
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 травня 2021 р. № 400/4278/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Територіального управління Державної судової адміністрації України в Миколаївській області, вул. Фалєєвська, 14, м. Миколаїв, 54001
треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:Головне управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області, пр. Центральний, 141-В, м. Миколаїв, 54055 Державна судова адміністрація України, вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601 Державна казначейська служба України, вул. Бастіонна, 6, м. Київ, 01601
про:визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернулася до суду з позовом до Територіального управління Державної судової адміністрації в Миколаївській області, треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України в Миколаївській області, Державна судова адміністрація України, Державна казначейська служба України про визнання протиправними дії щодо нарахування та виплати суддівської винагороди за період з 18.04.2020 року по 28.08.2020 року (за винятком днів відпустки) із застосуванням ст. 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік»; зобов`язання провести перерахунок суддівської винагороди за період з 18.04.2020 року по 28.08.2020 року (за винятком днів відпустки), обчисливши її відповідно до ст. 130 Конституції України та ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», та виплатити недоотриману частину.
Ухвалою суду від 19.11.2020 року повернуто позивачу заяву про зміну статусу третіх осіб Головного управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області, Державної казначейської служби України на співвідповідачів без розгляду.
Ухвалою суду від 07.12.2020 року зупинено провадження у справі до розгляду П`ятим апеляційним адміністративним судом апеляційної скарги ОСОБА_1 на ухвалу Миколаївського окружного адміністративного суду від 19.11.2020 року по справі № 400/4278/20.
Ухвалою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 20.01.2021 апеляційну скаргу ОСОБА_1 повернуто апелянту.
Ухвалою суду від 11.02.2021поновлено провадження у справі.
Ухвалою суду від 02.03.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що з 2007 року працює на посаді судді Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області. Питання її оплати праці врегульоване ст.135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів". Проте, за період з 18.04.2020 по 28.08.2020 відповідачем нараховувалась та виплачувалась суддівська винагорода не у відповідності цього Закону, а відповідно до ст.29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" із обмеженням в розмірі 10 мінімальних заробітних плат. Внаслідок обмеження позивач недоотримала з 18.04.2020 по 28.08.2020 суддівську винагороду.
Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки згідно до ст.ст.19, 95 Конституції України, відповідно до яких ТУ ДСА, як орган державної влади зобов`язаний діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Верховною Радою України 13.04.2020 прийнято Закон України №553-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", який набрав чинності 18.04.2020. Відповідно до ч.1, 3 ст.29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" встановлено, що у квітні 2020 року та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України грошове забезпечення працівників бюджетних установ нараховується у розмірі, що не перевищує 10 розмірів мінімальної заробітної плати. Обмеження, передбачені зазначеною нормою, застосовувалися також при нарахуванні суддівської винагороди. Таким чином, нарахована заробітна плата позивача обмежувалась максимальним розміром 47230 гривень.
Отже, ТУ ДСА України в Миколаївській області як розпорядник коштів нижчого рівня не мав правових підстав для виплати суддівської винагороди без застосування обмежень, встановлених Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік".
Треті особи, Головне управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області та Державна казначейська служби України, надала пояснення, просила відмовити у задоволенні позову, оскільки відповідно до ч.1, 3 ст.29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" встановлено, що у квітні 2020 року та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України, грошове забезпечення працівників бюджетних установ нараховується у розмірі, що не перевищує 10 розмірів мінімальної заробітної плати. Обмеження, передбачені зазначеною нормою, застосовувалися також при нарахуванні суддівської винагороди. 28.08.2020 Конституційний Суд України прийняв рішення, яким визнані неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 14.11.2019 року зі змінами, Закону України №553-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік". Проте, рішення Конституційного Суду України змінює законодавче регулювання лише для правовідносин, що матимуть місце з дати ухвалення рішення, якщо інше не встановлено самим рішенням.
Треті особи, Головне управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області та Державна казначейська служби України, надали заяви про розгляд справи за відсутності представника.
Відповідно до ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку.
Указом Президента України № 616/2007 від 01.08.2007 ОСОБА_1 призначено на посаду судді Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області строком на 5 років. Постановою Верховної Ради України № 5011-VІ від 21.06.2012 позивача обрано на посаду судді Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області безстроково.
Суддівську винагороду позивач отримувала відповідно до ст.135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
18.04.2020 набув чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік".
Окрім іншого, зазначеним Законом ст. 29 викладена у наступній редакції: Установити, що у квітні 2020 року та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, заробітна плата, грошове забезпечення працівників, службових і посадових осіб бюджетних установ (включаючи органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування) нараховуються у розмірі, що не перевищує 10 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2020 року. При цьому, у зазначеному максимальному розмірі не враховуються суми допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та оплата щорічної відпустки.
Обмеження, встановлене у частині першій цієї статті, застосовується також при нарахуванні заробітної плати, суддівської винагороди, грошового забезпечення відповідно народним депутатам України, суддям, суддям Конституційного Суду України, членам Вищої ради правосуддя, членам Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, прокурорам, працівникам, службовим і посадовим особам Національного банку України, а також іншим службовим і посадовим особам, працівникам, оплата праці яких регулюється спеціальними законами (крім осіб, встановлених у переліку, затвердженому Кабінетом Міністрів України відповідно до частини другої цієї статті).
У період з 18.04.2020 по 28.08.2020, ТУ ДСА у Миколаївській області, під час нарахування заробітної плати, враховано положення ст. 29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", зі змінами від 13.04.2020, та накладено на суддівську винагороду обмеження у 10 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2020 року.
Внаслідок застосування обмеження, передбаченого ст. 29 Закону, суддівську винагороду ОСОБА_1 за період з 18.04.2020 по 28.08.2020 зменшено та не виплачено в повному обсязі.
Відповідно до ст.130 Конституції України, держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. У Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів з урахуванням пропозицій Вищої ради правосуддя.
Розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій.
Відповідно до ст.135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (далі - Закон) суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Суддівська винагорода виплачується судді з дня зарахування його до штату відповідного суду, якщо інше не встановлено цим Законом. Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.
Відповідно до п.24 Розділ XII ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ Закону, розмір посадового окладу судді, становить: з 1 січня 2020 року: для судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" зміни до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" не вносилися.
Право законодавця на визначення розміру суддівської винагороди іншими законами обмежено, як Конституцією так і відповідним законом про судоустрій.
Разом з тим, суд погоджується з позицією відповідача щодо того, що соціально-економічні права не є абсолютними, і у разі неможливості їх фінансово забезпечити, Держава має право на прийняття рішень пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства, у тому числі, щодо розміру суддівської винагороди.
Виходячи з фінансових можливостей державного бюджету, законодавець має право на встановлення будь-якого розміру суддівської винагороди, більшого чи меншого, але враховуючи вимоги ст. 130 Конституції України, ч.1 ст.135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", це повинно бути передбачено виключно у законі про судоустрій, а не в інших нормативно-правових актах.
Відповідно до ч. 4 КАС України, якщо суд доходить висновку, що закон чи інший правовий акт суперечить Конституції України, суд не застосовує такий закон чи інший правовий акт, а застосовує норми Конституції України як норми прямої дії.
У такому випадку, суд, після винесення рішення у справі, звертається до Верховного Суду для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності закону чи іншого правового акта, що віднесено до юрисдикції Конституційного Суду України.
За таких обставин, при конкуренції норм ст.29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" та ст.135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", відповідно до вимог ч. 4 ст. 7 КАС України, суд застосовує ст. 130 Конституції України, як норму прямої дії, яка прямо вказує, що розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій.
У такому випадку суд, вирішуючи спір, повинен застосувати ст.130 Конституції України та ст.135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", а не ст.29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік".
Суд враховує, що Рішенням Конституційного Суду від 28.08.2020 у справі №10-р/2020, ч. 1, 3 ст. 29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", абз. 9 п. 2 розділу II "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 13 квітня 2020 року № 553-IX, визнані неконституційними, а тому для звернення до Верховного Суду у порядку, передбаченому ч. 4 ст. 7 КАС України в теперішній час немає необхідності.
За таких обставин, позивач має право на отримання суддівської винагороди у період з 18.04.2020 по 28.08.2020 року у розмірі, передбаченому ст.135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", тому позов належить задовольнити.
При цьому, на аргумент відповідача, що рішення Конституційного Суду України спрямовано лише у майбутнє, та не може бути застосовано до періоду з 18.04.2020 по 28.08.2020, суд наголошує, що зазначений спір вирішено виключно на підставі прямого застосування ст. 130 Конституції України, відповідно до ч. 4 ст. 7 КАС України, а не на підставі рішення КСУ про визнання неконституційним ст. 29 Закону ч. 1, 3 ст.29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", абз. 9 п. 2 розділу II "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік".
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Миколаївській області (вул. Фалеєвська, 14,Миколаїв,54001 26299835), треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України в Миколаївській області, Державна судова адміністрація України, Державна казначейська служба України задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Миколаївській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) суддівської винагороди за період з 18.04.2020 року по 28.08.2020 року (за винятком днів відпустки) із застосуванням обмежень її розміру, встановленого ст. 29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік".
3. Зобов`язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Миколаївській області (вул. Фалеєвська, 14,Миколаїв,54001 26299835) нарахувати суддівську винагороду ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 18.04.2020 року по 28.08.2020 року (за винятком днів відпустки), обчисливши її відповідно до ст. 130 Конституції України та ст. 135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" без застосування обмежень, встановлених ст. 29 Закону України "Про державний бюджет України на 2020 рік", та виплатити недоотриману частину з відрахуванням загальнообов`язкових податків та зборів.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Т.О. Гордієнко