Рішення № 96774244, 07.05.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.05.2021
Номер справи
560/358/21
Номер документу
96774244
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/358/21

РІШЕННЯ

іменем України

07 травня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

-визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 28.12.2020 року № 968250892246 про відмову ОСОБА_1 у переведенні з пенсії по інвалідності, розрахованої відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу";

-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди з 30.06.1984 року по 31.05.1986 року-проходження військової служби в Радянській Армії та з 22.12.2015 року по 07.12.2020 року-службу в органах місцевого самоврядування на посаді голови Хмельницької обласної ради;

-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "По державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XI, з 28.12.2020 року в розмірі 60 % суми заробітної плати, зазначеної в довідках від 18.12.2020 року № 1857/01-05 та від 18.12.2020 року № 1858/01-15, виданих Хмельницькою обласною радою.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, та отримує пенсію по інвалідності 2 групи відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

28.12.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою в якій просив перевести його з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності згідно із Законом України "Про державну службу" № 3723-XII від 16 грудня 1993 року та надав довідки про складові заробітної плати для обчислення розміру пенсії від 18.12.2020 року № 1857/01-05 та від 18.12.2020 року № 1858/01-15, виданих Хмельницькою обласною радою.

Відповідач листом № 2200-0304-8/57422 від 29.12.2020 року повідомив позивача, що рішенням від 28.12.2020 року йому відмовлено у переведенні на пенсію по інвалідності згідно із статтею 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16 грудня 1993 року, оскільки з 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" № 889-VIII від 10 грудня 2015 року яким не передбачено такого виду пенсії.

До стажу державної служби позивачу не зараховано період проходження військової служби в Радянській Армії та перебування на посаді голови Хмельницької обласної ради.

Позивач вважає таке рішення відповідача протиправним, оскільки 07.12.2020 року він був звільнений з посади віднесеній до посад державної служби, стаж державної служби на дату подання заяви становить 11 років 11 місяців 27 днів, є інвалідом 2 групи довічно, відповідно має право на пенсію державного службовця по інвалідності.

Служба в Радянській Армії зараховується до стажу державної служби відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229.

Строк перебування на посаді голови Хмельницької обласної ради повинен бути зарахованим до стажу державної служби, оскільки це передбачено пунктом 4 частини 2 статті 46 Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10 грудня 2015 року.

При обчисленні розміру пенсії по інвалідності державного службовця необхідно врахувати довідки про складові заробітної плати, видані Хмельницькою обласною радою.

Таким чином, позивач вважає дії відповідача щодо відмови у переведенні його на пенсію по інвалідності державного службовця такими, що вчиненні всупереч чинному законодавству.

Відповідно до зазначеного, позивач просить задовольнити його позовні вимоги.

Ухвалою від 15.01.2021 року Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Представник відповідача 02.02.2021 року подала до суду відзив на позовну заяву позивача в якому просить відмовити у задоволенні позову.

Обґрунтовуючи заперечення позовних вимог, представник відповідача зазначила, що позивач з 24.10.2016 року отримує пенсію по інвалідності загального захворювання призначену відповідно до Закону "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" згідно із заявою позивача від 12.01.2017 року.

28.12.2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення з пенсії по інвалідності, призначеної йому згідно із Законом "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу".

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 968250892246 від 28.12.2020 року позивачу відмовлено у переведенні на пенсію по інвалідності згідно із Законом України "Про державну службу".

Підставою для відмови стало те, що відповідно до Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10 грудня 2015 року не передбачено такого виду пенсії.

Обов`язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16 грудня 1993 року, після 01.05.2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених частиною 1 статті 37 цього Закону і Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10 грудня 2015 року, а саме: щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби станом на 01.05.2016 року.

Станом на 01.05.2016 року позивач не мав 10 років стажу державної служби та не перебував на посадах, передбачених статтею 25 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII.

Вимога позивача зарахувати йому до стажу державної служби для визначення права на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10 грудня 2015 року періоду проходження військової служби є безпідставною, оскільки постанова Кабінету Міністрів України № 283 від 03.05.1994 року, на яку посилається позивач втратила чинність в зв`язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 року № 229.

Перебування позивача на посаді голови Хмельницької обласної ради не зараховано до стажу державної служби, тому що згідно із Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування", посади місцевих рад не віднесенні до відповідних категорій посад державних службовців.

Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, видані позивачу безпідставно.

Враховуючи викладене, відповідач вважає, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 968250892246 від 28.12.2020 року позивачу правомірно відмовлено у переведенні на пенсію по інвалідності згідно із Законом України "Про державну службу".

З огляду на зазначене, представник відповідача зазначає, що в діях відповідача відсутні будь-які порушення прав позивача при відмові у переведенні на інший вид пенсії, тому у задоволенні позову необхідно відмовити.

Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач з 24.10.2016 року отримує пенсію по інвалідності, призначену йому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на підставі заяви від 12.01.2017 року.

Інвалідність 2 групи довічно позивачу встановлена 26.10.2016 року Хмельницькою обласною медико-соціальною експертизною комісією, що підтверджується копією виписки із акта огляду у МСЕК серії АВ № 0842923.

07.12.2020 року позивач звільнений з посади голови Хмельницької обласної ради в зв`язку із закінченням строку повноважень, відповідно до частини 2 статті 55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", що підтверджується записом № 23 у трудовій книжці НОМЕР_1 від 15 листопада 1994 року, копія якої додана до матеріалів справи.

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV), особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Частиною 3 статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

28.12.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив перевести його із пенсії по інвалідності, призначеної йому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності згідно із Законом України "Про державну службу" № 3723-XII від 16 грудня 1993 року.

До заяви позивач додав довідки про складові заробітної плати від 18.12.2020 року № 1857/01-15, № 1868/01-15, видані Хмельницькою обласною радою.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 28.12.2020 року № 968250892246 "Про відмову в переведенні з одного виду пенсії на інший", вирішено відмовити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у переведенні з пенсії по інвалідності, розрахованої відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про державну службу", оскільки нормами даного Закону не передбачено даного виду пенсії.

Відповідач листом № 2200-0304-8/57422 від 29.12.2020 року повідомив позивача, що у переведенні на пенсію по інвалідності згідно із статтею 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16 грудня 1993 року йому відмовлено, оскільки з 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" № 889-VIII від 10 грудня 2015 року, яким не передбачені пенсії по інвалідності.

Підстави для переведення позивача на пенсію по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16 грудня 1993 року, відсутні.

Тривалість стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби за розрахунком пенсійного органу становить 5 років 1 місяць 11 днів.

Не погоджуючись із таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно із пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Отже, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист є її конституційним правом.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, визначаються Законом України "Про державну службу" № 889-VIII від 10 грудня 2015 року (далі Закон № 889-VIII), який набрав чинності 01.05.2016 року.

Відповідно до статті 90 Закону України № 889-VIII, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Згідно із пунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Починаючи з 28 грудня 1993 року (дати набрання чинності Законом України № 3723-XII від 16 грудня 1993 року) і до 01.05.2016 року (дати набрання чинності Законом України "Про державну службу" № 889-VIII від 10 грудня 2015 року), визначення загальних засад діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, регулювалося Законом України "Про державну службу" № 3723-XII від 16 грудня 1993 року (далі Закон № 3723-XII).

Відповідно до пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 889-VІІІ, з 01.05.2016 року Закон України "Про державну службу" № 3723-XII, втратив чинність крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, передбачені розділом ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №889-VІІІ .

Згідно із пунктом 10 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України № 889-VIII, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до пункту 12 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону № 889, для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Отже "Прикінцевими та перехідними положеннями" Закону № 889-VІІІ, передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, стаття 37 Закону № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Згідно із частиною 1 статті 37 Закону №3723-XII, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Так як позивач просить перевести його на пенсію не за віком, а по інвалідності на підставі статті 37 Закону №3723-XII, до вказаних правовідносин необхідно додатково застосувати частину 9 статті 37 цього Закону, яка встановлює таке: пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.

Таким чином для переведення позивача з пенсії по інвалідності, призначеної йому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності згідно із Законом України "Про державну службу" № 3723-XII від 16 грудня 1993 року, необхідні такі обов`язкові умови:

-наявність страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", для осіб, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі які мають стаж державної служби не менше 10 років станом на 01 травня 2016 року;

-переведення на пенсію по інвалідності можливе особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців станом на 01.05.2016 року, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах.

Отже, після 1 травня 2016 року (дати набрання чинності Законом № 889-VІІІ), право на призначення пенсії державного службовця по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України № 3723-ХІІ, зберігають лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VІІІ та мають передбачені частиною 9 статті 37 Закону України № 3723-ХІІ страховий стаж і стаж державної служби станом на 01.05.2016 року.

Крім того на зміст рішення про переведення на пенсію по інвалідності впливають також час визнання особи інвалідом та час звернення особи за призначенням такої пенсії.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена у зразковому рішенні Верховного Суду від 4 квітня 2018 року у справі № 822/524/18 та у постанові Верховного Суду від 26 червня 2018 року у справі № 676/4235/17.

Судом встановлено, що позивач з 24.10.2016 року отримує пенсію по інвалідності, призначену йому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" згідно із заявою позивача від 12.01.2017 року, інвалідність 2 групи довічно позивачу встановлена 26.10.2016 року Хмельницькою обласною медико-соціальною експертизною комісією, що підтверджується копією виписки із акта огляду у МСЕК серії АВ № 0842923, отже у позивача наявний страховий стаж, передбачений для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до записів у трудовій книжці позивача НОМЕР_1 від 15 листопада 1994 року, позивач проходив державну службу в такі періоди:

-з 15.11.1994 року 18.01.1999 року на посаді головного державного інспектора заготівель і якості продукції по Чемеровецькому району інспекції заготівель та якості продукції Хмельницької ОДА;

-з 18.01.1999 року по 15.03.1999 року головним інспектором Чемеровецького району інспекції по заготівлях і якості продукції та балансів продовольчих ресурсів Хмельницької ОДА;

-з 10.03.2015 року по 21.12.2015 року головою Хмельницької ОДА;

-з 23.12.2015 року по 07.12.2020 року головою Хмельницької обласної ради.

Записами у військовому білеті ВШ № 066792 від 12 грудня 1989 року, підтверджується, що позивач проходив військову службу з 30.06.1984 року по 31.05.1986 року. Копія військового білету додана до матеріалів справи.

Пенсійний орган за документами пенсійної справи до стажу державної служби позивачу зарахував 5 років 1 місяць 11 днів, відмовивши у зарахуванні до стажу державної служби період проходження позивачем військової служби з 30.06.1984 року по 31.05.1986 року, що становить 1 рік 11 місяців 1 день, та перебування позивача на посаді голови Хмельницької обласної ради з 23.12.2015 року по 07.12.2020 року, що становить 4 роки 11 місяців 15 днів.

Суд вважає, що відповідач протиправно не зарахував до стажу державної служби позивача період проходження військової служби з 30.06.1984 року по 31.05.1986 року та період перебування позивача на посаді голови Хмельницької обласної ради з 23.12.2015 року по 07.12.2020 року, зважаючи на таке.

Відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцевих та перехідних положень" Закону № 889-VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом (до 01.05.2016 року) обчислюється у порядку та на умовах, встановлених на той час законодавством.

Відповідно до пункту 6 "Порядку обчислення стажу державної служби", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом №889-VIII, обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцевих та перехідних положень" Закону № 889-VIII.

Відповідно до абзацу 5 пункту 3 "Порядку обчислення стажу державної служби", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року № 283 "Про порядок обчислення стажу державної служби", до стажу до стажу державної служби включається час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях, (Абзац п`ятий пункту 3 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.99 року № 2044).

Вказана постанова втратила чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229.

Враховуючи наведені правові норми суд вважає, що в даному випадку слід керуватися "Порядком обчислення стажу державної служби", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року № 283.

Оскільки позивач проходив військову службу у період до набрання чинності Законом № 889-VIII, суд приходить до висновку, що період проходження військової служби позивачем з 30.06.1984 року по 31.05.1986 року необхідно зарахувати до стажу державної служби.

Підставою для такого зарахування є відповідний запис у військовому квитку позивача про проходження ним військової служби у вказаний період.

Згідно із пунктом 4 частини 2 статті 46 Закону 889-VIII, до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Відповідно до статтей 2, 3 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 року № 2493-III (далі Закон № 2493-III), посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Посадами в органах місцевого самоврядування є:

-виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах;

-виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою.

Згідно із абзацом 2 статті 14 Закону № 2493-III, в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад: перша категорія - посади Київського міського голови, голів обласних рад та Севастопольського міського голови.

В зв`язку із тим, що голова обласної ради є посадовою особою органу місцевого самоврядування, час перебування на такій посаді зараховуються до стажу державної служби.

Так як рішенням суду до стажу державної служби зараховується період проходження позивачем військової служби з 30.06.1984 року по 31.05.1986 року, що становить 1 рік 11 місяців 1 день, та перебування позивача на посаді голови Хмельницької обласної ради з 23.12.2015 року по 07.12.2020 року, що становить 4 роки 11 місяців 15 днів, загальний стаж державної служби позивача становить 11 років 11 місяців 27 днів станом на дату звільнення позивача із посади голови обласної ради-07.12.2020 року.

Разом з тим, станом на 01 травня 2016 року позивач має менше 10 років стажу державної служби, а саме: 5 років 1 місяць 11 днів обчислених відповідачем, 1 рік 11 місяців 1 день проходження військової служби (з 30.06.1984 року по 31.05.1986 року) та 4 місяці 11 днів перебування на посаді голови обласної ради (з 22.12.2015 року-дати обрання на посаду по 01.05.2016 року-дати набрання чинності Законом 889-VIII), зарахованих рішенням суду, що в загальному станом на 01.05.2016 року становить 7 років 4 місяці 23 дні, що не відповідає вимогам статті 37 Закону № 3723-ХІІ, щодо права особи на призначення пенсії державного службовця.

Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що за таких обставин позивач не має право на пенсію по інвалідності, передбачену статтею 37 Закону №3723-XII, в зв`язку із чим рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в частині якою відмовлено у переведенні позивача з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16 грудня 1993 року, не суперечить нормам чинного законодавства, яким регулюються питання пенсійного забезпечення державних службовців, тобто є правомірним і скасуванню не підлягає.

Аналогічна правова позиція висловлена у Постанові Верховного Суду від 15.12.2020 року у справі № 560/2398/19, а саме: за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Аналізуючи все в сукупності суд приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити частково, а саме:

-визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 28.12.2020 року № 968250892246 в частині якою відмовлено ОСОБА_1 у зарахуванні до стажу державної служби період проходження військової служби в Радянській Армії з 30.06.1984 року по 31.05.1986 року та період служби в органах місцевого самоврядування на посаді голови Хмельницької обласної ради з 22.12.2015 року по 07.12.2020 року;

-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період проходження військової служби в Радянській Армії з 30.06.1984 року по 31.05.1986 року та період служби в органах місцевого самоврядування на посаді голови Хмельницької обласної ради з 22.12.2015 року по 07.12.2020 року.

В решті позовних вимог необхідно відмовити.

Суд при вирішенні спору бере до уваги пояснення відповідача, викладені у відзиві на позов тільки у частині того, що станом на 01.05.2016 року у позивача відсутній достатній стаж державної служби, що робить неможливим прийняття рішення про переведення його на пенсію відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.

Аналізуюючи все в сукупності суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 28.12.2020 року № 968250892246 в частині якою відмовлено ОСОБА_1 у зарахуванні до стажу державної служби періоду проходження військової служби в Радянській Армії з 30.06.1984 року по 31.05.1986 року та періоду служби в органах місцевого самоврядування на посаді голови Хмельницької обласної ради з 22.12.2015 року по 07.12.2020 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період проходження військової служби в Радянській Армії з 30.06.1984 року по 31.05.1986 року та період служби в органах місцевого самоврядування на посаді голови Хмельницької обласної ради з 22.12.2015 року по 07.12.2020 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя В.К. Блонський