Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 травня 2010 р. справа № 2а-10112/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 15 год. 15 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Папазової Г.П.
при секретаріАбралава Н.Т.
за участю
представника позивача та третьої особиКраснікової С.Є. за дов. від 12.05.10р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Волноваської районної державної адміністрації Донецької області, третя особа Відкрите акціонерне товариство «Транспортник» про визнання незаконним розпорядження № 509 від 04.09.2009р. в частині відмови в приватизації земельної ділянки та зобов,язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Волноваської районної державної адміністрації Донецької області, третя особа Відкрите акціонерне товариство «Транспортник» про визнання незаконним розпорядження № 509 від 04.09.2009р. в частині відмови в приватизації земельної ділянки та зобов,язання внести зміни в розпорядження № 385 від 30.06.09р. шляхом включення в Список акціонерів ВАТ «Транспортник», які мають право на земельну частку (пай), затвердженому Додатком до даного розпорядження.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив те, що Розпорядженням № 509 від 4 вересня 2009 року відповідач порушує, передбачене пунктом 8 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України, право позивача, як пенсіонера-акціонера, на приватизацію земельної ділянки.
В судовому засіданні представник позивача та третьої особи позов підтримала та просила суд його задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідач у судове засідання не зявився, надав письмові заперечення в яких посилається на те, що позивач на момент прийняття рішення від 27.01.2009р. загальних зборів акціонерів ТОВ «Транспортник» перебував у трудових відносинах з даним підприємством, та у відповідності до ст. 25 Земельного кодексу України заявник має право на безоплатну приватизацію земельної ділянки в порядку, передбаченому статтею 118 Земельного кодексу України. Просив суд позовні вимоги задовольнити в частині визнання право ОСОБА_2 на безоплатну приватизацію земельної ділянки та зобов,язати райдержадміністрацію внести відповідні зміни до розпорядження від 04.09.2009р. № 509, в решті частині позовних вимог просив відмовити.
Заслухавши пояснення представника позивача та третьої особи, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.
Згідно з наказом Донецького регіонального відділення Фонду державного майна України від 30 червня 1998 року «О преобразовании совхоза «Транспортник» в ОАО», останній реорганізований у Відкрите акціонерне товариство «Транспортник», яке в свою чергу стало правонаступником всіх прав та обовязків реорганізованого підприємства.
Відкрите акціонерне товариство «Транспортник» зареєстровано Волноваською районною державною адміністрацією Донецької області 17 липня 1998 року, згідно із Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серія А00 № 181869, включене до ЄДРПОУ за номером 00414440.
На підставі рішення Привільненської сільської Ради народних депутатів від 29 березня 2001року № ШХХІV-1 Відкритому акціонерному товариству «Транспортник» видано Державний акт на право постійного користування землею від 05.04.2001року - ІІ-ДН № 007606, копія якого долучена до матеріалів справи.
30 червня 2009 року Головою Волноваської районної державної адміністрації Донецької області прийнято розпорядження № 385, відповідно до якого Відкритому акціонерному товариству «Транспортник» надано дозвіл на розробку проекту роздержавлення та приватизації земельних ділянок акціонерами Відкритого акціонерного товариства «Транспортник» із земель сільськогосподарського призначення на території Привільненської сільської ради, раніше наданих йому в постійне користування, розташованих за межами населеного пункту.
30 липня 2009 року Відкрите акціонерне товариство «Транспортник» подало до відповідача клопотання № 102 про безоплатну передачу пенсіонерам-акціонерам, які вийшли на пенсію з 1 березня 2002 року по 1 грудня 2008 року з агроцеху № 29 Відкритого акціонерного товариства «ММК ім. Ілліча» та агроцеху № 29 ДП «Ілліч Агро Донбас» або досягли пенсійного віку в цій період, у кількості 60 осіб, земельних ділянок у приватну власність при приватизації землі, яка знаходиться у постійному користуванні Відкритого акціонерного товариства «Транспортник» на території Привільненської сільської ради поза межами населеного пункту, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та про включення їх до списку акціонерів Відкритого акціонерного товариства «Транспортник», які мають право на земельну частку (пай), при розробці та затвердження проекту роздержавлення та приватизації земельних ділянок. До списку акціонерів, за якими надано зазначене клопотання включений позивач.
Підставою для цього клопотання було прийняття на загальних зборах акціонерів від 16 квітня 2009 року рішення про приватизацію земель Відкритого акціонерного товариства «Транспортник».
Відповідно до розпорядження відповідача від 4 вересня 2009 року № 509 у зазначеному клопотанні відмовлено, оскільки громадяни-акціонери Відкритого акціонерного товариства «Транспортник», які є акціонерами агроцеху № 29 Відкритого акціонерного товариства «ММК ім. Ілліча» та агроцеху № 29 ДП «Ілліч Агро Донбас», не являються членами Відкритого акціонерного товариства «Транспортник» або пенсіонерами з їх числа.
Копії зазначених документів наявні у матеріалах справи.
Щодо визнання незаконним розпорядження № 509 від 4 вересня 2009 року в частині відмови позивачу в приватизації земельної ділянки, суд дійшов наступних висновків.
Як встановлено під час розгляду справи, позивач є акціонером Відкритого акціонерного товариства «Транспортник» з 21 вересня 1998 року, що підтверджується Сертифікатом серія А № 0000252.
Крім того, відповідно до трудової книжки з 17 серпня 1976 року по 28 лютого 2002 року позивач працював у радгоспі «Транспортник», який в подальшому перетворений у Відкрите акціонерне товариство «Транспортник», звільнений по переведенню до Відкритого акціонерного товариства «ММК ім. Ілліча».
З 01 березня 2002 року по 30 листопада 2006 року ОСОБА_2 працював у агроцеху № 29 агрокомплексу ВАТ ММК ім. Ілліча, з 01 грудня 2006 року по 30 листопада 2008 року працювала в агроцеху № 29 ДП «Ілліча Агро-Донбас Відкритого акціонерного товариства «ММК імені Ілліча», з 01 грудня 2008р. по 31 березня 2009р. працював в ВАТ «Транспортник».
17 серпня 2008 року позивач оформила пенсію за віком.
Згідно з абзацом 2 пункту 8 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України, члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств та працівники державних і комунальних закладів освіти, культури та охорони здоров'я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонери з їх числа, які на час набрання чинності цим Кодексом не приватизували земельні ділянки шляхом оформлення права на земельну частку (пай), мають право на їх приватизацію в порядку, встановленому статтями 25 та 118 цього Кодексу. В сільськогосподарських акціонерних товариствах право на земельну частку (пай) мають лише їх члени, які працюють у товаристві, а також пенсіонери з їх числа.
Таким чином, суд дійшов висновку, що члени сільськогосподарських акціонерних товариств, які працюють у цих товариствах, та пенсіонери з числа членів зазначених товариств, мають право на приватизацію земельної частки (паю) в порядку, встановленому статтями 25 та 118 Земельного кодексу України.
Крім того суд бере до уваги, що відповідно до статті 1 Указу Президенту України від 8 серпня 1995 року, № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» передбачено, що право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі» від 10.07.1996, № 290/96-ВР, що право на пільгове придбання акцій за номінальною вартістю (за приватизаційні майнові сертифікати, а також за власні кошти і компенсаційні сертифікати у розмірі, що не перевищує половини вартості приватизаційних майнових сертифікатів) мають працівники підприємств, що приватизуються.
Працівники сільськогосподарських підприємств мають право на пільгове придбання акцій (за приватизаційні майнові сертифікати, а також за власні кошти і компенсаційні сертифікати у розмірі, що не перевищує половини вартості приватизаційних майнових сертифікатів).
До працівників підприємств, що приватизуються, зазначених у частинах першій та другій цієї статті, прирівнюються також особи, які вийшли з цих підприємств на пенсію, звільнені у зв'язку із скороченням штатів і не працюють з моменту звільнення на інших підприємствах, особи, які мають право відповідно до законодавства України повернутися на попереднє місце роботи на цьому підприємстві, та інваліди, звільнені за станом здоров'я у зв'язку з каліцтвом або професійним захворюванням.
Таким чином, враховуючи викладене, суд дійшов висновку щодо відповідності фактичних обставин у справі, необхідним умовам, що встановлені у абзаці 2 пункту 8 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України, для постановлення висновку щодо наявності у позивача права на приватизацію земельної ділянки у порядку, встановленому статтями 25 та 118 вказаного Кодексу.
На підставі наведеного суд вважає, що розпорядження відповідача від 4 вересня 2009 року № 509 є - необґрунтованим та таким, що порушує, передбачене абзацом 2 пункту 8 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України, право позивача на приватизацію земельної ділянки.
Відповідно до пункту 1 статті 25 Земельного кодексу України, при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров'я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю).
Згідно з пунктом 2 зазначеної статті, рішення про приватизацію земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій приймають органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень за клопотанням працівників цих підприємств, установ та організацій.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами встановлений статтею 118 Земельного кодексу України, відповідно до якої громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.
Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.
Громадяни - працівники державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонери з їх числа, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні цих підприємств, установ та організацій, звертаються з клопотанням про приватизацію цих земель відповідно до сільської, селищної, міської ради або районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації.
Відповідний орган місцевого самоврядування або орган виконавчої влади в місячний термін розглядає клопотання і надає дозвіл підприємствам, установам та організаціям на розробку проекту приватизації земель.
Передача земельних ділянок у власність громадянам - працівникам державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонерам з їх числа провадиться після затвердження проекту приватизації земель у порядку, встановленому цим Кодексом.
Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. До заяви додаються матеріали, передбачені частиною п'ятою статті 151 цього Кодексу, а також висновки конкурсної комісії (у разі відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Вибір місця розташування земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюються у порядку, встановленому статтею 151 цього Кодексу.
Проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування.
Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність.
У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Як вбачається із пояснень сторін, клопотанням № 102 від 30 липня 2009 року щодо приватизації землі пенсіонерами-акціонерами, Відкрите акціонерне товариство «Транспортник» просило включити позивача до списку акціонерів, які мають право на земельну частку, який є додатком до розпорядження № 385 від 30 червня 2009 року
Оскільки розпорядженням від 4 вересня 2009 року № 509 позивачу неправомірно відмовлено в приватизації земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення, тобто позивача не включено до додатку до розпорядження № 385 від 30 червня 2009 року - списку акціонерів, які мають право на земельну частку, чим порушено його передбачене абзацом 2 пункту 8 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України право, суд вважає вимоги позивача щодо зобовязання відповідача внести зміни до розпорядження № 385 від 30.06.2009р. шляхом включення позивача до списку акціонерів Відкритого акціонерного товариства «Транспортник», які мають право на земельну частку (пай) правомірними.
З огляду на зазначене, суд вважає доводи позивача обґрунтованими та вбачає наявність підстав для задоволення позову.
Витрати по сплаті судового збору за приписами статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають присудженню позивачеві з Державного бюджету України.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_2 до Волноваської районної державної адміністрації Донецької області, третя особа Відкрите акціонерне товариство «Транспортник» про визнання незаконним розпорядження № 509 від 04.09.2009р. в частині відмови в приватизації земельної ділянки та зобов,язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати незаконним розпорядження № 509 від 05.09.2009р. Волноваської районної державної адміністрації Донецької області в частині відмови ОСОБА_2 в приватизації земельної ділянки з земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у користуванні ВАТ «Транспортник», с.Привольне, на території Привольненського сільської ради.
Зобовязати Волноваську районну державну адміністрацію Донецької області внести зміни до розпорядження № 385 від 30 червня 2009 року шляхом включення ОСОБА_2 до списку акціонерів Відкритого акціонерного товариства «Транспортник», які мають право на земельну частку (пай), затвердженому додатком до розпорядження № 509 від 4 вересня 2009 року.
Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 (три) грн. 40 (сорок) коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Папазова Г.П.