
Справа № 603/239/21
Провадження №2-о/603/11/2021
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" травня 2021 р. м. Монастириська
Монастириський районний суд Тернопільської області в складі :
головуючого судді : Іванчука В.М.
при секретарі: Швець Н.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Монастириська цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Монастириський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), Монастириська міська рада Чортківського району Тернопільської області про встановлення факту, що має юридичне значення -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою, в якій просить: встановити факт родинних відносин, а саме, що вона є двоюрідною племінницею ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ; встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: с.Завадівка, Монастириський район, Тернопільської області, Україна, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , в м.Красний Луч, Луганської області.
В обґрунтування заявлених вимог ОСОБА_1 зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер її двоюрідний дядько - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданим відділом запису актів цивільного стану Краснолучского міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки, 05.01.2021 р.
Заявник звернулась до Монастириського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління юстиції (м. Івано-Франківськ) із заявою щодо проведення державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , однак у реєстрації смерті їй було відмовлено у зв`язку з тим, що нею не пред`явлено медичний документ, форма якого відповідає формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 № 5445 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №150/13024. Додатково їй було роз`яснено, що рішення суду про встановлення факту смерті особи є єдиною підставою для державної реєстрації смерті особи на підставі документів, оформлених на території непідконтрольній українській владі. Встановлення даного факту необхідно заявнику для подальшої реєстрації зазначеного факту в органах державної реєстрації актів цивільного стану та для отримання свідоцтва про смерть.
Заявник також вказує, що вона є двоюрідною племінницею ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . З метою підтвердження даної обставини, вона звернулась до Монастириського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління юстиції (м. Івано-Франківськ) з метою отримання повторного свідоцтва про народження її діда ОСОБА_3 , однак їй надано інформацію щодо відсутності актового запису про народження ОСОБА_3 .
У зв`язку з наведеним виникла необхідно встановити факт родинних відносин, а саме факт того, що заявник ОСОБА_1 , є двоюрідною племінницею ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, заявлені вимоги підтримує.
Представник Монастириського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) в судове засідання не з`явився. Згідно повідомлення представника Монастириського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), останній просить здійснювати розгляд заяви за його відсутності, проти заявлених вимог не заперечує.
Представник Монастириської міської ради Чортківського району Тернопільської області в судове засідання не з`явився, звернувся до суду із заявою, в якій просить розглядати справу за відсутності представника Монастириської міської ради, з обставинами викладеними у заяві Монастириська міська рада погоджується.
Дослідивши матеріали справи, надані заявником документи, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до п.1 ч.1ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Судом встановлено, що факт родинних відносин між заявником ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 підтверджується дослідженими судом доказами. Так, згідно свідоцтва про народження заявника серії НОМЕР_2 , виданого Завадівською сільською Радою Монастириського району Тернопільської області від 23.06.1990 року, батьками заявника є ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
Відповідно до копії свідоцтва про народження ОСОБА_4 серії НОМЕР_3 від 27.05.1961 року, його батьком вказано ОСОБА_3 , матір`ю – ОСОБА_6 .
Як вбачається з копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 , виданого виконкомом Завадівської сільської ради народних депутатів від 23.07.1966 року, ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 у с.Завадівка, Монастириського району. Його батьками згідно вищевказаного свідоцтва про народження є: ОСОБА_7 та ОСОБА_8 .
Згідно довідки №18 від 15.04.2021 року, виданої Монастириською міською радою Тернопільськоїї області, у відповідності до погосподарської книги №185 Завадівської сільської Ради депутатів трудящих Монастириського району Тернопільської області на 1950-1952 рр, ОСОБА_9 відносився до членів колгоспу «Заповіт Ільїча», та список членів його сім`ї був такий, зокрема: ОСОБА_9 , 1889 р.н. – голова сім`ї; ОСОБА_10 , 1892 р.н. – дружина; ОСОБА_3 , 1921 р.н. – син; ОСОБА_8 , 1914 р.н. – дочка.
Згідно акту опиту свідків від 28.04.2021 року, виданого Монастириською міською радою Тернпільської області, комісія в складі старости села Завадівка – ОСОБА_11 , депутата ОСОБА_12 та зав. ФП с.Завадівка ОСОБА_13 , здійснила опитування свідків стосовно того, що ОСОБА_3 та ОСОБА_8 є рідним братом та сестрою.
Свідки ОСОБА_14 , 1939 р.н., ОСОБА_15 , 1932 р.н. та ОСОБА_16 , 1930 р.н. підтвердили факт того, що ОСОБА_3 та ОСОБА_8 дійсно є рідним братом та сестрою.
Враховуючи вищенаведене, оцінивши всі перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності, враховуючи те, що іншого порядку встановлення родинних відносин між особами не передбачено та в судовому засіданні встановлено, що заявник ОСОБА_1 є двоюрідною племінницею ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд приходить до переконання, що заява в цій частині підлягає до задоволення.
Стосовно вимоги заявника про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд зазначає наступне.
Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом МУЮ від 18 жовтня 2000 року №52/5, встановлено, що підставою для державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), фельдшерської довідки про смерть (форма №106-1/о), форма яких затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006р. №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024. Також реєстрація смерті особи проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Монастириським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 відмовлено, оскільки заявником подано документ, форма якого не відповідає вимогам, зазначеним в Наказі Міністерства охорони здоров`я України №545 від 08.08.2006 року «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», зареєстрований у Міністерстві юстиції 25.10.2006 року за №150/13024.
Відповідно до Додатку 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 р. № 1085 (у редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.05.2015 р. № 428-р.), місто Красний Луч, Луганської області є населеним пунктом, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Як вбачається з копії свідоцтва про смерть № НОМЕР_5 від 05 січня 2021 року, виданого відділом запису актів цивільного стану Краснолучського міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки – ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Даючи оцінку допустимості наданих суду доказів, а саме документів, що видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, суд керується положенням ч. 2 ст. 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Відповідно до п.п. 1 п. 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5 (у ред. правовий акт № 3307/5 від 24.12.2010 Наказу МЮУ 24.12.2010 № 3307/5) передбачено, що підставою для державної реєстрації смерті є: 1) лікарське свідоцтво про смерть, форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024; 2) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті»; нормативно-правовий акт № 545 від 08.08.2006"; 3) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; 4) рішення суду про оголошення особи померлою; 5) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; 6) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; 7) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правових режимів на тимчасово окупованих територіях України», будь-який акт виданий органами, передбаченими частиною 2 вказаної статті, є недійсним та не створює правових наслідків.
Разом із тим, виходячи з практики Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами як джерело права, необхідно враховувати висновки суду у справах проти Туреччини (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001), Молдови та Росії (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016), де наголошено, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]. Цей висновок в контексті сформульованого у Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватись недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території.
Тобто, документи видані органами чи установами (зокрема лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, як виняток можуть братися до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв`язку під час розгляду справ у порядку ст. 317 ЦПК України.
Аналогічна позиція викладена в інформаційному листі Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 15 квітня 2016 року №9-1130/0/4-16.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту смерті для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявника, суд вважає можливим, як виняток, взяти до уваги відомості, зазначені у свідоцтві про смерть особи, які видані органом, що знаходиться на тимчасово окупованій території м.Красний Луч Луганської області.
Таким чином, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, суд вважає, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення підлягає до задоволення, шляхом встановлення факту смерті ОСОБА_2 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Красний Луч, Луганської області.
Керуючись ст. 10, 11, 60, 209, 212-215, 218, 234-235, 256-259 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Монастириський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), Монастириська міська рада Чортківського району Тернопільської області про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити юридичний факт родинних відносин між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме, що ОСОБА_1 є двоюрідною племінницею ОСОБА_2 .
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце народження с.Завадівка, Монастириського району Тернопільської області, Україна, в місті Красний Луч, Луганської області 01 січня 2021 року.
Відповідно до ст. 430 ЦПК України допустити негайне виконання рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Тернопільського апеляційного суду через Монастириський районний суд Тернопільської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заявник: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_6 .
Заінтересована особа: Монастириський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), адреса: вул.Шевченка, 12А, м.Монастириська Тернопільської області, код ЄДРПОУ 21161575.
Заінтересована особа: Монастириська міська рада Чортківського району Тернопільської області, адреса: вул.Шевченка, 19, м.Монастириська Тернопільської області код ЄДРПОУ 04058433.
Суддя В. М. Іванчук