
Справа № 766/3884/21 н/п 2-а/766/308/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.05.2021р. Херсонський міський суд Херсонської області у складі: головуючої судді Зуб І.Ю., розглянувши в письмову провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Департаменту патрульної поліції (ЄДРПОУ 40108646, місцезнаходження: 03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, буд. 3) в особі Управління патрульної поліції в Херсонській області (адреса: 73039, м. Херсон, пр.Сенявіна, б.128) про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-
В С Т А Н О В И В:
У березні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Департаменту патрульної поліції в особі Управління патрульної поліції в Херсонській області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності. Зазначив, що інспектором Зеленським А.В. відносно нього було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серії ЕАН №3757353 від 06.02.2021 року. Відповідно до змісту вказаної постанови, позивач 06.02.2021 року о 02:54:04 год. у м. Херсон, по вул. Сакко і Ванцетті, 48, керував транспортним засобом Mercedes-Benz E200, д/н НОМЕР_2 , у якого був забруднений задній державний номерний знак, що не дозволяє визначити символи номерного знаку, чим порушив п.2.9 «в» ПДР України. Проте позивач з вказаною постановою не погодився, зазначає, що не вчиняв зазначеного правопорушення, оскільки транспортним засобом керував, правопорушення жодними доказами не доведено, відеофіксації правопорушення йому не пред`явлено, це призвело до незаконного притягнення його до адміністративної відповідальності, в зв`язку з чим просить постанову серії ЕАН №3757353 від 06.02.2021 скасувати, закрити провадження у справі.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 15.03.2021 року адміністративний позов залишено без руху.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 26.03.2020 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Відповідачу визначено строк для подання відзиву на позовну заяву.
26.04.2021 року згідно реєстру вхідної кореспонденції судді передано відзив на позовну заяву від відповідача. Зазначає, що 06.02.2021 року о 02 год. 54 хв., поліцейським було виявлено автомобіль Mercedes-Benz E200, днз НОМЕР_2 , який рухався по вул. Сакко і Ванцетті, 48 у м. Херсоні з державним номерним знаком, який забруднений, що не дає змогу чітко визначити символи на відстані 20 метрів, чим порушив п.2.9.в ПДР. Інспектори поліції підійшли до водія даного т/з, належним чином представились та попросили водія пред`явити відповідні документи на т/з як того вимагає ст. 16 Закону України «Про дорожній рух», а саме - посвідчення водія, реєстраційний документ на т/з, поліс обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних т/з, у зв`язку з тим що водій ТЗ керував ним з днз, який закритий стороннім предметом, що не дає змогу чітко визначити символи на відстані 20 метрів чим скоїв адміністративне правопорушення передбачене ч. 6 ст. 121 КУпАП. Водієм даного автомобіля виявився Позивач. В ході перевірки документів, та спілкування з Позивачем поліцейськими було виявлено ознаки алкогольного сп`яніння у Позивача. У подальшому поліцейські запропонували Позивачу пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння, на що Позивач відповів відмовою. Внаслідок цього на Позивача було складено протокол за ч. 1 ст. 130 КУпАП за порушення п.2.5 Правил дорожнього руху. Встановивши факт вчинення адміністративного правопорушення яке передбачене ч.6 ст. 121 КУпАП, Відповідачем було складено постанову у справі про адміністративне правопорушення серії ЕАН № 3757353 від 06.02.2021 року та надано Позивачеві для ознайомлення.
За результатами розгляду адміністративної справи до Позивача було застосовано адміністративне стягнення - штраф у розмірі 170 грн., шляхом винесення Постанови. Факт вчинення правопорушення та спілкування з Позивачем зафіксовано на файлах 20210206 015853А, 20210206_020353А, 20210206083927000405, 20210206084028000407, 20210206084129000412, 20210206084231000419, 20210206084332000421, 20210206075305000130, 20210206075320000131, 202102060755290001333, 20210206075838000140, 20210206083516000398, 20210206084041000408 . З наданих відеозаписів вбачається, що державний номерний знак транспортного засобу Позивача забруднений настільки, що не можливо визначити символи які нанесені на номерний знак, більше того, коли поліцейські підійшли до транспортного засобу Позивач знаходився на місці водія. В ході спілкування з поліцейськими Позивач неодноразово зізнався поліцейським про те що за кермом був він, та пропонував «вирішити проблему на місці» (тобто надати неправомірну вигоду). На наданих відеозаписах зафіксовано, що Позивачу було роз`яснено його права, більше того факт роз`яснення прав Позивач засвідчив власним підписом у п. 8 оскаржуваної постанови. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, просив задовольнити позовні вимоги.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про час слухання справи повідомлений належним чином. Представником відповідача подано до суду відзив, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ст. 205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
За наведених обставин, суд, приходить до висновку про розгляд справи у відсутності сторін, які належним чином повідомлені про час розгляду справи. Враховуючи положення ч. 9 ст. 205 КАС України, суд розглядає справу у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд прийшов до наступного.
В постанові від 06.02.2021 року серії ЕАН №3757353, що винесена відносно позивача, інспектором Зеленським А.В. зазначено, що 06.02.2021 року о 02:54:04 год. в м. Херсон, по вул. Сакко і Ванцетті, 48, водій керував транспортним засобом Mercedes-Benz E200, днз НОМЕР_2 , у якого забруднений задній державний номерний знак, що не дозволяє визначити символ, фіксація реєстратор 116469, чим порушив п.2.9.в. ПДР України. Накладено штраф у розмірі 170 грн.
Відповідно до п.2.9.в Правил дорожнього руху України, водієві забороняється керувати транспортним засобом, не зареєстрованим в уповноваженому органі МВС, або таким, що не пройшов відомчу реєстрацію в разі, якщо законом встановлена обов`язковість її проведення, а також без номерного знака або з номерним знаком, що закритий іншими предметами чи забруднений, що не дає змоги чітко визначити символи номерного знака з відстані 20 м.
З наданих представником відповідача відеофайлів вбачається, що автомобіль позивача стоїть на дорозі, включений знак аварійної зупинки, забруднений задній державний номерний знак. З наданих відеофайлів не вбачається, що позивач у визначений час керував транспортним засобом, як це визначено в п.2.9.в Правил дорожнього руху України.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст.245 КУпАП).
Порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в органах (посадовими особами), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначається цим Кодексом та іншими законами України. Порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах визначається цим Кодексом та іншими законами України (ст.246 КУпАП).
Згідно з ст.213 КУпАП справи про адміністративні правопорушення розглядаються, зокрема, органами Національної поліції, органами державних інспекцій та іншими органами (посадовими особами), уповноваженими на те цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
За положеннями ч. 2 ст. 251 КУпАП обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, відповідачем у відповідності з ч. 2 ст. 77 КАС України не надано доказів вчинення позивачем будь-яких порушень, внаслідок яких у відповідача виникло б право притягнення водія до адміністративної відповідальності.
Досліджені судом докази у їх сукупності свідчать про відсутність беззаперечних доказів вчинення позивачем вказаного правопорушення, і відповідно доказів того, що оскаржувана постанова прийнята з урахуванням усіх істотних обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Частиною 1 ст. 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративний проступок - це насамперед дія або бездіяльність, що при наявності певних ознак розглядається законом як порушення встановлених правил поведінки громадян у певних сферах громадського життя. До таких правил, зокрема, належать правила у сфері безпеки дорожнього руху.
Склад адміністративного правопорушення - це сукупність установлених законом об`єктивних і суб`єктивних ознак, які характеризують діяння як адміністративне правопорушення (проступок). До складу адміністративного правопорушення належать ознаки, притаманні об`єкту, об`єктивній і суб`єктивній сторонам та суб`єкту правопорушення.
Враховуючи, що відповідачем Департаментом патрульної поліції не доведено вину позивача у вчиненні інкримінованого йому адміністративного проступку, суд вважає, що в діях позивача відсутній склад адміністративного правопорушення.
За приписами п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутності складу адміністративного проступку провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю.
Пунктом 3 ч. 3 ст. 286 КАС України визначено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Суд вважає, що обвинувачення не може ґрунтуватися лише на обставинах, викладених суб`єктом владних повноважень в постанові, тобто в своєму рішенні, про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Ст. 62 Конституції України передбачає, що усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.
На думку суду, відповідач повинен був надати суду докази, які б підтвердили в діях позивача наявність складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Таким чином, суд дійшов висновку про необхідність скасувати постанову від 06.02.2021 року серії ЕАН№3757353 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення.
На підставі викладеного, позовна заява підлягає задоволенню.
Зважаючи на вищевикладене, керуючись Законом України "Про дорожній рух", ст. ст. 7, 122, 245, 247, 251, 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. ст. 5, 6, 7, 9, 77, 241-247, 268, 271, 283, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, Конституцією України, суд, -
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Департаменту патрульної поліції (ЄДРПОУ 40108646, місцезнаходження: 03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, буд. 3) в особі Управління патрульної поліції в Херсонській області (адреса: 73039, м. Херсон, пр.Сенявіна, б.128) про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - задовольнити.
Скасувати постанову від 06.02.2021 року серії ЕАН №3757353 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 грн. за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 6 ст. 121 КУпАП, та закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 121 КУпАП.
Рішення може бути оскаржене протягом 10 днів з дня його проголошення до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ;
Відповідач: Департамент патрульної поліції, ЄДРПОУ 40108646, місцезнаходження: 03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, буд. 3.
СуддяІ. Ю. Зуб