 1, а.с. 89).
Таким чином, відповідачі, вважаючи, що у 1-му АРЗ ОРС ЦЗ на підставі №874 від 28.11.2008р. МНС відбулися організаційні заходи, зобовязані були призначити позивача, відповідно до абзацу 1 підпункту 2 пункту 36 Положення про порядок проходження служби, на рівнозначну посаду заступника начальника центру з матеріально-технічного забезпечення начальника відділу матеріально-технічного забезпечення та капітального будівництва (спеціальне звання підполковник служби цивільного захисту, облікова спеціальність відсутня, код 0009/7301, 202, 040), оскільки цією нормою визначається саме пріоритет осіб, які були звільнені із займаних посад у звязку з організаційними заходами, на призначення на рівнозначні посади без зарахування у розпорядження, згідно абзацу 4 пункту 33 Положення про порядок проходження служби, у порівнянні з особами, які вже обіймають штатні посади і пропонуються до призначення на вищестоящі посади в порядку просування по службі на конкурсній основі, згідно п.п. 33 абзацу 1, 41 Положення про порядок проходження служби.
Позивач 09 червня 2009 року через начальника 6-го СРЦ ШР ОРС ЦЗ звернувся до Міністра МНС із рапортом про призначення його на посаду заступника начальника центру з матеріально-технічного забезпечення начальника відділу матеріально-технічного забезпечення 6-го СРЦ ШР ОРС ЦЗ (т. 1, а.с. 103), а начальник 6-го СРЦ ШР ОРС ЦЗ підготував відповідне подання (т. 1, а.с. 101 102).
Подання про призначення позивача на посаду заступника начальника центру з матеріально-технічного забезпечення начальника відділу матеріально-технічного забезпечення 6-го СРЦ ШР ОРС ЦЗ заперечувалось Директором Департаменту матеріально-технічного забезпечення Бабуничем І.Ю. та Директором Департаменту капітального будівництва та забезпечення житлом Данилюком С.Л. без обґрунтування підстав такого заперечення (т. 1, а.с. 102, зворот).
Протоколом № 6 від 26 червня 2009 року засідання Вищої атестаційної комісії МНС України кандидатуру позивача, як кандидата до призначення на посаду заступника начальника центру з матеріально-технічного забезпечення начальника відділу матеріально-технічного забезпечення 6-го СРЦ ШР ОРС ЦЗ, відхилено, а схвалено кандидатуру майора служби цивільного захисту ОСОБА_5 (надалі протокол № 6 від 26.06.2009 р. ВАК МНС) (т. 1, а.с. 118 121).
У відповідності до пункту 2.3 Інструкції про порядок проведення атестування осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, затвердженої наказом МНС 09.06.2008 N 441, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 4 липня 2008 р. за N 592/15283 (надалі Інструкція про атестування), у центральному апараті МНС діє Вища атестаційна комісія (далі ВАК). Склад ВАК затверджується наказом Міністра. Робота ВАК визначається цією Інструкцією та Положенням про Вищу атестаційну комісію МНС, яке затверджується Міністром.
У відповідності до пункту 4.4 Інструкції про атестування при атестуванні слід дотримуватися такого порядку:
особа, яка атестується, заздалегідь попереджається про час та місце засідання атестаційної комісії;
атестаційний лист розглядається на засіданні атестаційної комісії у присутності особи, яка атестується. Атестаційна комісія має право робити запити про надання необхідних матеріалів і документів, що стосуються службової діяльності особи, яка атестується;
якщо особа рядового і начальницького складу, яка атестується, не з'явилася на засідання атестаційної комісії без поважних причин, то комісія може провести атестування за її відсутності, про що робиться відповідний запис у протоколі засідання атестаційної комісії та атестаційному листі. Витяг з протоколу разом з атестаційним листом долучається до особової справи.
У відповідності до абзацу 2 пункту 7 Положення про Вищу атестаційну комісію МНС, затвердженої наказом МНС №181 від 11.03.2008р. «Про затвердження Положення про ВАК МНС» (надалі Положення про ВАК МНС) (т. 2, а.с. 25), засідання комісії проводиться в присутності кандидата, питання якого розглядається.
У відповідності до пункту 12 Положення про ВАК МНС ВАК повідомляє кандидатів про результати розгляду їх питань протягом трьох днів після завершення засідання атестаційної комісії.
У відповідності до пп. 3.3.1. Примірної інструкції з діловодства та пп. 3.3.1. Інструкції з діловодства МНС реєстрація документа - це фіксування факту створення або надходження документа шляхом проставлення на ньому умовного позначення реєстраційного індексу з подальшим записом у реєстраційних формах необхідних відомостей про документ.
Із книг реєстрації вхідної та вихідної кореспонденції 1-го АРЗ ОРС ЦЗ та 6-го СРЦ ШР ОРС ЦЗ (т. 2, а.с. 118 177) вбачається, що у 6-му СРЦ ШР ОРС ЦЗ фактично не реєструвались:
подання про призначення позивача на посаду заступника начальника центру з матеріально-технічного забезпечення начальника відділу матеріально-технічного забезпечення 6-го СРЦ ШР ОРС ЦЗ, яке за своїм змістом мало б бути створеним та зареєстрованим у книзі реєстрації вихідної кореспонденції 6-го СРЦ ШР ОРС ЦЗ, згідно вимог пп. 3.3.1. Примірної інструкції з діловодства та пп. 3.3.1. Інструкції з діловодства МНС, як документ, що направляється у Департамент кадрової політики МНС;
повідомлення з ВАК про час та місце засідання атестаційної комісії з розгляду питання про призначення позивача на посаду заступника начальника центру з матеріально-технічного забезпечення начальника відділу матеріально-технічного забезпечення 6-го СРЦ ШР ОРС ЦЗ, згідно вимог пункту 4.4 Інструкції про атестування;
повідомлення з ВАК протягом трьох днів після завершення засідання атестаційної комісії про результати розгляду питання про призначення позивача на посаду заступника начальника центру з матеріально-технічного забезпечення начальника відділу матеріально-технічного забезпечення 6-го СРЦ ШР ОРС ЦЗ, згідно вимог пункту 12 Положення про ВАК МНС.
Водночас, в книзі реєстрації вихідної кореспонденції 6-го СРЦ ШР ОРС ЦЗ 30.06.2009р. за вих. № 425 (т. 2, а.с. 170 171) зареєстровано подання про зарахування позивача у розпорядження начальника 6-го СРЦ ШР ОРС ЦЗ.
Судом встановлено, що протокол № 6 від 26.06.2009р. ВАК МНС не містить інформації про причини проведення атестації позивача без його присутності на засіданні ВАК.
А відтак, організація відповідачами процедури призначення позивача у 1-му АРЗ ОРС ЦЗ на посаду заступника начальника загону начальника відділення матеріально-технічного забезпечення та капітального будівництва за конкурсом, вчинена без дотримання принципу рівності перед законом та із застосуванням до позивача несправедливої дискримінації, якою обмежено було право позивача бути призначеним на рівнозначну посаду заступника начальника загону начальника відділення матеріально-технічного забезпечення та капітального будівництва, згідно абзацу 1 підпункту 2 пункту 36 Положення про порядок проходження служби, після звільнення його у звязку із організаційними заходами з посади заступника начальника загону начальника відділення матеріально-технічного забезпечення, яку позивач до цього обіймав. Саме ж засідання ВАК, оформлене протоколом №6 від 26.06.2009р. ВАК МНС, на якому вирішувалось зокрема питання про можливість призначення позивача на посаду заступника начальника центру з матеріально-технічного забезпечення начальника відділу матеріально-технічного забезпечення 6-го СРЦ ШР ОРС ЦЗ, проводилось формально, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а також з порушенням права позивача на участь у процесі прийняття рішення.
На підставі наказу №874 від 28.11.2008р. МНС) (т. 1, а.с. 7) та подання від 04.09.2009 р. за вих. №27 (т. 2, а.с. 175 176) начальника 6-го СРЦ ШР ОРС ЦЗ (т. 1, а.с. 201 203) Міністром МНС 15 жовтня 2009 року було видано наказ №447 по особовому складу «Про звільнення із служби ОСОБА_2.»(надалі наказ №447 від 15.10.2009р. МНС) (т. 1, а.с. 219), яким позивача було звільнено із служби в запас Збройних сил (з постановкою на військовий облік) за пунктом 102 підпунктом 3 (у звязку із скороченням штатів за неможливістю використання на службі у звязку із проведенням організаційних заходів) Положення про порядок проходження служби.
У відповідності до абзацу 2 пункту 53 Положення про порядок проходження служби атестування осіб рядового і начальницького складу проводиться за кожною із займаних посад, але не раніше ніж через п'ять років після останнього атестування, а також у разі закінчення строку контракту або його розірвання однією із сторін, під час призначення на вищу посаду або переміщення на нижчу посаду і звільнення із служби за умови, що переміщення по службі або звільнення здійснюється по закінченні року з дня останнього атестування.
Згідно пункту 1 протоколу №1 від 04 вересня 2009 року засідання атестаційної комісії 6-го СРЦ ШР ОРС ЦЗ складом зазначеної атестаційної комісії одноголосно прийнято рішення про звільнення ОСОБА_2 із служби в запас Збройних сил (з постановкою на військовий облік) за пунктом 102 підпунктом 3 (у звязку із скороченням штатів за неможливістю використання на службі у звязку із проведенням організаційних заходів) Положення про порядок проходження служби (надалі протокол №1 від 04.09.2009р.) (т. 1, а.с. 220).
У відповідності до пункту 4.9 Інструкції про атестування висновки атестаційної комісії приймаються простою більшістю голосів за наявності на засіданні не менше двох третин від числа членів комісії і підписуються головою та секретарем. У разі рівного розподілу голосів голос голови атестаційної комісії є вирішальним. Підсумки голосування заносяться до протоколу засідання атестаційної комісії, який підписують усі присутні члени комісії.
07 грудня 2009 року допитані судом в якості свідків ОСОБА_18 (т. 2, а.с. 5 7), який є головою атестаційної комісії 6-го СРЦ ШР ОРС ЦЗ, ОСОБА_19 (т. 2, а.с. 8 9) і ОСОБА_20 (т. 2, а.с. 14 15), які є членами атестаційної комісії 6-го СРЦ ШР ОРС ЦЗ (т. 2, а.с. 30), пояснили, що протокол №1 від 04.09.2009р. був підписаний ними лише 27 жовтня 2009 року, хоча рішення про звільнення ОСОБА_2 із служби в запас Збройних сил (з постановкою на військовий облік) за пунктом 102 підпунктом 3 (у звязку із скороченням штатів за неможливістю використання на службі у звязку із проведенням організаційних заходів) Положення про порядок проходження служби, ними на засіданні атестаційної комісії не приймалось.
Отже, станом на 04.09.2009р. начальником 6-го СРЦ ШР ОРС ЦЗ Артимовичем Р.М. у поданні від 04.09.2009р. вих. №27, що є офіційним документом на підставі якого наказом №447 від 15.10.2009р. МНС позивача звільнено з військової служби, було викладено неправдиві відомості, щодо прийняття атестаційною комісією 6-го СРЦ ШР ОРС ЦЗ протоколу №1 від 04.09.2009р.
У відповідності до абзацу 3 пункту 2.7 Інструкції про атестування робота атестаційних комісій органів і підрозділів цивільного захисту визначається цією Інструкцією та Положеннями про їх створення і роботу, затвердженими керівником органу чи підрозділу цивільного захисту.
Судом також встановлено, що Положення про атестаційну комісію 6-го СРЦ ШР ОРС ЦЗ (т. 2, а.с. 28 29) затверджено наказом №206 начальника 6-го СРЦ ШР ОРС ЦЗ лише 23 листопада 2009 року (т. 2, а.с. 27), тобто через півтора місяці від дати, якою зазначено прийняття протоколу № 1 від 04.09.2009 р. засідання атестаційної комісії, а тому навіть при проведенні 04 вересня 2009 року засідання атестаційної комісії 6-го СРЦ ШР ОРС ЦЗ, діяльність останньої без затвердженого начальником 6-го СРЦ ШР ОРС ЦЗ положення про її роботу, не може вважатися легітимною.
Таким чином, наказ № 447 від 15.10.2009 р. МНС виданий на підставі подання від 04.09.2009 р. вих. № 27, яке містить відомості, що не відповідають дійсності, щодо прийняття рішення про звільнення ОСОБА_2 із служби в запас Збройних сил, а тому не може вважатися правомірним і підлягає скасуванню.
Стосовно позовних вимог визнати протиправним призначення ОСОБА_5 на посаду заступника начальника загону начальника відділення матеріально-технічного забезпечення та капітального будівництва 1-го Аварійно-рятувального загону Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, визнати протиправним та скасувати наказ (по особовому складу) від 31 березня 2009 року №122 Міністра України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, щодо призначення майора служби цивільного захисту ОСОБА_5, начальника служби пально-мастильних матеріалів відділення матеріально-технічного забезпечення та капітального будівництва 1-го Аварійно-рятувального загону Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на вищу посаду в порядку просування по службі заступником начальника загону начальником відділення матеріально-технічного забезпечення та капітального будівництва 1-го Аварійно-рятувального загону Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, суд вважає задоволення таких недоцільним.
Призначення ОСОБА_5 безпосередньо не порушує прав та інтересів позивача, а питання стосовно скасування наказу (по особовому складу) від 31 березня 2009 року № 122 Міністра України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, щодо призначення майора служби цивільного захисту ОСОБА_5 начальником відділення матеріально-технічного забезпечення та капітального будівництва 1-го Аварійно-рятувального загону Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту належить до компетенції Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи при вирішенні питання повязаного із виконанням цього судового рішення.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним звільнення ОСОБА_2 з займаної посади заступника начальника загону начальника відділення матеріально-технічного забезпечення 1-го Аварійно-рятувального загону Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту та зарахування у розпорядження начальника 1-го Аварійно-рятувального загону Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту.
Визнати протиправним та скасувати пункт З параграфу 2 наказу (по особовому складу) від 16 лютого 2009 року № 62 Міністра України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, щодо звільнення ОСОБА_2 з займаної посади заступника начальника загону начальника відділення матеріально-технічного забезпечення 1-го Аварійно-рятувального загону Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту та зарахування у розпорядження начальника 1-го Аварійно-рятувального загону Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту.
Визнати протиправним та скасувати пункт 5 параграфу 6 наказу (по особовому складу) від 16 лютого 2009 року № 31 начальника 1-го Аварійно-рятувального загону Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, щодо звільнення ОСОБА_2 з займаної посади заступника начальника загону начальника відділення матеріально-технічного забезпечення 1-го Аварійно-рятувального загону Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту та зарахування у розпорядження начальника 1-го Аварійно-рятувального загону Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту.
Визнати протиправним та скасувати наказ (по особовому складу) від 15 жовтня 2009 року № 447 Міністра України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи "Про звільнення із служби ОСОБА_2.".
Поновити ОСОБА_2 у 6-му Спеціальному регіональному центрі швидкого реагування Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (Львівська область, м. Дрогобич, вул. Спортивна, 44) на посаді заступника начальника центру з матеріально-технічного забезпечення начальника відділу матеріально-технічного забезпечення.
Постанову в частині поновлення ОСОБА_2 у 6-му Спеціальному регіональному центрі швидкого реагування Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (Львівська область, м. Дрогобич, вул. Спортивна, 44) на посаді заступника начальника центру з матеріально-технічного забезпечення начальника відділу матеріально-технічного забезпечення допустити до негайного виконання.
Стягнути з 6-го Спеціального регіонального центру швидкого реагування Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на користь ОСОБА_2 грошове забезпечення за весь час вимушеного прогулу.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня постановлення постанови, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 01.06. 2010 року.
Головуючий суддя Сакалош В.М.,
судді Гулик А.Г.,
Потабенко В.А.