
Справа № 505/1368/21
Провадження № 2-а/505/41/2021
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10.05.2021 року Котовський міськрайонний суд Одеської області в складі:
головуючого судді - Вергопуло А. К.
секретаря судового засідання - Бондаренко Н. І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Подільську Одеської області в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Подільського прикордонного загону (військова частина 2196) Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України до особи без громадянства ОСОБА_1 про примусове затримання з метою ідентифікації та реадмісії,-
ВСТАНОВИВ:
Подільський прикордонний загін (військова частина 2196) Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України 10 травня 2021 року звернувся до суду з позовом до особи без громадянства ОСОБА_1 , та просив затримати відповідача з метою ідентифікації та реадмісії на строк до шести місяців з поміщенням до пункту тимчасового тримання «Подільськ» Подільського прикордонного загону.
Підставою цьому зазначав те, що особа без громадянства, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , без документів що посвідчують її особу, 07 травня 2021 року о 17 год. 40 хв. була затримана прикордонним нарядом в контрольованому прикордонному районі на ділянці відповідальності Подільського прикордонного загону за незаконне перетинання державного кордону України з Республіки Молдова в Україну в напрямку с. Колбасна (Республіка Молдова) - с.Климентове (Україна) в пішому порядку, без вантажу, в районі прикордонного знаку № 0319.
Своїми діями відповідач вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 204-1 КУпАП. Відповідно до ст. 263 КУпАП, 07 травня 2021 року о 17 год. 40 хв. його було затримано в адміністративному порядку на термін до трьох діб з метою встановлення особи та з`ясування обставин правопорушення.
Про затримання відповідача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , письмово проінформовано Консульство Республіки Молдова в м. Одеса та Департамент консульської служби МЗС України, оскільки він назвався особою без громадянства.
08.05.2021 року позивачем до Консульства Республіки Молдова в м. Одесі направлено запит щодо ідентифікації відповідача. На даний час відповіді на запит про ідентифікацію не отримано.
08.05.2021 року Подільським прикордонним загоном молдовській Стороні направлено запит про реадмісію відповідача. Поряд із цим, від молдовської Сторони на даний час відповідь на запит про реадмісію не надійшла.
Зважаючи на вищезазначене, на момент адміністративного затримання так і по цей час, у відповідача відсутні будь-які документи, що посвідчують особу та дозволяють законно перебувати в Україні або виїхати за її межі.
Враховуючи, що у особи без громадянства ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відсутні відповідні документи, що дають право на виїзд з території України, що вказує на те, що дана обставина перешкоджатиме проведенню процедури реадмісії, а також враховуючи, що у вказаного іноземця-правопорушника відсутнє джерело доходу на території України, відсутні родичі, Подільський прикордонний загін вважає необхідним звернутися до суду про затримання особи без громадянства ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення її ідентифікації.
Представник позивача за довіреністю Лунгул А. С. у судове засідання не з`явилась. Надала суду заяву, у якій просила позовну заяву розглянути без її участі, у зв`язку з карантинними заходами щодо розповсюдження коронавірусної інфекції, а позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач особа без громадянства ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився. Надав суду заяву, у якій зазначає, що у зв`язку з карантинними заходами пов`язаними з епідемією коронавірусу, просить суд розглянути позовну заяву без його участі.
Враховуючи постанову Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» та рішення Ради національної безпеки і оборони від 13.03.2020 року «Про невідкладні заходи щодо гарантування національної безпеки в умовах спалаху гострої респіраторної хвороби COVID-19, викликаної коронавірусом SARS- CoV-2" та введенням карантинних заходів, суд розглядає справу у відсутності сторін та з урахуванням поданих ними заяв.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути дану адміністративну справу за відсутності сторін, за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що особа без громадянства, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , без документів, що посвідчують її особу, 07 травня 2021 року о 17 год. 40 хв. була затримана прикордонним нарядом в контрольованому прикордонному районі на ділянці відповідальності Подільського прикордонного загону за незаконне перетинання державного кордону України з Республіки Молдова в Україну в напрямку с. Колбасна (Республіка Молдова) - с.Климентове (Україна) в пішому порядку, без вантажу, в районі прикордонного знаку № 0319.
Своїми діями відповідач вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 204-1 КУпАП. Відповідно до ст. 263 КУпАП, 07 травня 2021 року о 17 год. 40 хв. його було затримано в адміністративному порядку на термін до трьох діб з метою встановлення особи та з`ясування обставин правопорушення.
Про затримання відповідача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , письмово проінформовано Консульство Республіки Молдова в м. Одеса та Департамент консульської служби МЗС України, оскільки він назвався особою без громадянства.
08.05.2021 року позивачем до Консульства Республіки Молдова в м. Одесі направлено запит щодо ідентифікації відповідача.
На даний час відповіді на запит про ідентифікацію не отримано.
08.05.2021 року позивачем до прикордонного представника на ділянці відповідальності Регіонального управління «Восток» Прикордонної поліції Республіки Молдова головному комісару Андрію Істраті було направлено запит про реадмісію відповідача.
На даний час відповіді на запит про реадмісію не отримано.
Висновки суду підтверджуються матеріалами справи.
Відповідно до п. 15 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» особа без громадянства - особа, яку жодна держава відповідно до свого законодавства не вважає своїм громадянином.
Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства зобов`язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Частиною 1 статті 29 Закону України «Про правовий статус іноземців і осіб без громадянства» визначено, що Передача з України або прийняття Україну іноземця або особи без громадянства здійснюється відповідно до міжнародного договору про реадмісію.
01 лютого 2019 року набрала чинності Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Молдова про реадмісію осіб від 06.10.2017 року та Імплементаційний протокол про реалізацію цієї Угоди.
Відповідно до пункту 1 статті 2 Угоди визначено, що компетентні органи держави запитуваної Сторони на запит компетентних органів держави запитуючої Сторони приймають назад осіб, які в`їхали на територію держави запитуючої Сторони або перебувають там з порушенням законодавства цієї держави щодо перетину державного кордону і перебування іноземців та осіб без громадянства, якщо встановлено, що ці особи є громадянами держави
запитуючої Сторони і не набули громадянства іншої держави, або якщо по відношенню до цих осіб прийнято рішення про відмову в наданні громадянства держави запитуючої Сторони.
Процедура застосування реадмісії передбачена Наказом Міністерства внутрішніх справ України 16.02.2015 року №158 про затвердження Інструкції про порядок реалізації компетентними та уповноваженими органами Україні міжнародних угод про реадмісію осіб.
Проведення заходів реадмісії з будь-якою договірною Стороною передбачає ряд організаційних заходів, які включають процедуру ідентифікації особи, обмін інформацією між сторонами, та сам процес передачі особи від одного компетентного органу до другого компетентного органу. Вказані заходи не можливо провести без застосування обмеження волі особи відносно якої застосовується реадмісія.
Частиною 1 статті 26 Конституції України та статтею 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України,- за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Відповідно до імперативних приписів статті 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Стаття 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" регламентує, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більше як на 18 місяців.
Згідно п. 1 Типового положення про пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1110, пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні (далі - пункт тимчасового перебування), є державною установою, що призначена для тимчасового утримання іноземців та осіб без громадянства.
Відповідно до приписів частини першої статті 289 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, в тому числі позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України.
Із змісту наведеної норми слідує, що законодавцем фактично виділено окремий випадок звернення із позовною заявою про затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації. Фактичною підставою для такого звернення є відсутність в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України.
Згідно з положеннями ч. 11 ст.289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатній і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, беручи до уваги, що особа без громадянства ОСОБА_1 порушив законодавство України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, не має документу, що надає право на виїзд з України, суд приходить до висновку про наявність достатніх підстав для застосування заходу, передбаченого ч. 11 ст. 289 КАС України, як затримання особи без громадянства ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації особи та поміщення до пункту тимчасового тримання «Подільськ» Подільського прикордонного загону.
У відповідності до ст.289 КАС України, за подання до адміністративного суду позовних заяв та апеляційних скарг, визначених цією статтею, судовий збір не сплачується.
Керуючись ст. ст. 9, 77, 243-246, 250, 289, 371 КАС України,-
В И Р І Ш И В :
Адміністративного позов Подільського прикордонного загону (військова частина 2196) Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України до особи без громадянства ОСОБА_1 про примусове затримання з метою ідентифікації та реадмісії - задовольнити.
Затримати ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації та реадмісії на строк 6 (шість) місяців з поміщенням до пункту тимчасового тримання «Подільськ» Подільського прикордонного загону.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення суду може бути оскаржено протягом 10 днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються учасниками справи через Котовський міськрайонний суд Одеської області.
Суддя - А. К. Вергопуло
Повне судове рішення складено 10 травня 2021 року.