
Справа № 508/1074/20
Провадження № 2/508/100/21
У Х В А Л А
Іменем України
"05" травня 2021 р. смт. Миколаївка
Миколаївський районний суд Одеської області
в складі: головуючого судді: Банташ Д.С.,
за участю: секретаря с/з: Мазарак Н.В.
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні у загальному провадженні в залі суду в с.м.т. Миколаївка цивільну справу за позовом органу опіки та піклування Миколаївської районної державної адміністрації Одеської області в інтересах малолітнього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_2 , треті особи: Одеський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) та КНП «Спеціалізований психоневрологічний будинок дитини № 3 «Сонечко» про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,
встановив:
В провадженні Миколаївського районного суду Одеської області перебуває зазначена цивільна справа.
Позивача, орган опіки та піклування Миколаївської районної державної адміністрації, у підготовче засідання свого представника не направив. Заяв і клопотань на адресу суду не надходило.
Відповідач, ОСОБА_2 , у підготовче засідання не з`явилася, хоча належним чином була повідомлена.
Третя особа, Одеський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) у підготовче засідання не з`явився, на адресу суду надійшла заява про розгляд справи у відсутність представника.
Третя особа, КНП «Спеціалізований психоневрологічний будинок дитини №3 «Сонечко», у підготовче засідання свого представника не направило, хоча належним чином був повідомлений про що, свідчить поштове повідомлення яке повернулося на адресу суду.
Відповідно до частини другої статті 247 ЦПК України, оскільки в судове засідання не з`явилися всі учасники справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до положень ст. 189 ЦПК України, підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання. Підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
Судом встановлено, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України № 1635-р від 16.12.2020 «Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій» здійснено реорганізацію районних державних адміністрацій районів, ліквідованих згідно з постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 р. № 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів» шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, розташованих в адміністративних центрах районів, утворених зазначеною постановою, згідно з додатком 1.
Відповідно до цього додатку Миколаївську районну державну адміністрацію ліквідованого району приєднано до Березівської районної державної адміністрації, розташованої в адміністративному центрі новоутвореного району.
Відповідно до п. 7 Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1321 від 16.12.2020 перехід повноважень, прав та обов`язків (публічно-владне правонаступництво) райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з моменту утворення комісії з реорганізації райдержадміністрації, що припиняється.
Таким чином Миколаївська райдержадміністрація, розташована в ліквідованому районі, припинила здійснювати свої повноваження з моменту утворення комісії з реорганізації райдержадміністрації відповідно до розпорядження Одеської обласної державної адміністрації від 16.01.2021 № 38/од-2021 «Про утворення комісії з реорганізації Миколаївської районної державної адміністрації».
В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань наявні відомості про Березівську районну державну адміністрацію Одеської області, яка зареєстрована за № 04056888 з 16.06.2006 року, яка не перебуває в процесі припинення.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 ЦПК України, у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особина будь-якій стадії судового процесу. При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 48 ЦПК України, сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» органами опіки та піклування є районні, районні у містах Києві та Севастополі місцеві державні адміністрації, виконавчі органи міських чи районних у містах, сільських, селищних рад. Аналогічні положення викладені у п. 1.3. Правил опіки та піклування, затверджених спільним наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України № 4/166/131/88 від 26 травня 1999 року, а також п. 3 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 866 від 24 вересня 2008 року.
На підставі вищевикладеного, враховуючи категорію даної справи пріоритетним у розгляді якої є максимально можливе урахування інтересів дитини, суд дійшов до висновку, що у відповідності до вимог ст. 55 ЦПК України слід залучити до участі у даній справі як процесуального правонаступника позивача органу опіки та піклування Миколаївської районної державної адміністрації Одеської області - Березівську районну державну адміністрацію Одеської області, як орган опіки та піклування.
Крім того, за відомостями відділу обліку та моніторингу інформації місця проживання ГУ ДМС України в Одеській області відповідач ОСОБА_2 має зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Тобто, відповідач по справі проживає в с. Ісаєве, яке враховуючи адміністративно-територіальний устрій Одеської області розташоване на території Андрієво-Іванівської сільської об`єднаної територіальної громади адміністративним центром якої є Андрієво-Іванівська сільська рада.
Відповідно до ч. 4 ст. 19 СК України при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, виселення дитини, зняття дитини з реєстрації місця проживання, визнання дитини такою, що втратила право користування житловим приміщенням, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою.
Відповідно до ч. 5 ст. 19 СК України орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Відповідно до ст. 56 ЦК України органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад. Права та обов`язки органів, на які покладено здійснення опіки та піклування, щодо забезпечення прав та інтересів фізичних осіб, які потребують опіки та піклування, встановлюються законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» органами опіки та піклування є районні, районні у містах Києві та Севастополі місцеві державні адміністрації, виконавчі органи міських чи районних у містах, сільських, селищних рад. Аналогічні положення викладені у п. 1.3. Правил опіки та піклування, затверджених спільним наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України № 4/166/131/88 від 26 травня 1999 року, а також п. 3 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 866 від 24 вересня 2008 року.
Згідно з пп. 4 п. «б» ч. 1 ст. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, крім інших, делеговані повноваження, зокрема, вирішення у встановленому законодавством порядку питань опіки і піклування.
Відповідно до ч. 6 ст. 56 ЦПК України органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть бути залучені судом до участі у справі або брати участь у справі за своєю ініціативою для подання висновків на виконання своїх повноважень. Участь зазначених органів у судовому процесі для подання висновків у справі є обов`язковою у випадках, встановлених законом, або якщо суд визнає це за необхідне.
Згідно ч. 1 і 3 ст. 53 ЦПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення суду може вплинути на права та обов`язки осіб, що не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Водночас ч. 5 ст. 53 ЦПК України передбачає, що про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань наявні відомості про Андрієво-Іванівську сільську раду Миколаївського району Одеської області, яка зареєстрована за № 04380181, яка не перебуває в процесі припинення.
Враховуючи зазначене, та те, що відповідач проживає на території Андрієво-Іванівської сільської об`єднаної територіальної громади адміністративним центром якої є Андрієво-Іванівська сільська рада, то виконавчий комітет останньої, слід залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача.
Поряд з цим, враховуючи категорію даної справи пріоритетним у розгляді якої є максимально можливе урахування інтересів дитини, судом відзначається необхідність доручення Андрієво-Іванівській сільській раді, виконавчий орган якої є органом опіки та піклування, подати суду письмовий висновок щодо розв`язання спору.
Керуючись ст.ст. 12-13, 55, 53, 56, 189, 223, 259, 260 ЦПК України, суд, -
постановив:
Продовжити строк підготовчого провадження по справі № 508/1074/20.
Підготовче засідання відкласти до 10 години 00 хвилин 15.06.2021 року.
Залучити Березівську районну державну адміністрацію Одеської області, як орган опіки та піклування до участі у цивільній справі № 508/1074/20, як процесуального правонаступника позивача - органу опіки та піклування Миколаївської районної державної адміністрації Одеської області.
Про що повідомити Березівську районну державну адміністрацію Одеської області, яка знаходиться за адресою: 67300, Одеська область, Березівський район, м. Березівка, площа Т.Г. Шевченка № 1.
Роз`яснити Березівській районній державній адміністрації Одеської області, що усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку він замінив.
Залучити Виконавчий комітет Андрієво-Іванівської сільської ради Миколаївського району Одеської області, як орган опіки та піклування, в якості третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, до участі у цивільній справі № 508/1074/20.
Про що повідомити Виконавчий комітет Андрієво-Іванівської сільської ради Миколаївського району Одеської області, за адресою: 67021, Одеська область, Миколаївський район, с. Андрієво-Іванівка, вул. Центральна № 89.
Роз`яснити Виконавчому комітету Андрієво-Іванівської сільської ради Миколаївського району Одеської області, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права і обов`язки, встановлені статтею 43 ЦПК України, а також мають право подати письмові пояснення щодо позову або відзиву, учасники справи мають право надати відповідь на такі пояснення до закінчення підготовчого провадження.
Доручити Виконавчому комітету Андрієво-Іванівської сільської ради Миколаївського району Одеської області організувати підготовку письмового висновку щодо розв`язання спору.
Встановити третій особі, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, строк протягом десяти днів з моменту отримання копії даної ухвали для надання письмові пояснення щодо позову або відзиву, а учасники справи мають право надати відповідь на такі пояснення до закінчення підготовчого провадження. При цьому, копія письмового пояснення та доданих до нього документів і відповідь на таке пояснення та доданих до нього документів іншим учасникам справи повинні бути надіслані (надані) одночасно з надісланням (наданням) письмового пояснення і відповіді на таке пояснення до суду.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет на офіційному веб-порталі судової влади України за веб-адресою https://court.gov.ua/fair.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду в частині заміни сторони у справі (процесуальне правонаступництво) може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду, через Миколаївський районний суд Одеської області, протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали.
Ухвала в частині залучення третьої особи оскарженню не підлягає.
Суддя Д.С. Банташ