
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
05 травня 2021 р. № 400/615/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Біоносенка В.В. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, проспект Миру, 34, м. Миколаїв, 54034 про:визнання протиправним та скасування наказу від 03.11.2020 № 12810-СГ; зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області з вимогами: 1)визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 03.11.2020 № 12810-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою», прийнятий за результатами розгляду заяви від 10.12.2019 року про безоплатну приватизацію земельної ділянки, а саме про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність із земель державної власності сільськогосподарського призначення земельної ділянки площею 0,1102 га для ведення садівництва, що розташована в межах Костянтинівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області (за межами населених пунктів); 2) зобов`язати Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області прийняти рішення у формі наказу про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність із земель державної власності сільськогосподарського призначення земельної ділянки площею 0,1102 га для ведення садівництва, що розташована в межах Костянтинівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області (за межами населених пунктів).
Свої позовні вимоги позивач обґрунтувала тим, що відповідачем протиправно відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки з підстав: земельна ділянка відноситься до земель оборони із цільовим призначенням для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України за угіддями землі під військовими базами, об`єктами, фортецями, фортами укріплення (ст. 122 Земельного кодексу України).
Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначає, що відповідно до частини 4 ст. 122 Земельного кодексу України ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області, як центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною 8 цієї статті, у власність або користування для всіх потреб. Тобто розпорядження землями оборони не відносяться до повноважень Головного управління. Таким чином, надання дозволу на розроблення проекту землеустрою на земельну ділянку площею 0,1102 га для ведення садівництва, що розташована в межах Костянтинівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області, як того вимагає позивач, призведе до прийняття рішення поза межами повноважень ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області.
Позивач надала відповідь на відзив, вважає його не обґрунтованим. За даними викопіювання з кадастрової карти від 11.05.2018 року призначення земельної ділянки - пасовище, форма власності - державна.
05.05.2020 ухвалою суду відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження.
Суд розглянув справу 05.05.2020, відповідно до вимог ст.262 КАС України, без проведення судового засідання, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» та Рішення Ради суддів України від 17.03.2020 №19, в порядку письмового провадження, на підставі матеріалів справи.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
10 грудня 2019 ОСОБА_1 звернулась до ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,1102 га для ведення садівництва, що розташована в межах Костянтинівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області із земель державної власності у межах норм безоплатної приватизації.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 13.01.2020 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 0,1102 га для ведення садівництва із земель державної власності сільськогосподарського призначення земельної ділянки, що розташована в межах Костянтинівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області з підстав: частина земельної ділянки не відноситься до земель сільськогосподарського призначення.
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 24.09.2020 по справі № 400/1456/20 було зобов`язано ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо вищезазначеної земельної ділянки.
На виконання постанови ПААС від 24.09.2020 відповідач повторно розглянув заяву позивача від 10.12.2019.
03.11.2020 ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області Наказом № 12810-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою» відмовило ОСОБА_1 у наданні дозволу на ро розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 0,1102 га для ведення садівництва із земель державної власності сільськогосподарського призначення земельної ділянки, що розташована в межах Костянтинівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області з підстав: земельна ділянка відноситься до земель оборони із цільовим призначенням для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України за угіддями землі під військовими базами, об`єктами, фортецями, фортами укріплення.
Відповідно до п. «в» ч.1 ст.212 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами врегульовано ст. 118 Земельного кодексу України.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного Кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно з ч.6,7 ст.118 Земельного Кодексу України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Тобто, відповідно до ч.7 ст.118 Земельного кодексу України підставою для відмови у надання дозволу на розроблення проекту землеустрою може бути лише невідповідність місце розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У цьому випадку, відмова відповідача була вмотивована тим, що земельна ділянка на яку претендує позивач відноситься не до земель сільськогосподарського призначення, а до земель оборони - землі під військовими базами, об`єктами, фортецями, фортами укріпленнями.
Зазначена обставина підтверджена витягом Державного кадастрового реєстратора (арк.спр.34).
Щодо посилань позивачки на те, що з її витягу з кадастрової карти, зазначена земельна відноситься до земель сільськогосподарського призначення, суд звертає увагу, що витяг позивачки датований 11.05.2018, а відомості про статус земельної ділянки в державному кадастрі оновленні на підставі інвентаризації 25.08.2020.
Відповідно до ст.122 Земельного кодексу України, відповідач, наділений повноваженнями передавати у власність чи користування громадян, земельні ділянки державної власності - сільськогосподарського призначення.
Розпорядження землями оборони не входить до повноважень ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області.
Відповідно до ч.ч.4,5 ст.77 Земельного кодексу України, порядок використання земель оборони встановлюється законом.
Особливості відчуження земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти нерухомого військового майна, що підлягають реалізації, та земельних ділянок, які вивільняються у процесі реформування Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, встановлюються законом.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про використання земель оборони» відчуження земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти нерухомого військового майна, що підлягають реалізації, та земельних ділянок, які вивільняються у процесі реформування Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України та у відповідності до цього закону.
Відповідно до Порядку відчуження земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти нерухомого військового майна, що підлягають реалізації, та земельних ділянок, які вивільняються у процесі реформування Збройних Сил і Державної спеціальної служби транспорту, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №436 від 22.05.2013, таке відчуження здійснюється на земельних торгах.
Таким чином, місце розташування земельної ділянки на яку претендує позивачка не вимогам законів, оскільки по-перше, ЗК України не наділяє відповідача розпоряджатися цією земельною ділянкою, а по-друге, не передбачена безоплатна передача у власність земельних ділянок цієї категорії взагалі.
Тобто, відмова відповідача у надані дозволу на розроблення проекту з посиланням на те, що ця земельна ділянка відноситься до земель оборони, цілком узгоджується з підставами передбаченим ч.7 ст.118 ЗК України.
Суд дійшов висновку, що рішення відповідача є законним, обґрунтованим та підстав для його скасування не вбачається.
Щодо посилання позивачки на та, що про зазначені обставин не було відомо під час першого розгляду справи №400/1456/20, то саме невмотивованість рішення і була підставою для визнання протиправною наказу Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 13.01.2020 року за №921/0/14-20-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою» та зобов`язання повторного розгляду.
З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку про необхідність відмовити у задоволенні позову повністю.
Судові витрати покласти на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (проспект Миру, 34, м. Миколаїв, 54034, 39825404) відмовити.
2. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. В. Біоносенко
Рішення складено в повному обсязі 06.05.2021.