
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 травня 2021 року м. Київ № 753/3170/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпро визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, стягнення коштів,-В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1 ) звернувся до Голосіївського районного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудпявська, 16), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив суд:
1) визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування пенсії з 01.01.2016 в розмірі 70% грошового забезпечення військовослужбовців замість 90% на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103;
2) зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу за період з 01.12.2016 по 01.03.2019 разову виплату і стягнути різницю недоплаченої пенсії в розмірі 71 380,17 грн.;
3) стягувати з відповідача щомісячно користь позивача пенсію за вислугу років в розмірі 90% грошового забезпечення військовослужбовців, а саме: 11 896,70 грн., починаючи з 01.03.2019.
Ухвалою Голосіївського районного суду м. Києва від 14.02.2019 вказану справу було передано на розгляд до Дарницького районного суду м. Києва.
Натомість ухвалою Дарницького районного суду м. Києва від 25.05.2019 вказану справу передано до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Зі штампу вхідної кореспонденції Окружного адміністративного суду м. Києва видно, що вказана справа надійшла до Окружного адміністративного суду м. Києва 07.08.2019.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями вказану адміністративну справу 08.08.2019 розподілено на суддю ОАС м. Києва Кармазіна О.А. 09 серпня 2019 дану адміністративну справу передано судді.
Ухвалою судді від 16.08.2019 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків. Ухвалою судді від 12.09.2019 позивачу було продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою від 30.09.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розглядати справу за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження.
Позиція позивача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у 2008 році звільнився з правоохоронних органів і є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З 2008 року позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві і отримує пенсію з надбавками (пенсійна справа 2603003603) в сумі 9 252, 99 грн.
Позивач зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Після набрання чинності Законом України від 23.12.2005 р. № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для поліцейських Кабінетом Міністрів України не приймалось, а тому підстав для здійснення перерахунку пенсій немає.
Позивач зазначає, що звернувся із заявою до ГУ ПФУ щодо перерахунку пенсії, як пенсіонеру МВС 28.12.2018 року і отримав 06.02.2019 року по пошті відмовну відповідь у перерахунку пенсії з роз`ясненням права оскаржити до суду прийняте рішення по цьому питанню. В своїй відмові ГУ ПФУ посилається на те, що за моєю посадою відповідно до редакції Закону, чинної на дату з якої проводився перерахунок пенсії за вислугу років обчислюється виходячи 70 відсотків сум грошового забезпечення.
Позивач вважає, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 20.01.2019 року, отримана по пошті 06.02.2019 року є незаконною та неправомірною.
Позиція відповідача.
Відповідач зазначає, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).
Зазначає, що порядок проведення перерахунку пенсії регламентується ст. 63 Закону № 2262. Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 (в редакції Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Такий Порядок визначений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45).
Відповідно до п. 1,2, Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На момент виникнення підстави для проведення перерахунку пенсії Позивача відповідно до Постанови № 704 пп.1, 2 Постанови № 103 були чинні та обов`язкові для застосування суб`єктами правозастосування.
Зазначає, що статтею 13 Закону визначено, що загальний (з 29.04.2006 року - максимальний) розмір пенсії за вислугу років, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати: 3 01.01.1992 (в редакції, чинній на дату прийняття Закону) -75 відсотків відповідних сум грошового забезпечення; з 01.01.1996 (в редакції Закону № 103/96-ВР від 25.03.1996) - 85 відсотків відповідних сум грошового забезпечення; 3 01.01.2003 (із змінами, внесеними згідно із Законом № 51 від 04.07.2002) - 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення; з 29.04.2006 (в редакції Закону 3591 від 04.04.2006) - 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення; з 01.10.2011 (із змінами, внесеними згідно із Законом № 3668 від 08.07.2011) 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення; 01.05.2014 (із змінами, внесеними згідно із Законом № 1166 від 27.03.2014) 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
Враховуючи наведене, як зазначає відповідач, при проведенні з 01.01.2018 перерахунку з 01.01.2018 пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» розмір пенсії за вислугу років обчислювався виходячи з 70 відсотків сум грошового забезпечення за посадою відповідно до редакції Закону, чинної на дату, з якої проводився перерахунок пенсії.
Підсумовуючи викладене представник відповідача наголосив на необґрунтованості позовних вимог.
Встановлені судом обставини.
У даному випадку учасниками справи не спростовуються та не заперечуються обставини призначення позивачу пенсії, перебування на обліку, факт звернення до відповідача та його відмови, як зазначено вище, а відтак, вказані обставини є встановленими.
При цьому, з протоколу призначення пенсії, копія якого надана суду ГУ ПФУ, вбачається, що початково основний розмір пенсії станом на 01.12.2015 складав 90%.
Водночас, з протоколу перерахунку пенсії, який наданий ГУ ПФУ, а також з листування між позивачем та ГУ ПФУ, вбачається, що при проведенні з 01.01.2016 перерахунку пенсії відповідно до постанови КМ України № 103 від 21.12.2018 основний розмір пенсії становив 70% сум грошового забезпечення.
Після проведеного перерахунку розмір пенсії з 01.01.2018 становив 9252,99 грн. (70% від 13218,56 грн.).
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
8 липня 2011 року прийнято Закон №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон №3668-VI), який набрав чинності 1 жовтня 2011 року, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри "90" замінено цифрами "80".
27 березня 2014 року прийнято Закон №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри " 80" замінено цифрами " 70". Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.
Статтею 63 Закону №2262-ХІІ, у редакції, чинній з 1 січня 2017 року, визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.
Згідно з цією статтею перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.
11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", якою затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3- 10.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, відповідно до пункту 3 якої постановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
13 лютого 2008 року Постановою Кабінету Міністрів України № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45), відповідно до пункту 3 якого на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Пунктом 4 Порядку № 45 (у редакції, чинній на час здійснення перерахунку) перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
З урахуванням наведених джерел права, суд зазначає наступне.
Стаття 63 Закону №2262-ХІІ визначає як обов`язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.
Кабінет Міністрів України у Порядку №45 визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права.
У зв`язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови № 988 у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ умови, порядок та розміри вказаного перерахунку визначені Постановою КМУ №103, якою постановлено здійснити перерахунок призначених пенсій з 1 січня 2016 р.
Стаття 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.
Зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.
Постанова КМУ №45 і Постанова КМУ №103 також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв`язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у справі №240/5401/18.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2016 року відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії.
Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.
З урахуванням наведеного та з огляду на встановлені у суді обставини, суд зазначає про наявність у позивача права на перерахунок та отримання пенсії з 01.01.2016 з урахуванням її розміру визначеного як 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню в цій частині. Відносно виплати різниці єдиною конкретно визначеною сумою слід зазначити, що функції розрахунку певної суми є виключними функціями ГУ ПФУ та суд не може перебирати на себе вказані функції, а відтак вимоги щодо зобов`язання сплатити певну суму не можуть бути задоволені та в цій частині позову слід відмовити. Крім того, не можуть бути задоволені і вимоги щодо виплати у майбутньому певного розміру, оскільки судом захищається порушене право, а не ймовірне порушення цих прав у майбутньому. Відтак, в цій частині позов також не підлягає задоволенню.
Відтак, позов підлягає задоволенню частково - як зазначено вище.
При цьому, на користь позивача підлягає відшкодуванню судовий збір.
На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 241 - 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1 ) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудряська, 16, код ЄДР: 42098368) щодо зменшення з 01.01.2016 основного розміру пенсії ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1 ) з 90% до 70% грошового забезпечення.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудряська, 16, код ЄДР: 42098368) здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1 ), виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 90 % від відповідних сум грошового забезпечення, та виплатити різниці з урахуванням раніше проведених виплат.
4. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
5. Стягнути на корить ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1 ) з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудряська, 16, код ЄДР: 42098368) на відшкодування сум судового збору 1601,17 грн., сплачених за квитанціями № 22607334 від 09.09.2019 (768,40 грн.) та № 135 від 21.09.2019 (832,77 грн.).
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням положень п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII).
Суддя О.А. Кармазін