
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без розгляду
справа №380/5319/21
07 травня 2021 року
м. Львів, вул. Чоловського, буд. 2
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження питання про залишення позовної заяви без розгляду у справі за позовом ОСОБА_1 до Галицького відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії.
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Галицького відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (місцезнаходження: 79000, м.Львів, вул.Ф.Ліста, 5, код ЄДРПОУ 26181358), в якому просить суд:
-визнати протиправною відмову Галицького відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради перерахувати та виплати ОСОБА_1 щорічну грошову допомогу до 05 травня за 2020 рік, як учаснику бойових дій, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
-зобов`язати Галицький відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради перерахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну грошову допомогу до 05 травня за 2020 рік, як учаснику бойових дій, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
-здійснити виплату ОСОБА_1 суми недоплаченої частини щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік, з урахуванням раніше виплаченої суми.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що у 2020 році він отримав одноразову грошову допомогу до 5 травня у розмірі, меншому ніж передбачено ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Ухвалою від 08.04.2021 відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників та запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
Відповідач, у встановлений в ухвалі строк, подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що у 2020 році допомога позивачу виплачувалася у розмірі, встановленому в постанові Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» від 19.02.2020 №112, положення якої є діючими та неконституційними не визнані. Відповідач вважає позовні вимоги позивача безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Крім того, також зазначив, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення до суду, визначений статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), не навівши поважних причин його пропуску.
Ухвалою від 23.04.2021 позовну заяву ОСОБА_1 до Галицького відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії залишити без руху. Надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви, а саме для надання до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, з наданням відповідних доказів на підтвердження поважності причин його пропуску - 10 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.
На адресу суду 06.05.2021 на вх.№32007 надійшла заява ОСОБА_1 про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, обґрунтовуючи яку, позивач зазначив, що до 13.01.2021, тобто до дати вступу в законну силу рішення Верховного суду від 29.09.2020 у зразковій справі № 440/2722/20 судова практика у даній категорії справ була неоднозначною, а провадження у аналогічних справах зупинене. Лише після винесення ухвали Великої Палати Верховного Суду, якою залишено в силі рішення у зразковій справі № 440/2722/20, тобто з 13.012021 воно набуло поширення серед спільноти ветеранів АТО/ООС та інших осіб, що підпадають під дію Закону. Відтоді позивач мав правомірні очікування на автоматичне проведення перерахунку та здійснення доплати вказаної матеріальної допомоги органами соціального захисту, як того вимагають принципи належного урядування органів апеляційного перегляду Великою Палатою Верховного Суду 13 січня 2021 року рішення Верховного Суду у зразковій справі № 440/2722/20. Вказане рішення набуло широкого розголосу, було опубліковане у численних засобах масової інформації, соціальних мережах, тому вважає, що шестимісячний строк з часу коли він дізнався про порушення свого права не пропущений так як він про порушення своїх прав дізнався 13.01.2021.
Оцінюючи доводи заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначено, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Згідно з ч. 4 ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Таким чином, право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня мають право визначені особи до 30 вересня, однак лише відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги та саме до вказаної дати особа має звернутися до відповідного суб`єкту владних повноважень щодо виплати йому разової грошової допомоги до 5 травня.
30 вересня 2020 року - встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована. Отже, перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом слід обраховувати з 30 вересня 2020 року.
З огляду на зазначене, покликання позивача на те, що шестимісячний строк звернення до суду у цій справі слід обчислювати, починаючи з дня набрання законної сили рішенням суду у зразковій справі № 440/2722/20, є таким, що не відповідає нормі ч.4 ст.17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Також, із заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду у цій справі позивач не навів жодної обставини, підтвердженої доказами, яка унеможливила його звернення до суду.
Про порушення свого права на належний розмір щорічної допомоги до 5 травня за 2020 року позивач повинен був дізнатися і міг це зробити до 30 вересня 2020. Така можливість у позивача була. Доказів протилежного позивач суду не надав. При цьому, має значення також і та обставина, що позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-учасників бойових дій, з 15.01.2015 року.
Суд також зауважує, що триваюча пасивна поведінка позивача, навіть пов`язана із очікуванням судового рішення у зразковій справі, не свідчить про дотримання строку звернення до суду з урахуванням наявної у нього можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів. А доказів спростування відсутності такої можливості позивач суду не надав.
Щодо аргументів позивача, що він мав законні сподівання на «автоматичний» перерахунок щорічної разової допомоги до 5 травня після ухвалення Великою Палатою Верховного Суду 13 січня 2021 року рішення Верховного Суду у зразковій справі № 440/2722/20, то такі є суб`єктивним припущенням позивача, оскільки зміст означеної постанови Великої Палати Верховного Суду жодним чином не спонукає до таких сподівань.
З матеріалів справи видно, що позивач звернувся до суду 07.04.2021 року, тобто поза межами шестимісячного строку звернення до суду, встановленого ст.122 КАС України.
Частиною 3 ст. 123 КАС України передбачено, що якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Ураховуючи те, що у поданій позивачем заяві про поновлення строку звернення до суду не зазначено підтверджених доказами обставин, що вказували б на поважність причин пропуску позивачем строку звернення до суду, суд дійшов висновку про залишення позовної заяви без розгляду.
При прийнятті цієї ухвали суд взяв до уваги правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних Касаційного адміністративного суду від 31.03.2021 у справі №240/12017/19.
Керуючись ст.ст. 122, 123, 240-243, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У Х В А Л И В :
позовну заяву ОСОБА_1 до Галицького відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії – залишити без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Лунь З.І.