Постанова № 9677387, 25.05.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2010
Номер справи
2а-1171/10/1270
Номер документу
9677387
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №6.6.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 травня 2010 року Справа № 2а-1171/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: судді Смішливої Т.В.,

при секретарі Лейбенко О.Д.

За участю представників сторін:

від позивача: Філатов Ю.В., дов. № 9/9/10 від 11.01.2010

від відповідача: не зявився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в Артемівському районі м.Луганська до підприємства обєднання громадян «Ліга-Промпоставка» громадської організації «Ліга» інвалідів війни, ветеранів війни правоохоронних органів Луганської області про стягнення податкової заборгованості шляхом звернення стягнення на активи ,-

ВСТАНОВИВ:

12.02.2010 позивач звернувся до суду з позовом, у якому зазначив, що підприємство обєднання громадян «Ліга-Промпоставка» громадської організації «Ліга» інвалідів війни, ветеранів війни правоохоронних органів Луганської області зареєстровано виконавчим комітетом Луганської міської ради 08.02.2007 за № 1382102 0000 012307, а також знаходиться на податковому обліку в ДПІ в Артемівському районі м.Луганська.

За відповідачем станом на 25.01.2010 обліковується заборгованість перед бюджетом у сумі 205346,26 грн. з податку на додану вартість.

Підприємство обєднання громадян «Ліга-Промпоставка» громадської організації «Ліга» інвалідів війни, ветеранів війни правоохоронних органів Луганської області» не забезпечило виконання зобовязань перед бюджетом по сплаті податків та погашенню податкового боргу за рахунок коштів на його розрахункових рахунках.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив стягнути загальну суму боргу у розмірі 205346,26 грн. шляхом звернення стягнення на активи.

Відповідач заперечень проти позову суду не надав, на судовий розгляд справи не з'являвся, про розгляд справи був повідомлений за адресою, вказаною у Свідоцтві про державну реєстрацію юридичної особи. Відповідно до ч. 2 ст. 128 КАС України неприбуття в судове засідання сторін без поважних причин або неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.

Згідно положення частини 8 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.

Місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (стаття 93 Цивільного кодексу України, стаття 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців").

Суд звертає увагу, що 12.04.2010 представник відповідача Фомберг В.А. отримала у судовому засіданні копію позову та позовних матеріалів (а.с. 49), при цьому на час проведення судового засідання 12.04.2010 Фомберг В.А. була повноважним представником відповідача та діяла на підставі довіреності № 01/02/10 від 01.02.2010 (а.с. 50, 54), а також повідомила суд про зміну фактичного місцезнаходження підприємства обєднання громадян «Ліга-Промпоставка» громадської організації «Ліга» інвалідів війни, ветеранів війни правоохоронних органів Луганської області: м. Алчевськ, вул. Кірова, 86. Повідомлення про відізвання довіреності на імя Фомберг В.А. надійшло до суду 26.04.2010. (а.с. 59)

Згідно поштового повідомлення повістку про призначення справи до розгляду у судовому засіданні на 25.05.2010 на 15 годин 00 хв. вручено повноважному представнику підприємства обєднання громадян «Ліга-Промпоставка» громадської організації «Ліга» інвалідів війни, ветеранів війни правоохоронних органів Луганської області директору Зубрицькому (а.с. 64)

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що Підприємство обєднання громадян «Ліга-Промпоставка» громадської організації «Ліга» інвалідів війни, ветеранів війни правоохоронних органів Луганської області» зареєстровано виконавчим комітетом Луганської міської ради 08.02.2007 за № 1382102 0000 012307. Вказане підприємство знаходиться на податковому обліку в ДПІ в Артемівському районі м.Луганська з 08 лютого 2007 року. (а.с. 8, 9)

За відповідачем обліковується заборгованість перед бюджетом у сумі 205346,26 грн. з податку на додану вартість.

Наявність податкового боргу з податку на додану вартість підтверджується поданими Підприємством обєднанням громадян «Ліга-Промпоставка» громадської організації «Ліга» інвалідів війни, ветеранів війни правоохоронних органів Луганської області» податковими деклараціями з податку на додану вартість за червень вересень 2009 року (а.с.29-36) на загальну суму 1437 грн.

Крім того, податковим повідомленням рішенням № 0000052300/0 від 23.01.2009 відповідачу на підставі акту перевірки № 728/23-00/34870981 від 26.12.2008 донараховано податкові зобовязання з податку на додану вартість у сумі 137478 грн., штрафні санкції у сумі 67749 грн., а всього на суму 205227 грн. (а.с. 3), яке своєчасно отримано відповідачем(а.с.4).

Як вбачається з матеріалів справи вищевказане податкове повідомленням рішення № 0000052300/0 від 23.01.2009 було предметом оскарження в адміністративній справі № 2а-26322/09/1270, за результатами розгляду якої постановою Луганського окружного адміністративного суду від 24.03.2010 у задоволенні позовних вимог підприємства обєднання громадян «Ліга-Промпоставка» громадської організації «Ліга» інвалідів війни, ветеранів війни правоохоронних органів Луганської області відмовлено повністю, постанова суду набрала законної сили. (а.с. 67-69)

Також, відповідачу нараховано штрафні санкції за порушення строків сплати узгодженого податкового зобовязання з ПДВ податковими повідомленнями-рішеннями № 0008881520/0 від 04.08.2009 у розмірі 28,80 грн. (а.с. 70), № 0010141520/0 від 31.08.2009 у розмірі 46,60 грн. (а.с. 71) та № 0011161520/0 від 28.09.2009 у розмірі 6,00 грн. (а.с. 72). Вказані податкові повідомлення-рішення є узгодженими так як отримані уповноваженою особою відповідача та не оскаржені.

Відповідно до п.1.3 ст. Закону №2181 податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене в установлений строк.

Таким чином до складу податкового боргу відносяться податкові зобов'язання визначені платником податків в деклараціях (розрахунках).

На даний час суми податкових зобов'язань, визначених платником податків в деклараціях, є узгодженими та у встановлені законом строки до бюджету не перераховані, тобто визнаються сумою податкового боргу платника податків.

Згідно п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 р. № 509 ХІІ органи державної податкової служби наділені функціями з контролю за додержанням законодавства про податки та правильністю їх обчислення і сплати до бюджету.

Згідно п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (далі Закон 2181) платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку.

Узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу.

У відповідності норм діючого законодавства боржнику були надіслані 2 податкові вимоги: перша податкова вимога від 30.07.2009 № 1/579, друга податкова вимога від 27.01.2009 р. № 2/835.(а.с.10,15), яки у звязку з неможливістю вручення, відповідно до абз.4 п.п.6.2.4 п.6.2 ст.6 Закону України №2181 було розміщено на дошці податкових оголошень.(а.с.14,16,17,18,21).

28.12.2009 року ДПІ в Артемівському районі м. Луганську винесено рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.(а.с.13).

Зазначена у податкових вимогах сума податкового боргу Відповідачем погашена не була.

Суд звертає увагу, що вказані перша та друга податкові вимоги в адміністративному або судовому порядку відповідачем не оскаржувались та не скасовано у спосіб та відповідно до процедури, що регламентована статтями 5 та 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами”.

Тобто, сума зобов'язання визначена в податкових вимогах відповідно до статті 5 Закону № 2181-ІІІ є узгодженою та в зв'язку з несплатою до бюджету в строки визначені законодавством набула статусу податкового боргу.

Відповідно до підпунктів 5.2.1 та 5.2.2 пункту 5.2 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту. У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яке подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати.

Контролюючий орган зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів від дня отримання скарги платника податків на його адресу поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. У разі коли контролюючий орган надсилає платнику податків рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий платник податків має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до контролюючого органу вищого рівня, а при повторному повному або частковому незадоволенні скарги - до контролюючого органу вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для відповіді на нього.

Відповідно до підпунктів 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування. У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах “а”- “в”підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Відповідно до підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу.

Відповідно до пункту 5.4 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Пунктом 1.3 статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” передбачено, що податковий борг (недоїмка) визначається як податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Згідно підпункту 10.1.1 пункту 10.1 статті 10 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності - шляхом продажу інших активів такого платника податків.

Відповідно до положень пункту 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» фінансові (штрафні) санкції, суми недоїмки, пені, накладені (застосовані) органами державної податкової служби України, сплачуються платниками податків добровільно або стягуються у судовому порядку органами державної податкової служби.

Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.

У строк, встановлений підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”. Відповідач податкове зобовязання, визначене рішеннями про застосування фінансових санкцій самостійно не сплатив.

Як вбачається зі зворотнього боку облікової картки підприємства обєднання громадян «Ліга-Промпоставка» громадської організації «Ліга» інвалідів війни, ветеранів війни правоохоронних органів Луганської області з податку на додану вартість загальна сума податкового боргу становить 205346,26 грн., у тому числі пеня 39,83 грн. (а.с. 73-76)

Відповідно до пункту 11 статті 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд дійшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані Позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається та їх обґрунтування.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України у судовому засіданні 25 травня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог ч. 4 ст. 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. ст. 3, 5 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Державної податкової інспекції в Артемівському районі м. Луганську задовольнити повністю.

Стягнути з підприємства об'єднання громадян "Ліга-Промпоставка" громадської організації "Ліга" інвалідів війни, ветеранів війни правоохоронних органів Луганської області (код ЄДРПОУ 34870981) в доход державного бюджету податковий борг у сумі 205346,26 грн.(двісті п'ять тисяч триста сорок шість грн. 26 коп.) з податку на додану вартість (р/р 31110029700003, код платежу 14010100, утримувач УДКУ у м.Луганську ГУДКУ у Луганській області, код утримувача 24046582, банк ГУ ДКУ у Луганській області, МФО 804013.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову проголошено у відсутність особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанову у повному обсязі складено та підписано 28 травня 2010 року.

СуддяСмішлива Т.В.