Постанова № 9675314, 27.05.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2010
Номер справи
2а-4720/08/0570
Номер документу
9675314
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 травня 2010 р. справа № 2а-4720/08/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 09 год 30 хв

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Тарасенка І.М.

при секретаріКушек Н.А.

за участю:

представника позивача Рехтік Р.М., діє за довіреністю від 14.01.2010 р.

представників відповідача Бондарцевої І.М., діє за довіреністю від 27.05.2010 р.

Антофія М.О., діє за довіреністю від 27.05.2010 р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» про примусове стягнення суми економічних санкцій у розмірі 9987,12 грн. за порушення державної дисципліни цін,-

В С Т А Н О В И В :

Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» про примусове стягнення суми економічних санкцій у розмірі 9987,12 грн. за порушення державної дисципліни цін.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним у відповідності до Закону України «Про ціни та ціноутворення», Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 № 1819, були проведені перевірки виробничих одиниць «Димитровтепломережа» та «Селидовтепломережа» обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», за результатами яких Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області були прийняті рішення від 18.06.2007 р.№ 87 на суму 8819,04 грн. та від 12.09.2007 року № 126 на суму 1168,08 грн. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін до обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», які були направлені відповідачу рекомендованими листами разом з претензіями на загальну суму 9987,12 грн. Відповідач вказане рішення не оскаржував. Станом на теперішній час відповідач суму економічних санкцій до бюджету не перерахував. Посилаючись на п. 1.7 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення», позивач просить стягнути з обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» у дохід бюджету суму економічних санкцій у розмірі 9987,12 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представники відповідача у судовому засідання заперечували проти задоволення позовних вимог, оскільки у звязку з відсутністю рекомендацій про порядок обстеження фактичного температурного режиму у квартирах с наріжними кімнатами, неможливістю точного визначення опалювальної площі наріжних кімнат по державному житловому фонду, а також надання пільгової вартості послуг мешканцям цих квартир в умовах неналежної якості послуг, виробничі одиниці «Селидовтепломережа» та «Димитровтепломережа» виконували перерахунок у цілому по опалювальній площі квартири, виходячи з нормативної температури.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення» державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.

Таким урядовим органом контролю є Державна інспекція з контролю за цінами, яка діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому (п.п. 1, 2 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819).

У відповідності до п. 11 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, Державна інспекція з контролю за цінами має територіальні органи - державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5, 6 цього Положення. Керівники територіальних органів призначаються на посаду та звільняються з посади Міністром економіки.

Таким чином, позивач - Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області є субєктом владних повноважень, який у даних правовідносинах здійснює повноваження з контролю за цінами, наданими їй вищенаведеними нормативно-правовими актами.

Рішеннями Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області № 87 від 18.06.2007 року (а.с.3) та № 126 від 12.09.2007 року до відповідача застосовані економічні санкції за порушення державної дисципліни цін (а.с.3,8) у розмірі 8819,04 грн. та 1168,08 грн. відповідно. Загальна сума економічних санкцій складає 9987,12 грн.

Відповідно до вищевказаних рішень відповідачем було порушено вимоги Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630, а саме: включення у вартість послуг з централізованого опалення для населення, тарифи на які регулюються, фактично виконаних не в повному обсязі послуг.

Також, на адресу відповідача позивачем були направлені претензії: № 05-04/86-87 від 18.06.2007 року та № 05-04/125-126від 12.09.2007 року, в яких також зазначений розмір економічних санкцій 9987,12 грн. та розяснений порядок перерахування даної суми до бюджету.

Згідно зі ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду. Особи, винні в порушенні порядку встановлення та застосування цін і тарифів, притягуються до адміністративної або кримінальної відповідальності.

Також аналогічні положення містяться у п. 1.3 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.01 № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 р. за № 1047/6238.

Відповідно до п. 1.4 цієї Інструкції підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема: нарахування непередбачених законодавством націнок до цін і тарифів, що регулюються; застосування вільних цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) за умови запровадження для них режиму державного регулювання; застосування цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) з рентабельністю, рівень якої перевищує встановлений відповідно до законодавства граничний; застосування цін (тарифів) з порушенням запровадженого порядку обов'язкового декларування їх зміни; завищення або заниження розміру передбачених законодавством податків та обов'язкових зборів, що включаються в структуру ціни, або їх невключення в структуру ціни, що регулюється; включення в структуру регульованих цін (тарифів) не передбачених законодавством витрат або витрат понад установлені розміри; включення у вартість продукції та послуг, ціни (тарифи) на які регулюються, фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязі послуг (робіт); застосування торговельних і постачальницько-збутових надбавок (націнок) понад установлений граничний розмір; застосування цін (тарифів) суб'єктами господарювання за види послуг (робіт), які не передбачені визначеними нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг; застосування цін і тарифів з порушенням інших запроваджених методів регулювання.

Відповідно до п. 1.6 зазначеної Інструкції необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами. Зазначені в рішеннях суми перераховуються суб'єктами підприємницької діяльності - порушниками за належністю самостійно, а в разі неподання установам банків платіжних документів зазначені суми стягуються відповідно до вимог законодавства.

Згідно з п. 3.1 цієї Інструкції Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством. Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.

У судовому засіданні встановлено, що вказане рішення відповідачем не оскаржувалося.

У встановлений у рішенні термін відповідач суму штрафу до бюджету не сплатив. Таким чином, сума економічних санкцій підлягає стягненню з відповідача на підставі рішення суду.

04 червня 2009 року провадження у даній справі було зупинено до розгляду по суті і набрання законної сили судовим рішенням у справі № 2а-6926/08/0570 за адміністративним позовом Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання нечинниим рішення, оскільки саме при розгляді зазначеного адміністративного позову буде вирішено питання чи є законним рішення, за яким стягуються економічні санкції у розмірі 9987,12 грн.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 12.11.2009 року в задоволенні вищевказаного позову відмовлено за необґрунтованістю. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2010 року постанова Донецького окружного адміністративного суду від 12.11.2009 року залишена без змін. Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Відповідно до ч.1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються про розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Враховуючи викладене, суд задовольняє позовні вимоги.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 69-71, 86, 158-163, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» про примусове стягнення суми економічних санкцій у розмірі 9987,12 грн. за порушення державної дисципліни цін задовольнити.

Стягнути з обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (83086, м. Донецьк, вул. Донецька, б. 38) суми застосованих економічних санкцій у розмірі 9987 (девять тисяч девятсот вісімдесят сім) 12 грн. в доход бюджету згідно п. 15 ст. 2 розділу І Закону України «Про Державних бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 р. № 107- IV, яка підлягає зарахуванню з наступними реквізитами:

-по рішенню № 87 від 18.06.2007 року: р/р 31113106700034 в УДК м. Димитрова, отримувач УДК м. Димитров, код ЄДРПОУ 34686500, банк отримувача ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код надходжень за бюджетною класифікацією 21081100 в розмірі 8819 (вісім тисяч вісімсот девятнадцять) грн. 04 коп.

-по рішенню № 126 від 12.09.2007 року : №31111106700070 в УДК м. Селидове, отримувач УДК м. Селидове, код ЄДРПОУ 34686427 банк отримувача ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код надходжень за бюджетною класифікацією 21081100 в розмірі 1168 (одна тисяча сто шістдесят вісім) грн. 08 коп.

Постанова прийнята і підписана у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 27 травня 2010 року в присутності представників сторін.

Повний текст постанови складений 01 червня 2010 року.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає чинності після закінчення цього строку.

Постанова виготовлена в нарадчій кімнаті в одному примірнику.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Тарасенко І.М.