
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 квітня 2021 року Справа № 480/1281/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1281/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Сумського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Сумського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в якому з урахуванням уточнень до позовних вимог просить:
- визнати протиправними дії відповідача і співвідповідача в обмеженні розміру процентної надбавки за вислугу років від грошового забезпечення з 83 % до 50 % та в зменшенні розміру грошового забезпечення з суми в 10705, 50 грн до суми в 8775 гривень;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсійного забезпечення виплативши недоплачені суми починаючи з 01.01.2018.
Свої вимоги мотивує тим, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Основний розмір пенсії під час її призначення був визначений у 83 % грошового забезпечення. Проте, відповідач, визначив розмір пенсії 50 %, що суперечить ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивач вважає, що визначення пенсії у розмірі 50 % грошового забезпечення є протиправним, у зв`язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою суду від 02.03.2021 відкрито провадження в даній справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач, Сумський обласний військовий комісаріат, подав до суду відзив у якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в їх задоволенні. Вказав, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відділом соціального забезпечення Сумського обласного військового комісаріату, на той час, було складено довідки про грошове забезпечення станом на 1 березня 2018 року та надіслані до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
Відповідно до спільних директив Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 23.12.2019 № 322/1/11 дск, від 04.03.2020 № 322/1/5 дск, спільної директиви Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України від 02.09.2020 № Д-321/7/1 дск Сумський обласний військовий комісаріат шляхом проведення організаційних заходів 30.11.2020 переформовано в Сумський обласних територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, який є правонаступником всіх прав та обов`язків Сумського обласного військового комісаріату.
Під час складання довідок були враховані Наказ Міністра оборони України від 01.03.2018 № 90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" та роз`яснення Директора Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 01.03.2018 № 248/3/6/612.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
На момент виникнення у позивача права на перерахування пенсії Постанова № 103 та Порядок № 45 не передбачали врахування додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), а відтак, розмір грошового забезпечення позивача за нормами чинними на 01.03.2018 складає: посадовий оклад (до 01.03.2018 - 1460 грн) - 4510 грн оклад за військовим званням (до 01.03.2018 125 грн) - 1340 грн надбавка за вислугу років 50 % (до 01.03.2018 40 %) - 2925 грн. Всього грошове забезпечення - 8775 гривень.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року по справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до пункту 5 та додатку 2 Порядку № 45, у яких визначено складові, які підлягають врахуванню при перерахунку пенсії та форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, тобто з 05.03.2019 діє редакція пункту 5 та додатку 2 до Порядку № 45, яка була чинною до зазначених змін.
Тобто з 05.03.2019 пункт 5 Порядку № 45 передбачає при здійсненні перерахунку пенсії врахування не лише окладу за посадою, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за посадою, а й додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищення) та премії.
Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
Позивач звернувся до Сумського обласного військового комісаріату з заявою про перерахунок пенсії вже після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, яке було залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 і саме з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ; та статті 9 Закону № 2011-ХІІ та відповідно на отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, із обов`язковим зазначенням в ній відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії, а не як вказує позивач з 01.01.2018.
Таким чином, в спірних відносинах відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняті рішення, - безсторонньо (неупереджено), добросовісно та розсудливо.
Відповідач, Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - ГУ ПФУ в Сумській області), в своєму письмовому відзиві на позов вказує, що перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до норм чинного законодавства. У задоволенні позовних вимог просив відмовити та зазначив, що на обліку позивач перебуває як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262.
Відповідно до ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою ст. 51 цього Закону.
Нормативним актом, що регулює питання проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262 є Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 № 45, яким передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від Сумського обласного військового комісаріату надійшла відповідна довідка про розмір грошового забезпечення та на підставі неї був проведений перерахунок пенсії позивачу.
Кабінетом Міністрів України інших рішень щодо порядку чи механізму проведення перерахунків пенсій військовослужбовцям, зокрема визначення структури грошового забезпечення, строків проведення перерахунків та виплати перерахованих коштів, не ухвалювалось, відповідно повідомлення від Пенсійного фонду України до ГУ ПФУ в Сумській області не надходило.
Відповідно до Порядку 45 ГУ ПФУ в Сумській області має право перевіряти правильність складання довідок щодо формального змісту, однак право самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку ГУ ПФУ в Сумській області не має, тобто ГУ ПФУ в Сумській області було здійснено перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням вимог законодавства з урахуванням складових які зазначені у довідці Сумського обласного військового комісаріату.
Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини справи та оцінивши надані докази в їх сукупності відповідно до вимог ст. 90 КАС України, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, якому була призначена пенсія за вислугу років, відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 83 % від суми грошового забезпечення.
Позивач вважає, що відповідач при обчисленні розміру пенсійного забезпечення відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", при його вислузі років в 31 рік, визначив розмір пенсії за вислугу років не в розмірі 83 %, а в розмірі 50 %, що зменшує надбавку за вислугу років з 4855,5 грн до 2925 грн, а грошове забезпечення з 10705,5 грн до 8775 грн, що є порушенням ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Стаття 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії за вислугу років, передбачала, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Згідно відповіді Сумського обласного військового комісаріату від 30.06.2020 № 11/1200 (а.с. 4) основний розмір пенсії позивача за 31 рік вислуги становить 83 %.
Грошове забезпечення, з якого обчислювалася пенсія позивачу складалося з - посадового окладу; окладу за звання; надбавки за вислугу років (40 %); надбавки за службу в ЗСУ (100 %); надбавки за класну кваліфікацію (8 %); надбавки за таємність (15 %); надбавки за особливі умови служби (35 %); надбавки за безперервну службу (70 %) та премії (33,3 %).
На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" Сумським обласним військовим комісаріатом було складено та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про грошове забезпечення позивача станом на 01.03.2018, в якій було визначено грошове забезпечення, яке складається з посадового окладу, окладу за військовий (спеціальним) званням та процентної надбавки за вислугу років, яка з 01.03.2018 становить у позивача 50 %, до цього була 40 %.
Листом ГУ ПФУ в Сумській області № 119-364/р-02/8-1800/20 від 21.02.2020 (а.с. 5) позивачеві було повідомлено, що процентна надбавка за вислугу років у нього з 01.03.2018 становить 50 %.
Таким чином, суд визнає, що доказів щодо зменшення позивачеві набавки за вислугу років не встановлено, процентний розмір надбавки за вислугу років у позивача становить 50%, а основний розмір пенсії позивача за 31 рік вислуги становить 83 %, відповідачем - ГУ ПФУ в Сумській області було перераховано розмір пенсії позивача згідно довідки Сумського обласного військового комісаріату, виданої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, в якій було зазначено посадовий оклад, оклад за військовий (спеціальним) званням та процентну надбавки за вислугу років - 50 %. Виходячи з цієї довідки ГУ ПФУ в Сумській області виплачувало ОСОБА_1 в 2018 році 50 %, підвищення пенсії, що становило 4898,8 грн, в 2019 році - 75 % підвищення пенсії, що становило 5553,87 грн, а в 2020 - 100 %, що становило 6208,93 гривні.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області Сумський обласний військовий комісаріат про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал